N° 3095 Zaterdag 16 Juni 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. BIS blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adrcrtentiön daags voor de uitgave vóór 0 nur nam. BONNEMENTEN en ABYERTENTIEN worden aangenomen by de Uiig. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op Tbxkl jllecte voor'den gewapenden dienst TEXEL, 13 Juni 1917. "provinciale Staten van Noord-Holland. Gedep. Staten van Noord-Holland heb- en eenige nieuwe voorstellen bij de rov. Staten ingediend ter behandeling de zomerzitting. Subsidie. Ged. Staten stellen voor ten behoeve an de verbetering van de zeevang van en Prins Hendrikpolder op Texel een vereenkomst aan te gaan met bet Wa- erschap de Prins Hendrikpolder, waarbij 'e provincie zich verbindt elk jaar een edrag uit te keoren gelijk aan de rente n aflossing van de leening van f 60000, n 1916 gesloten, verminderd met t 2500. 9 polder zal dit bedrag terugbetalen, oor aan de provincie uit te keeren, wanneer rente en aflossing minder zal edragen dan f 2500 en voorts na ge- heele aflossing der leening f 2500 per jaar tot het voorschot is afgedaan. Het voorschot zal van 1917 tot 1942 dalen van f 2300 tot f 60 en in 't ge heel f32.950 bedragen. In 1960 zal het bedrag terugbetaald zijn. Algemeene vergadering der Coöp. Boerenleenbank te Texel. gehouden in „De Zwaan" op Donderdag 14 Juni 1917. De Voorzitter, de heer Roeloffs, opende met een hartelijk welkom en zegt weder om het bekende lied van den koekoek te moeten doen hooren over de afwezig heid der leden, altijd dezelfde wijs die telken jare wederkeert. Het 2e couplet, nl. hierin maar weer een votum van vertrouwen te zien, moet volgens den Voorzitter maar weer volgen. De Bank verheugt zich steeds in grooter bloei. Het ledental vorig jaar 426, is geklommen tot 472 op heden. De omzet der Bank is vorig jaar ruim f 1,000,000 meer geweest dan het eerste jaarwat meer zegt f 300,000 meer dan het voorafgaande jaar. De uitkomst der Balans is dit jaar ook zeer bevredigend niettegenstaande7» pCt. op de spaargelden is gegeven. Tot Secretaris der vergadering werd aangewezen de heei P.-Graaf, kassier, die deze opdracht bereids aanvaardde.. De notulen der voorgaande algemeene vergaderingen werden hierop voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop werd "door den Voorzitter een rapport gelezen over de inspectie der Bank vaowege de Centrale. In dit rapport, dit afleszins gunstig was, werd de Bank genoemd een parel aan den Kroon der Centrale. Hierop werd door den Kassier een uit gebreid en zakelijk verslag gedaan over het boekjaar 1916, waaruit bleek, dat de Bank in het vorig jaar wederom met steeds stijgend succes had gewerkt. Hot aantal leden was per 1 Jan. 1.1. geklommen tot 462. De Balans sluit af met f749448,17 waaronder netto winst over 1916 f 1571,89. De rekening en balans werden hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan den Kassier werd dank gebracht voor diens nauwkeurig beheer, alsmede voor het uitgebreid overzicht. Tot lid van het bestuur werd met zoo goed als algemeene stemmen h-rkozen de heer A. Langeveld Pz. directeur en tot lid van den Raad van Toezicht even eens de heer K. T. Bakker. Beiden namen hunne herbenoeming met dank voor het in hen gestelde ver trouwen wederom aan. Op voorstel van het Bestuur werd het salaris van den Kassier na eenige be spreking onveranderd vastgesteld even als het vorig jaar op f 1000, Van uit de vergadering werd echter het geven van een duurtetoeslag wenscbelijk geacht waarvoor, op voorstel van den heer M. Bakker Wz. f 100 werd vastgesteld. Wijziging werd gebracht in het ver- leenen van credieten. Besloten werd le. dat door het bestuur kon worden verleend tot f3000 aan een lid en tot f 10000 met goedkeuring van den Raad van Toezicht. 2e. dat voor of ten behoeve van ver- eenigingen ot publiekrechtelijke lichamen tot f 50u0 kan worden verleend door het bestuur en daarboven tot onbepaald be drag met goedkeuring van den Raad van Toezicht. 3e. dat bovendien geld verstrekt op hypotheek als buitengewoon voorschot kan worden beschouwd en gegeven kan worden door het bestuur bniten het ge wone voorschotvelband, om tot f5000, door bet bestuur daai boven met goed keuring van den Raad van Toezicht. Een en ander voor zoover noodig mpt dis pensatie der Centrale Bank. De bestaande provisiehelflug Vu pCt. voor voorschotten, alsmede provisie betaling bij verlenging werji afgeschaft. Ook kosten van zegels worden niet in rekening gebracht. Waar do noodige be drijfswinst voor reserve kan gemaakt worden uit do rentevorhoudingen, werd zulks door de Verg. niet te bezwaarlijk geacht. Voor dit jaar werd de rente voor deposito's en spaargelden vastgesteld op 3 pCt. met V« pCt. toeslag-rente, voor voorschotten op 47» pCt. Voor het volgend jaar werd machtiging gegeven aan Bestuur en R, v. T. om de rente te bepalen. Daarna kwam aan de orde een inge komen voorstel -van den heer II. Klimp te Eierland tot het gevon van vacatie geld aan de Beheerders. Voorgesteld werd jaarlijks hiervoor uit te trokken f 200 voor het Bestuur en f 100 voor den Raad van Toezicht. Hot inbegrip van den kassier als Secretaris. De Voorz. kan zich mot het beginsel van het toekennen van vacatiegeld wel vereenigen en meent dat hierdoor de leden vrijer tegenover het Bestuur komen te staan. Waar echter een eerder inge diend'voorstel om f5, to geven per vorg. en por persoon, hetgeen meer dan f 1000 'sjaars zou vorderen onaan nemelijk was, kan dit voorstel als een blijk van waardeering voor de vele werk zaamheden, voornamelijk van het Bestuur worden beschouwd en ook geen flnan- tieel bezwaar voor de Bank z\jn. De heer Klimp verdedigde zijn voor stel, dat door enkele Bestuursleden werd bestredende vergadering echter sprak zich bij stemming uit voor het voorstel. Tegen stemden enkele Bestuursleden terwijl anderen zich van stemming ont hielden. Na enkele mededeelingen van den VoorzJen bij de rondvraag oen opmerking van een der nog aanwezige loden over te veel work voor één persoon ten kantore v. d. bank, werd de vergadering met dank voor de opkomst gesloten. Aan den heer D. v. Hoepen, zoon van den heer P. C. A van Ho.epeD, opzichter der Rijkskustverlichting albior, werd dezer dagen na afgelegd examen het diploma als candidaat-gemeente- secretaris en ambtenaar ter secretarie uitgereikt. Gucleschild, 14 Juni. Hedbnmorgen zijn van bier met 3stoom- booten en T motor verzonden 3105 lam meren, 5 koeien en 1 paard. Tragisch. In de nabijheid van do Nes aan den Amstel had gisteren een tragisch ongeluk plaats. De 13-jarige v. V. uit de Gerard Doustraat alhier, was er 's nachts met zijn vader op uitgetogen, om te gaan visschen. Gistermorgen zou de moeder hen komen afhalen. Toen de boot in het zicht kwam liep het knaapje naar den steiger, om haar af te haleD. Hij geraakte, waarschijnlijk door zijn haast of doordat hij struikelde, te water en toen men hem ten slotte weder boven- bracht, waren de- levensgeesten helaas reeds geweken. In de munitiefabriek. We hebben alweer een nieuwe ma chine, die een man vervangt, zeide de meesterknecht tot een knappe arbeid ster die meer babbelde, dan werkte. Maar een machine die een vrouw vervangt, is toch nog niet uitgevonden meende zij coquet. Toch wel, antwoordde hij droogweg de fonograaf Goede ooftvooruitzichtcn. Do eigenaars der groote boomgaarden in Blokker en omgeving voorspellen een ovorvloedigen oogst van appelen en peren. Bijna nooit kwam het voor, dat de boomen zoo dicht met bloesems waren bezet. En waar de bloeitijd dit jaar zooveel later is dan andere jaren, is de kans op nachtvorsten zooveel geringer geworden. 1917 belooft dus eon buiten gewoon vruchtenjaar te worden. De dames krijgen grootore voeten. Een Eugelsche schoenenfabrikant heeft dezer dagen aan een belangstel lenden journalist verteld, dat hij heeft opgemerkt, dat de nummers van het schoeisel, door do vrouwen gedragen, voortdurend hooger worden. De gemid delde maat van een vrouw van den te- genwoordigon tijd, beweert hij, is no. 6. Toen ik 25 jaar geleden in het vak kwam, ging deze deskundige voort was de gemiddelde maat 4, en in don tijd van mijn vader droegen de meeste vrou wen 3, maar sedert een goede vijftien jaar is de gemiddelde maat 6 geworden. Menschtijft dat toe aan den hygiënisch betore levenswijze van meisjes en vrou wen aan sportbeoefening enz., maar neem nu eeus de een of andere familie van uw konnis en die drie geslachten omvat. Bijvoorbeeld een grootmoeder van 60 en een moeder van 38 jaar met schoolgaande dochter. Er bestaat alle kans, dat u zult opmerken, dat de moeders en de doch ters maten van 5 tot 7 dragen en dat de grootmoeders nooit een grooter maat dan 3 aan haar voeten heeft gehad. JJn de handschoenen zullen in den regel ouk in maat zeer uiteenloopen 5*A of 6 voor de grootmoeder en 67» of Ö7« voor de anderen. De uitvinding van de cichorei. De uitvinding van de cichorei als kofïiesurrogaaat danken we aan een een voudig Duitsch tuinman. Een oud boek uit 1722, getiteld: „De kunst van huis houden in den oorlog", weet er de vol gende bijzonderheden over mee Ledeelen Een tuinman uit Arnstadt heeft bekend gemaakt, dat de cichoreiwortel voortref felijk dienst kan doen als een goedkoope aangename en gezonde koffle. Ze heeft inderdaad iets voortreffelijks, daar de aangename bitterheid zeer naby komt aan de koiflasmaak en veel gezonder is. Wanneer bij ons niet een geest leefde van ,„wat je ver haalt is Jekker", dan zou men algemeen meer voor cichorei gaan voelen. Dat hielp Aan „Het Volk" wordt voor waarheid verteld, dat een directeur van distributie ergens in Noord-Holland dezer dagen aldus om aardappelen seinde „Enorme aardappelnood. Oproer dreigtStuur direct zes wagons of sterke politiemacht, liefst huzaren 1" Den volgenden dag waren er alvast vier wagons aardappelentwee zouden er nog komen De droogte. De stoomspuit te Sc agen is in dienst gesteld van de levensmiddelenvoorziening dier Gemeente. Hoe? Als volgthet boonenland dat het Gemeentebestuur exploiteert voor win- terpróvisie dreigde door de droogte te mislukken, Met de stoomspuit is thans een verkwikkende kunst-regen over het veld gespoten. Schag. Ct. St iking ovetibouiocrs. Hedonmorgen is door de ovenbouwers werkzaam aan da Westergasfabriek, de arbeid stop gezet. De eiech is hooger loou. De stakiug omvat 55 man. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en Andere lrtnden met verhooging der porto'a. Prijs der Adverlentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts, Iodere regel moor 8 Ct Groote letters en Vignetten worden nssr pUstsruimto berekend. Bowjjsnummors 3 Cts. per nummer. urgemeeste en Wethouders der Gemeente xel maken bekend dat in den loop der vol de week aan de huizen der ingezetenen zal rden gehouden de gewone jaarlijksche col- te ten behoeve van het Fonds tot aanmoedi- g en ondersteuning van den gewapenden nst in de Nederlanden, ij achten het niet ondienstig de ingezetenen herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht wordt aangewend om datgene te doen artoe de Staat verplicht is, maar om buiten- wone belooningen uit te reiken aan hen, die verschillende oorlogen voor ons Vaderland onze overzeesche bezittingen lijf en leden bben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, et het oog op de steeds toenemende behoefte, t de ingezetenen door milde offers blijken llen geven van hunne belangstelling in het t der gekwetsten. Texel, 11 Juni 1917. Bnrgem. en Weth. voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Spaargelden: Het saldo te goed op spaarboekjes per 1 Jan. 1916 was f499.895,30 ingelegd in 1916 - 530.083,17 terugbetaald f 1.029.978,47 - 330.773,89 Saldo per 31 Dec. 1916 f 699.204,58 Aan rente werd uitbetaald f 540,77 bijgeschreven - 17793,42 Rente Spaargelden f 18334,19 Voorschotten: Saldo der uitstaande Voorschotten f 200.135.— Nieuw uitgegeven - 96.895.— f 297.030,— - 77.011, terugbetaald Saldo der voorschotten 31 Dcc. 1916 f 220.019,— Loopende rek. met leden Saldo te goed der bank 1 Jan. 1916 f 11.756,74 Saldo schuld der bank - 23.108.61 Uitgaven door het jaar - 125.874,78 Ontvangen door het jaar - 135.073,98 Te goed der Bank op 31 Dec. 1916 - 19.454,67 Schuld der Bank - 40.005,74 Centrale Bank: Saldo te goed 1 Jan. 1916 Uitgegeven aan de Centrale Ontvangen f 295.692,92 -392.421,53 f688.114,35 -296.797,98 Totaal uitgaven Kas per 31 Dcc. 1916 Saldo te goed 31 Dcc. 1916 f391.316,47 De totaal omzet is als volgt Kas 1 Jan. 1916 f 19.245,79 Totaal ontvangen -1.062.609,78 f 1.081.855,57 - 1.067.864,89 f 13.990,68

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1