prachtig Zaailpzaad, 1 I Yoor ieder een kasboek Een onbreekbare Lei, Verlies niet langer uw Potlooden, Een altijddurend Zakboek, 1 Tegen de neurasthenie. DE SNELWEGER UTRECHT S A. HEIJNES, Grafinonufflenten FEUILLETON. LOTTE LORE. Texelsche Yeestoombootdienst. Maandag a.s. en voorts lederen Maandag zal het S.S. „Texelstrooni" varen van Texel naar Purmcrend en tusschengclegen plaatsen. Vertrek v.m. 1 uur. Aanbevelend, G. METS Zonen. klein zakformaat 8 cents. voor de jeugd, 6 cents. een potloodklem 4 cents. Matjes vlechten voor kinderen, losbladig systeem f 1. interieurs daarvoor f 0.35. Eén ruime keuze Kinderboeken in Prachtband. ROMANS in prijzen vanaf f 0,40. Boekhandel Parkstraat. In il 1 UNION ANCRE Te koop aangeboden GEEFT een goed" OVERZICHT over het gewogene. Prospectus gratis.) AMSTERDAM. Alkmaarsche Te Texel bij G. Dros Ooster end, T. Buijs den Burg en Joh. Dros Ondeschild. HORLOGES, Jbij A. WIERINGA, Spoorstraat 120 HELDER. Komt eiken Maandag in het Hotel „Texel'' Laat zich voor verkoop aan huis ont bieden. "Van Purmerend Dinsdag 11 uur. mappen van 20 matjes compleet vanaf 12 cents. Wordt vervolgd,) bij A. BOOT, Cocksdorp. Groote keuze. Nettebewerking TeebeDingen en fotografische af beeldingen op aanvraag. STOOM- steenhonwery. Firma W. F. STOEL ZOO*, 2 kantoor Luttik Ouddorp. Neurasthenie (zenuwzwakte) zegt professor MAURICE DE FLEURIJ „is in de eerste plaats eene zwakte van het zenuwstelsel, met daaruit voortvloeiende stoornissen van de spijsvertering en de voeding." Men bestrijdt de neurasthenie het best door het weerstandsvermogen te ver- hoogen. De Sanguinose is het mid del dat op eenvoudige en natuurlijke wijze de verloren zenuwkracht te ruggeeft. De Sanguinose heeft een wonder baar versterkend vermogen jvoor de uitgeputte zenuwen. Zij heeft talrijke hardnekkige ge vallen heerlijk overwonnen. Sanguinose kost f 1.506 fl. f 8.—; 12 tl. f 15.—. Tweemalen per dag een eetlepel. Waclit U voor namaak. VAN DAM Co. den Haag. de Riemerstraat 2c/4. Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. Naar bet Duitsch. L) x Den 4den Juni van het jaar [1745, den dag van den slag van Hohen Friedberg, laj de kleine Middelduitsche residentiestad Brüm-enberg in den diepsten vrede, be- schi-uen door de namiddagzon, alsof er niets was gebeurd. En toch hadden dien dag honderden Duitsohe zonen hun bloed vergoten in den strijd tegen priDs Karei van Lotharingen, dien Erederiks tegenstand ster, de jonge, mooie Maria "Theresia van Oostenrijk zich als aanvoerder van haar leger had uitgekozen. Niets stoorde de bespiegelingen van de getrouwe burgers der stad van Zijn Door luchtigheid Vorst Christiaan Heinrich von Souibach-Brückenberg, Door den grooten, lanriomvattenden afstand, was er geen kanongedonder te hooren en voordat boden of gedrukte bladen de overwinningsberich- ten en bijzonderheden over de wereld ver-' breidden, verliepen er weken enmaandeD. De straten van het stadje waren even leeg als op andere dagen. De mensehen zaten in de priëelen van hun tuinen. De appelboomen bloeidi n in rose pracht, en de bosschen die aan den Zuid en Weef kam zich tot dicht bij do stad uitstrekten, stonden in geurend lentegroen. Het slot met zijn statige torens lag hoog boven de stad op een met bosschen begroeiden berg. Het scheen te slapen, evenals da kleine wereld in het rond. Maar in den naar het Zuiden gekeerden vleugel, dieu de Yorstinweduwe Dorothea Caarlotte be- zijil de beste en vcrtronwbaarste HOR LOGES voor BILLIJKE* PRIJS. Verkrijgbaar in goud, zilver en nickel woonde, doorstond een arm vrouwenhart op dezen wonderschoonen lentedag bange zorgen over den eenigen zoon. Zij liep in smartelijk gepeins op en neer, en dacht over de gewichtige gebeurtenis na, die zij voor het bestwil van haar zoon, haar armen Christel, den thans regeerenden vorst, wilde voorbereiden. Sedert haar gemaal voor een half jaar door een val van zijn hengst, die schichtig geworden was, stierf, had zij geen rustig oogenblik meer gehad en vooral, sedert gisteravond niet meer sedert ach het arme sukkeltje arme, lieve jongen. Vorstin Dorothea, een geboren prinses von Krovitten-Lendt, nam de regeering waar voor haar zood, den jongen vorst, want Zjn Doorluchtigheid, de ttegenwoor- dige beer, van Sombacb-Bnickenberg was er niet toe in staat. Hij was sedert zijn geboorte zwak van geest: een groote, leelljke, blonde man van opvliegend tem- p?rament, niet in staat zich te beheerscheD. Zijn verstand geleek dat van een jongen; hoe zou de arme verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor regeeringszaken. Niets vatte deze eigenaardige gevormde schedel van den hoogen heer, zoo zonderling in de lengte uitgerekt als een paardekop, hoezeer ook de leeraren aan het hof zich beijverden door onvermoeide dressuur aan te vullen wat de natuur aan den arpne had ontzegd. Slechts voor twee dingen had hij een levendige belangstelling: voor soldaten en muziek. Deze groote man met zijn slechte houding eu het onnoozel lachje om den grooten mond werd een ander mensch, zoodra hij de fluit aan de lippen zette. Urenlang kou hj spelen zonder moe te worden. Zijn groote, donkere uogen, die rond waren als die van een koe, keken zwaarmoedig, wezenloos - .angstig schenen Izij te vragenwie ben ik, wat moet ik op deze wereld, waarom riep een moedooge- loos noodlot mij in het leven Christiaan Heinrich bespeelde niet alleen de fluit, hij toekende ook noten op gelini eerd papier, die zijn kapelmeester tot een orkestzetting moest bijwerkeD. Het waren onsamenhangende melodiën, die niemand begreep, en die de ontzetting der toehoor ders opwekten. De vorstelijke musicus liet zich gaarne urenlang hooren. Dat was een marteling, waaraan de vorstin- moeder slechts een einde kon maken, wanneer zj hem met een list door baron Eberhard von Lahden van deze bezigheid naar een anderen hartstocht, naar zijn sol daten, liet roepen. Maar de list gelukte niet altijd. Menig maal had zij bet tegengestelde gevolg en hield de ongelukkige niet op ^urenlang dezelfde klagende maten te herhalen, die als akelig klokkende tonen van een vogel of als het klagend geluid van een gemar teld dier klonken. En dit spel duurde zoo lang, totdat hij afgemat neerzeeg. Eu dan zijn soldatenhartstocht, ook die was een marteling voor zija omgeving. De tegenwoordige oorlog der Oostenrijkers en Pruisen, beheerschte zijn wonderlijke spelen. In verwarde denkbeelden spie gelden zich de gebeurtenissen in zijn kranke hereens af. Frederik de Tweede was zijn afgod. Op zijn minst eens in de maand bood Christiaan Heiarich bera in een ovei» dreven woordenvloed, dien hij dicteerde, zija diensten als legeraanvoerder aan en weer was het baron Eberhard von Lahden die het treurige ambt moest aanvaarden, verdichte antwoorden op deze nooit afge zonden brieven voor te lezen, waarin de koning der Pruisen zijn vreugde uitsprak over de bereidwilligneid van den dier baren neef om hem te willen helpen, en (evens zijn leedwezen betuigde, dat er het oogenblik geen plaats ,te vergeven was, die hij Zijn Doorluchtigheid kon aan] biedeo. Zoo werden dan iotusscben met bouten soldaten op de groote, met groen doek overtrokken tafel veldslagen geleverd Pro- forma deden de raadslieden en ministers hem hun voordrachten en voorsteilen voor noodzakelijk geworden maatregelen, wat de arme vorst Christiaan de Zevende ver strooid over zich liet heengaan, terwijl hij met een klein kanon onvermoeid erwten tu8schen zijn houten soldaten schoot. Zijn moeder, een vronw, wier zeden ongerept waren gebleven temidden van de losban digheid van het toenmalig hofleven, zoo rein, alof zij in een welverzorgd deltig burgerhuis geboren en opgevoed was, zat dan met bekommerd gelaat naast de sc bezig met een kantwerk, hoorde toe en gaf in zijn plaats antwoord en nam be sluiten, terwijl zij zich tot haar ongeluk- kigen zoon wendend zei: „Ik denkdat Zijn Doorluchtigheid dit wel zal goedvinden?" WaaropZijn Doorluchtigheid schreeuwde: „Jawel, jawel, goedgevonden, ja goedge vonden, of zij zei„Zijn Doorluchtigheid' zal dit zeker nog eens willen overdenken?" „Jawelen stoor ons nu niet meer, voor mo-momorgen." Want Zijne Doorluch tigheid stotterde ook. Later werden dan door de vorstin, de ministers en de raads lieden in de vertrekken van de hoogs vrouw besluiten genomeD, die aan het hoofd van de courant van Brückenberg stonden, die elke week eens, Zaterdags avonds, op grauw, dik papier gedrukt pa pier verscheen.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 4