M N°. 3106, Woensdag 25 Juli 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. ei t iei Van week (of week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dim Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en Andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 6 uur nam. Prijs der Advertentiên. Ven 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct Groote letters en Vignetten worden nest plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Opgave Landbouwgewassen. De Burgemeester der gemeente Texel rengt ter kennis van belanghebbenden, it alle landbouwers (ook zij, die veeteelt hun hoofdbedrijf beschouwen of die Heen een zekere oppervlakte land be- onwen zonder dat landbouwbedrijf hun ootdbedrijf is) opgave behooren te ver trekken van de oppervlakte door hen iet verschillende landbouwgewassen jzet. Daarvoor zijn aan de landbouwers een ezer dagen formulieren ter invulling oegezonden. Wanneer men geen formu- 0r ontvangen heeft, dient daarvan ten poedigste ter gemeentesecretarie kennis worden gegeven. De formulieren zullen aan de huizen |er landbouwers worden afgehaald. Zij, joor wien de invulling moeilijkheden plevert worden verzocht daarmede te lachten totdat de persoon, met de op- jaling der formulieren belast, zich bij en vervoegt. Deze zal alsdan bij de lulling behulpzaam zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, it aan weerszijden van het formulier jgevens worden gevraagd en het for- iulier behoort te worden onderteekend. Texel, 20 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. I» Weg Burgzicht—Haven. Burgemeester en Wethouders van jexel brengen ter openbare kennis, dat Ie weg tusschen café Burgzicht en de laven met ingang van 25 Juli 1917 loor hetj publiek verkeer wordt open- lesteld. Texel, 24 Juli 1917. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Oefening brandweer te Oosterend. Burgemeester en Wethouders van 'exel Gelet op art. 8 der verordening, rege- ende de inrichting van de brandweer n deze gemeente Maken bekend op Zaterdag 28 Juli 1917, eene im oefening met en eene beproeving van 'a de te Oosterend gestationneerde brand spuit zal worden gehouden, Zij roepen mitsdien alle dienstplich tigen bij de brandspuit op, om op ge- melden dag, des namiddags ten half 8 ure bij het brandspuithuisje aanwezig te fijn. De dienstplichtigen worden hierbij herinnerd aan artikel 9 der brandweerverordening, luidende Bij de beproeving der spuit of bij brand, ijft ieder dienstplichtige op de hem aangewezen plaats en is verplicht de hem opgedragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan vordt ontslagen door dengene, die over ïem het bevel voert. artikel 10 dier verordening, luidende Hij, die van de oefeningen verlangt vrijgesteld te worden, moet vooraf daar van kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten. C. artikel 242 der verordening van politie, luidende De brandweerplichtigen zijn gehouden >'j brand of oefening de bevelen hun lior den brandmeester of andere boven hsn gestelde personen gegeven, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefening op den bepaal den tijd en bij brand na de gedane op roeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, 23 Juli 1917.. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. li-21 Juli. De aanval die de Engelache vloot op het convooi Duitsche koopvaardijschepen deed in onze territoriale wateren, heeft onze regeering aanleiding gegeven den gezant te Londen op te dragen de Britache regee ring te wijzen op den ernst van het voor gevallene en het vertrouwen uit te spreken dat de Britache regeering volledige genoeg doening voor het ge beurde zal verschaffen overeenkomstig h6t Volkenrecht en in het bijzonder art. 3 van het verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van zeeoorlog. Uit de mededeelingen, die in- den Duit- schen Rijksdag omtrent het geval zijn ge daan, blykt dat onze regeering, nog voordat de Duitache regeering eenigen stap had ondernomen, door onze gezant te Berlijn, haar diep leedwezen uitsprak over den Engelachen aanval, onder mededeeling, dat zij volledige genoegdoening van Engeland zoude vragen en de Nederlandache Marine al het mogelijke zal doen, om herhaling te voorkomen. De Duitsche regeering ver klaarde zich overtuigd, dat de Nederland ache regeeriDg alles zal doen „om volledige voldoening voor den haar aangedanen smaad te bekomen." Director Kriege, die deze mededeelingen in den Rijksdag deed, meende te mogen verwachten, de on middellijke teruggave van de in deNeder- landsche wateren geroofde schepen met hun ladingen, benevens vergoeding voor de in den grond geboorde en beschadigde schepen en ladingen, zoomede schadever goedingen voor de gewonde zeelieden en hun gezinnen. Wat zal de Britsche regeering hebben te "antwoorden op het Nederlandsche protest en de daarin uitgesproken verwachtingen? Een antwoord op deze vraag te geven is onmogelijk. Misschien zal er nog wel heel wat over geschreven en gewreven moeten worden eer de zaak in het reine is. Men mag evenwel verwachten, dat onze regee ring, sterk als ze staat op grond van het Volkenrecht, zich niet met een kluitje in het riet zal laten sturen. Minister Loudon heeft reeds meer dan eens blijk gegeven dat hij een beleidvol, voorzichtig, maar ook krachtige bewindsman is, die voorzoover zijn krachten reiken, weet op te komen voor onze rechten. Dat c'e Engelsche regee ring eindelijk heeft moeten erkennen, dat de op Zierikzee geworpen bommen .inder daad Engelsche zijn geweest en dat een Engelsche vlieger in de meening boven bezet Belgie te zijn, ze heeft laten vallen, bewijst dat minister Loudon niet gauw loslaat als hij in zijn recht weet te zijn. De erkenning door d6 Britsche admiraliteit is niet van zelf gekomen, dat spreekt. Het is een mooi succes voor onzen minister, Een volledig succes, waar de Britsche regeering zich bereid heeft veik'aard, alle Bohade te vergoeden, Er wordt thans ook nog onderhandeld over de z. g. vrije vaargeul. Moge het onze regeering gelukken ook die zaak tot een bevredigend einde to brengen! Dr. Michaëlis, de nieuwe kanselier van het Duitsche rijk heeft zgn met spanning verbeide rede gehouden. Laten we alvast zeggen, dat ze in velerlei opzicht een te leurstelling is geweest. Een teleurstelling vooral voor hen, die de stille verwachting hadden gekoesterd, dat de redevoering van den kanselier een flinke stap in de richting van den vrede zou zijn. Er had waarlijk geen nieuwe kanselier behoeven op te staan om deze rede te houden. Von Bethmann Hollweg had haar evengoed kunnen uitspreken. Deze heeft hetzelfde reeds vroeger gezegd, zy het dan met andere woorden en andere groepeering der onderwerpen. De lezer oordeele zelf: Voorop stelde Dr. Michaëlis, dat Duitsch- land niet de schuld van dezen oorlog draagt. Rusland mobiliseerde en Engeland deed niets om dat tegen te gaan ofschoon het wist, dat de weroldoorlog er door zou ont branden. In de tweede plaats verdedigde de spre ker den duikbootoorlog. Hy achtte deze niet in strijd met het Volkenrecht en de menschelykheid. En hy verwachtte er nog de beslissing en het einde van den oorlog van Vervolgens bracht de spreker een groet aan de troepen te land, in de lucht en onder de zee en wees hy er op, dat de Duitsche militaire kracht nog steeds onge broken is. Ten vierde verklaarde hij. dat het in grijpen van Amerika kalm onder de oogen kan worden gezien. Door de duikbooten zal Duitschland ook in dezen den toestand meester worden. Alles wat Dr. Michaëlis over boven aan gehaalde onderwerpen zei, had Von Beth mann Hollweg reeds vroeger gezegd. En n u het vredesvraagstuk. De kanselier noemde dat de kern der beraadslagingen 6n dat was het zeker. De meerderheid van den Ryksdag had de bekende resolutie in gediend. waarin zij zich uitsprak ten gunste van een vrede zonder annexaties en scha deloosstellingen. Wel heeft Dr. Michaëlis lang over de zaak gesproken en de vrede die hy noodig achtte zou naar zyn meening in het kader__van de resolutie der meerder heid ook te bereiken zyn, doch zich een voudig met die resolutie vereenigen, de6d hy niet. Duitschland zal geen dag langer vechten als er een eervollen vrede te ver krijgen is, maar hy .wil een vrede, die met succes doorgevoerd kan worden. Voorop stelde hij echter, dat het gebied van het vaderland onaantastbaar is wat te be- teekenen heeft: geen afstand van Elzas Lotharingen Met een tegenstander, die Rijksgebied vraagt, valt niet te onder handelen. Verder dienen de Duitsche grenzen te worden beveiligd als er vrede wordt ge sloten hetgeen zeker op de toekomst van Polen ziet. De vrede moet komen langs den weg van overeenkomst en moet de levensvoorwaarden van het Duitsche Ryk op.het vasteland en over zee waarborgen. Ook moet de vrede voorkomen, dat de wa- penbond van Duitschlands tegenstanders tot een economische bond tegen Duitschland uitwast. Heeft Von Bethmann hetzelfde niet met andere woorden reeds eerder getuigd, al gebruikte die ook het woord „Vers'andigungsfriede" niet? Ook de verklaring omtrent de „Neuoriën- tierung", het demooratiseeren van den Duitschen staat, liet veel aan duideiykheid te wenschen over, maar de verzekering van den spreker dat het bondsstaatkarakter en de grondwettelijke grondslagen van het Rijk niet mogen worden geschaad, zegt voldoende, dat het in hoofdzaak alles wel bij het oude zal blijven. Tot zoover de rede van Dr. Michaëlis. Zy heeft stellig niet gebracht wat duizenden in stilte gehoopt hebben. Maar de Ryksdag heeft met 214 tegen 116 stemmen de vredes- resolutie aangenomen. Het is een opgericht toeken voor den nieuwen bewindsman, het is de stem van het volk dat den vrede wenscht. Over het geheel genomen laat do Duitsche pers zich niet ongunstig over de rede uit. Maar recht bevredigd schijnt toch wel niemand te zijn. De kanselior maakte den indruk van een man, die tastend den weg zoekt verklaarde do „Vorwitrts" on in die weinige woorden is voldoende weer gegeven, dat in de rede vastheid van lijn gemist werd. En de „Germania" consta teerde, dat dr. Michaëlis geen stap verder is gegaan dan Von Bethmann Hollweg. Enkele vryzinnige bladen meenen in het geen de kanselier zeide, het bowys te mogen putten, dat een conservatief man aan het woord was, die echter bereid is te letten op de teekenen des tyds. De conservatieve bladen vreezen, maar hopen nochtans het beste. Welken indruk de rede van dr. Michaëlis te Parys en Londen heeft gemaakt, valt nog moeilyk te zeggen. Er staan ons op dit oogenblik nog maar enkele persstemmen ten dienste, maar daaruit blijkt wel, dat men daar in dr. Michaëlis ziet wat men in Bethmann Hollweg zag: de vertegenwoor diger van het Duitsche militarisme en de Duitsche bureaucratie. De vrede schynt neg geen stap naderby te zijn gekomen. In Petersburg heeft men weer een zeer woelige week achter den rug. Door de anarchisten, Maximalisten genoemd, is een krachtige poging ondernomen om- de voorloopige regeering omver te werpen en het gezag in handen te nemen. EeDige duizenden soldaten en arbeiders kwamen uit Kroonstad in de hoofdstad aan en hielden er betoogingen tegen de regeeringen. Betoo gingen waaraan ook deelgenomen werd door Russische troepen, die uit omliggende steden naar Betersburg waren opgerukt. Het Comité van Arbeiders en soldaten wist echter door krachtig op te treden, den burgeroorlog te keeren. Regeeringstroepén kwamen te Petersburg aan en herstelde de orde, namen de leiders der beweging gevangen. Volgens de te Londen ontvan gen berichten is de rust thans weer zoo goed als hersteld en zullen alleen nog eenige kleine groepen anarchisten, die enkele ge bouwen als fort hebben ingericht totover- gave moeten worden gedwongen. Intusschen hebben er in de Voorloopige regeering beduidende wyzigingen plaats gegrepen. Kerenski is opgetreden als minister-president en de ministers uit de Kadottenpartij zyn uit het Kabinet ge treden. Ernstige moeilijkheden van anderen aard houden mede d6 regeering bezig. De Oekraniers willen hun zelfstandigheid ver overen eD zelfs werd door eenige duizende Oekranische soldaten een aanslag onder nomen tegen het tuighuis te Kief. .De regeering heeft al belangrijke consessies kliti TEXELSCHE COURANT. eet o—o—o— o—o—o—

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1