Jï° 3037 Woensdag 22 November 1916. 30als Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Attentie s. v. p. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvcrtentlëu vóór acht unr op den dag der uitgave ORNEMENTEN en APVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma L AN01E VELD «Ss DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op T Uegeerings-Artikelen. E COURAN Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbbland 45 Cts. Naar Amerika en Andere Unden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. EX KI. up verzoek van abonnees, die ten dien Sekte in minder gunstige conditie ver- jren, zullen wij, door de welwillendheid Ide postadministratie daartoe instaat held, met ingang van 1 NOVEMBER ^dragen, dat de TexelScke Courant, op kleine uitzondering na, over geheel ïel aan het adres wordt besteld, marvoor is evenwel noodig, d«t met Safdrukken eerder wordt aangevangen, xidvertentiën dienen dus van na aan avond te voren in ons bezit te zijn, Silie-advertentien uiterlijk op den dag '.verschijnen 'smorgens 8 uur. De Uitg. Maximumprijzen. irgémeester en Wethouders van Texel jen iter openbare kennis, dat de navol- :e goederen in het klein tegen ten hoogste aarachter vermelde prijzen mogen worden )cht. (Voorloop "Rangoon of Bassèin) 14 cent per 13 mout (Amerikaansche V, KG. id. of Inlandsche) jarine (Normaal) ir (Melis I) Kebloem (inlandsch) Koffie lorei 16 100 45 28 27 id. r 100 id. Hjarine (Normaal) 45 - id. id. per KG. 4 cent per 0,1 id. 3'/s id. 9 per KG. ,i 9 per KG. oleum 12 per Liter, ior onderdeelen van gemelde eenheden mag verhoogde prijs in rekening worden ge- -! jht. t is den verkooper, voor zoover zulks gebruikelijk was, verboden, iets te bere- q voor verpakking of thuisbezorging, ichten kunnen worden ingediend ten ge- itehuize. iel. 17 November 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. rgemeester en Wethouders van Texel ai bekend, dat de in deze gemeente ver jaar gestelde Regeeringsartikelen tegen ten ste de daarachter vermelde prijzen mogen )en verkocht. Ivet 40 ct. per Va KG. (Vooïloop Rangoon of Bassein) 14 id. r (Melis I) 28 id. kool 5 per KG. kool 5 id. 1 peen 6 id. 8 id. "nijboonen 18 id. isch 14 per'/j KG. (zonder staart) 4 per stuk. engemelde Regeeringsartikelen, uitgezon- haring, mogen niet anders dan bij het ht worden verkocht. r onderdeelen van gemelde eenheden geen verhoogde prijs in rekening worden cht. is den verkooper, voor zoover zulks niet 'kelijk was, verboden, iets 'te berekenen verpakking of thuisbezorging, hten kunnen worden ingediend ten ge- ehuize. el, 17 November 1916. Burgenr. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 11-18 Nov. Tweede Kamer heeft het eerste groote lte van de Grondswetsherziening af- Ze is door de Kiesrechtregeling 6d als deze regels in druk verschij- zijn waarschijnlijk de debatten over ader wijs vraagstuk (art. 192) in vollen i. 80 gaf nog aanleiding tot heel wat waarbij verschillende amendementen dell w rdeu. Deze werden öf inge- en' öf vei worpin oehalve dat Van den heer Troelstra, dat ten doel had meervoudig stemrecht onmogelijk te maken, hetwelk aangenomen werd met de stemmen van links tegen rechts. Het belangrijke artikel 80 werd vervolgens zonder hoofdelijk stem ming aangenomen, nadat van anti.-rev. zijde was verklaard, dat geen stemming zou worden gevraagd teneinde niet de geheele Grondwetsherziening in gevaar te brengen. Ook art. 81 regelende het evenredig kiesrecht werd aangenomen. Een amende- ment-Eerdmans, dat ten doel had de even redige vertegenwoordiging niet in de Grond wet op te nemen, doch facultatief te stellen, werd door den Minister afgewezen en daarom ingetrokken. Bij art. 84 deed de heer Lobman een poging om de vrouwen weer den grendel voor den neus te schuiven, door indieuiDg van een amendement waarin werd uitge sproken dat alleen mannelijke Nederlanders tot lid der Kamer konden worden verkozen. Voor de Kamer wilde de voorsteller aan de vrouwen dus ook het passieve kiesrecht onthouden. Dit amendement vond van vele kanten bestrijding en ten slotte werd het verworpen met 68 tegen 15 stemmen. De behandeling van art. 89, regelende de verhoogde schadeloosstelling en toeken ning van presentiegeld, en pensioen aan de Kamerleden, nam zeer veel tijd in beslag en gaf aanleiding tot een zoo fel incident als zich waarschijnlijk nog nimmer in ons parlement heeft voorgedaan. Het voorstel der regeering luidde o.m. dat de schadeloos stelling voor Kamerleden zou worden ver hoogd van f2000 tot f3000 en dat per vergadering f 5 presentiegeld zou worden toegekend. Vooral tegen het verleenen van dat presentiegeld waren in den laatsten tijd tal van bezwaren aangevoerd en een der sprekers die tegen het voorstel in de Kamer een rede hield \Vas de heer Nierstrasz, afgevaardigde voor Amsterdam VI. In felle zeer onparlementaire taal kwam dez6 spreker tegen het voorstel op en herhaaldelijk werd hij dan ook in de rede gevallen. De heer Nierstrasz, die zijn geheele rede op papier had en dus wel overwogen bleek te hebben wat hij zeide, bezigde aan het slot van zijn beschouwing blijkens het stenogram deze woorden „En nu komt de Minister en laat met „een royaal gebaar, zonder een toelichting „en a fortiori zonder eenig argumenteeren „enkele rijksdaalders vallen in de hand „van den geachten afgevaardigde, die naar „mijn meening, liever zijn kiezers zand „in de oogen strooit, dan zijn plicht in de „ruimste opvatting vervult, of van den „afgevaardigde, die zich vastklampt aan „zijn mandaat als middel van bestaan." Toen de heer Nierstrasz geëindigd had brak een storm vau verontwaarding los. De heer Lohman snerpte den spreker toe „Ge hebt een afschuwelijke rede gehouden, ge moest (J schamen* en Minister Cort van der Linden snelde boos naar de plaats van den spreker, om een fel protest te laten hooren. En daarbij bleef het niet. Duymaer van Twist bulderde den spreker tegemoet„Schande schande schande Ei uit! Er uit!'werd er van andöre zijde geroepen en Mr. Troelstra, die hevig opge wonden was, scheen den spreker te lijf te willen onder het roepen van „Er uit met jou. Jij jij, durf jij van idealen spreken Jij, jij Er uiter uitHij werd door zijn vrienden in bedwaDg gehouden en zakte op een baok neer. Onder groote opgewon den he d in de Kamer werd de zitting door den voorzitter geschorst en spoedig daarna gesloten, nadat hij den heer Nierstrasz een stevige terechtwijzing had gegeven. In de zitting van den volgenden dag bood de heer Nierstrasz zijn verontschul digingen aan Regeering en Kamer aan, die echter niet werden aangenomen. Met 50 tegen 28 stemmen heeft de Kamer vervolgens het aangeboden presentiegeld verworpen en ook werd verworpen (met 46 tegen 38 stemmen) een amendement- Bogaerdt om de afgevaardigden behalve reiskosten ook verblijfkosten te vergoeden. Artikel 89 werd vervolgens aangenomen, zoodat de vergoeding voor de Kamerleden verhoogd is van f2000 tot f3000, terwijl ze bovendien vergoeding van reiskosten en recht op pensioen zullen genieten, Ook werd aangenomen art. 90 bepalende dat de vereischten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer gelijk zullen zijn aan die voor de Tweede Kamer. Ook de andere artikelen werden aange nomen o.a. die betreffende de verkiezing voor de Prov. Staten, welke ook op den grondslag van evenredige vertegenwoordi ging zal geschieden en waarbij de Staten leden tegelijk zullen aftreden. De Grondwetsherziening is voorzoover het Kiesrecht betreft voorloopig ten einde gebracht. De eindstemming zal later plaats hebben. Eerst echter zal het Onderwijs artikel onder de oogen worden gezien. Ook daarbij zal het niet aan laDge redevoeringen en een aantal amendementen ontbreken. Verschillende amendementen zy'n reeds ingediend en er zullen nog wel meer volgen. Voor de behandeling van de Grondwets herziening echter wordt voortgezet, zal er gesproken worden over het plan van den Minister om de landstormlichtingsn 1909 1908 onder de wapens te roepen. Waar schijnlijk zal daarover in de Kamer wel een hartig woordje worden gezegd. o—o- o Het nieuwe succes dat de Engolsche troepen op het westelijk front aan de Ancr6 konden behalen bleef in de laatste dagen vooral de aandacht bezig houden. De ver overing van de versterkte dorpen Beaumont- Hamel, St. Pierre Divion en Beaucourt heelt in de kringen der Entente groote vreugde gewekt. Vooral de Engelsche pers was geestdriftiger gestemd dan ooit en wees er op, dat het Engelsche offensief niet dood gebloed is, zooals de Duitschers herhaal delijk hebben beweerd de onoverwinnelijk genoemde Duitscbe troepen moeten buigen voor de kracht van de Engelsche vuist. Natuurlijk luidde het oordeel van de Duitsche bladen heel anders. Reden om zich ongerust te maken bestaat er voor de Duitschers heelemaal niet, beweren de Duitsche deskundigen. Een hunner, de militaire medewerker van het „Berl. Tageblatt", majoor von Moraht, vond echter in het succes van de Engel- schen aan de Ancre gelegenheid voor een woord van waarschuwing. Het is een ern stige vermaniDg voor de toekomst, oordeelde hij, een vermaning, dat w(j al onze krach ten hebben te mobiliseereD. Wij moeten niet blind zijn voor het vele wat Engeland met Amerikaansche hulp op technisch ge bied presteert. Het programma van Lloyd George, al meer munitie, is uitvoerbaar. En daarom, moeten wij de burgerlijke be volking mobiliseeren om boven Engelands krachten uit te komen. Zoo oordeelt majoor v. Moraht en zijn woord was meteen een aanbeveling van het voorstel der Duitsche regeering om een algemeen burgir-dienstplichc in te voeren, waardoor alle mannelijkewerkkrachten van 16 tot 65 jaar, gedwongen zullen kunnen worden in de fabrieken van oor logsmateriaal te werken. De komst van een desbetreffend wetsontwerp is aangekondigd en reeds by voorbaat door de Duitsche pers vriendelijk begroet. Van de andere fronten was het nieuws schaars in de laatste dagen. Wel echter bleek, dat er overal nog steeds verbitterd wordt gevochten en dat vooral de toestand op de Roemeensche fronten de aandacht verdient. Gemeld wordt dat Hindenburg, Falkenhayn en Mackenzeu te Belgrado krijgsraad hebben gehouden, waaruitmoet worden afgeleid dat een nieuwe groote actie tegen Roemenië wordt voorbereid. De Engelsche pers doet dan ook dringender dan ooit een beroep op Rusland om geen tijd te verliezen in het zenden van troepen naar het bedreigde land. Waarschijnlijk staat daarmee ook in verbaud de verhoogde actie op het Macedonische front waar zoowel de Serviërs als de troepen der geallieeidén thans met kracht de Bulgaarsch Duitsch- Turksche stellingen aanvallen. Er staan op den Balkan blijkbaar ernstige gebeurtenissen voor de deur. o—o—o— Na de feestmaaltijden in Athene, waarbij de Grieksche KoDing broederlijk aanzat met de gezanten der Entente en deD Fran- schen minister van oorlog, generaal Roques, heeft laatstgenoemde van de Grieksche regeering een nieuw bewijs van vriendschap gevraagd voor de Entente. Generaal Roques had daartoe een onderhoud met Koning Konstantijn en, naar luid van de berichten uit Athene, was het waarlijk geen kleinig heid wat hij te vragen had. Behalve den afstand van alle Grieksche spoorwegen ver zocht generaal Roques afstand van de Grieksche artillerie. En bovendien werd het wenschelijk geacht, dat tusschen nieuw- GriekeDland, dat bijna geheel aan de zijde van Venizelos staat, en oud Griekenland, dat den Koning trouw gebleven is, een neutrale zödo zal worden gévormd, welke door de Fransche troepen zal worden bezet. Gemeld wordt dat de Grieksche regeering reeds een groot deel van deze nieuwe eischen ingewilligd heeft. Of zulks juist is moet nog nader blijken. De berichten uit Griekenland zijn uit den aard derzaak zeer eenzijdig nu de telegraaf en de post er geheel in handen der Entente is. 'tlstoch baast ondenkbaar dat Griekenland er toe zal kunnen overgaan om zijn artillerie aan de Entente uit te leveren. Wel is dit met de vloot geschied, maar sedert gaf de Duit sche regiering die te Athene te verstaan dat ze de uitlevering van wapens aan de Entente zou beschouwen als een casus belli. Maar als de Entente nu eens dat „Dieuwe bewijs van de Grieksche vriendschap" blijft eischen —o—o—o— Er komen uit België tal van berichten over het wegvoeren van de Belgische burgers naar Duitschland. Misschien zijb de berich ten die men daaromtrent puuliceerde wat al te schril gekleurd, maar een feit blijkt het te zijn, dat duizenden jonge en oudere mannen aan de^gezinnen werden onttrokken om naar Duitschland getrans poneerd te worden. Dat zich daarbij hart roerende scenes afspeelden, ligt voor de hand, temeer waar het blijkbaar nog al vrij hardhandig geschiedt en de mannen zoo maar van de straat worden gepakt en naai elders gezonden. De Duitschers geven een en ander toe en verdedigen deze moderne slavernij door er op te wijzen, dat het noodig i3 de man nen aan het werk te houden, du in België werkloosheid heerscht. De Belgische minis ter van buitenlandsche zaken heeft een protest laten hooien en er daarin op ge wezen, dat de Duitschers zelf de öorzaak zijn van de werkloosheid. Ook van aiidere zijden komen de protesten tegen het op treden der Duitsche overheid in België los.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1