Binnenland. Gemengd Nieuws. I TEXEL, 22 November 1916. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van l"exel 7.3 J 10,30 1,30 Vertrekuren van de boot van Helder 9,05 12,00 3,- Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,55** 7,26 5.54 8,30 7,40 sneltrein 9,09 9,36 12,10 11,44 sneltrein 1,30 12,39t 3,07 1,45 4,37 3,09f 5,35 4.10 sneltrein 5,55 4.20 7,15 7.21 sneltrein 8,59 8,15 11,12 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,48 te Alkmaar 7,57 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,53 te Schagen 8,29 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7.55 sneltrein 9,23 9,20 11,21 11,49 sneltrein 1,18 1,00 3,54 2,52 5,37 4,08 7,06 6.11 7,06 9,06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendiën van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dagelijks des avonds vertrek 10,20 aankomst 11,36 Maandags en na feestdagen, doch niet op 25 Dec., 1 Jan. en 9 April, t alleen op Zaterdag. S Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. §8 alleen op Zondag, ged. sneltrein. Reddingsboot Koog. Mochten wij in ons vorig nummer ge wagen van de belooning door het hoofd bestuur der N. en Z Holl. Redding Mij. toegekend, door de welwillendheid van een der heerén leden van de plaatselijke commissie daartoe in staat gesteld,kunnen wij nog mededeelen, dat bovendien is toegezegd een zilveren medaille voor den bootsman en bronzen medaille voor elk der roeiers, vergezeld van een ge tuigschrift in lijst. Wij laten hieronder de namen van de leden der bemanning volgen C. C. Koopman, bootsman, Jb Boon Jbz., P. Schagen, H. Bakker, G. Krijnen, K. Krijnen Cz., A. de Jong, C. Kooiman, Jan Kooger, B. Houtwipper, J, Hooger- werf, L. v. d. Vlies en P. J. ter Beek (landweerman) roeiers. Vrouwenkiesrecht. Wij verwijzen bierbij naar de adver tentie in dit nummer, betreffende de propaganda-avond op heden, Woensdag avond 8 uur in hotel Texel. Onder één dak. Blij was zeker ieder die Zaterdag onderdak had en de'lust om dat onder dak te verlaten om „onder één dak" te zien opvoeren, zou zeker niet heel groot zijn geweest, indien de gelegenheid daartoe had bestaan. Maar de gelegenheid werd ons Zater dag niet geboden. De sterke Oosten wind bracht storing in den dienst van T.E.S.O. en belette daardoor de Wilsons aan hunne verplichtingen te voldoen bij bekkenslag werd ons daarvan kennis gegeven. Ook Zondag was blij, die onderdak had, zeker ook de Wilsons,althans hoewel de overtocht wel tweemaal plaats had, zij maakten daarvan geen gebruik, en O, emancipatie 1 de vrouw van den omroeper deed daarvan den volke kond, onder de, voor het jonge volk zeker blijde mededeeling, dat het bal ten 8 ure zou aanvangen en de toegangsprijs een kwartje was. Wij moesten ons het genot van „onder één dak" ontzeggen het jonge geslacht stelde zich met een dansje schadeloos wij bleven onderdak. Wat een weer Wat een weer Gelukkig, wij hebben den dooi. Gedwongen winkelsluiting. De negenuur-winkelsluiting maakte hier het vorig jaar reuzenopgang, was in enkele dagen een voldongen feit, verwaterde echter spoedig en er bleef slechts een schaduw van over. Heden is door het bestuur van de gasfabriek den neringdoenden te den Burg aangezegd, 'sa7onds 9 uur de lichten in de winkels te dooven, met het oog op den gebrekkigen aanvoer van grondstoffen. Gedwongen negenuur-winkelsluiting komt nu de vrijwillige vervangen of men moet zich met kaars- of petroleum- dicht behelpen. Onze plaatsgenoot, de heer P. Groendijk, kommies bij de Dir. Bel. alhier werd met ingang van 1 Nov. j. 1. be vorderd tot kommies le klasse. Winkelweek te Helder. Te Helder zal in de week van 28 November tot en met 5 December een winkelweek worden gehouden, waaraan verbonden is een etalage-wedstrijd. Voor dezen wedstrijd zijn eenige prijzen be schikbaar gesteld. Waal, 21 Nov. Gisteren slaagde voor het examen vrije en ordeoeleningen der gymnastiek, gehouden te Amsterdam, mej. Nelly Kuiper, leerliDge der Bijz. Normaallessen, alhier. Oosterend, 20 Nov. Door het slechte weer kon „Nut en Genoegen" zich Zaterdagavond j. 1. niet in een groote opkomst verheugen,j 25 personen waren aanwezig. Bij de opening wees de voorzitter op de nieuwe zaal van den heer Koppen, die zooveel beter gelegenheid geeft tot vergaderen als het oude vertrek, waarin N. en G. gedurende 54 jaren .vergaderd heeft. De wensch werd uitgesproken, dat de vereeniging minstens evenlanginde nieuwe gelegenheid zal mogen bijeen komen. De heer J. Daalder Dz. gaf als lezing een novelle, getiteld „Licht uit Duister nis", waarnaar met aandacht geluisterd werd. De heer M. H. Tuinder had veel succes met een vertelliug van D. Dekker, ge titeld „De lotgevallen van Harm Harms en zijn vrouw" en „Een ongetrouwde vriend." Er werd telkens luide geapplaudiseerd. Nadat de vice-voorzitter den spreker dank had gebracht voor zijne lezing, sprak deze woorden van dank tot den heer Tuinder en tot allen voor de be langstelling, waarna de vergadering met een „tot weerziens" gesloten werd. De mosselenscbuit van den visscher M. Vlaming liep Zaterdag op de Schans- waard aan den grond. Drie andere vaartuigen van hier be liepen schade aan de zwaarden bij het binnenloopen den haven. C udescliild, 21 Nov. Door het slechte weder en het lage water kwam er Zaterdag enZondagj.l. stoornis in den geregëlden dienst Texel- Helder. De boot van 1,30 kon Zater dagmiddag niet vertrekken, terwijl Zon dagmorgen de eerste boot pas te 9,45 de haven verliet. Voor verschillende personen was dit een ware teleur stelling. De door ds. Poort in de Ned. Herv. kerk .alhier gehouden lezing werd slechts door een 30 a 40 tal personen bezocht. Dit valt ongetwijfeld zeer te betreuren, daar uit de gehouden rede ten duidelijk ste bleek, dat de Vereeniging tot Steun, ten volle ons aller sympathie verdient en alleszins op onzen flnancieelen steun aanspraak kan maken. Na de voorafgaande ruwe dagen, kon gister de garnalenvloot weder uit zeilen. Er waren overvloedig garnalen zoodat er dan ook veel gevangen werd. De prijzen waren bovendien goed, waar uit volgt, dat de visschers gisteren een goeden dag hebben gehad. Vlieland. De eerste openbare bijeenkomst van leden van „Nut en Genoegen" was in logement Boune zeer goed bezocht- De nieuwe president, de beer P. van der Meuleu, leidde de nieuwe bestuurs leden bij het publiek in en heette de aanwezigen welkom. Het bestuur had voor dezen eersten z g. lezingavond geëngageerd de beer Becnekom en do dames Hart. !-)e heer Bennekom, die hooldzakeiijk optrad als begeleider van de voordrachten der dames, toonde zich een vlug en vaardig pianist en fluitist, ook vielen zijne vocale nummers bij velen in den smaak. Hèt succes van den avond behaalden de dames Hart, die een aantal voordrachten met zang ten beste gaven. Zoowel in het dramatische, als komische genre, waren zang en voordracht dikwijls zeer te prijzen. Het daverend applaus na ieder nummer was welverdiend. De heer Van der Meulen sprak zeer waardeerende woorden tot de uitvoe renden, waarna het bal velen nog ge zellig bijeenhield. 20 Nov. Sinds Zaterdagmorgen is de postverbinding geheel gestoord. Door storm en uiterst lagen waterstand kpn de motorboot Vlieland Zaterdag niet vertrekken. Bij den sneeuwstorm van gisteren moest ook de postboot Min. Kraus den dienst staken. Hedenmor gen evenwel hoopte mén, dat de dienst weder geregeld zou zijn, doch nu bleek de motor defect. Een defect dat heden middag was hersteld. Gelukkig was er heden weder verbinding met Texel. Gebrek aan kolen. Verschillende ondernemingen te Weesp Weespercarspel, Nigtevecht, Nederhorst den Berg en Ankerveen zullen binnen kort, wanneer niet spoedig verbetering intreedt, geen kolen meer hebben. Het kolengebrek is zoo nijpend, dat alle stoombleekerijen genoodzaakt zullen worden hunne zaken te sluiten. Stoombleekers met e6n personeel van 50 h 60 mannen en meisjes zullen op deze wijze dezen winter buiten werk geraken. Do voorraad steenkolen aan de gas fabriek te Lochem slinkt onrustbarend nieuwe voorraad kon in de laatste twee maanden niet verkregen worden. Daar om wordt door B. en W. aangedrongen op groote zuinigheid bij het verbruik van gas en worden de winkeliers uit- genoodigd na 9 uur de lichten in de winkels te dooven. Oorlogssigaren. Sedert eeuigen tijd komen in verschil lende nieuwsbladen advertentiën voor met aanbiedingen van zoogenaamde „oorlogssigaren" tegen f 6,25 de 300 stuks te leveren door de sigarenfabriek „Java", Nijmegen. Naar'aanleiding van herhaalde klach ten door afnemers dier sigaren, bericht de Commissaris van Politie te Nijmegen, dat een sigarenfabriek „Java" aldaar niet bestaat en de onder rembours gezon den sigaren van slechte qualiteit zijn. R.N. De zelfmoord te 's-Gravenhage. De persoon, die zich gistermorgen op het Stationsplein te 's-Gravenhage als een dame uitgaf, doch door een inspecteur van politie ontmaskerd werd, en zich later met eon revolver door het hoofd schoot, is een zekere H., afkomstig uit Purmerend Hij ging altijd netjes ge kleed-. Bij een financieel,e instelling te Purmerend heeft hij een diefstal ge pleegd van een paar duizend gulden. Met den trein van 6 uur 20 was hij Zaterdagavond naar Den Haag vertrok ken. Het geheele gestolen bedrag werd op hem bevonden, behalve een kleinig heid, waarvoor bij vermoedelijk de revol ver heeft gekocht en de reiskosten be taald. Auto-ongeluk. Op den Utrechtscben weg te Zeist is Zaterdagavond een auto uit Zeist in botsing gekomen met een bodewagen. Jhr. F. Reenen uit Zeist, die met anderen in de auto zat, werd erns'tig gekwetst en is aan de bekomen verwondingen overladen. Jhr. van Reenen was oud-voorzitter van de afd. Utrecht van de Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Hij be reikte den leeftijd van 67 jaar. De „Deutschland" in rechten aan gesproken. Uit Newhaven in den Amerikaanschen staat Connecticut wordt gemeld, dat de eigenaars van de sleepboot, waarmee de handelsduikboot „Deutschland" in aanvaring is geweest, dit schip in rechten hebben aangesproken tot betaling van een schadeloosstelling van 2,500 'pond per ton voor de door de „Deutschland" geramde sleepboot. s De „Deutschland" ligt weer op 'haar plaats van afvaart met eóu gat. tei Weerszijden vau den boeg. R N. Verkeer met Engeland. Wij vernemen, dat de dienst van de Mij. Zeeland voorloopig gestaakt wordt, Van de mailboot Koningin Regentes is nog steeds geen bericht ontvangen. Van vrijlaten der bemanning, die naar Brugge werden gebracht, behalve de vijf man die aan boord bleven, is ook nog niets vernomen. De held van Alkmaar. Men schrijft aan „Het Volk" uit Alk maar Donderdagmiddag ging een troep binnenrukkende soldaten over het Scbarloo. terwijl van tegenovergestelde richting een motorrijder kwam, welke in een kalm tempo den troep trachtte te passeeren. Doch een Indisch officier die den troep begeleidde, gat den motor rijder te kennen, dat een tioep niet mag worden gepasseerd en gaf den motor rijder zoo'n geduchten klap met de sabel dat een diepe snede ontstond over het ooglid en de wang dus hevig bloedde, Een aanklacht is door den motorrijder B. ingediend. De burgemeester en zijn klanten. Op den burgemeester van een aanzien lijke landelijke gemeente kwam een persoon toeloopen. Goeien dag, ik wilde bij jou we wat gort bestellen. De burgemeester Gortgort Je bent immers de burgemeester, is 't niet Ja, zeker, aangenaam, doch waat moet ik die gort vandaan halen Ja, dat weet ik niet 1 Ik ook niet, doch in elk geval, de gort is nog niet beschikbaar, doch mag ik u een offerte maken, als er gort aan wezig is? Dat is goed. De burgemeester Heeft meneer nog iets meer noodig, als rijst, boonen, erwten,spek, vet, zeep, haring of andere nuttige artikelen, alles eerste qualiteit Nee, antwoordde de man, die de ironie zeker niet snapte, op 't oogenblil niet. Aanbevolen, zeide de burgervader boog, dopte Klant af Militielichting 1917. Het Kamerlid K. Ter Laan heeft to den Minister van Oorlog de volgendi vragen gericht: 1. Welke zijn de redenen, waaron de militielichting 1917 niet in haar gehee wordt opgeroepen vóór de landstorm lichting 19t|9? 2. Is het mogelijk, in de volgorde vaj Oost deze oproepingen alsnog wijziging aaü ti brengen 0 3. Zoo niet, verdient het dan met he oog op het belang van vele en velèrle bedrijven geen overweging, de oproepic der LandstormlichtiDg 1909 uit te stelle tot na Nieuwjaar Volk Verrassende ontmoeting. Aan het station te Apeldoorn ari veerde een Belgische vrouw met 4 kii deren, die sinds het begin van den oork niets Van haar man gehoord had en nie anders wist of hij was gesneuveld. Z nam de wijk naar Holland en vernan dat haar man wellicht hier of daar gi ïnterneerd was. Toen vrouw en kindere te Apeldoorn arriveerden, zagen zij gezochte werkzaam aan hetemplacemei van het station. Hbl. po fl. sic toe ve ge be: zie zit hei 3 ree vei de ter 1 te gaf f 21 I een i digi vac kies Bin Grc tha kies was bru nab ven op Bur Oost Papieren kleeding. Men wept, dat de Duitschers ook wi hun kleeding betreft op rantsoen, zi gesteld. De gedragen kleeding, die t de aanschaffiog van nieuwe moet words ingeleverd, zal weer ter beschikkii worden gesteld van de arme lui. Oo de namaak kleedingstoffen vallen ondi de beperkende bepalingen. Er blijken n. in Duitschland ook kleereren van papie verbonden met wol en katoen, te worde gedragen. Te Winterswijk kwam met ec goederentrein de eerste vrouwelijke (bui sche) remmer binnen. Ze was in unifori en hajl veel bekijks. Vad. Gevluchte Polen. Te Oldenzaal kwamen met een goed ren trein uit Duitschland aan twi rijtuigen met Poolsche vrouwen, kinderf en eenige oudere maunen, circa 2( personen, die naar Amerika wenschte te gaan. Te Loosdrecht is op hoogen leefli overleden Heintje Vlug, die onlangs ba 6 I-jarige echtvefeenigii g mocht viert- Haar man leeli nog. Den (Vac Den Oudi och G< Oostt Den Ui Leid 29 93 725 187 23 46 731 502 in 360 90 67 272 )<f Oost

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2