N°. 8090 Woensdag 30 Mei 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Vau week (of weet Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Niuir Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiëu daags voor de uitgave vóór 0 uur nam. Prijs der Advertentie». Van 1 tot 5 rogels 30 CU. Iodoro regel meer 6 Ct Qroote letters en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 CU. por nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Fihma LANGEVELD& DE R O 0 IJ, Parkstraat, Bons opTexel. De Burgemeester van Texel brengt ir kennis van niet beroepsmilitairen, at zij, die van Rijkswege van boven- d onderkleeding, schoeisel en uitrusting- lukken worden voorzien, is, zoo zij in et genot van onbepaald (klein) verlof,, an wel van een der verloven, bedoeld. de sedert gewijzigde L. O. 1916 B 31, zijn of worden gesteld, het dragen au die kleeding, dat schoeisel en die (rustingstukken tijdens dat verlof - Bbalve gedurende de reis vau het korps aar de woonplaats en terug ver-- oden, Eveneens is bet uitleenen van militaire eleding en uitrustingstukken, alsmede et gebruik maken van geleende kleeding Dz. verboden. Texel, 25 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. KEURING LANDSTORM. De Burgemeester van Texel brengt er kennis van belanghebbende, dat de euring van de ingeschrevenen voor den jaudstorm der jaarklassen 1905 en 1904 oor de gemeente Texel zal gehouden lorden te den Helder op 9 Juni a.s. ,m. 9 uur in het Casinogebouw. Texel, 25 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 10—26 Mei. Het parlement is uiteengegaan. In naam er Koningin heeft minister-president Cort ran der Linden de Vereenigde Zitting der itaten-Generaal gesloten. Onder normale imstan dig heden zou in dezen tijd in het and de groote verkiezingscampagne aan len gang zijn, maar thans kunnen we ;a!me Junidagen tegemoet zien. De ver- iiezingsstijjd is uitgesteld tot een volgend aar, als de Kamera de Grondwetsherziening n tweede instantie zullen hebben afge- landeld, Uitgezonderd in enkele districten iraar door minderbeidspartijen candidaten inlleu worden gesteld tegenover het af tredend lid, mag verwacht worden, dat de iftredenden bij enkele candidaatstelling :ullen worden herkozen. Er is thans ontegenzeggelijk een belang- ■jjke parlementaire periode afgesloten. Toen het Kabinet-Cort van der Linden optrad kwam het met een program, dat weliswaar door den oorlogstoestand biet in alles kon worden uitgevoerd, maar waarvan toch het belangrijkste, de Grondwetsherziening, tot stand kwam. Het Kabinet heeft in dat opzicht zijn belofteu ingelost en het zal in onze parlementaire geschiedenis blyven voortleven als het Kabinet, dat algemeen kiesrecht .en ond6rwijsbevrediging bracht. Er is in het nu afgesloten 4 jarig tydperk buitengewoon groote inspanning gevraagd van Regeering en parlement beide. De ge weldige wereldoorlog plaatste zich op hun weg en schoof hun schier tallooze moeilijk beden voor de voeten, die echter steeds uit ben weg geruimd konden worden, dank zij be goede samenwerking, De buitengewone omstandigheden noopten de Kamers tot êroote meegaandheid. Daardoor was het v. alleeu mogelijk, dat één minister we bedoelen de heer Treub na door een 'otum tot aftreden to zijn gedwongen, na verloop van enkele maanden kalmpjes de portefeuille weer kon overnemen. Ook daaraan alleen mag worden toege schreven, dat de in de laatste weken aaD de orde geweest zijnde landstormkwestie zoo'n zonderling verloop heeft gehad. Minister Bosboom moest aftreden, omdat h(j niet voor den wil van het parlement het hoofd wenschte te buigen. Het Kabinet laat hem stilletjes gaan, maar gaat tegelijkertijd de gewraakte plannen van den t6n val gebrach- ten minister uitvoeren, alsof dat als van zelf sprak. In normale omstandigheden zou zooiets niet mogelijk zijn geweest. En ware het geschied, de toon van den leider der oppositie, mr. Marcbant, zou nog veel scherper geklonken hebben dan thans en een krachtig votum van de Knmer ware allicht niet achterwege gebleven. Thans woog echter het behoud van het Kabinet bij de Kamer zwaarder dan de belangen van de landstormers. Ook bij mr. Marcbant die dan ook bij zijn interpellatie in de af- geloopen week, geen votum tegen de regee ring wilde uitlokken, om de Grondwets herziening niet in gevaar te brengen en zich tot een, zij het dan ook scherp, protest tegen de handelwijze der regeering, be paalde. De derde landstorminterpellatie heeft dan ook geen baat gebracht aan de landstormers van 1908, wat voor de betrokkenen zelf wel een bittere teleurstelling zal zijn. 't Is niet de schuld van de Kamer die thans heengegaan is. —o—o—o— De krijgsbedrijven werden in de afge- loopen week krachtig voortgezet, doch ver andering brachten ze in den algemeenen toestand niet. Zwaar wordt thans inzonder heid gevochten op het zuidelijk frout, Donderdag was het twee jaar geleden, dat Italië zijn oude bondgenooten den rug toe keerde, zich aansloot bij de Entente en de ellende van den oorlog binnen de eigen grenzen haalde. Het Italiaansche leger viel het Oostenrijksch gebied binnen en bet stelde zich als naaste doel voor oogende vermeestering van Triest en het Dalma- tische kustgebied. Italia irredenta moest van vreemde overheersching worden bevrijd. Men herinnert zich welk een indruk de toetreding van Italië tot de oorlogvoeren den allerwege maakte. Algemeen was men van gevoelen, dat dit de beslissing zou brengen. Op de gevechtsfronten was de toestand van evenwicht bereikt en Italië zou nu aan de Entente hbt overwicht geveD, noodig voor een overwinning. Voor hen, die dat hebben gehoopt, moet de uitkomst wel zeer teleurstellend zijn geweest. Thans, na twee jaren oorlog voeren ziet Italië nog steeds niet zijn we^schen vervuld. Wel werd een klein stukje van het kustgebied van Dalmatie veroverd, wel kon ook na zware offers en buitengewone inspanning Görz bezet wordeD, maar Triest is nog ver en het doel, dat Italië zich stelde is nog bjj lange na niet bereikt. Ondanks het weinig bemoedigende van deze feiten is de gedenkdag van de Itali aansche oorlogsverklaring toch niet onop gemerkt voorbijgegaan, zooals men dat met een versleten term noemt. De koning heeft niet kunnen nalaten om een dagorder tot het leger te richten, waarin'hij eropwjjst dat het zegevierend vooruittrok enüieuwe overwinningen aan jle reeds behaalde zal toevoegen. Van het eerste is nog weinig gebleken en het laatste zal nog moeien blijken. - Of is de wijze waarop Cadorna, de Italiaansche legeraanvoerder, de oorlogs verklaring herdacht heefr, misschien als het begin van Italie's zegevierende opmarsch aan te merken? Na twee jaar zwaar vechten zou het niet te vroeg zijn. Men weet dat het Italiaansche leger zjjn tiende offensief begonnen is. Een kleine 14 dagen is er nu dag en nacht aan het Isonzofront op de verschrikkelijkste wjjze gevochten, zonder dat de Italianen veel dichter bij het doel zijn gekomen. De aan vallen moeten worden uitgevoerd in een buitengewoon moeilijk terrein, dat door de Oostenrijkers in een geweldigen staat van verdediging is gebracht. De stellingen loopen van bergketen tot bergketen en iodere tjorgtop is in een vesting veranderd. Toch geeft Cadorna den moed niet op en de tweede verjaardag van do Italiaansche oorlogsverklaring werd door hem uitgekozen om een krachtiger aanval dan ooit op het Karstplateau te ondernemen. Na een bombardement waarbij ook de nieuwe uit Engeland ontvangen kanonnen meehielpen, zetten de stormcolonnes zich in beweging en na een verbitterd gevecht konden deze er in slagen do vijandelijke stellingen op enkele plaatsen binnen te dringen. Vol gens het Italiaansche legerbericht werden daarbij 9000 man w.o. 300 officieren ge vangen gemaakt. Het legerbericht uit Weenen erkent, dat de troepen bjj Jamiano een K.M. terug moesten, maar verzekert voorts, dat de Italiaansche aanval overigens een mislukking was, Het doel van Cadorna om den weg naar Triëst te openen, werd verijdeld, alle inspanning was vergeefs en bij massals werden de ItalianeD, die tegen de Oostenrijksche verschansingen storm liepeD, neergemaaid. Tegenover de door Cadorna gemaakte gevangenen stellen de Oostenrijkers er hunnerzijds ook eenige duizenden. Toch zet Cadorna zijn aanvallende be weging voort. Al is bet dan ook maar over een kleine afstand, toch zijn de Oosten rijkers op het Karstplateau teruggedrongen ondanks hun schitterende verdedigiug. Cadorna heeft dus de tweede verjaardag van de Italiaansche oorlogsverklaring op waardige wijze gevierd maar de weg naar Triëst lijkt nog zoo verschrikke lijk lang. o—o—o— De mogelijkheid, dat de Centralen op de slagvelden het onderspit zullen delven schijnt mot den dag geringer te worden. Tot nog toe heeft het offensief der gealli eerden nog niet den weg tot een eindover. winning kuunen banen, niettegenstaande de verschrikkelijke offers aan menschen- levens, die voor dat doel gebracht zijn. Daar' staat tegenover, dat de Duitsche duikbootactie ook- niet de Centralen tot het beoogde doel zal brengen. Het aantal slachtoffers vandezen onderwater-oorlog begint af te nemen en Lloyd George heeft nu Vrijdag in het Lagerhuis plechtig ver zekerd, dat de toestand op zee voor de geallieerden thans aanmerkelijk beter is, dan eenige weken geleden en dat de duik bootcampagne beslist tot mislukking ge doemd is, dank zij mede de hulp van de Amerikaan'sche en Japansche marine. De geallieerden hebben de overwinning verwacht van het groote offensief, de Centralen de hunne van de dufkbootacde Als ze nu béide in hun verwachtingen bedrogen uitkomen wat dan Zullen ze misschien tot overleg bereid zijn. Of zal Engeland nog steeds de hoop blyven koes teren de Duitscbers door den honger tot overgave te dwingen, een hoop die ook wel ijdel zal blijken te zijn? o—o-o- Zeppoline hobbon weer eens een bezoek aan Eugeland gebracht en hier en daar bommen geworpen. Ze keerden behouden terug meldt Berlijn. Londen meldt, dat ze zoo goed als^.niets hobben kunnen uitwerken en spoedig op de vlucht godreven werden. In de Middollandsoho Zee zijn Japansohe oorlogsschepen aangekomen om jaoht te maken op de Duitsche onderzeebooten. Ze hebben echter niet kunnen verhoeden dat dezer dagen weer oen Engelsch tran sportschip getorpedeerd werd waardoor een 400-tal soldaten' omkwam. In Hongarije is ministerpresident Tisza afgetreden, omdat hij het met don Koning over de kiesrechthorvorming niet ogds was. Op den oorlog zal dit wel gocn invloed hobben. o—o—o Het nieuwe Russische Kabinet, waarin een aantal sociaal-democraten zitting ge kregen heeft, en welks optreden vooral met het oog op de vredesactie met zoo groote belangstelling werd begroet, heeft reeds zijn gedragslijn ten opzichte van de groote vraagstukken vastgesteld en in een offici- eele verklaring daarvan mededëeling ge- daaD. Met groote belangstelling mag worden gevraagd hoe de uitwerking op Duitschland zal zijn van do Russische verklaring, waarbij trouw aan de bondgenooten wordt gezworen en een afzonderlijke vrede van de hand gewezen wordt. Zal er nu een einde komen aan de „lieb&ugeln" van de centralen tegen de Russen Van Russische zijde is nu gezegd, dat do oorlog zal worden voortgezet en men mag aannemen dat Kerenski, de nieuwe minister van oorlog, die bij het leger zeer gezien is, krachtige maatregelen zal nomen om het loger weer slagvaardig te maken. Kan by het leger weer in beweging brengen, dan mag Hin denburg zyn reserves maar weer gereed houden. TEXEL, 30 Mei 1917. Van tic voorbije dagen. Scherper contrast dan ^tusschen de Pinsterdagen van het vorige jaar en die van nu is bijna niet denkbaartoeneen dreinende regen zonder ophouden, tbans het liefelijkste zomerweer. Gooide verloden jaar Natuur alle plan nen onderstboven, ditmaal kon ieder voornemen, wat het weer betreft, tot uitvoering worden gebracht. De leden van de vereenigiDg voor Thalassotherapie brachten het aange kondigd bezoek aan Texel.. Met belang stelling zien wij het oordeel van de dokters-leden tegemoet, in hoeverre het vei blijf op ons eiland voor herstellende zieken en rustzoekenden gewenspbt is. Het vreemdelingenbezoek aan onze gemeente was ook overigens beteekenend een en ander bracht hier een gezellige drukte. Strand, duinen en niet het minst de dsnnenbosschen aan de Westermient viel een druk bezoek ten deel, jong en oud heeft volop genoten van het alom ont luikend 6D ontplooiend natuurschoon. De Texelsche Zendingsdag is uitnemend geslaagd te heeten, van heinde en ver stroomden, de bezoekers naar het lom merrijk plekje aan den voet van „de Hoogeberg". De bijeenkomst werd geopend door den heer Ds. van Grasstek van Oostersnd, naar aanleidiog van bet bekende woord „Ontwaakt gij die slaapt, staat op uit den doodo".

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1