N° 3023 Donderdag: 5 October 1916. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week fot week. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere hinden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der nltgave Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texei. 23-30 Sept. De verschrikkelijke wereldoorlog, die thans woedt, heeft blijkena een mededeeling van The War Study Society te Kopenhagen van 1 Aug. 1914 tot 1 Aug. 1916 niet min der dan 4.631.500 jonge mannen in den dood gedreven en 3.373.700 anderen voor hun leven verminkt Dat zjjn ontzettende cijfers, sprekend van een zee van ellende die over millioenen huisgezinnen is gebracht. En nog maar altijd gaat de menschen- elachting voort, dag uit dag in elke morgen en avond telt de jonge dooden bij duizenden. Want er wordt gevochten op alle fronten in Europa en daarbuiten en aan ophouden wordt door geen der partijen nog gedacht. Fel is de haat, duivelsch is de verbittering waarin de volkeren tegen over elkander staan en de veroorzakers en leiders van dit groote werelddrama weten niet anders te doen dan elkander weder - keerig in staat van beschuldiging te stellen voor dit zware misdrijf tegen de mensch- heid, de welvaart, beschaving en eer ge pleegd. Men beschuldigt elkander, spreekt woorden van haat en verachting maar steekt geen hand uit om den feilen Euro- peeschen brand te blusscheD, die alles met vernietiging bedreigt. Twee van de meest op den voorgrond tredende Staatslieden hebben in de afge- loopen week het woord gevoerd over den oorlog Von Bethmann Hollweg, d6 Duit- scbe Rijkskanselier en Lloyd George, de Engelsche minister van Oorlog en het geen zij hebben gezegd, was in staat alle hoop op een spoedig Qinde van het wereld conflict te laten vareno Slechts éèn wacht woord, één leuze, één parool kwam over beider lippenVolhouden, totdat de vijand verslagen, de overwinning behaald is 1 Vol houden, al moeten de offers ook nog zwaar der z(jn Volhouden volhouden Von Bethmann Hollweg hield zijn rede voering ter opening van den Duitschen Rpsdag. Het was de derde groote oorlogs rede, die de kanselier sedert het uitbreken van den krijg hield en ze was in veel op zichten aan de vorigen gelijk. Alleen was ze niet zoo lang en ook niet zoo belang wekkend. Natuurljjk had de rijkskanselier het in zonderheid over den militairen toestand en den invloed die daarop wordt uitgeoefend door de oorlogsverklaring van Roemenië. Daarbij kreeg het publiek enkele nog on bekende bijzonderheden te hooien over wat aan den stap van Roemenië is voorafgegaan en waaruit valt op te maken dat de Roe- meensche diplomaten voldoende bedreven zijn in het misleidende diplomatieke goo chelspel. Eén dag voor de oorlogsverklaring beweerde de Koning nog dat Roemenië neutraal zou blijven, maar achter den rug van dezen om had Bratianu de zaken al geregeld en tóen Rusland met een inval in Roemenië dreigde, was de zaak beslist. Ook over het offensief der geallieerden aan de Somme sprak de kanselier. Zij be halen er voordeelen, maar zullen toch niet hun doel bereiken. Ook de aanvallen der Russen in het Oosten zullen niet gelukken en evenmin het plan om den Vierbond te doen sprin gen en de verbinding van Duitschland met het Oosten te verbreken. Zoo sprak de kanselier zijn vertrouwen uit in den militairen toestand. Van vrede kan nog niet worden gesproken heet het Yerder. Duitschland is de eerste geweest om zich tot vredesonderhandelingen bereid te verklaren, maar de geallieerden zetten den oorlog voort. Vooral Engeland is de schuldige in de oogen van Bethmann Hol- weg. Omtrent Engelands bedoelen bestaat '»y hem niet den minsten twijfel, Het wil de Duitsche natie vernietigen, militair Weerloos maken, geboycott door de wereld. Maar het Duitsche huis is op onverwoest bare fundamenten gebouwd. De mannen in de loopgraven zullen het vaderland be schermen en heel het volk zal met opeen geklemde tanden en open handen achter hen staan. Duitschland zal volhouden en overwinnen. Bijna tegelijkertijd met de publicatie van fle rede van den Duitschen rijkskanselier, waaruit we hierboven het een en ander mededeelden, werd een beschouwing over den toestand openbaar gemaakt van Lloyd George, den BritSchen minister van oorlog. Deze verklaarde in een interview aan een Amerikaanschen journalist, dat Engeland den strijd niet zal opgeven voordat de overwinning is behaald. Lloyd George voor zag nog niet het einde, had zelfs geen flauw begrip Wanneer dit zal komen, maar de geallieerden zullen geen einde maken aan den oorlog, zoolang de beschaving door Duitschland ban worden bedreigd. Zoo'n ontzettende strijd als thans mag de -aarde niet W6er aanschouwen.; En er is slechts één middel om dat te verhoeden n. 1. door hen, die de menschheid deze schanddadd aandeden, zoodanig te tuchtigen, dat de begeerte hun wandaden voort te zetten, voor altijd uit de verdorven harten hunner regeerders zal worden gerukt., Zoo zal het bloedbad worden voortgezet zoo zal de oorlogshel ontketend blijven. Dat de oorlog een hel is, Lloyd George zelf spreekt ervan. Op het tooneel van den oorlog zeide hij is de ellende onbe schrijflijk. Ik ben zoo even teruggekeerd van de slagvelden in Frankrijk. Ik waande mij overgebracht naar de poorten van de hel, terwijl ik mijn. oog liet gaan over de" myriaden van mannen, die naar den vurigen oven werden gevoerd en ik hen van daar zag terugkeeren, verminkt en onherken baar. Wij deden enkel eenige grepen uit de woorden, gesproken door twee van de leidende staatslieden. Mep moet erken nen, dat er geen enkel lichtpuntje valt te ontdekken in wat ze den volke hadden te zeggen. De stem des vred6S is verstomd. Voortgezet zal worden de ontzettende strijd, die eindigen moet in een zelfvernietiging van Europa. En als ten slotte de ver dwaasde leiders van dit werelddrama de oogen zullen opengaan, dan zal het wellicht te laat zijn. —o—o-o— Over de krijgsbedrijven der laatste dagen kunnen we kort zijn. De strijd woedde voort op alle fronten, doch bijzondere resultaten werden nergens bereikt. Alleen aan de Somme konden de geallieerden nieuwe successen boeken. Na de verovering van Combles en Thiepval werd opnieuw terrein veroverd. De Engelsche en Fransche pers toonde zich zeer ingenomen met dit resultaat al is het alleen maar omdat ze een zware slag moet zijn voor de troepen van den keizer, die grqot zijn gebracht in de traditie, dat het Duitsche leger onoverwinnelijk is Heel anders luiden de beschouwingen der Duitsche pers over den Sommeslag. Deze'legt er vooral den nadruk op, dat niettegenstaande de geweldige- krachtsin spanning der geallieerden nog niet meer dan 0,3 pCt. van het door de Duitschers bezette gebied in Frankrijk en Belgie ver overd is kunnen worden. En de Engelscben alleen reeds hebben daarvoor meer dan 350000 man ten offer gebracht. Naar die berekening zullen de geallieerden lYcinil- lioen menschen verliezen om een honderd ste deel van het verloren gebied te her overen. Men kan echter een zoodanige berekening niet zonder meër aanvaarden. Al is het door de geallieerden veroverde terrein nog betrekkelijk gering, toch wankelt aan de Somme de ijzeren muur der Duitsche ver dediging. De verbitterde verdediging van Combles en Thiepval en andere Duitsche stellingen wijst er voldoende op, dat het de liuitschers niet aan den wil, maar wet aan de kracht ontbreekt om het offensief der geallieerden tot staan te brengen. Op de andere oorlogsfronten traden sedert we ons vorig overzicht schreven geen ver anderingen van beteekenis in. Overal wordt de strijd voortgezet. Ook op den Balkan, waar evenmin tot nog toe een be slissend gebeuren plaatsgreep. Wel wordt thans uit Weenen gemeld, dat het Roemeen- sche leger in Zevenburgen verslagen is, doch daaromtrent behoort nadere bevesti ging te worden afgewacht. o—oo— Omtrent den toestand in Griekenland verkeert men nog steeds in het onzekere. Berichten uit Athene te Londen ontvangen wilden doen gelooven, dat de Grieksche Koning en zijn regeering ten slotte voor den aandrang der Entente wafen bezweken en tot de oorlogsverklaring aan Bulgarije was besloten. Tot op dit oogonblik echter is geen bevestiging van d6ze berichten ontvangen al laat het zich aanzien, dat er voor Griekeuland beslissende gebeurtenissen op handen zijn. De revolutionaire beweging die onder de namen van nationale beweging en nationale verdediging wordt aangediend neemt steeds grooter omvang aan. In Athene werden dezer dagen proclamaties (aangeplakt waarin den Koning werd aan gemaand om het zwaard te trekken of af te treden. Heele legerafdeelingen stellen zich ter beschikking van het nationale Comité te Saloniki en zelfs voegden zich reeds een paar der weinige Grieksche oor logsschepen by de vloot der geallieerden. Van groote beteekenis moet worden ge acht de rol die Venizelos thans speelt. Nu de koning en het kabinet weigeren naar zy o pijpen te dansen heelt hij h6t Atheensche stof van de voeten geschud 6n is hij op reis getogen naar Kreta. Venizelos is een Kretenzer en de vereenigiDg van Kreta met Griekenland is voor een belangrijk deel zijn werk. In Kreta heeft thans echter de revolutionaire beweging gezegevierd. De Grieksche troepen hebben ziph meerendeels by de beweging aangesloten en thans toog Venizelos er heen om de leiding op zich te nemen van de nationale beweging, .zooals men dezen "opstand met een mooien naam noemt. Venizelos, die bij zijn aankomst met grooten geestdrift werd ontvangen, wil de mobili satie ter hand nemen van alle weerbare Kretenzers en zal vervolgens ook naar My- tilene en Samos gaan om ook daar de mobilisatie af te kondigen. Als dat geschied is zal hy zich naar Saloniki begeven en zich aan het hoofd stellen van hót nationale comité. Door deze maatregelen wil Venizelos aan de kroon en de regeering een laatste gele genheid geven, om zich in overeenstemming te brengen met de wenschen van de meer-- derheid van het Grieksche volk. TEXEL, 4 October 1916. Bioscoop Modern. De Bioscoop Modern van Hoorn geeft Zaterdag, Zondag en Maandag hier in hotel „Texel" voorstellingen. Wij hebben voor ons liggen recensies van te Hoorn verschijnende bladen, re censies over films die ook hier zullen worden vertoond. Van de film „De vloek van het tes tament, of Een wrak op de Noordzee" schrijft de Hoornsche Courant: „Zelden hebben wij een film gezien die 'zooveel succes oogstte als deze, want 't publiek zat van 't begin tot 't einde in spanning en dan het toppunt van Cinematografische kunst: een brandend schip op de Noord zee, waarbij het reddingswerk met zoo veel moeilijkheden gepaard gaat. Toen 't laatste deel was afgespeeld wa3 het applaus enorm en hield geruimen tijd aan. Onze welbekende explicateur, de heer L. Ambriola, zorgde voor passende verklaring, ook hem komt een groot deel van het behaalde succes toe. Wij moe digen daarom ieder aan deze voorstel lingen bij te wonen. Eenige leuke komi sche nummers, benevens een prachtige oorlogsfilm vulden verder het'aantrek kelijke programma aan." Omtrent de film „Het tjalkschip de vrouw Klazina" heet het aan het slot van de beoordeeling ..Wij twijfelen niet of de Directie zal met dit programma goede zaken maken en gedurende deze week voor uitverkochte zalen spelen." „Onze Courant", mede te Hoorn ver schijnend, schrijft„Wij hebben ons kunnen overtuigen dat er deze weekin de Bioscoop Modern een alleszins aan bevelenswaardig programma zal worden vertoond. Hoofd- en bijnummers zijn hoogst interessant of dol komisch, zoodat wij oen bezoek aan dit programma gaarne aanbevelen. Vrouwenkiesrecht. „De Neutrale", vereeniging voor Vrou wenkiesrecht houdt Vrijdag a. s. 6 Oct. een openbare vergadering in hotel Texel, waar mevrouw W. Drucker uit Amster dam zal spreken over de Grondwets voorstellen in verband met Vrouwen kiesrecht. Waar' er tegenwoordig over dit onderwerp door het heele land ge sproken en geschreven wordt, zal men ook zeker op Texel wel door eeD flinke opkomst toonen, dat mon yoor deze zaak belangstelling gevoelt. De WelEerw Z Gel. Heer Dr O. Norel Jz., predikant bij de Ned. HerV. Gemeente alhier, heeft het op hem uit gebracht boroep naar Vlissingen aan- gënomen. Oudeschild, 2 Oct. In de Zaterdag j.l. gehouden huishou delijke vergadering van het plaatselijk Nut „Neptunus", die door afwezigheid van den voorzitter geleid werd door den Vice-Voorzitter, den heer C. C. Backer, werd door den waarnemenden penning meester Rek. en Verantw. gedaan over het afgeloopen boekjaar. De Rek. sloot met een zeer klein batig saldo. De af tredende bestuursleden, de heeren C. C. Backer, M. M. Bakker en Js. Dogger Cz. werden' weder als zoodanig benoemd. Twee hunner, ter vergadering tegen woordig, accepteerden die herbenoeming. Besloten werd, dat zij, die nog lid wenschten te worden, zich vóór 14 Oct. bij een der bestuursleden konden aan geven. Op bovengenoemden datum, zal de ballotage plaats hebben en [zullen de nutsavonden worden vastgesteld. Gisteravond omstreeks half zes, kon men hier in W. N. Westelijke richting een 6 a 7 tal Zeppelins zien gaan. Volgens ooggetuigen passeerden ook te midder nacht en hedenmorgen omstreeks 5 uur, doch. nu in O. N. O. richting, een Zeppe lin ons eiland. T)e Cocksdorp2 Oct. Gisteren namiddag passeerden hier negen zeppelins in Westelijke richting en hedenmorgen dreef een groote zeppe lin over ons dorp. Het geraas der motoren was geweldig. Ze was geruimen tijd goed zichtbaar, doch verdween later in N. O. richting achter de wolken. Blijkbaar was ze door den mist ver dwaald. De kustwacht loste er eenige schoten op. Door schipper M. Boon Mz. is in het Eierlandsche gat opgevischt en bij de strandvonderij aangebracht een rood geverfde boei, gemerkt „Hadda". Waal, 3 Oct. De kerkeraad der Doopsgezinde Gem. Burg, Waal en Oosterend heeft voor hier tot Voorlezer en Voorzanger benoemd de heer J. Daalder Dz., van Oosterend. Oosterend, 3 Oct. Bij een onzer ingezetenen bloeien de aardbeien thans opnieuw. Tot .rijpe vruchten zullen ze het zeker wel niet meer brengen. De aardappelen schijnen duur te zullen worden. Aan een bouwer in den polder „Het Noorden" werd voor eene hoeveelheid van 300 H.L. f5 per H.L. geboden, welk bod geweigerd werd. De kustvisschers hadden de vorige week ruime inkomsten. In een. enkelen nacht ving men voor meer dan f 100 Enkele blazers besomden van f250 tot f300. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1