N° 3048 Woensdag 3 Januari 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Pit blad verschgat Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlën vóór acht uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Pxbua LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna orTsxs i. LANDSTORM-REURING. Jaarklasse 1917. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der laarklasse 1917 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Helder in het C'asinogebouw op Vrij dag 5 Januari 1917, nam. 1 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden o a. omdat zij, inge val zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden ge zonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studiebelangen. Onder- werpen zij zich aan een onderzoek bij 1 den keuringsraad en blijkt daarbij vol doende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als land- stormplichlige in werkelijken dienst te worden geroepen. Nadrukkelijk wordt er de. aandacht op gevestigd, dat met gevangenisstraf van- ten hoogste twee jaren wordt gestraft le. hij, die zich opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt of laat maken 2e. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd. De landstormplichtigen kunnen hun wenschen met betrekking tot hun indee ling kenbaar maken aan denVoorzitter van den keuringsraad. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicaties op de aan plakborden. Texel, 19 December 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 3 Januari 1917. Ds. Gillot. Te Petrograd is overleden ds. H. A. Gillot, em. pred. bij de Ned.Herv. Gem. aldaar. De heer Gillot had den leeftijd van 79 jaren bereikt. De heer Gillot vroeger predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te de Cocksdorp, tijdgenoot en vriend van wijlen burge meester Loman, heeft ook na. zijn ver trek van ons eiland steeds blijk gegeven van zijne voortdurende - belangstelling met woord en daad. De Algemeene Bewaarschool te den Burg o.a. mocht daarvan steeds bewijzen ontvangen en in de annalen dier in stelling wordt dan ook zijn naam met eere genoemd. In de Telegraaf lezen wij omtrent de heer Gillot het volgende Gillot was in 1874 naar Rusland ge komen, ingevolge een uitnoodiging van de Hoilan.dsche kolonie. Zijn preeken trokken steeds een groot auditorium. De plaatelijke autoriteiten verzochten hem, zijn preeken uitsluitend in bet Russisch te houden. Giilot sprak op ontroerende wijze over kerk en gods dienst, waarheid en schoonheid. Hij sprak niet alleen tot de menigte, maar ook tot de enkelingen en tal van lijdende en ongelukkige personen hadden bij dezen predikant genezing gevonden. Toen tijdens den oorlog hongersnood en ziekten heerschten organiseerde hij verschillende sanitaire diensten en wijdde hij zich rusteloos aan het liefdewerk, om overal hulp te bieden en het lot der gemeenschap te verzachten. Mijnen. Het ruwe weer van de laatste dagen heeft gelukkig weer heel wat van die onheilaanbrengende monsters doen stran den, aan Texels strand alleen een 15tal naar wij vernemen. Herhaaldelijk schudden deuren en ramen van den luchtdruk, gevolg van het laten springen van mijnen, de af doende manier van onschadelijk maken. Onschadelijk maken, ja, want dag aan dag verrichten de mijnen hun moordend werk, de lijsten van molest vermelden legio namen van schepen, verwoest door de gluiperige monsters, en dagelijks breidt zich het aantal uit. Het s.s. „Themis" is ongetwijfeld dezer dagen als een nieuw slachtoffer gevallen en de geheele bemanning, waaronder de jonge stuurman C. Kaan van IJmuiden, als gewezen leerling van onze zeevaartschool hier algemeen be kend, vond daarbij zeker weer een graf in de golven. Hoe lang zal deze toestand nog duren Wij ontvingen ter aankondiging een kalender van de „Noord Braband", Maatschappij van verzekering op het leven, te Waalwijk. Oudeschild, 1 Jan. Het duettistenpaar de Groot van Am sterdam, dat Zaterdag 23 Dec. 1916 door het ruwe weder verhinderd was in de Zeven Provinciën op te treden, deed dit nu Zaterdag j.l. voor een vrij goed be zette zaal. De hooggespannen verwachting, die men van dit paar had, werd geenszins teleurgesteld. Van het begin tot het einde wist het de aanwezigen, door hunne, meest komische voordrachten te boeien. Hartelijk is er gelachen en zeker niemand is onvoldaan huiswaarts gegaan- Men kan er van overtuigd zijn, dat bij een weder optreden, de opkomst niet minder zal zijn. De vereeniging „üorpskring Steunt Elkaar" opgericht 1 Augustus 1887, met het doel om bij overlijden der leden steun te verleenen, gaat steeds in bloei vooruit. Met 52 leden begonnen, is het aantal thans geklommen tot 1000, waar van 700 woonachtig te Oudeschild. Vervroegde inlijving militielichting 1918. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, strekkende om de inlijving voor de militielichting 1918 te vervroegen. Deze vervroeging is nooöig, om het stelsel van oproeping om de 40 dagen van nieuwe groepen van dienstplichti gen te bestendigen en om de beide'oud ste der voor oproeping beschikbare land- stormjaarklassen (1907 en 1906) voor- loopig buiten oproeping te laten met het oog op dén leeftijd der daartoe behoo- rende personen. In dé eerste' maanden van 1917 zal de inlijving plaats hebben van de voor naamste groepen der militielichting 1917 en de indienststellmg van land^toi m- jaarklassen 1917, 1909 1908. Met de inlijving van demi!i|ie!ichting 1918 zal dan omstreeks 10 Juli 1917 een aanvang worden gemaakt. De keuring dezer dienstplichtigen zal plaats hebben in Maart en April. De lichting 1918 zal, wat de sterkte betreft, zoo hoog mogelijk worden opge voerd, ten einde veel manschappen voor de aflossing beschikbaar te krijgen. Daarom stelt de Minister voor de redenen van vrijstelling, die in gewone tijden bestaan (wegens broederdienst, wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders, wegens kostwinnerschap, wegens toekomstige woonplaats in de- koloniën of wegens eigen vrijwilligen dienst) te laten ver vallen. Iedereen zal dus moeten opkomen behalve natuurlijk zij, die ongeschikt worden bevonden of die wegens een bijzondere reden worden vrijgesteld. „Zijn ontslagen In Calvariënberg te Maastricht werden geruimen tijd Duitsche gewonden ver pleegd. Een aan hen uit Berlijn gezon den tijdschrift, werd teruggezonden, sinds de Duitschers allen ontslagen waren. En als kantteekening werd op de adreszijde vermeld ^„Ziju ontslagen". Doch geregeld komt nu Die Deutsche Warte met het volgende adres in het Maastrichtsche hospitaal„An die verwundete Soldaten zijn ontslagen in Calvariënberg te Maas tricht. T ij d. Merkwaardig legaat aan de gemeen te Amsterdam. Burg. en Weth. van Amsterdam heb ben met groote waardeering van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de mededeeling ontvangen, dat hü heeft besloten, aan de gemeente Amsterdam een bedrag, groot f 10,000, te legateeren onder zekere voorwaarden, die in hoofd zaak hierop neerkomen, dat de gemeente de helft van bet gelegateerde kapitaal eerst zal mogen gebruiken, wanneer het zóó langen tijd op interest heeft gestaan dat het achtmaal in waarde is verdub beld, en dus gestegen is tot ruim twee en een half millioen gulden. De andere helft moet dan op interest blijven staan, totdat deze opnieuw tot acht maal het dubbele van het oorspron kelijke is aangegroeid. Op dezelfde wijze moet worden voortgegaan, zoodat telkens na een tijdsduur, noodig voor kapitaal- verdubbeling, ongeveer eén en een kwart millioen gulden voor onmiddellijke aan wending beschikbaar komt. Dit kapitaal zal moeten worden be steed in het belang van de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der minder gegoede jeugd. H b 1. Smokkehvinst. Op den Gastelschen weg onder Roo- zendaal is Woensdagavond bij een woor denwisseling over geldverdeeling van smokkel winst A. van Keep uit Gastel den koopman Van Oevers doodgescho ten. De dader is aangehouden. Een Ned. korporaal gedood. Gistermiddag raakte een Nederl. korporaal ongelukkigerwijze een elek trische draad aan ,bij Middelburg in Vlaanderen. Hij werd op slag gedood. De overledene was gehuwd en zou he den met verlof gaan. Misdaad aan 't licht gekomen. In 1913 verbrandde te Veen (N.Br.) een landbouwerswoning, waarbij de be woonster, een oude weduwe, en haar knecht omkwamen. Aan misdaad werd toen niet gedacht. Door verschillende verklaringen is nu aan het lichl gekomen, dat de weluwe en haar knecht indertijd vermoord wer den, waarna het huis in brand werd gestoken. Ais vermoedelijke daders zijn 3 personen gearresteerd, van wie één reeds heeft bekend. (N.R.Ct.) Een soldatenmeming over dm oorlog. De „Nation" vertelt de volgende ver makelijke geschiedenisPlaats der han deling een spoorwegcoupe. Drie soldaten, die met verlof van het front komen, bespreken openhartig en op scherpen toon een lofrede die een geestelijke kort te voren op den oorlog, zijn goddelijkheid, zijn moreele en gees telijke waarde onz. gehouden had. En wat denkt u er van, meneer vraagt een der soldaten een man, die rustig had zitten luisteren. Wel, ik behoor tot een secte, die tegen den oorlog is. Een tweede soldaat, dié' groot belang stelt in de opening van een nieuw hoofdstuk over vergelijkende godsdienst studie, vraagt: En welke secte is dat, meneer? O, ik ben een Kwaker. Toen nam de derde soldaat zijn pijp uit den mond en zeide Dan zou 't wgoed zijn, als we allemaal van die vkwakers waren. Lama's in Drente. Een landbouwer te Dorp (Drente) heeft zich twee lama's aangeschaft. Het man netje wordt gebruikt als lastdier, het wijfje dient uitsluitend als fokdier. do dieren die in de wei bij het huis van den landbouwer heel gemoedelijk grazen, hebben zeer veel bekijks. Naar wij vernemen is het voor 't eerst dat men in Nederland de proef met lama's neemt. De noodlottige wekker. Bij het huiswaarts keeren van twee soldaat-kommiezen J. v. A. en H. W. van hun nachtelijke ommegang op 16 dezer, hoorden zij in het huis van een smokke laar te Echt een wekker afloopen. Dit kwam een hunner wat verdacht voor. Zij besloten een oogenblik te wachten. Een half uur later kwam een 3-tal smokkelaars, zwaar beladen, uit het huis. Het gelukte den sóldaat-kommiezen, dezen te pakken. Bij hun aanhouding bleek, dat zij on geveer 10Q K.G. vet over de greDS trachtten te brengen. De heeren smokkelaars keken vreemd op en kondeu niet begrijpen dat zij zóó spoedig geknipt waren. Wanneer zij dit lezen, zal het raadsel voor hen opgelost zijn. Geen jongelui in de herbergen. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is volgend schrijven tot de Gedeput. Staten in de onderscheidene provinciën gericht „In den laatsten tijd wordt in tal van streken van ons land door jeugdige personen van 13 16 jaar veel geld ver diend, dat zij, naar mij wordt mede gedeeld, voor een groot deel in bier huizen verteren. Dat zulks in velerlei opzicht valt af te keuren, behoeft gem betoog. Ik heb daarom de eer uw collega te verzoeken de aandacht van de gemeen tebesturen m uw provincie op het be doelde kwaad te vestigen, met verzoek om, indien daartoe aanleiding bestaat, hun medewerking te verleenen, om door een verordening krachtens art. 135 der Gemeentewet het bezoeken van herber gen door jeugdige personen zooveel mo gelijk tegen te gaan. Duur paardenvoer. In verband met de hooge haver- en hooiprijzen, wordt na Nieuwjaar de dienst van de paardentram Bodegraven Gouda beperkt. Ook zullen dan verhoogde ta rieven voor het vervoer van reizigers en van bagage ingevoerd worden. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct Groote letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Ct». por nummer.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1