N° 3033 Woensdag 8 November 1916. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Attentie s. p. Binnenland. Van week tot week sua Oit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bono 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cta. Naur Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór acht uur op den dag der uitgave Pryjs der Advartcniièn. Vnn 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel moor 6 Ct Groote letters en Vignetten worden nnar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERT ENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBorOOpTkxbi. Op verzoek van abonnees, die ten dien opzichte in minder gunstige conditie ver- keeren, zullen wij, door de welwillendheid van de postadministratie daartoe in staat gesteld, met ingang van 1 NOVEMBER zorgdragen, dat de Texelscke Courant, op een kleine uitzondering na, over geheel Texel aan het adres wordt besteld. Daarvoor is evenwel noodig, dit met het afdrukken eerder wordt aangevangen. Advertentiën dienen dus van nu aan den avond te voren in ons bezit te zijn, familie-advertentien uiterlijk op den dag van verschijnen 's morgens 8 uur. De Uitg. 28 Oct.—4 Nov. De derde week der Grondwetsherziening is; voorbij. Meer dan 30 sprekers hebben bij de ^lgemeene beschouwingen het woord gevoerd en Vrijdag pas kon minister Cort yan der Linden aan het woord komeD. Dat er voor de rede van den minister groote belangstelling bestond, bewees de bijna vol tallige Kamer en niet minder het feit, dat alle tribunes en loges stampvol waren. Konden de beraadslagingen in de afgeloopen week dikwjjls nauwelijks belangstelling trekken, zoodat menig spreker zich met minder dan een paar dozijn hoorders te treden moest stellen, thans nu de minister het woord verkreeg was dat anders. De minister heeft een krachtig pleidooi geleverd voor de regeeringsvoorstellen zon der meer. De verwachting, dat hij hier en daar nog naar den wensch van sommige woordvoerders belangrijke veranderingen zou aanvaarden, .werd niet verwerkelijkt. Men weet. dat er in het groote debat enkele punten bijzonder naar voren werden ge bracht. Zoo de kwestie van het Vrouwen kiesrecht, waarbij een belangrijk deel der Kamer verder wil gaan dan de regeering, 'ie alleen uit de Grondwet de beletselen oor Vrouwenkiesrecht wil wegruimen en rooi de vrouwen het passief kiesrecht .i. dat vrouwen verkiesbaar zullen zijn uvoeren. Dat deel der Kamer wil de in- oering van algemeen mannen- en vrouwen- iesrecht en heeft dien wensch in een mendement belichaamd. De regeering "■titer wil daar niet van hooren en minis ter Cort van der Linden handhaafde dan k het ongewijzigde voorstel der regeering. en kan aannemen dat de hoop der kies- «chtvrouwen, waarvan velen in de laatste ie weken op het Binnenhof hebben ge- st en koude en regen getrotseerd, niet 1 worden verwezenlijkt. Het Vrouwen- iesrecht zal niet in de Grondwet worden pgenomen. Ook ten opzichte van [de Onderwijs- geling wenscht de regeering niet af te ':ken van haar standpunt. De linkerzijde eeft in tal van redevoeringen de nood- kelijkheid aangetoond van de voorwaarde Jt voor het bizonder onderwijs waarborgen n deugdelijkheid moeten worden gesteld, ts wat den sprekers der rechterzijde niet elgevallig bleek te zijn. De regeering :hter denkt er niet aan een dergelijke oerwaarde aan het voorstel tot financieele elijkstelling te verbinden, hoogstens zal s zich neerleggen bij een formule, waarin 'ordt gezegd dat het peil van het onder- niet zal dalen. Intusschen bad de mister wel eenig oor voor oen aandraüg so een deel der Kamer, om de bedoeÜDg het beginsel dat bet openbaar onder is een eerste taak der overheid is, wat herper te doen uitkomen, door de bepa- dat overal van overheidswege ipen- baar onderwijs moet worden gegeven. De rechterzijde die op een stel addi- tioneele bepalingen aandrong, teneinde ver zekerd ie zijn van een .eerlijke uitvoering van de nieuwe regeling, die zooals sommige sprekers deden uitkomen-meer verlangt dan een belofte alleen, kreeg ook niet veel hoop van den Minister. In de Deputatenvergadering der Anti-Rev. Partij Donderdag gehouden, werd wel een motie van Dr. Kuijper in dien geest aangenomen, maar de minister wenschte niet zoover te gaan, al verklaarde hij zich bereid desnoods aan een tegemoetkomende bepaling betref fende, den termijn van indiening der wets ontwerpen mee te kunnen werken. Wij hebben slechts enkele punten uit de rede van den minister aangestipt. Erblykt echter voldoende uit, dat de verschillende ingediende amendementen geen gunstig onthaal bij de regeeriDg hebben gevonden. De Minister constateerde, dat er bij de beide partijen in d6 Kamer een groote kern is, die samenwerking wenscht om te komen tot de bevrediging op onderwijsgebied en daarom moet men elkander niet met wan trouwen, maar met vertrouwen tegemoet treden. De komende dagen zal blijken in hoever deze wensch van den minister vervuld wordt. Als deze regels onder de oogen der lezers komen is de behandeling der arti kelen en der amendementen reeds aange vangen. Het staat wel vast, dat tal van belangrijke amendementen zullen worden gehandhaafd, maar er is ook reden om aan te nemen, dat de meerderheid der Kamer zich zal scharen om de regeering en zich vereenigen met de voorstellen, zooals die door haar zijn ingediend. o—o—o— In den Duitschen Rijksdag ging het in de laatste dagen vrij heftig toe. In verband met den oorlogstoestand verkeert het rijk in staat van beleg en de Duitsche politie en de militaire overheid schijnen het daarbij niet zoo heel nauw te nemen. Het toezicht dat ze uitoefenen moet zeer streng zijn en vooral personen, die men vroeger niet kon rekenen onder de geestdriftige vereerders van het Duitsche vaderland, moeten zich soms heel wat onaangenaamheden, dikwijls zelfs een grievende behandeling laten wel gevallen. In den Rijksdag nu is over den staat van beleg gesproken én wat daar door de sociaal-democratische sprekers werd medegedeeld over de talrijk? en dikwijls zeer onrechtvaardige inhechtenisnemingen en verbanningen, liet blijken dat ieder die maar eenigszins verdacht wordt, voort durend groot gevaar loopt achter de tralies gezet of naar andere oorden verdreven te worden. Tal van sprekers voerden over den staat van bëleg het woord en de woordvoerders van bijna alle partijen bleken met de toe passing ervan alles behalve te zijn inge nomen. Vooral ook de censuur op de pers en de vergaderingen uitgeoefend had veel stof tot ergenis gewekt. Zelfs de woord voerder der conservatieven was met den huidigen toestand niet iDgenomen. De sprekers der sociaal-democraten lieten het luidst hun stem hooren tegen de dwang maatregelen, die zeker niet in de minste mate op de „Genossen" toegepast worden. Maar ook de woordvoerders der vrijzinni gen en nationaal-liberalen protesteerden krachtig tegen, de veel te strenge toepassing van den staat van beleg. Eén oogenblik dreigde er zelfs een tumult, toen minister Helfferich zich met een korte weigering van de zaak meende te kunnen afmaken. Toen stond de leider der nationaal-liberalen op, om met klem te verklaren, dat het Duitsche volk een dergelijke behandeling niet langer wenscht te verdragen. Minister Helfferich draaide toen wat bij en ver klaarde, dat de regeering bereid is te trachten verbetering in de toepassing van den staat van beleg te verkrijgen. De pers zal wat meer vrijheid krijgen, maar op bet gebied der buitenlandsche politiek zullen de dienaars van de geknechte KoniDgin der Aarde zich voorloopig nog niet vrijelijk mogen vermeien. Mogelijk dat er nu wel maatregelen wor den genomen om een toestand, een zoo heldhaftig volk onwaardig, te veranderen. Misschien dat de staat van beleg wat ver zacht zal worden. o oo Het schijnt zoo langzamerhand een ge woonte te worden, dat als de leiders van het thans afgespeeld wordend werelddrama hun hart eens lucht wenschen te geven, ze daarvoor den vorm van een interview kiezen Dat is wel de eenvoudigste weg om het aan de wereld bekend te maken, hoe deze grooten der aarde Over den toestand denken. Zoo deed nog onlangs de Engelsche staats man Lloyd George, zoo deden nu ook dezer dagen de veldmaarschalk von Hindenburg en zyn adjudant generaal Ludendorf. We weten dus nu ook boe de groote Duitsche legeraanvoeder over den algemeenen mili tairen toestand denkt. Het interview werd gepubliceerd in de Neue Freie Presse en er staat in te lezeD, dat volgeDS de opvatting Hindenburg de toestand te velde voor de Duitscbers zeer gunstig is. Het beiicbt dat hij het front in het westen zou verkorten noemde hij onzin. Het westfront is bom- vast en de geallieerden zullen er nooit door komen. Bij het jongste offensief is het grootste deel van het Fransche leger ge bleven en als de Franschen in het"voorjaar op dezelfde wijze willen doorgaan, dan zullen zij de laatste rest van het Fransche leger en de Fransche volkskracht vernie tigen. Ook op de andere fronten gaat het naar den zin van Hindenburg en over de harde klappen die Roemenie krijgt, toonde bij zich zeer verheugd. Er werd den veldmaarschalk ook ge vraagd hoe lang de oorlog nog zal dureD, maar op die vraag moest hij het antwoord vrijwel schuldig blijven. Het is mogelijk dat in 1917 de gevechten zullen plaats hebben, die .een beslissing brengen, maar dat valt ook niet met zekerheid te voor spellen. Ik weet alleen, zei Hindenburg, dat wij zullen doorvechten tot aan de beslissing. Hoe staat het met Rusland werd hem gevraagd. Zullen de Russische massa's uitgeput raken? En Hindenburg ant woordde toestemmend. De Russen raken al uitgeput, daarvoor zorgen de Russische aanvoerders zelf wel. Wel groeien er in Rusland nieuwe geslachten op, maar dat helpt hen niet, want ook Duitschland heeft menschen goDocg en ook Oostenryk's reserves zyn nog lang niet uitgeput. Wy zijn nooit bang geweest voor overmacht verzekerde Hindenburg overmacht kennefi we niet. De correspondent vroeg Plindenburg ook nog of er kans bestaat, dat de oorlog in een grooten slag beslist ban worden. Niets achtte de veldmaarschalk onmogelijk, maar het is te begrijpen, dat het hem destijds bij Tannenberg gemakkelijker zou zijn ge vallen een beslissenden slag te slaan, dan nu in het Oosten ten lang irunc van Dunaburg tot aan do Zwarte Zoo moet worden verdedigd. Ook werd nog over het munitievraagstuk gesproken. De wil om te overwinnen moet blijken uit de munitieaanmaak, verklaarde generaal Ludendorf, maar de hoofdzaak voor alles is de geest van do troepen én een discipline, die berust op de opleiding van ieder man op zich zelt. Tot zoover over hetgeen de beide leger aanvoerders den volke hebben medegedeeld. Wellicht dat we binnenkort nu wel weer van de andere zijde een tegenbetoog zullen te hooren krijgen. Uit alles blijkt echter, dat er van eenig uitzicht op vrede nog st6eds geen sprake kan zijn. o—o-o— De oorlog duurt voort en op alle fronten in 6n buiten Europa werd in de afgeloopen week 'meer of minder hevig gevochten. Op het westelijk front slaagden de Franschen er in de Duitscbers te verdrijven uit het fort Vaux oostelijk van Verdun, waardoor de fortengordel van deze vesting weder geheel in hun bezit is. Er zal echter wel niet veel meer dan puinhoopen over zijn van de forten Doaumont en Vaux, maar dat is dan ook het eenige resultaat geweest van d6 bloedige aanvallen, die de Duitsche Kroonprins wekenlang tegen de vesting liet uitvoeren en die ontzaggelijke offers aan menschenlevons hebben geviaagd. Op het oostelijk front was bet in de laatste dagen vrij rustig en dit kan ook worden gezegd van de beide Roemeensche fronten Beide partijen zijn daar blijkbaar thans bezig zich gereed te maken voor nieuwe operaties, waardoor men zal trachten den atryd in het' oosten tot een beslissing te brengen. De Italiapen hebben in de afgeloopen week een nieuw offensief geopend in het Kustgebied. Zij slaagden er in een paar Kilometer dichter bü Triest te komen, maar de weg blijft nog steeds lang. Er wordt daar thans verbitterd gevochten. Op bet Macedonische front beginnen de troepen van Sarrail wat krachtiger op te treden. Mag men daar misschieD binnen kort belangrijke gebeurtenissen verwachten? In Griekenland is de toestand nog vrijwel onveranderd. De Koning heeft toegegeven aan den eisch van de EnteDte om de Griekecbe troepen terug te trekken uit Thessalië en er moet naar luid der be richten tusschen de gezanten en den Koning eeD soort neutraliteitsverbond zijn gesloten, waardoor te Athene wat ontspanning is ontstaan. Venizelos gaat echter zijn gang en hij heeft te Saloniki reeds een leger van 30090 man op de been gebracht, waarmoe hij tegen de Bulgaren wil vechten. Van de berichten van de zeezijde trekt het meest de aandacht het torpedeeren v"an het Kngelsch schip „Marina" waarbij 43 Amerikanen den dood gevonden hebben. Wat zal Wilson daarvan zeggeo TEXEL, 8 November 1916. liet licht van Eierlnnd. (Officieel)' Het departement van Marine deelt mede, dat in vei band met bet door een groot deel van de scheepvaart volgen van de route benoorden Schotland, van hedenavond af het 'licht van EierJand weder zal worden ontstoken, met dien verstande, dat hierop niet in alle gevallen vast mag worden gerekend, omdat de militaire overheid gemachtig is, in dri <- gende omstandigheden het licht te doove zonder voorafgaande waarschuwing.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1