N° 3103 Zaterdag: 14 Juli 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en tei IR Advertentieblad. Adreswijzigingen. Binnenland. Gemengd Nieuws, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advertentiijn daags voor de uitgave vóór uur nam. BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de itg. Fibma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Texkt. RSTEMHÏMG LEDEM VAX DEM RAAD. ie stfce uitslag van de herstemming Avordt jenavond te den Durg per bulletin ieod gemaakt, op de overige dorpen de gewone wijze, bij aanplakbiljet. In verband met herdrukken van de ressen van onze abonnees, die de nranten per post, ontvangen verzoeken beleefd van gewenschte adreswijzi- Dg ten spoedigste bericht te ontvangen. De Uitg. Regeeringswarcn. TEXEL, 14 Juli 1917. - De heer P. J. Oud, lid der Tweede foor ons district, promoveerde Dinsdag .1. aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschap. Hoofdelijke Omslag. Door tijdsomstandigheden moeten wij het drukken der z.g. Hoofdelijke Omslag boekjes nog eenigen tijd/uitstellen. Bij gereedkomen zal zulks onmiddellijk door ons worden bekend gemaakt. Toelatingsexamen H. B. S. Marinus Keijser, van do Waal, zoon van den heer G. W Keijser en leerling van de m.u.l.o. school alhier, deed met gunstig gevolg deze week toelatings examen tot de le klasse der H.B.S. te Alkmaar. Overgangsexamens. Door Elize Wagemaker, leerlinge Gym nasium te Arnhem, werd. met goed ge volg overgangsexamen afgelegd naar de 3e klasse, door Abr. Wagemaker, leer ling H.B.S. te Bergen op Zoom, idem naar de 5e klasse. G. Breman, leerling aan deMiddelb. Technische School te Dordrecht ging na afgelegd examen over naar de 2e klasse. - Van een oud-landbouwer hoorden wij de bewering dat er thans met een chili bemesting nog veel zou zijn goed te maken en wij wenden ons daarop tot den heer Klimp, die zoo vriendelijk is ons onderstaand toe te zenden. Zuid-Eierland, 12 Juli '17. Geachte Redactie. Hierbij voldoe ik gaarne aan uw ver- 20ek enkele regels te willen schrijven over het uitstrooien van Chili-salpeter op weiland en vooral op gemaaide hooi landen. De hoop is nu vooral gevestigd op het voordelig groeien van de naweide op ge maaide hooilanden en op de herleving van de weilanden na de regenval. Onder gunstige omstandigheden kan er nog heel wat groeien. Onder die gunstige omstandigheden behoort vooral regelmatige regenval. Maar ook zal het voor de groei uit stekend zyn, wanneer een stikstof bemes ting kan worden gegeveu b.v. in de vorm van Chilisalpeter of ier. Maar wie heeft er voldoende van deze meststoffen Niemand natuurlik. Wat nog aanwezig is, dient dus zo doelmatig mogelik te worden aangewend. Wil men de grasgroei bevorderen, dan, zullen in de eerste plaats die weilanden aan de beurt moeten komen, die nu gehooid zijn. Door een stikstof bemesting zal men niet alleen nu voordeel kunnen behalen, nu èr groot gebrek aan voeder is, ook in normale tijden zal men goed doen meer zijn aandacht te wijden aan de bemesting van wei- en hooilanden. Wie nu Chili beschikbaar heeft voor grasland, laat die dan zo spoedig mogelik gaan strooien. H. KLIMP. Waal, 12. Juli. Verschillende personen, die gerekend hadden dat de kaasfabriek de Hoop alhier hun boter voor den winter zou leveren, zien zich teleurgesteld, daar de productie veel kleiner is, dan men had verwacht Ook kaas kan men aan de fabriek niet koopen. Oosterencl, 12 Juli. Een vrouw van een der Belgische geïnter neerden, in den polder het Noorden werkzaam, is uit België naar hier ge komen, en heeft vergunning, om tijdelijk binnen de gemeente te verblijven. Nog een paar andere geiDterneerden doen moeite, om hun vrouwen en kinderen naar hier te doen overkomen. Do Noordzeevisschers hebben het weder gewaagd zee te kiezen. Naar de meer Noordelijk gelegen rijkere visch- plaatsen durven ze zich evenwel niet te begeven. Sedert eenige dagen laat onze toren klok hare slagen niet meer hooren, wat voor de meeste bewoners hier een groot ongerief is. Moge herstel spoedig moge lijk zijn Vlieland. Tot lid van den Gemeenteraad is bij enkele candidaatstelling gekozen de beer H. Meijer Jzn. Keukenafval als veevoeder. 't Is soms bedroevend te zien, hoe restanten koude aardappelen, oud brood, afval van groenten, enz. te midden van allerlei rommel bij de Gemeentereiniging terecht komen en dat we niet overdrij ven, blijkt uit het cijfer dat a^u afval uit de keukens het lang niet gering te schatten percentage van 10 aangeeft. Dat kan en moet nu anders worden. Zoo lezen wij in het Dagbl. v. Helder en in verband daarmede zou men te Helder besloten zijn, dat afval te doen afhalen en productief te maken. Het artikel in genoemd blad eindigt als volgt Het ligt in de bedoeling, dat'een en ander door middel van de Gemeente- Reiniging zal worden afgehaald, op welke inrichting getracht zal worden dit afval hetzij gedroogd, vermalen of gekookt, tot veevoeder voor varkens te verwerken Men hoopt de verbrandingsoven voor dat doel mede productief te kunnen maken. Uit den aard der zaak ontbreken nog nadere bijzonderheden, maar op onze vraag, waar blijft dan het eventueel verkregen varkensvoeder, gaf de heer Verstegen ten antwoord „Wel we (n.l. de Gemeente Helder) koopen zelf biggen en mesten ze zelf vet." Het zal wel niet noodig zijn, alle huis moeders op te wekken te helpen, wat in haar vermogen is. 't Zal er dezen winter spannen met de voedselvoorzie ning, dat weet ieder, en ook, dat, wie maar e6n klein steentje kan bijdragen tot het welslagen van bovengenoemd plan, gehouden is zulks te doen. Zoo worden we gemeenschappelijk varkens- fokkers en mochten we zoo gelukkig zijn, dat onze gemeente nog dezén wintor in staat is de zelfgemeste varkens te distribueeren, dan twijfelen we niet, of de karbonaadjes enz. zullen dubbel zoo lekker smaken. Een protest van den Paus. Men meldt aan de „N. R. Crt." De legaties van Pruisen en Beieren bij het Vaticaan, waarvan de titularissen te Luga'no verblijven, moeten van den Paus, langs diplomathieke zijde, een protest ontvangen hebben tegen het her vatten van de deportaties in België. Dit protest moet berusten op rapporten, die Rome ontvangen heeft van de baud van een Belgischen bisschop. Scimarsnhte aan groenten en fruit in Duitschland. In de Duitsche pers worden jammer klachten geuit over de schaarschte aan fruit en groente, vooral in de groote steden. Men moet het met leede oogen aanzien, dat door den groothandel tegen zeer hooge prijzen groote hoeveelheden fruit en groente aan rijke lieden en aan conservenfabrieken worden van de hand gedaan. Voor de gerioge hoeveelheden, die voor den kleinhandel overblijven, wor den prijzen bedongeD, die de vastgestelde maximum-prijzen vaak te boven gaan. Aardbeien. Men meldt uit Beverwijk: Dinsdag is, de laatste wagen aardbeien van dit seizoen naar het buitenland ver zonden de campagne kan dus als ge ëindigd beschouwd worden. De oogst is dit jaar vrijwel eene mislukking gewor den. De-droogte hield lang aan en ook daarna was het weder den aardbeien- groei verre van gunstig. Terwijl verleden jaar de campagne 24 Juni aanving en voortduurde tot 4 Aug is deze nu aan gevangen 16 Juni en thans reeds geëin digd. Verleden jaar werden 864 wagens verzonden naar het buitenland, dit jaar niet meer dan 374. Wel waren de wagens doordat de geheele export over een com binatie liep, aanmerkelijk zwaarder be laden, doch het va,lt niet te ontkennen, dat zeker een derde minder is verzonden. De prijzen waren hoog, doch hierdoor is de achterstand van den oogst niet goed gemaakt. De honderdduizendste Zondag. Volgens een rekeuüefhebber in den Parijschen Figaro viel Zondag 8 Juli 1917 de honderdduizendste Zoodag sinds den aanvang der Christelijke jaartelling, Typhus. Te Boven-Pekela (Gr.) zijn een tiental personen aangetast door typhus, vermoe-- delijk tengevolge van melkgebruik. Op vallend is dat in gezinoen waar de ziekte heersebt, melk vaa ééa en den- zelfden veehouder gebruikt wordt. Nieuwe kieswet voor Pruisen. De Koning van Pruisen heeft aan don voorzitter van het Pruisische Staats- ministerie de volgende proclamatie ge richt „Naar aanleiding van het ingevolge mijn decreet van 7 April 1917 door mijn Staatsministerie uitgebracht rapport, be paal ik, in aansluiting daarmee, dat een wetsontwerp betreffende wijziging van het kiesrecht voor het Huis van Afge vaardigden opgesteld zal worden op den grondslag van gelijk kiesrecht. Het wetsontwerp zal den Landdag zóó tijdig bereiken, dat do eerstvolgende ver kiezingen volgens de nieuwe kiesrecht- bepaliogen kunnen worden gehouden." Geteekend: WILHELM. BETUMANN HOLLWEG. De vaargeul. Reuter verneemt, in verband met de gedachteDwisseling, die er thans plaats heeft tusschon de Engelsche en de Neder - landsche regeering ten aanzien van het nieuwe mijnveld in de Noordzee, dat de Nederlandsche regeering reeds volkomen ervan onderricht was, dat deze maat regel van de Engelsche regeering uit sluitend geboden was door militaire over wegingen en in geen geval bedoeld is tegen de economische belangen van Nederland. Tevens wordt het Nederlandsche volk eraan herinnerd, dat er geen overeen komst bestaat tusschen de maatregelen van Engeland en die genomen door Duitschland, welk land het gebruik van de zeeöo ontzegt aan de neutrale scheep vaart. Het verschil tusschen de maat regelen door beide landen genomen is duidelijk. Duitschland treedt alle wetten met de voeten door de niets ontziende vernietiging van schepen over een groot gedeelte van den Oceaan, Engeland daar entegen signaleert plichtmatig enkele streken als gevaarlijk. Het zou meer verklaarbaar zijn, wan neer Nederland bij Duitschland zou pro testeeren tegen zijn onwettig optreden, dan bij Engeland. Blijven zitten Als uw jongen is blijven zitten Straf uw jongen niet positief ook niet negatief als zjjo vlijt voldoende is. Bij zijn minder verstand behoeft hij waarlijk niet nog het leed, dat zyn va cantia hem vergald wordt. Denk niet te gauw aan verandering van studierichting of school. Met kalm volhouden komt veel terecht. Bejammer uw kind niet, dat het nu zijn vriendjes verliest. De jeugd is elastisch en sluit gauw nieuwe vriendschap. Maar leer uw eigen kind dat wel bevorderd is, dat het zij a klassegenootea, die niet mee gegaan zijn, niet vergeet. Berust in het feit en tracht niet door bezoeken, klachten en dergelijke mid delen nog een herziening van 't besluit te krijgeneen leeraarsvergadering neemt haar besluit na ernstige zakelijke overweging. School en Leven. Vrije handel in aardappelen her steld. De Groentencentrale deelt mede, dat de regeling van den inkoop van vroege aardappelen voor het binnenland op de veilingen welke tot heden door daartoe aangestelde leiders geschiedde met in gang van Maandag 9 Juli 1917 is opge heven, zoodat ieder grossier of winkelier via zijn gewonen leverancier rechtstreeks van de veilingen de aardappelen kan be trekken, alsmede dat van diezelfden datum af de maximumprijs op de vei lingen voor het binnenland komt te ver- vallep. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg SO Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Nuar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedoro rogel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers J Cts. per nummer. akte aal. verst 'ori„ liend ■ed i in drag. Ji .Burgemeester en Wethouders van Texel Jaken bekend, dat van 16 Juli tot en met 22 Juli Is. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal [op elke blauwe bon no. 1 1 hectogram I ons) zachte zeep fop elke groene bon no. 16 l'A ons Javarijst ■gen een maximumprijs van 28 ct. per K.G. I1/, ons regeeringsrijst tegen onderstaande laximumprijs [op elke groene bon no. 17 öf 1V» hectogram Igecringsrijst tegen een maximumprijs van a ct. per halve K.G. öf 1hectogram gort öf k hectogram havermout lop elke bruine bon no. 16 öf l'/i hectogram troene erwten öf l1/, hectogram bruine boonen I op elke gele bon no. 20 een hectogram lormaal bak- en braadvet. I Op elke rose bon no. 2 öf 1 pak kaarsen öf J pak schemerlichten tegen een maximumprijs lan 50 ct. per pak. [Bovenstaande goederen mogen niet anders tan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 13 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1