N° 3035 Woensdag 15 November 1916, 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Attentie s. v. p. Binnenland, Van week tof week. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig, Fibma LANGEVELD& DE R O O IJ, Par Icstraat, BdröopTexei. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naaf Amerika en Andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór acht uur op den dag der uitgave Prijs der Advcrtentièn. Vun 1 tot- 5 rogels 30 Cts. Iedore regel meer G Ct- Groote letters en Vignetten worden neer plAAtsruimle berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Op verzoek van abonnees, die ten dien ipzichte in minder gunstige conditie ver- leeren, zullen wij, door de welwillendheid an de postadministratie daartoe in staat jesteld, met ingang van 1 NOVEMBER orgdrageu, dat de Texelsche Courant, op en kleine uitzondering na, over geheel texel aan het adres wordt besteld. Daarvoor is evenwel noodig, dut met iet afdrukken eerder wordt aangevangen. Advertentiën dienen dus van nn aan en avond te voren in ons bezit te zijn, nmilie-advertentien uiterlijk op den dag an verschijnen 's morgens 8 nur. De üitg. Schoolgelden. Burgemeester en \Vethouders der ge- leente Texel brengen ter opeDbare ken- is, dat een afschrift van de kohieren an schoolgelden over het vierde kwar- aal 1916 gedurende vijf maanden van 1 November 1916 tot en met 11 April 17 t6r gemeente-secretarie voor een er ter inzage ligt. Texel, 11 November 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUTSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 4-11 Nov. De Tweede Kamer heeft zich indeafge- pen week bezig gehouden met de re- 'eken en de behandeling van art. 80 der ondwet en de ingediende amendementen, replieken namen nog langer tijd in be- dan verwacht was. Zelfs koesterde de orzitter nog een oogenblik de hoop, dat t debat zonder repliek zou eindigen en sprak die hoop uit dat was de vorige rjjdag. Toen stond echter in de Kamer afgevaardigde van Tiel op om te ver- iren, dat hij zijn rechj: op repliek niet lar zoo voetstoots kon prijs geven en in de Minister zijn rede hield, zag men Tydeman aanteekeniogen maken. Dins- zou hü bet woord vragen voor repliek, ir belaasDinsdag stonden zijn penden geschaard om zijn groeve. De id had gesprokenzelden op aan- jpender wijze.Na van Deventer, Bos, TalmaTydeman. Vier pote mannen uit ons parlementaire leven weinige maanden tjjds iy de replieken ia mr. Tydeman herdacht )r tal van sprekers en het werd door in gevoeld, dat er plots in de kamer i leegte gekomen was, een groote leegte vooral, bij deze Grondwetsherziening. ie replieken waren meer dan eens uitvoerig, herinnerden in lengte soms algemeene beschouwingen. Maar alles komt ten slotte een eind en ook aan replieken in hetNederlandsche parlement m kwam art. 80 met de amendementen I daarover is nog al heel veel gezegd, >r dat er gestemd kon worden. We inen daarover niet in bijzonderheden len, vermelden alleen de tot heden ver- ;en resultaten. lor Mr. Troelstra werd bij amendement poging gedaan om den leeftijd voor ira niet op 23 maar op 21 jaar te be* in. 't' Werd met 54 tegen 24 stemmen 'orpen. Voor stemden de sociaal-de- irateu, vrijz.-democraten en de Unie- ralen de Jong en vau Raalte. Prof. Heeres waagde een poging om door middel van een amendement in de Grond wet vast te leggen een opdracht aan den gewonen wetgever om de regeling van hel Vrouwenkiesrecht onmiddellijk ter hand te nemen. Maar de Minister had er geen ooren naar, en de rechterzijde die zich in 't algemeen er nog wel bij kon neerleggen, dat de grendel van de deur voor Vrouwen kiesrecht in de Grondwet werd weggescho ven, wilde echter ook geen stap verdergaan. En prof. Heeres bleef niets anders over dan zijn amendement in te trekken. Omtrent de stemplicht waren ook amen dementen ingediend. Een deel der Kamer wilde geen stemplicht, maar de heer Beu- mer die een amendement voorgesteld had om de stemplichtclausule te schrappen, trok het weer in, nadat de Minister krachtig de stemplicht had verdedigd. De heer Schaper stelde bij amendement voor om de stemplicht niet in de Grondwet, maar bij de gewone wet te regelen, doch de Kamer verwierp dat met 53 tegen 25 stemmen. Zoo blijft dus de stemplicht in de Grondwet althans als art. 80 aangenomen mocht worden. En daarop is thans allo kans. Nog enkele amendementen van minder belang werden verworpen andere wachten nog op afdoening. En dan komt nog de onderwijskwestie. o—o o Er waren in de laatste dagen weinig of geen belangrijke oorlogsberichten. In den algemeenen toestand kwam geen verande ring, al werd op tal van plaatsen ook ver bitterd gevochten. Belangstelling blijft in- tusschen de toestand op de Roemeenscbe fronten verdienen. In Zevenburgen gaat von Falkenhayn met kracht de aanvallen voortzetten en zuidelijk van de Roode To renpas blijft hjj vorderen, niettegenstaande den hardnekkigsten tegenstand dërRoeme- niers. De toestand blijft daar vol gevaren voor Roemenie. Op het front in de Dobroedzja echter zijn de rollen omgekeerd, 't Is thans niet Mackenzen die aanvalt, doch de Russen en Roemeaiers hebben het initiatief. Deze slaagden er in een eindweegs naar het zuiden door te dringen en de belangrijke stad Horsova te hernemen. Mackenzen heeft toegegeven, dat de Russen en Roe- meniers aanvallend optreden en naar bet zuiden oprukken. Hij verzekerd echter, dat zich ten noorden van den spoorweg Czernewoda—Constanza slechts vooruitge schoven verkenningstroepen bevonden, die Zich op daartoe ontvangen bevel naar het zuiden hebben teruggetrokken. Het zal nu wel nader blijken of de Russisch-Roemeen- scbe troepen in staat zijn het leger van Mackenzen verdei naar het zuiden terug te dringen. De kwestie lijkt van niet gering belang omdat uit verschillende berichten valt af te leiden, dat Mackenzen aanstalten maakt om den Donau te forceeren mi Roemenie binnen te dringen. Kunnen de Roemeensch-RussisGhe troepen voldoende druk op de vijandelijke legers uitoefenen, dan zal Mackenzen dat plan wel niet tot uitvoer kunneD brengen. Met belangstelling mogen nadere berichten omtrent den strijd in de Dobroedzja worden afgewacht, —o—o—o Weinig oorlogsnieuws maar wel lange oorlogsredevoeringen in de laatste dagen. Redevoeringen die eebter even onbelang rijk als lang waren. De Duitscbe Rijks kanselier hield een uitvoerige redevoering in den Rijksdag en de Engelsche Minister president voerde te gelijkertijd in Londen het woord, op het jaariijksch banket in Guild Hall, terwijl na hem nog door Balfour en Grey gesproken werd. Von Bethmann Holweg had het hoofd zakelijk over de verantwoordelijkheid voor den oorlog en hij leverde daarbij een be strijding van de onlangs door Grey gehou den redevoering, waarin dezo de schuld van den volkerenmoord op Duitschland wierp. De Kanselier gaf een uiteenzetting om aan te toonen. dat Rusland door zijn mobilisatie den oorlog veroorzaakt heeft en dat het gesteund werd door Engeland. Rus land beklaagde nummer één, Engeland nummer twee. Over vredesvooruitzichten sprak von Bethmann niet, alleen beloofde hij voorde toekomst, dat Duitschland straks bard zal meehelpen om een nieuwen oorlog te voorkomen. Asquith sprak ovor velerlei dingen en ook over den algemeenen toestand. Het blijft de meening der geallieerden, dat alleen een overwinning dor geallieerden denoodige waarborgen voor hun veiligheid zal scben ken. Ook gewaagde hij van de Duitsche propaganda in de neutrale landen, die Engeland als de groote boosdoener voorstelt en die in de landen der geallieerden, waarbij, getracht wordt tweedracht te zaaien. De eenheid der Entente is echter volkomen hecht en stevig. De strijd zal evenwel alle hulpbronnen en alle geduld opeiscben. o—o—o— Een der groote onderwerpen van de laat ste dagen was wel de stichting van het koninkrijk Polen, een feit van niet geringe Ijeteeksnis en dat vrij onverwacht kwam. Zondag weiden in Warschau en Lublin de proclamaties afgekondigd, waarby Polen tot een zelfstandig koninkrijk verheven werd. Dit ging gepaard met indrukwekkende be toogingen en feestelijkheden. In de afgekondigde proclamaties deden de keizers Wilhelm en Frans Jozef weten dat zij „in het vaste vertrouwen op de definitieve zege van hunne wapens en be zield door den wensch om de doof de' dappere legers met zware offers aan de Russische heerschappij ontrukte gebieden een gelukkige toekomst t6 bereiden, over eengekomen zijn uit deze gebieden een zelfstandigen staat met een erfelijke monar chie en een constitutioneele regeeriug te vormen.* Verder werd in de proclamatie gezegd, dat het nieuwe koninkrijk in de aansluiting aan de verbonden mogendheden de waarborgen zal vinden, die het noodig beeft voor de vrije ontwikkeling zijner krachten en voorts dat Polen een eigen leger zal hebben, waarvan de organisatie, oefening en bevelvoering in gemeenschap pelijk overleg zal worden geregeld. Ook wordt gezegd dat de grenzen van het nieuwe koninkrijk later zullen worden geregeld. Zoo is Europa dan op bevel uit Berlijn err Weenen een 'nieuwen Staat rijker ge worden het onbegrensde of grenzelooze koninkrijk Polen. In de groote steden van Rnssisch Polen heeft, men ter eere daarvan de vlaggen uitgestoken en langs de straten het volkslied gezongen, de bevolking heeft de Duitsche „bevrijders" toegejuicht. En de Duitsche pers heeft lofliederen gezongen ter eere van deze politieke gebeurtenis, de herrijzenis van het oude roemruchte Polen. Alleen, er was ook een beetje critiek te lezen in sommige organen, omdat von Bethmann Holweg het aangedurfd heeft over het lot van een veroverd gebied te beschikken, nog voordat de oorlog ten einde is, en zoDder daarin bet parlement te kennen. Dat had eigenlijk niet te pas moeten komen. Eenigszins opmerkelijk was hetgeen de officieuse „Nordd. Allg. Ztg." als commen taar gaf op de proclamaties der Duitsche en Oostenrijksche regeoringon. Opmerkelijk omdat het getuigt van bijzondor groote openhartigheid. Het blad schreef, dat een koninkrijk Polen noodig is om Duitschland in de toekomst te beschermen tegen Rus land. Niet altijd zal het lot ons zbo gunstig een Hindenburg ter beschikking stellen, om den Russenstroom tegen te houden. Ieder jaar neemt de bevolking van bet reusachtige rijk met 373 millioen toe" Polen zal als bufferstaat moeten dienst doen zooals de rijkskanselier reeds vroe ger bij meer dan een gelegenheid heeft laten uitkomen. Niet gedreven door genegenheid voor het Poolscbe ras en dq Poolsche nationaliteit stelde men te Berlijn en Weenen de pro clamaties op, maar onkel en alleon gedron gen door eigenbelang, Duitschland en Oostenrijk denken er dan ook niet aan, de in hun eigen gebied wonende Polen in ds zegeningen vaa de Poolsche zelfstandigheid te laten deelen. —o—o—o In de Vereen. Staten hebben de verkie zingen plaats gehad van de afgevaardigden voor het Congres, dat den tweeden Maandag in Januari bijeeD zal komen om over den presidentszetel te beslissen. Tot op het laatste oogenblik viel er om trent den uitslag d6r verkiezingen zoo goed als niets te voorspellen. Beide partyen wogen tegen elkander op en de aanhangers van Wilson hadden zelfs hun betrouwen moeten stellen op het nieuwe aantal vrou wen, dat dezen keer aan de verkiezing zou deelnemen, terwijl die van Hughes vooral groot belang meenden te hebben by goed weer, omdat anders de republikeinscbe boeren in de noordelijke districten wel eens niet naar de stembus zouden kunnen gaan. Volgens de laatste berichten is president Wilson herkozen en dat zal wel Zoo zyn, ofschoon eenige, voorzichtigheid geboden is. Reuter seinde toch eerst dat Wilson ge vallen was en „de nieuwe presidentHughes* was reeds door tal van bladen welkom ge- 'heeten, toen Reuter de boodschap bracht dat vriend Jonathan zich een weiüig ver teld had en dat Wilson toch herkozen was. Het scheelt slechts een gering aantal stem men en eenige stembussen zullen opnieuw geteld worden, maar zoolang we geen tegen bericht krijgen, mogen we aannemen dat president Wilson nog vier jaar lang be woner van bet Witte Buis zal blijven. TEXEL, 15 November 1916. Muziek avond. Aangemoedigd door bet succes van den muzikalen rondgang, zoo ongeveer ving de heer Veldheer zijn openings woord aan, was bij de leerlingen het plan voor dezen muziekavond gerijpt, waarvan spr. de leiding op zich had ge nomen. 't Was en voor de uitvoerders èa voor het liefdadig doel jammer, dat het finantieel succes ook niet ditmaal even gunstig was; de opkomst had vry wat beter kunnen zijn. Opgewekt, vlot en vlug evenwel werd het vrij uitvoerig programma afgewerkt en wij gelooven den heer Wagemaker, den tolk van de aanwezigen, toen hij na de „Finale" het muziekgezelschap en vooral den leider, den heer Veldheer en diens echtgenoote, dank bracht voor den aangenamen avond. „Les absents out tort, of laat ik het in goed Hofiaudscb zoggen, zei d-i heer W. „de afwezigen hehb- n ongelijk," en Z9 hadden (mg. lijk.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1