N°. 3109 Zaterdag 4 Augustus 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlön daags voor de uitgave vóór 0 uur naui. Pr\js der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel mcor 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer. BONNEMENTEN en ADYERTENTIEN worden aangenomen de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burq op Texel. Regeeriugswaren. Aardappelen. De Burgemeester van Texel maakt kend, dat de Minister van Landbouw, verheid en Handel heeft bepaald Artikel 1. )e aflevering en het daarmede ver- nd houdend vervoer van alle aard- pelen is verboden. Artikel 2. Eet verbod, in het voorgaunde artikel steld, is niet van toepassing op de evering en het daarmede verband uöend vervoer van die soorten aardappelen, welke uit- litend als vroege aardappelen in den ndel komen Eigenheimers of Borgers; de aardappelen, gedekt door een rvoerbewijs, afgegeven door de Rijks- mmissie van Toezicht op de Aardappel- si« reeniging. Texel, 3 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 4 Aug.'1917. - Tot schoolopziener in het arron- ssement Texel is benoemd de heer Flaes te Oegstgeest. De Batavier II. Ia verschillende bladen treff in wij nei uitvoerig artikel aan over een onder a oud van een jounalist met den gezag- Jerder van de Batavier II en wat ons axelaars vooral aangenaam aandoet, is verklaring van den gezagvoerder, u wij hier laten volgen Ik stel er prijs op, te verklaren, dat jr l oowel van de zijde der autoriteiten als de burgerbevolking alles in het rerk is gesteid, om ons het oponthoud p Texel zoo aangenaam mogelijk te laken. Nadat ik van het gebeurde fficieel verslag had uitgebracht, werd heden mid lag, den 28en, toegestaan gastvrije eiland te verlaten, en werd ry het Hotel „Bellevue" te Den Helder hvoorloopige verblijfplaats aangewezen. - Bij de examens aan de veeartsenij- ohe' chool te Utrecht gehouden zijn geslaagd het theoretisch veeartsexamen de Groenewold en E. Noerdijk 'oor •ipkl 108renI. 'Mi hier. Oosterend, 2 Aug. Do visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" heeft kennisgeving ontvaDgen, dat naar verschillende plaatsen, ook to Koog, waar de reddingsmiddelen der beide Nederl. Redding-Maatschappijen zijn gestationneerd, vuurpijlen zijn toe gezonden tot het geven van seinen aan in nood verkeerende schepen. Een vuurpijl beteekent, dat het in nood verkeerende schip is opgemerkt, twee vuurpijlen, een minuut na elkander beteekenen, dat in verband met weer en wind hulp zal worden geboden. Nog is medegedeeld, dat een wrakton is gelegd bij het gezonken stoomschip „Batavier II" op 1,3 zeemijl uit den wal van Texel. De zomertijd. De gemeenteraad van Vlissingen heeft aan B. en W. opgedragen bij den minis ter nog eens aan te dringen op verlen ging van den zomertijd tot 15 October of zeker tot 1 October. Orkaan. Men schrijft uit VodIo aan het Hdbld. Zondagmiddag heeft midden-Limburg voor de tweede maal in dezen zomer te lijden gehad van een orkaan. Om half drie hadden we de bui hier. Wolken stof en zand beletten in een oogweDk alle verkeer langs de wegen, 't Bleef nauwelijks licht genoeg om binnenshuis te kunnen lezen. Toen de bui op het hevigst was, plaste het water zoo ge weldig neer, dat drie uren later tal van straatgedeelten nog blank stonden, in de boomgaarden en tuinen ligt het gezaaid van balfvolgroeide vruchten. Aan den weg Venlo-Roermond liggen een paar zware iepen ontworteld. Het aantal ver nielde vrucbtboomen is legio. O. Wers. Rotterdam telde op 1 April 1917 83 luxe auto's meer dan op 1 April 1916. Een soldaat-oplichter. Te Sneek heeft een oplichter zijn slag weten te slaan. Zich voordoende als „boeierbeer" of zeiler, onder den naam J. Kouw, toerende met een jacht op de Friesehe meren, bestelde hij in het hotel „De Wijnberg" aldaar, gedurende vier dagen vier kamers voor vier personen. Bij de firma Bervoets kocht "hij zeilers- kleeding, witte pantalon, sporthemd, wit vest en boord. Na ontvangst van deze goederen in het hotel is hjj onder het voorwendsel zich te gaan verkleeden met de Noorderzon en zonder betaling verdwenen. De marechaussee snapte hem te Leeu warden. Bij het verhoor bleek de oplichter te zijn A. S., afkomstig van Leeuwarden, milicien-soldaat te Delft en sedert 3 Juli j. 1. deserteur. Hij is ook schuldig aan de ontvreemding van een rijwiel te Lemmer. De soldaat is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten te Delft. Nieuwe benzinebesparing. Een Deensch ingenieur, als aviateur in Franschen militairen dienst heeft on langs een apparaat uitgevonden, dat van groote beteekenis zal worden voor alle door motoren gedreven verkeersmiddelen. Het apparaat, door hem genoemd benzine- bespaarder Regula, geeft een brandstof- bespariDg van 20—30 pet. en voorkomt bovendien bij' gebruik van spiritus als verwarmingsmateriaal de zoo gevreesde zuurvormiog in de motoren. De tot dus ver gedane proefnemingen hadden zeer bevredigende resultaten, Overgebracht, Woensdagochtend zijn 11 Duitsche deserteurs, die zich als ongewenschte vreemdelingen deden kennen en daarom naar de onder het beheer van de rivier politie in de Parkhaven te Rotterdam liggende lichter waren overgebracht, onder politiegeleide naar het te Bergen gereed gekomen interneeriDgskamp over gebracht. Uil een boom gevallen. Te Sloten, aan den straatweg naar Amsterdam is de herbergier Hutting by 't hoornen snoeien uit een boom gevallen en dood opgenomende spoedig aan wezige geneecheer Bundels constateerde scheldolbreuk. Rout aangebracht. Woensdag is voor de eerste maal in dit jaar vanuit Noorwegen eene lading juffers en sparren per zeilschip in Am sterdam aangekomen. Ze werd aangebracht door het Neder- landsche kofschip „Energie" kapitein Houwerzijl uit Delfzijl. Ons brood. De van 25 Juni af vastgestelde men ging van het brood wordt met 1 Augus tus veranderd. "25 Juni bestond de bloem uit 56 pet. inlandsche bloem24 pet. maisbloem20 pet. Amerikaansche bloem. Deze wordt nu met 1 Augustus 50 pet. inlandsche bloem, 20 pet. roggebloem, 10 pet. aardappelmeel en 10 pet. Ameri- kaansch meel. Hieruit blijkt dus, dat een deel Amerikaansch meel vervangen wordt door aardappelmeel, maar daar tegenover staat, dat de maisbloem uit het wittebrood verwijderd wordt. Voor het bruin brood, waarvan de samenstelling was 70 pet. ongebuild tarwemeel en 30 pet. ongebuild maïsmeel wordt gewijzigd in 65 pet. tarwemeel en 35 pet. maismeel. Opdrijving prijzen voederbieten koolrapen, e. d. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt het volgende ter alge- meene kennis. Ln verband met het feit, dat de prijzen van voederbieten, kool rapen e. d. tengevolge van aankoopen door speculanten, die voor deze produc ten in voorkoop buitensporige bedragen besteden, worden opgejaagd, worden maatregelen overwogen om dit tegen te gaan. Evenals zulks reeds is bekend ge maakt met betrekking tot stroo, zullen de te nemen maatregelen ook hier waar schijnlijk bestaan in het vaststellen van maximumprijzen. Daar bij deze maximum prijzenregeling geen rekening zal wor den gehouden met gesloten voorkoop- contracten wordt belanghebbenden aan geraden zich van het opkoopen van deze producten te onthouden. Persdraad. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis van belang hebbenden, dat wordt overwogen bij verdere stijging van de prijzen van oud en nieuw persdraad, dit artikel te bren gen onder de bepalingen van de Distri- butiewet 1916 en daarvoor maximum prijzen vast te stellen, waarbij geen rekening zal worden gehouden met de inkoopsprijzen. Zitten blijven 1 Eon meisje sproDg gisteren te Amster dam uit den trein, komende uit Zaandam, vóór deze stilhield. Het meisje geraakte onder de wielen, met-het gevolg, dat haar linkerarm tot aan den schouder afgereden en de halve rechterhand ver brijzeld werd.. Het meisjp is naar hot gasthuis overgebracht. De vrije Universiteit te Amsterdam schijnt de lijdensgeschiedenis te boven to zijn. De tekorten zyn niet meer noemens waard, terwijl het aantal begunstigers aanmerkelijk toeneemt. Aangevangen met 5 hoogleeraaren is dit getal thans 14. Eq nog wordt uitgezien naar uit breiding van het hoogleerarental in de rechtswetenschap en de geneeskunde Met de uitvoering van de plannen vau een nieuwe academie wordt spoe dig een begin gemaakt. Wat een vloo niet graag ruikt. Hoe warmer het wordt, des te brutaler worden de plaaggeesten, bekend en ge vreesd om hun springkunsten. Een een voudig middel om zich de lieve dieren van het lijf te houden vinden we in het St. Janskruid of groote madelief. De vloo houdt niet van de lucht van die bloemen- soort. Het St. Janskruid bloeit tot Augus tus. Het verdient vooral aanbeveling de ligplaatsen van onze huisdieren, vaak de overbrengers in vloo-aangelegenheden met St. Janskruid te versieren. Ret gevaarlijke zeegebied. Vanwege het Departement van Marine in Den Haag wordt medegedeeld, dat van de Britscbe regeering het bericht is ontvangen, dat de grenzen van het ge vaarlijk verklaarde zeegebied voorloopig tot 1 September of tot een vroeger, nog nader bekend te maken, tydstip zjjn verlegd. In verband hiermede zijn verlegd de lichtschepen Doggersbank Noord, Dog- gersbank Zuid en Terschellingerbank en bijgelegd het lichtschip Haaks en zeven iictitbrulboeien. Hoewel de vrije strook zóó smal is, dat de veilige vaart daardoor niet af doende kan worden verzekerd, worden toch mogelijke maatregelen getroffen, ten einde den thuisvarenden schepen zooveel mogelyk tegemoet te komen. Waar de dubbeltjes blijven. In het driemaandelijksche statistieke overzicht van de gemeente Amsterdam trof ons Yleze zin „Van de openbare vermakelijkheden verkochten in het afgeloopen kwartaal de schouwburgen en variëté's 686.315 toegangsbewijzen, ter waarde van f617.153 80 (in 1916 f 544.711.30), de bioscopen 1.078 717 ten bedrage van f296 516 78 (in 1916 f 216.590.62 Dus in 3 maanden tijds bijna 3 ton gouds naar de bioscoop in ééa stad en 80 duizend gulden meer dan het vorige jaar. Gong. Nog meer beperkte dienst. Wegens kolenschaarscbte zal de dienst op de lijnen der IJ. II. S. M. wederom ingekrompen worden. Zooveel mogelijk zal worden getracht, de reizigerstreinen hierin niet te betrekken, maar het te vinden door het geheel of gedeeltelijk opheffen van goederentreinen. Naar wij vernemen zullen met het oog op kolenbesparing de goederentreinen zooveel mogelijk worden opgeheven. De zendingen welke per waterweg hun be stemming kunnen bereiken, zullen dien weg moeten volgen. Aan alle inspecteurs is gevraagd, welke zendingen per water vanaf het naastbijzijnde station kunnen worden vervoerd, opdat het vervoer per spoor niet verder geschiede dan hoogst noodzakelijk is. Distributie van koffie f Naar men aan de „Avondpost" uit betrouwbare bron mededeelt, is thans een plan in bewerking tot invoering van een bonnenstelsel voor den verkoop van koffie in het klein dat waarachijolijk tegen September ia werking zal treden, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika on andere landen met yerhooging der porto's. lurcemeester en Wethouders van Texel ken bekend, dat van 6 tot en met 12 Augustus bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal p elke blauwe bon no. 4 1 '/a hectogram li, ons) zachte zeep ip elke groene bon no. 2 1 ons Javarijst en een maximumprijs van 28 ct. per K.G. 1 ons regeeringsrijst tegen onderstaande xiniumprijs ip elke groene bon no. 3 öf 1 hectogram eeringsrijst tegen een maximumprijs van ct. per halve K.G. öf 1 hectogram gort öf ectogram havermout; ip elke bruine bon no. 19 öf 1 Va hectogram iene erwten öf indien voorradig l'/> hecto- im bruine boonen ip elke gele bon no. 3 een hectogram maal bak- en braadvet, ip elke rose bon no. 4 öf 1 pak kaarsen öf iak schemerlichten tegen een maximumprijs i 50 ct. per pak. lovenstaande goederen mogen riiet anders i tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 3 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. gt wei ju i an

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1