N° 3102 Woensdag- 11 Juli 1917. 80ste Jaargang. ES Nieuws- en Advertentieblad. an Binnenland. n.rol >ten. m. »reii :er| Van week tot week. "i 'dhuil meetl haal j (zul idverl Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Yoor dek Bdeo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrteutiön daags voor de uitgave vóór (1 uur nam Pr{js der Advertentie. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaaUruiate berekend. Bewijsnummers 8 CU. per nummer. flrf|pkBONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de JJitg. Fibma LANG-EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burq op Texel. lur?. nen| ver- isen :ve- lerstemming voor den Gemeenteraad- JDe Burgemeester der Gemeente Texel brengt |r openbare kennis, dat op Zaterdag, den 14 Juli aanstaande, jn des morgens acht tot des namiddags vijf ten, de herstemming zal geschieden ter vervul- ng van drie plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BOON, A. (Jbz.) BROEKKAMP, C. H. DROS, B. LANGEVELD, A. (Pz.) VISSER, J. C. VLAMING, KI. I Tevens wordt de aandacht gevestigd op rtikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, aidende [„Hij die opzettelijk zich voor een ander uit rende aan eene krachtens wettelijk voor- fchrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, fordt gestraft met gevangenisstraf van ten oogste EEN JAAR." [Texel, 9 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. ijzei irg. n. 1 7 Juli. Er hebben zich in de afgeloopen week nstige gebeurtenissen afgespeeld in de loofdstad des lands. Formeele onlusten, lis gevolg van den oorlogstoestand. Duitsch- ind heeft in ruil voor steenkolen een deel an onze aardappels opgevorderd en EDge- Jind heeft op grond daarvan gezegd, ook •cfecht te hebben op een gelijk deel. Het evolg was aardappelnood vooral in de roote steden en te Amsterdam gaf de on- ivredenheid daarover aanleidiDgtot ernstige nlusten, waarbij de gewapende macht rachtig moest optreden. Er werden win- els en pakhuizen leeggeplunderd, de politie in militairen werden met steenen gewor- len en op andere wijze gemolesteerd en het ;evolg is geworden, dat deze naar de wa- lens grepen. Er zijn een 8 tal dooden ge tallen, voor een deel personen die part noch leel hadden aan de relletjes, terwijl boven- lien een groot aantal gewonden in de iekenhuizen opgenomen moesten worden, matige feiten 'voorwaar, misschien voor len deel te wijten aan een revolutionaire gitatie en de plunderzucht van opgeschoten (ongens en meiden uit de achterbuurten, aar voor een ander deel zeer zeker ook an de ontevredenheid over de aardappel- iood. Toen de hartstochten eenmaal ont- :etend waren, konden verstandelijke over- egingen geen invloed meer uitoefenen, e orde is thans hersteld, maar uit het 'oorgevallene blijkt, hoe ernstig het levens- óddelenvraagstuk in ons land is geworden. Naar aanleiding van het voorgevallene [to Amsterdam heeft de levensmiddelen kwestie in de Tweede Kamer weer eens [oen punt van bespreking uitgemaakt. De egeering werd geïnterpelleerd over de aaidappelnood en minister Posthuma heeft de beide interpellanten, Rutgers en van der 'fempel, van antwoord gediend. De minister er daarbij den nadruk opgelegd dat de uitvoer van de aardappelen gemotiveerd "as door het belang van een behoorlijke kolenvoorziening. Dit werd dan ook door den minister met cijfers aangetoond. We bebben groot belang bij den invoer van steenkolen, omdat we zonder deze den a.s finter niet alleen letterlijk „in de kou" zullen zitten, maar ook omdat we zonder steenkolen het spoorwegverkeer en onze fabrieken niet gaande kunnen houden. Van Engeland krygen we al sinds lang zoo goed als niets meer, de Limburgsche mijnen leveren per maand niet meer dan 225Ü00 tot 250000 ton op en waar we in normale tijden ODgeveer 12 millioen ton per jaar invoerden, daar begrijpt men, dat er heel wat van Duitschland moet komen indien we geen groot kolentekort zullen hebben. Nu heeft Duitschland toegezegd ons maan delijks 350000 te levereD wat nog niet meer dan ruim 4 millioen ton per jaar wordt en waardoor alleen in het aller noodigste voorzien kan worden doch in Juni kwam de boodschap dat er minstens 10000 ton per maand minder zouden wor den geleverd dan overeengekomen was, tenzij aardappels in ruil daarvoor gegeven werden. Dat heeft de minister doen beslui ten de uitvoer van een partijtje oude en nieuwe aardappelen toe te staan, doch op grond van de verbintenis van het Landbouw Exportbureau moest nu Engeland een even groot kwantum ontvangen. Dat buiten de Kamer door sommige lieden die uitvoer- geschiedenis wel zeer opgeblazen is, toonde de minister ook aan. Er zijn van 20 Juni tot 3 Juli 3Va millioen K.G. uitgevoerd, een betrekkelijk kleine party. Waren ze iD het land gebleven dan zou ieder Neder lander daarvan gedurende 14 dagen slechts Va K.G. per dag hebben kunnen krijgen. Bovendien werd het gat, dat door deze uitvoer ontstond, zoo goed mogelijk weer aangevuld met andere levensmiddelen, vooral rijst. Is er een oogenblik een tekort aan aard appels geweest, thans is de toestand aan merkelijk verbeterd, doordat er nu grootere voorraden van de nieuwe oogst aan de markt komen. Ook wat de aardappelvoorziening voor den komenden tijd betreft meende de minis ter op grond der gegevens te mogen aan nemen dat de vooruitzichten goed zyn. De oogst wordt dit jaar vermoedelijk veel grooter daD die van het vorig jaar. Ook de voorraden broodgraan zyn thans grooter dan ooit, maar de aanvoer is zeer onzeker en de minister/ zal dan ook blij zyn als hij het tot 't volgend jaar kan uit houden. Vooral zal zeer gewenscht zijn dat de aanvoer van veevoeder voortgezet kan worden, omdat indien dit niet gebeurt, de veestapel een deel van het broodkoren zal opvorderen. De Minister wee3 ook nog op de groote uitgaven aan de levensmiddelendistributie verbonden. Er is h6m 80 millioen daarvoor toegestaan voor dit jaar en het eerste halfjaar is hij ook met 40 millioen kunnen rondkomen, maar 'tis de vraag of dit ook het tweede halfjaar het geval zal zyn. Misschien zal een suppletoire aanvullings- aanvraag wel niet achterwege blijven. Behalve minister Posthuma heeft ook Cort van der Linden het woord over de interpellaties gevoerd. Hij beantwoordde hoofdzakelijk de vragen omtrent de on lusten te Amsterdam. Het onderzoek daar omtrent is nog gaande, een rapport wordt ingewacht en zoodra dit verschenen is, zal de minister het ter kennis der Kamer brengen. De minister achtte ingrijpen voor alsnog niet noodig en was van oordeel, dat de autoriteiten met overleg en gematigd heid zijn opgetreden, die de grenzen van het onvermijdelijke niet hebben over schreden. De interpellaties hebben een zeer kalm verloop gehad, al is dan ook niet de ge bruikelijke motie achterwege gebleven. Deze raakt echter niet de uitvoerpolitiek van den minister waarmee de Kamer zich blijk baar wel vereeDigen kaD, maar de kosten der distributie. Door den heer Van der Tempel c-s. is voorgesteld om den minister niet aan de 80 millioen te binden, doch hem de handen vrjj te laten. Er zal dus nog nader op de zaak worden teruggekomen. Er zijn intusschen in de Kamer reeds tal van ernstige waarschuwingen gehoord. Door meer dan een spreker is er op ge wezen, dat als we een nieuwen oorlogs winter moeten doormaken, er nog heel andere toestandeu zullen komen. —o—o—o— Of we e6n nieuwe oorlogswinter tegen gaan Helaas, het lijkt er maar al te zeer op. Niets is er dat er op wijst dat we spoedig aan het einde van den verschrikken) ken wereldoorlog zullen zijn. Van eenige toe nadering tusschen de strijdende partijen valt nog niets te bemerken. De Italiaansche minister Boseili heeft reeds verklaard, dat Italië zich voor een nieuwen wiDterveld- tocht gereed maakt en men moet aannemen dat dit met de andere geallieerden ook het geval is. Men hoopt in de Ententelanden nog steeds op een overwinning, door het zwaard. De deelname van Amerika zal dat mogelijk maken. Duidelijk is dat nog eens aan den dag getreden in de afgeloopen week in Parijs bij de aankomst van den Ameri- kaanschep generaal Pershin met zyn staf. De Fransche regeering en het volk van Parys heeft met buitengewoon groote geest drift de Amerikanen begroet. Bij de aan komst was het puikje der ministers aan wezig en in de Kamer begroette Viviani generaal Pershin als de redder van Frankrijk. Pershin is gekomen als de zoon van de groote zusterrepubliek, die zich met al haar kracht en hulpbronnen in den strijd gaat werpen om de overwinning op den gehaten Pruis te voltooien. Zooals gemeld, zijn ook de eerste Ameri- kaansche troepen in Frankry k aangekomen. Hun aantal is wel niet zoo heel groot, maar 't is te verwachten dat ze wel spoedig naar het front zullen opmarcheeren, om de sterren en streepen te planten naast de Fransche, Eugelsche en Portugeesche kleuren. De Engelsche hebben voor de soldaten van den nieuwen bondgenoot reeds een eerenaam uitgevonden. Noemt men de Fransche soldaten „Pollu's" en de Engel- schen „Tommies", de Amerikanen zullen „Teddys" genoemd worden, naar den popu- lairen voornaam van oud-president Roosevelt. Op. het westelijk front bleef intusschen de toestand in de laatste dagen nog vrijwel ongewyzigd. De Duitschers ondernamen nogal krachtige aanvallen tegen het Fran sche front, zonder belangrijke resultaten evenwol, terwyl de geallieerden overigens zeer passief waren. Worden wellicht de voorbereidingen ge troffen voor een nieuw groot offensief, dat als „zomeroffensiei" is aangekondigd? Het zal wel spoedig blijken. Vooral met het oog op de gebeurtenissen op het Oostelijk front had men eigenlijk al eerder een nieuwe actie verwacht. Rusland heeft weer eens voor een ver rassing gezorgd. Na alles wat er in den laatsten tijd uit Petersburg, Stockholm en andere plaatsen gemeld werd, had men wel allerminst kunnen verwachten, dat de logge Russische oorlogsmachine [nog eens weer in beweging zou worden gebracht. En toch is dat geschied. Kerenski, die in de laatste weken al zijn krachten en al zijn wel sprekendheid er aan gegeven heeft, kan op succes bogen en in Ententekringen beeft men reden om zich over het nieuwe Rus sische initiatief te verheugen, omdat er uit blykt, dat de invloed der Entente in Peters burg krachtig is toegenomen. De Russische troepen zijn op een groot deel van het Oostenrijksch-IIongaarscbe front en massa tot den aanval overgegaan en ze behaalden in de buurt van Brzezany en Konivechi vrij belangrijke voordeelen, maakten veel kanonnen buit en namen duizenden Oostenrijkers gevangen. Het is wel opvallend, dat het Russische leger niet in beweging is gekomen op het eigen grondgebied. Niet de bevrijding van PoleD, maar de verovering van Galioië schijnt het doel der Russen te zijn. Op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, duurt de groote strijd nog voort. Het is den Russen nog niet gelukt het front van hun tegenstander te doorbrekeu, en het zal de vraag zijn of ze daarin wel zullen slagen. Uit het Russische offensief moet intus schen worden afgeleid, dat „het feest der revolutie" in het Russische leger thans uit is, en de reorganisatie ervan haar beslag gekregen heeft. Het is bekend, dat er tal rijke troepenverplaatsingen zijn geschied en dat er op het aanvalsfront kort geleden massa's nieuwe troepen zijn aangekomen. Kerenski's tocht naar het front en de gar nizoensteden is niet zonder resultaat ge bleven. De kracht waarmee het Russische leger aanviel en de harde klappen die het de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen toe bracht, is wel van buitengewone beteekenis. De Centralen moeten nu wel weten, dat het vooreerst weer uit is met de rust op het oostelijk front. De Russische opper bevelhebber heeft in een legerorder tot.de troepen gezegd, dat de beslissende slag, waarvan de vrijheid en het lot van Rusland afhangen thans begonnen is, In Petersburg is de overwinning in Galicië met buitengewoon groote geestdrift begroet. Er zijn geestdriftige betoogingen gehouden ter eere van het leger en aan Kerenski werd een schitterende ovatie gebracht. Maar... de overwinning moet nog behaald worden en als het offensief feens doodloopt de Duitschers voorspellen dat het zeker zal gebeuren zal men in Petersburg ook al te zeer ontnuchterd zijn? —o-o—o— China zorgde ook voor een verrassing. Er is een tegenrevolutie uitgebroken om de republiek weer af te schaffen en de Mantsjoedynastie opnieuw op'den troon te zetten. Thans wordt er gevochten tusschen de Keizerlijke en de republikeinsche troe pen en is het voormalige Hemelsche rijk weer vol beroering. En Japan ziet glimlachend toe... TEXEL, 11 Juli 1917. Schoolreisje. De plannen in laatste Nutsvergadering gemaakt, beginnen thans vasten vorm aan te nemen. In de vergadering van de commissie, op eergisteren gehouden, is o. a. reeds het volgende vastgesteld Het eerste schoolreisje zal plaats hebben op Vrijdag 20 Juli a.s. en zal zich ditmaal bepalen tot een bezoek aan Alkmaar, Bergen e. o. Besloten is, dat thans, bij uitzondering, alle leerlingen uit de hoogste klassen, (6e, 7e en 8e klasse), zoomede degenen die met 1 April de school verlaten heb- beD, zullen worden uitgenoodigd. Uitdrukkelijk is echter vastgesteld, dat in den vervolge voor 'de schoolreisjes alleen in aanmerking komen, de kinde ren uit de 5e en 6e klasse, zoodat ieder

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1