Closetpapier, 'rn een zetter, ai 11e s Predikbeurten- Marktberichten, Aan onze Adverteerders ADVERTENTïË) Zondag 10 Juni a.s Ben lOen Juni a.s, Groote Houtverkooping Deurwaarder C. G. Gude te G. J. O. D. Dikke eenig huisraad en inboede n vf fé„< rda^ err en Ei lek B in! INGEZONDEN STUKKEN. HOUTWAREN over den nog steeds slechten toestand waarin de sloot aldaar verkeert. Dankbaar werd herinnerd de ontvangst van een legaat van flOO,— van wijlen den heer Aug. C. Keijser, met eere ge noemd als een der oprichters van de vereeniging. Nadat de secretaris was dank gezegd voor notuleering en jaarverslag volgde de rekening en verantwoording over 1916. Ontvangen was f 1099,63, waarvan f980 aan contributie. Op vaste goederen en materieel was afgeschieven resp. f 100 en f346 511/,. Op voorstel van de commissie belast met het nazien der rekening, bestaande uit de boeren P. Bossen en Joh. Kikkert werd tot goedkeuring besloten. In plaats van de aftredende leden de heeren dr. Wagemaker, Th. Schraag en J. G. Pb. Pisart, die niet terstond herkies baar waren, werden gekozen de heer G. D. Kikkert, J. C. v. d. Craats en P. Bossen. De heer Bossen ter vergadering aan wezig liet zich zijne benoeming welge vallen, de andere heeren moeten mot hunne benoeming in kennis worden ge steld. De heer Pisart bracht een keurig ver slag uit van de algem. vergadering en als magazijn-meester. Betreffende bet magazijn werd medegedeeld, dat 648 verplegingsartikelen werden aangevraagd. Hoewel er wel eenige verbetering was gekomen in de spoedige en zindelijke terugbezorging der artikelen, deed de magazijn-meestor nogmaals een beroep op de medewerking der leden. Bij de rondvraag stelde de heer Joh. Kikkert voor om in höt volgend jaar de vergadering iets vroeger.te houden. Be voorz. kon zich met dit voorstel vereeni gen en gaf dit aan het nieuwe bestuur in overweging. De heer dr. v. d. Vegt verzocht eenige tegemoetkoming voor den magazijn meester, de beslissing hierover werd aan het Bestuur gelaten. Na sluiting der vergadering bracht de secretaris aan den aftredenden voorz. dank voor al hetgeen de heer Wage maker voor de vereeniging heeft verricht. Holl. Maatsck. v. Landbouw. De afdeeling Texel van bovengenoemde maatschappij hield Zaterdag in hotel Texel eene algemeens vergadering. Het bepaalde tijdstip was al een half uur overschreden, toen de voorz. het welkom kon toeroepen aan nog geen SO loden. Na voorlezing werden de notulen bij acclamatie vastgesteld, waarna van een reeks van ingekomen stukken mede- deeling werd gedaan. Wij noemen daarvan alleen een dank betuiging van de familie Keijser inge komen voor het schrijven van rouw beklag namens de afdeeling tot de familie gericht bij het overlijden van den heer Aug. C. Keijser, eerelid der afdeeling. Hierop doet de secretaris mededeeling dat tijdig voor uitvoer zijn aangegeven, 5100 schapen en lammeren, waaraan de voorz. toevoegt, dat door hem telegrafisch is gevraagd uitvoer van 10,000 stuks te willen bevorderen. Een zeer geanimeerde discussie ont spint zich over een demonstratie of wedstrijd met greppelploegen. Besloten wordtaan den heer P. Kra mer te Purmerend het voorstel te do9n met een greppelploeg voor het gewenschte type greppel op Texel te demonstreeren eenige vergoeding van kosten wordt daarbij toegezegd. Betreffende de rammenkeuring wordt bepaald, dat van niet-ledeu een entroe- geld van f 1per exemplaar zal worden gevraagd, van leden f 0,25. Volgt verslag van den heer Jac. Kik kert Nz. als afgevaardigde ter algemeene vergadering te Amsterdam, waarvoor hem applaus van de vergadering en den dank des voorz. ten deel valt. Omtrent de wolprijzen mag de voorz. nog niets zeggen, dan dat"door hem telegrafisch is.verzocht, om, evenals vorig jaar, den hoogsten prijs voor Texelsche wol te willen vaststellen. De geruchten als zou door de fabri kanten voor de Texelsche wol vorig jaar te weinig zijn betaald, kan de voorz. beslist tegenspreken, alle Texelsche wol is voor het leger verwerkt. Besloten wordt, dat het bestuur, wan neer de wolprijs niet naar genoegen zal zijn, zal protgsteeren. Een voorstel om lammerenmarkt te houden op derr 2e Pinksterdag inplaats van op Dinsdag wordt van meer dan eene zijde bestreden en niet verder be handeld. Daarna wordt in bespreking gebracht eene aan den secretaris toe te kennen vergoeding voor zijne werkzaamheden als vertrouwensman in zake verlof voor landbouwers, heÉgeen algemeene instem ming vindt. Door een der aanwezigen wordt een bedrag genoemd van f250 'sjaars, een bedrag door den voorz. en anderen te laag genoemd, in verband met hetgeen de secretaris te dier zake presteerde. Besloten wordt bij de zusterafdeeling Eierland en de gemeente Texel om bij dragen in de kosten dier vergoeding aan te dringen. Nadat nog de secretaris er zijne be vreemding heeft over uitgesproken, dat de heer Dijt als lid van de afdeeling, zich persoonlijk tot het Hoofdbestuur heefi gewend betreffende den uitvoer van schapenkaas en de voorz. den leden tot de stipste eerlijkheid bij het aanvragen van veevoeder heeft vermaand, wordt de vergadering gesloten. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op de advertentie in dit nummer, betreffende het optreden van den heer Staalman, Maandag a. sin hotel Texel. Oost er end5 Juni. De Noordzeevisschers hebben in bun bedrijf nog zeer bevredigende uitkomsten. Ditzelfde kan niet gezegd worden van de Waddenzeevisschers. Voor de mosse lenvangst toch is het beste gedeelte ge sloten, en de rogvisschers künnen wel voldoende vangen, doch deze visch is nu ze niet naar België uitgevoerd kan worden, bijna g6en gdld waard. Voor exemplaren, die in het vorig jaar f 1,50 a f2.— opbrachten, ontvangt men nu een kwartje. - Oosterend krijgt weer een gedeelte riool, wat een groote verbetering zal zij Q. Mogen ook de andere buurten spoedig eene dergelijke afwatering krijgen! 'tls hier en daar zeer noodig. Vlieland. Mot ingang van 1 Juli is door den heer J. Molenaar, burgemeester en secretaris dezer gemeente, ontslag gevraagd als secretaris en met ingang van 1 Septem ber als burgemeester. Een besluit, het welk alom in de gemeente met groot leedwezen is vernomen. Platgetreden akkers. In de Geldersche grensplaatsen on dervinden de landbouwers weer den last vau smokkelaars. Om hun artikelen onbespied naar Pruisen te kunnen bren gen, trekken Z9 met heele benden door de roggevelden en akkers waar het heerlijke gewas wordt vernield. De bouwers staan tegenover deze vernie ling machteloos. Een gevangen O. W.-er Onder de gevangenen te Veenhuizen is ook een groot-kapitalist uit Oost-Gro- ningen. De man maakte f600,000 oor logswinst en moet f2100 belasting be talen. Verlichtingsartikelen. De Burgemeester van Texel noodigt de winkeliers, dio zich willen belasten met den verkoop van kaarsen en sche merlichten, uit biervan kennis te geven ten gemeentehuize uiterlijk o>p Maandag' 11 Juni 1917. Texel, 5 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Wolvoi'dering. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op de aanvrage van denGene- raal-Majoor, Hoofdintendant, om ten be hoeve van het Leger, de levering te vorderen van alle inlandsche schapenwol welke bij de eerstvolgende scheer wordt verkregen Gelet op artt. 5 en 32 der wet van 1866 (Staatsblad no. 138); Vordert bij dezen, ten behoeve van het Leger, de levering van alle wol, welke bij de eerstvolgende scheer van de schapen gehouden in deze gemeente zal worden verkregen. Het bedrag dor schadeloosstelling zal nader worden vastgesteld. Be aandacht wordt gevestigd op art. 41, eeiste lid, van gemelde wet, waarbij is bepaald, dat hij, die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen hem krachtens deze wet gedaan, of deze vol doening verhindert of belemmert gestraft wordt met eene geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf-en-zeven tig gulden. Naar de meening van den Hoofdinten dant valt onder deze strafbepaling ook het in zoodanigen toestand ter levering aanbieden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. De wol moet name lijk droog en in goede conditie worden afgeleverd. Door deze vordering, welke algemeen geschiedt, Is de vrije handel in inlandsche wol uitgesloten. Texel, den 1 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Bestrijding van „de" aardappelziekte. In verband met de gedwongen besparing en den petroleumnood abonnementsadvertentien uiterlijk dag en Vrijdag 's middags 13 ons bezit zijn, gewone advertentien lijk namiddags 6 uur. De '■S3 H. KEESOM. Alb. M. KEESOM—W Den Burg, Texel, Juni 1917. publiek ver koop en Boekh., Barkstrt publiek verkoopen 1( De Al iet e iven raat j Jo GEVRAAGD voor direct, tijdelijk of vast liefst 2e klasse. Fa. LAKGEVELD DE ROOIf Burg- Texel. (Buiten verantwoordelijkheid der lledactie.) We moeten altijd, maar vooral dit Jaar zooveel mogelik gezonde aardappelen verbouwen. Nu is liet niet zo heel moeilik de gewone aard appelziekte vrij afdoende te bestrijden. Het bestrijdingsmiddel is Bordeauxsche pap. Deze pap is een mengsel van kopervitriool- oplossing en kalkmelk. Zé wordt op het loof gespoten met een z.g. besproeier. Het middel is niet nieuw. Honderden proeven hebben de deugdelikheid volkomen bewezen. Nu bestaat er kans, dat ieder, die aardappelen verbouwt, al is 't ook maar een klein akkertje, de gelegenheid zal krijgen zijn gewas te laten behandelen. De vereniging van oud leerlingen van land- bouwwinterkursussen op Texel hoopt het klaar te krijgen, dat voor Texel voldoende koper vitriool zal worden gezonden. Besproeiers zijn hier wel en een paar mensen, die het werk willen verrichten zijn wel te vinden. Hoe hoog de kosten zijn is niet met juistheid te zeggen. Misschien tussen 50 en 60 gld, per bunder voor één keer besproeien, 't kan zijn, dat één keer voldoende is. Bij vochtig, warm weer, als er kans is, dat de ziekte hevig zal optreden, zal wel twee keer moeten worden besproeid. Hoe gauw heeft men echter op een H.A. voor f 60 zieke aardappelen. Door de besproeiing lijdt de opbrengst niet, integendeel het is ge bleken, dat het loof langer groen blijft en daar door de oogst groter. De kosten kunnen mis schien wel worden bestreden uit de meerdere opbrengst. Dus besproeien. Maakt gebruikt van de gelegenheid U ge boden door de Ver. van Oud-leerlingen. Wie de ziekte op de boven besproken wijze wil bestrijden laat die zich ten spoedigste, deze week nog, aanmelden, mondeling of schriftelik bij de heren M. de Graaf te de Cocksdorp, Joh. Flens te Den Burg of bij ondergetekende. H. KLIMP, Zuid-Eierland. Zonda? 10 Juni 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, v.m. 10 uur da, Visser. Gelegenheid v. d. II. Doop. Waal, 's avonds 7 uur de br. Barende. Den Hoorn, Vm. 10 uur dr. E. L. Smit van Boxmeer. Oudeschild, v.m 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, Nm. 3 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur de hr. Barends. Collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Dagevos. Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker Texel, 4 Juni. Aangevoerd: 36 Koeien 1220,a 1280,—. 15 Nuchtere Kalveren f 14,a 118,—. 27 Schapen 125,— a 130. 6252 Lammeren f 8,75 a f 12, 46 Schrammen 118,a f25,—. 13 Biggen f 13,— a f 16, Uit bet Leidsch Dagblad: Leiden, 1 Juni. Ter markt aangevoerd: 65 Stieren f90,— a f 415,—; 182 Kalf- en Melkkoeien f 203 a 1 510. '409 Varekoeien 1 140 a f 360 273 Vette Ossen en Koeien 1225 a 1530 52 Kalveren (vette) 1 35 a 1 115. 183 Kalveren (magere) f 8.a 116. 8217 Lammeren f 10,a f 17,—. 1222 Schapen (vette) 1 23,00 a 1 46.- 318 Biggen f 2.— ft f 5.00 Purmerend, 5 Juni. Aangevoerd 1110 Runderen waaronder: 282 vette ko ien 90 4 140 Ct. per KG. sqn Gelde koeien i 140 4 270 Melkkoeien f 180 a 420. 40 stieren. 63 vette kalveren 1 1,10 a f 1 30 p. Kg. 448 Nuchtere kalveren f 10.a 1 30 3213 Schapen f 23 4 1 45, Lammeren f af—, 418 vette varkens f 1,01 a f 1.11 per Kg. 104 magere varkens f 12 a f 22,00: 315 biggen f 6 a f 13; kipeieren f 8,75 a f 9,ló per luO; hopen onze geliefde Oom Tante ARIE PLAATSMAK en WIESKE DAALDER hunne 25-jarige echtvereeDigio; te herdenken. fUit naam hunner Nevet, Jan Brouwer. Johannes Brouwer, Gerbrand Brouwer, Mariuus Brouwer, Jacob Brouwer. Pieter Brouwer, Oosterend, Texel, 6 Juni 1911 et ri ndboi li a.s jamei irmid ipgav ir 24 id-Eit hopen onze geliefde broeder en i en zuster, oom en tante, ARIE PLAATSMAK en WIESKE DAALDER, hunne 25 jarige eehtvereeniging te herdeuken. Familie DUINKER, Texel, Juni 1917. Voor de vele bewijzen van belangnli JR bij ons huwelijk ondervonden betuigt mede namens wederzijdsche familie kartelijken dank. zal op Vrijdag 8 Juni 1917 des voormii te 11 uur (nieuwe tijd) aan den Grioi te Nieuweschild op Texel, een groote partij als: een partij palen van 5 tot Grenen dekdeelen 15 tot 40 vt., eiken ba plm. 35 vt., een partij schotwerk, dee luiken, blokkeD, gegalvaniseerde Kei ffl tui Wijders een groote partij eiken en brandhout enz. Alles van uitstekende kwaliteit en van de plezierkotter Erika. Notaris te Texel, zal op Vrijdag, 15 Jnni 1915, des i,» dags 1 uur ten verzoete eo bij hetwo huis van C. J. WlLLEMSEN, bij de stede „Madura" in Eijerland op Texel, waaronder1 kabinet, 1 kast, 2 tafe 8toeleu, 2 kachels, 1 naaimachine, pitl en pannen, 1 geit; met hok, 30 kippen hok, enz. eer idrea voor nnen n bet De ldoen n dei een i de ;eveD grif an< jordei alt Voo 8 om

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2