N° 3028 Zondag 22 October 1916. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LOTTE LORE. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor des Büro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der nltgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 0 Ct. Qroote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg, Fibma LAN&EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex Et. TEXEL, 21 October 1916. Woensdag j. 1. had te Helder in- deeliDg der manschappen van den land storm en de militie plaats, van de lichting 1910: Johannes Matheus Bakker, Teunis Bakker, Willem-Barhorst, Pieter Bas, Gerrit Bremer, Simon de Jager, Paulus Lambertus Kikkert, Pieter Koom, Pieter van Liere, Louis Naeije, Jan Peper, Pieter Plaatsman, Hendrik Schrama, Coroelis van der Sterre, Gerrit Veeger, Dirk Witte en Simon Wuis. Van de militielichting 1916 Jan Verhoeve, Willem Pieter Uitgeest, Simon Pieter Troost, RegnerusJohannes Timmer, Meindert Smit en Hendrik Smit. Ze werden allen bij het 4e reg. vesting artillerie aldaar ingelijfd. Men verzoekt ons aan onderstaan de mededeeling van de Vleeschvereeni- gmg plaatsruimte te verleenen Ingevolge het verlangen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, om aan Varkenshouders, die hunne varkens wenschen af te staan ten behoeve van de regeerings distributie, f 1,20 te betalen per K.G. slachtgewicht, zullen door de Vleeschvereeniging, te beginnen met 23 October 1916, de volgende maatregelen genomen worden Elke leverancier van regeerings-var kens moet aan den varkenshouder f 1,20 pèr K.G. slachtgewicht betalen. Wanneer mocht blijken dat zulks niet geschiedt, zullen bij kennisname, door de Vleesch vereeniging de noodige maatregelen ge nomen worden, de desbetreffende per sonen voor verdere leveranties uit te sluiten. Tot nakoming van deze maatregelen, verzoeken wij van belanghebbenden de meest mogelijke medewerking. Nut. De algemeene huishoudelijke vergade ring Donderdagavond in café den Burg gehouden, was goed bezocht te noemen. Na een kort openingswoord van den voorz. werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Rekening en verantwoording van den Naar het Duitecb. 2.) De trotsche rubriek heette: „Kabinets orders." Wie zal durven schilderen de lielsmacten van de vorstelijke vrouw en moeder als zy lasHet heelt Zijn Door luchtigheid vorst Christiaaa VI *aa Som- iach-Brückenberg behaagd te bepalen: De vorstin was vandaag wanhopiger dan ooit te vorenrusteloos liep zij van de oooe kamer naar de andere. Haar zwart tafzij den négligé, dat over een overkleed tan dezelfde kleur hing, ruischte, de cri- nolin wipte, de sohoenen met hooge hak ken klakten energiek op den blanken par ketvloer; diep uitgesneden négligé liet een trotschen hals zien, en het mutsje uit Brabantsche kant, dat op het hooge, ge poederde kapsel zat en in fijn geplooide einden aan beide zijden neerhing, omlijstte het schoon, verstandig gezicht, dat de sporen van zoo juist geschreide tranen droeg en om welks mond een trek lag, lie van ernstig lichamelijk on geestelijk Uden getuigde. De vorstiu heette onder het volk kort- ïeg mijn Doortje." Zoo had de gestorven torst gaar met loedeien trots gouoemd. penningmeester volgde; boeken eu be scheiden werden door de heeren Pisart en J. G. Kooiman onderzocht en in orde bevonden, waarop de rekening onder dankzegging aan den penningmeester werd goedgekeurd. Hierna had de verkieziQg van 2 ledeqi van het bestuur plaats, n. 1. in vacature Leopold, wegens bedanken van den heer Buijsing Damsté, in vorige vergadering gekozen en wegens periodiek aftreden van den heer Wagemaker. In vacature Leopold werd gekozen de heer P. Bossen en In vacature-Wage maker de heer G. Brands. Eerstgenoemde, met zijne benoeming in kennis gesteld, bedankte, bij herhaalde verkiezing werd gekozen de heer J. G. Kooiman, die de benoeming aannam. Vervolgens bracht de afgevaardigde verslag uit van de algem. vergadering. Tot commissaris van de Nutsspaarbank vacature Leopold, werd gekozen de beer G. J. O. D. Dikkers, waarna zeer ge animeerde besprekingen plaatshadden over de komende winteravonden. Den seretaris werd opgedragen met verschil lende sprekers te correspondeeren, opdat zoo mogelijk nog in October en Novem ber buitengewone vergaderingen van het departement kunnen plaatshebben. Bij de rondvraag bracht de penning meester aan het aftredende bestuurslid, den voorzitter Wagemaker, dank voor wat door hem in deze zittingsperidfle voor het Nut was gedaan, waarna de voorzitter met dank voor de tot hem gerichte woorden en voor de opkomst en de aangename besprekingen sloot. De Cocksdorp19 Oct. De logger Katwijk 4 is hedenmorgen vertrokken. Een sleepboot zal het schip naar Amsterdam brengen, waar het zal dokken. Het bergloon, aan visscherlieden van hier uit te betalen, bedraagt f2000. Het Comité voor Nederlandsche kindereu in den vreemde vestigt de aan dacht van bet Nederlandsche Volk op het feit, dat even over de grenzen van ons land duizenden Nederlandsche ge- Het huwelijk van het vorstelijk paar was voor dien tijd buitengewoon harmonisch geweest. Het is waar ook hitr was eens een invloedrijke favorite geweest door ons Doortje met hooghartige gelatenheid en zonder morren verdragen. Totdat „de gans" om een uitdrukking van de kame nier van Hare Doorluchtigheid de brave juffrouw Trilleberger, te gebruiken, weer verdwenen was. „Mijn Doortje," sprak, terwijl zij ruste loos op en neer liep in zich zelf, zonder zich te bekommeren om de tegenwoordig heid van haar jonge hofdame. De hofdame Editha von Bloekeufeld hoorde zoo geheel tot haar omgeving en in haar kamer als een stuk meubel. Zwij gend en al3 wezenloos zat zij daar, werkte aan een borduurwerk on scheen de zuch ten van haar meesteres niet te nooren, noch haar tranen te zien. En zij wist toch precies wat de Doorlucnte moeder zoo tot wanhoop bracht, dat zij alie zelfbeheer- eching verloor. Juffrouw Trilleberger had haar de tra gedie meegedeeld. De kamenier van Sere- nissima was het levende nieuwsblad van de jonge hofdame. Wie zou daar over knorren. Er waren zoo ontzettend veel vervelende en leoge uren aan bet hof. nu de rouw over den vorst zaliger elke ontspanning verbood. En de eerste boldame barones Vertitzkj, geboren von Blossen, was met haar acht en er'ig Isnt-s gaandeweg een beetje ciiicaneufl eu iatrigaat geworden en zinnen wonen, die al de ellende onder vinden oener onvoldoende voeding. Ver schillende omstandigheden veroorloven niet, dat deze Nederlanders naar het vaderland terugkeeren. Ze morren daar over nietze vragen slechts hulp voor huune kinderen. Ze sraeeken, dat het Vaderland voor deze moge zorgen. Volk van Nederland, ons Comité is bezig deze kinderen naar Nederland over te brengen, om ze in hun midden te verzorgen. Gij kunt daarbij helpen. Gij kunt met ons de middelen bijeen bren gen, om de kinderen van ons volk te onderhouden, opdat ze niet slachtoffers worden der ondervoeding, waaronder ze nu reeds maanden lang lijden. Open Uw beurs en zend eene bijdrage aan den Penningmeester S. van Lier Ez., Nassaukade 358, Amsterdam. Het Comité voor Nederlandsche kinderen in den vreemde, Professor Dr. J. te Winkel, Amsterdam, Voorzitter. W. F. van Heusden, Nic. Maesstr. 43, Amsterdam, Secretaris. J. Blooker, wethouder, Zeist. Dr. P. H. van Roojen, chirurg, Schiedam. S. van Lier Ez., Nassaukade 358, A'dam, Penningmeester. Geen kaas ter markt. Het bestuur der Vereeniging van kaashandelaren in Noord-Holland heeft in verband met het niet uitreiken van consenten tot uitvoer van kaas (een niet-offlcieele grenssluiting) het advies gegeven aan den Bond van Zuivelfabrie ken in Noord-Holland geen kaas te markten zoolang er geen nieuwe con senten versdbaft worden. Uitbreiding Landstorm. Bij Kon. Besl. van 16 October is be paald dat van 1 November 1916 af ook bij den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren zijn ingeschreven de personen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915, die zijn geboren in 1888. Een officier gedeserteerd. Naar „Het Vad." verneemt is de on langs benoemde 2de luitenant van het Indische leger Goedhart, tot nog toe te Leiden gedetacheerd, gedeserteerd met achtte haar jeugdige gezelia in bot geheel niet. Integendeel zij maakte haar het leven door jaloezie dikwijls zeer moeilijk. Nooit kon Éditba von Bloekenfeld do uren, waarin zij geen dienst had, ook niet die waarin zij een roman las, doorbrengen, of zij zat te peinzen hoe men de uit de plooi geiaakte of gekreukte hofjaponuen met de hulp van juffrouw Trilleberger en van de eigen kamenier weer „a la mode" kou herstellen. Het was daarom een aangename onderbreking van de eeuwige eentonigheid in het leven van het levenslustige hof dametje, als juffrouw Trilleberger inbaar kamer glipte en de nieuwtjes van slot en stad verteldzooals gisterenavond Jawat had de kogelronde kame nier daar voor vreemde diDgen verteld! Geen wonder dat de vorstin tot vertwijfeling was gebracht, toen ook tot haar het beticht doordrong: gisterenmiddag te vijf uur had Serenissimus in hoogst eigen persoon ge regeerd de kamenier had haar wit kanten bezet neteldoeksch boezelaar opge wonden met haar vingers verkreukeld en daarna weer met beide handeo naar haar neteldoeksch mutsje gegrepen, toen zij ge heel radeloos vertelde Ecoutez Mademoi selle. Zijne Doorluchtigheid kroeg dien morgen zooais altijd zijn chocolade, en zoo als altijd proefde de kok voor de oogea van zijn Doorluchtigheid met een gouden lepel oi- van, voor mogelijk vergif. Zijn Doorluch tigheid geraakte en culero want do ohucolttdo Wa» aangebrand, Hg veroucdeekb de bedoeling dienst te nemen bij het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Alweer de drank. Gisteren werd de 2l-jarige A. v. S. wonénd in de Z wijnenstraat te Rotterdam door haar dronken vader vervolgd en bedreigd. Zij sprong uit de tweede ver dieping en bekwam daardoor ernstige kneuzingen, zoodat zij per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd Door een vrouw uit Amsterdam vj#n 40 a 50 jaar, niet groot en tenger van gestalte, en met slecht onderhouden tanden, wordt te Amsterdam en te Haar lem, en wellicht ook elders, geld inge zameld in een busje van het Gbristelijk Rusthuis „Rust een Weinig", te Putten op de Veluwe. Zij vertoont daarbij eén boekje met afbeeldingen, dat er smerig uitziet. Deze vrouw is daartoe niet ge rechtigd en doet dit geheel ten eigen bate. Zij heeft zoodoende reeds vele milddadigen opgelicht en misleid. Men zij voor haar gewaarschuwd. Melk in de Zaanstreek. Naar aanleiding van het feit, dat de districtscommissie met algemeene stem men besloten beeft, den minister van landbouw te adviseeren, met ingang van 1 November den toeslag aan de melk veehouders of indien dat niet mogelijk is, den prijs voor de consumptiemeik te verhoogen, hebben de betrokken vee houders in een druk bezochte vergadering te Zaandam met algemeene stemmen besloten, den melkstrijd op te heffen en van dit besluit kennis te geven aan den minister van landbouw, den commissaris der koningin in Noord-Holland en de burgemeesters in de Zaanstreek. Hef strafporto. Gedurende den eersten dag van het nieuwe posttarief werd in Amsterdam f 2900 van strafporto geïncasseerd. De aardappelkoopman Pot, te Wol- faartsdijk, in wiens gezin na het ge bruik van ingemaakte groente ernstige vergiftigingsverschijnselen zijn voorge komen, en tengevolge waarvan reeds 3 leden zijn gestorven, is nu zelf ook overleden. au moment den misdadiger ter dood. Wilms, de kamerdienaar moest twee grenadiers balen, de delinquent werd togen de deur geplaatst en zou op staandea voet doodge schoten worden. De Kamerheer voa Labden en de Kamerjonker van Krosseck beproefdon vergeefs Zijn Doorluchtigheid van mee- ning te doen verstadoren. Von Labden zeide eindelijk: „Dat zou Frederfe de Groote nooit doen Zijn Doorluchtig heid zal toch in édelmoedigheid niet by hem achter willen staan moge hij toch den deiinqueot begenadigen. Zijn Door luchtigheid Het zich bepraten, maar een strat moest er zijn. En plotseling stelde hij vast, dat de beschuldigde tot straf een huwelijk moest aangaan met de oudste vrouw die men iu Brückenberg kon vinden De arme melkbaard van een jongen, was bleek geworden als krijt, toen Wilms de oude juffrouw Scbnapin had voorgeslagen. „Ea stel u voor, Uwe Genade," had de kamenier bevend van opwinding gezegd „de oude moest gehaald worden en de'vorst verloofde haar plechtig met den kok en zou zelfs zijn eerwaarde, den Hofpredïker hebben laten komen, als de heer voa Lahden niet gezegd had, dat men de juf frouw toch maar niet zoo, zonder krans en plechtigheid kon laten trouwen. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1