Al: 3083 Zaterdag 5 Mei 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. r „-Binnenland. H Gemengd Nieuws. (Ielsi ali. irzQ ijdl 9it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Adverteutiën vóór acht'uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiên. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. lodere regel meor 6 Ct. Qroote letters en Vignotten wordon naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bi) de üitg. Fibma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, BüröopTïxu. >01 tr- ItEXEL, 5 Mei 1917. Lezing P. J. Oud. opkomst op bovengenoemde lezing ;rdagavond in hotel Texel gehouden liet 1c>yster groot te noemen, hetgeen -oorz. van de afd. Texel, den heer Mijs izias teleurstelde, spr. had gehoopt zaal van hotel Texel te klein zou WlBken zijn. Toch wilde spr. gelooven, dat Kunder goede opkomst wel aan drukke aamheden was te wijten, overtuigd was dat het de Texelsche vr(jzm- welgevallig zou zijn, dat de keuze de Centrale kiesvereeniging op den [Oud is gevallen. een inleidend woord zoo ongeveer als jgenoemd was het woord aan den heer die aanvangt met er op te wijzen, hoe ia ons district plotseling en onverwacht de verkiezingscampagne is worden (ld, door de benoeming van den beer [easter tot lid van den Raad van State. herinnert vervolgens aan de over- >mst tusschen de verschillende partijen zittende leden niet te bestrijden en het aan de socialisten kwalijk te in nemen, dat de zetel door toevallige mdigbeden vrijgekomen, thans door den vrijzinnigen wordt betwist. Per lijk echter beklaagt spr. zich niet, om- nj nooit gescbroomd beeft zijne begin- tegenover die der sociaaldemocraten lellen. ■rop brengt spr. naar voren de houding [sociaaldemocraten bij de verkiezingen 113 wat betreft de bestrijding der con- fatie en voert daarbij aan, dat des.d. jen verkiezingsstrijd steeds bunne be den op den achtergrond schuiven, —«arom zegt spr. komt het mij nuttig Jjï thans de beginselen der vryzinnig- icraten eens te stellen tegenover die lociaal-democraten. ir. gaat dan de ontwikkeling van de tschappi) na vanaf de tijden van vóór ?ransche revolutie, de dagen van toen iiaat alles regelde en verder de dagen het liberalisme, toen de Staat zich lens mee bemoeide dan met leger en ie en hoe zoowel bel eerste als het 'te stelsel onhoudbaar^ was gebleken, .arna bebandelt spr. het socialisme dat is een nieuwe leer, doch reeds eeuwen door verschillende geleerden geducht jn deD studeercel op schrift gesteld en t door Karl Marx in het openbare leven ileid. voorspellingen van Marx zijn niet in .idling gekomen, constateert spr. de itscbappij bestaat nog uit vele klassen spr. wil dan ook niet meewerken om de t van zaken te bevorderen, zooals Marx die gedacht heeft, maar ziet meerder in het steunen en opheffen van zwak- en verdrukten en het uit den weg jen van alle euvelen die de tegen- irdige maatschappij aankleven, fa de pauze komt 'de heer Oud er ten ikste tegenop, dat door de sociaal-demo- ';en den vrijzinnigen wordt aangewreven schuld te zijn van den oorlog, r. maakt er de soc. dem. geen verwjjt dat zij dezen oorlog niet hebben kun- i tegenhouden, maar wel, dat zij zich in 1912 op beroepen hebben door bun igres in Bazel den oorlog te hebben irkomen. lulde brengt spr. aan onze regeering, ous tot heden buiten den oorlog heeft ten te houden en wijst er op, dat ver- lillende voormannen in S. D. A. P. hebben 'end, dat onze mobilisatie dat heeft be- tpt, een zaak, die niet had kunnen ge- |ren wanneer de soc. dem. de baas in land' waren geweest, want dan was er - leg.tr geweest. 'ervolg'dns protesteert spr. tegen de be ing, da't hij zijn candidatuur zou te iken heb hen aan de omstandigheid, dat [heer van Gijn door de marineofficieren jeweerd, oiUdat die was tegen de vloot- innen, om daarna te betoogen, dat de piaal-demoeraten voo~ de practische poli- 'k niet deugen, als bewijs daarvoor aan wend, dat ze de ministerportefeuilles geweigerd. ite UI ab S nbilj 3Cli Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door de heeren Korevaar en Henkes. Eerstgeboemde stelde een debat-avond voor tusschen de heeren Oud en Thomassen. De heer Oud deelde daarop mee, dat een dergelijk verzoek schriftelijk bfj de Centrale kiesvereeniging is ingekomen, doch dat alle avonden bezet -waren, zoodat daarop niet kon worden ingegaan, echter was door hem voorgesteld, dat de beer Thomassen beden- avond, in plaats van te Oudeschild op te treden, met spr. een debat-avond te houden, doch de heer Th. was hier niet tegen woordig, naar men mededeelde tengevolge van ongesteldheid. Door den heer Henkes werd eenig debat gevoerd, waarop de heer Oud repliceerde en waarna de vergadering met een opwek kend woord tot de kiezers door den voorz. werd gesloten. Hulppostkantoren. Uit officieele bron kunnen wij thans mededeelen, dat de oprichting van een hulppostkautoor te'Eierland en een idem te de Koog binnen afzienbaren tjjdkan worden tegemoet gezien. Aan het Post- en telegraafkantoor alhier is met ingang 1 Mei aangesteld als kantoorbediende, de heer H. Bakker Johz. van den Helder. T. E. S. O. in 1916. Van de gelegenheid om de rekening en balans over 1916 in te zien werd door ons Donderdag gebruik gemaakt en volgens gewoonte laten wij hieronder een en ander daaromtrent volgen. Het personen- en rijwielen vervoer over 19i6 bracht ongeveer f3300, goederen vervoer f500, visch ver voer f800,— en de post boothuur f650,— meer op dan in 1915. Toch is het voordeelig saldo dat in 1915 f3615,84s bedroeg, niettegenstaande de inkomsten met ruim f 5000 stegen, over 1916 bijna f600,— lager, hetgeen niet te verwonderen^is wanneer wij zien dat alleen de post uitgaven voor steen kolen bijna 1 5000, hooger is'. Suppletie-water vroeg bovendien f 150, meer, machinekamer en dekbeboeften f550,—, arbeidsloonen f 7o0, dienst- kleeding bijna f 100, -, vergoeding goe derenvervoer f 158,— meer, terwijl ook de post onkosten ruim f140, meer be droeg. De post interest daarentegen, is bijna f600,— lager. Op de balans is de bekende post „Post- contract" intusschen gedaald tot f 1750, - zoodat die post weldra, hopen we, tot het verleden zal bebooren, de post „op richtingskosten", aanvankelijk f 5553,95s, bedraagt thans f4721,456, terwijl onge rekend d,e extra afschrijving die dit jaar zal volgen, op stoomschepen, gebouwen, inventaris en extra-boothuur, te zamen f 115138,28 reeds f41496,54 is afge schreven. Nog een jaar of wat versterkende middelen en de patient is er totaal bovenop. Kamerverkiezing. Donderdagmiddag werden voor lid van de Tweede Kamer in dit district Candi- daat gesteld de heeren P. J. Oud te Ommen, vrijz. dem., C. Thomassen te Bussem, soc. dem. en A. P. Staalman te Amsterdam, chr. dem. De Gocksdorp. De verkoop der Emma bloempjes bracht te De Cocksdorp en in Eierland een be drag op van f 21,26. Een hartelijk woord van dank aan hen die zich met den verkoop belastten GistereD werden in de Noordzee verscheidene vliegtuigen waargenomen, welke in Oostelijke richting koersten. Ook hoorde men schoten wisselen. De bomnen-aanslag op Zierikzee. Naar aanleiding van de velen geop perde meening, dat de vlieger, die het bekende bezoek, met zoo noodlottige ge volgen, aan Zierikzee bracht, deze stad voor Zeebrugge aangezien heeft, hebben wij on^ ter plaatse om informaties ge wend bij bevoegde personen. Dezen meenden, dat vergissing met Zeebrugge absoluut buitengesloten moest zijn. Mon grondde deze meening op het volgende: Schouwen en Duiveland is een der best verlichte eilanden van Zeeland, het is omringd met een kring van lichten, n.l. één haven Zierikzee, één Schelphoek één Burghsluis, één Westerschouwen, één Renesse, één Den Osse, één Brou wershaven, één Sirjans, één Bruinisse, één tramhaven Zijpeftegenover dit licht het licht van Anna Jacobapolderhaven), één kustlicht Zijpe, één Stavenisse en één Val van Zierikzee. R.N. Zoekt de bruid Te Laren kwam een man bij de po litie vragen een onderzoek in te stollen naar zijn bruid, die hij uit het oog verleren had. Plet bruidspaar had afgesproken, dat de man een woning zou zoeken. Toen hij daarin geslaagd was, was de bruid verdwenen. Waarheen?.dat wist de politie ook nietl De Berkelstroom Zooals men zich herinnert heeft het Pri- sengericht te Hamburg eenigen tijd ge leden uitgemaakt, dat de torpedeering van de „Berkelstroom" van de Holland- sche Stoombootmaatschappij door de Duitsche strijdmachten Duitschlaod aan leiding geeft tot het toekennen eener schadevergoeding aan de eigenaars. Te gen deze beslissing was de Reicbskom- missor in hooger beroep gekomen. Dat beroep is thans door het Oberprisenge- richt verworpen, zoodat. de rechtmatig heid eener schadevergoeding thans in de hoogste instantie is erkend. Het Prisen- gericht in Hamburg zal thans over het bedrag dier vergoeding uitspraak heb ben te doen. H b1 Niet alledaagsche aanhouding. Twee broeders aan de Duitsche orde der Redemptoristen, waarvan het kloos ter zich te Glanerburg op Nederl.gebied bevindt, werden bij het uitstappen uit de electrische tram, door de ambtenaren uitgenoodigd zich ter visitatie in het daarvoor aangewezen lokaal te begeven. Een nauwkuerig onderzoek bracht toen aan 't licht, dat de broeders onder hun kleeren worst, vet, peper en sajet had den verborgen, welke artikelen bestemd waren om over de grens te worden ge bracht. Reeds lang koesterden de Rijksambtena ren argwaan tegen deze broeders, die bij na iederen dag de grens passeerden. Tel. Stoute beeldspraak. Bij de behandeling van een verzoek der onderwijzers om salarisverhooging in den gemeenteraad van Weerselo, merkte een der gemeenteraadsleden op „Mijnheer de voorzitter! Met èèn oog in de leege brandkast der gemeente en mèt het andere oog in het kohier van den hoofdelijken omslag, weiger ik dien sprong in bet duistor te doen Of Ü9 man gelijk had, want dat zou een halsbrekende tour de force geworden zijn! (Xath. S.) De kringloop van clen oogst. Het geheele jaar door wordt in de verschillende landen geoogst: Argentinië en Nieuw-Zeeland oogsten in Januari. Oost-Indiö en Egypte in Februari en Maart. In April is de beurt aan Klein Azië en Cuba, in Mei hebben de oogsten in China en Japan plaats. In Turkjje, Spanje, Griekenland, Zuid-Frankrijk en en de Zuid-Staten van Amerika wordt in Juni geoogst. De Noord-Amerikaan- sche staten, Nederland, Oostenrijk, Duitschland en bepaalde streken in Rus land oogsten in Juli. Eugeland in Au gustus, Zweden en Noorwegen in Sep tember en October. In November en De cember houdt men zich in Zuid-Airika en in Peru met den oogst bezig. Zakkenrollers in de tram. Een te Bergen-op Zoom wonend, in Den Haag vertoevend heer. hoeft by de po litie aaDgifte gedaan van vermoedeljjken diefstal (zakkenrollen) van een porte feuille met f1200, terwijl hij zich be vond op een tramwagen van lijn 1, van het Plein naar het station der Holland- sche Spoor. Een duur kievitsei. Zondag arriveerde te Barneveld, aldus wordt vandaar aan de „Tel." gemeld, een Amsterdamscbe familie, die zich met twee rijtuigen, elk met twee paar den bespannen, naar haar laadgoederen gelegen in deze gemeente, liet brengen met het doel kievitseieren te zoeken. In derdaad hadden de Amsterdammers het geluk een nestje met èèn ei te vinden, dat bij onderzoek nog scheen te zijn een kuustei, hetwelk men in de nesten legt om de vogels te doen bijleggen. Do terugweg werd op dezelfde wijze als de heenreis afgelegd en na een copieus di ner, vertrok de familie weer naar Am sterdam. b(j de kostenberekening bleek toen het eitje juist op f 100 te komen, een wel wat hooge prijs, zelfs voor oen.... kunst kievitsei Men schrijft uit Friesland: Op de boerenboeldagen en jaarmark ten zijn thans de melkkoeien wel f75 goedkooper dan eeDige weken geleden. Niemand koopt bij gebrek aan voeder en gras. Schapen en lammeren, eveoals biggen, zijn spotgoedkoop. Zesweeksche biggen worden betaald met f5 per stuk. De burgerij gaat ze nu koopen en slachten. Gemengd paardenvoer. Een schepel wortelen en een schepel haver is voor een paard, dat in beweging is, even voldoende als twee schepels haver, niet omdat er in de wortels even veel voedsel is als in de haver, want dat is niet het geval, maar zjj helpen de voedende bestanddeelen gemakkelijker verteren. Wanneer paarden op den duur met haver gevoed worden, dan blijtt daarvan veel onverteerd, is louter verlies en alleen goed voori den mesthoop. Dit is ook het geval met schapen en runderen. Zet ze dagelijks wortelen voor en hun eetlust zal beter zjjn, hun voedsel zullen zij gemakkelijker verteren en zij ver bruiken met graagte het grove hooi, dat zij anders met hun pooten zouden ver treden. De ramp te Zierikzee. De Duitsche admiraliteit deelt telegra fisch mede, dat bij de luchtaanval op Zierikzee geen Duitsch vliegtuig betrok ken kan zijn. Naar wij vernemen, heeft de heer Patijn aan de Regeermg de vraag gesteld of reeds vaststaat van welke nationaliteit de vlieger was, die op Zierikzee bommen liet vallen en welke stappen de Regeering denkt te doen, om vergoeding van da materieele schade te verkrijgen. Vad, I V» eeteli per 95 IS 5 bli 30 i

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1