N°. 3110, Zaterdag 8 Augustus 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nur Amerika en Andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiön daags voor de uitgave vóór 0 uur nam. Prijs der Adverlentièn'. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen btj de XJitg. Fibma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bürq of Tex bi. Gemeeuterekening. Burgemeester en Wethouders derge- [meeDte Texel brengen ter openbare IkeDnis, dat de Rekening van de inkom- Isten en uitgaven der gemeenté, over het ■dienstjaar 1916, is overgelegd aan den ■Baad, en gedurende veertien dagen, van |den 6 Augustus 1917 tot en met den Il9den Augustus aanstaande, ter gameen- Isecretarie voor een ieder ter lezing ligt ■en, tegen betaling der kosten, algemeen Iverkrijgbaar is gesteld. Texel, 4 Augustus 1917. Burgem. en Weth. voornoemd, |De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUTSING DAMSTE. ^38 Juli—4 Aug. Set vierde oorlogsjaar is begonnen. .ugustus is weer in 't land met zijn ■rste dagen vol herinnering aan de ver schrikkelijke oorlogsuitbarBting, die Europa in vuur en vlam zou zetten en andere werelddeelen zou doen schudden op hun grondvesten. Dezelfde klachten als een jaar en twee jaar geleden worden gehoord, dezelfde wenschen en verlangens geuit. Klachten over het verschrikkelijke van onzen tijd, wenschen en verlangens ten opzichte van den vrede. En het klinkt alles nog klemmender dan een jaar geleden. Geen wonder, de breede bloedstroom, die Europa rood kleurt, is in het derde oorlogs aar verbreed en v.rdiept, bjj duizenden en duizenden zijn de jeugdige levens gevallen in den waanzinnigen krijg, de haat en verbittering zijn met d6 ellende en het leed gestegen, de klove tusschen de oorlog voerenden is eer breeder dan smaller ge worden. Ongeveer een jaar geleden pu bliceerde een der groote bladen een wereld kaart, waarop alle landen die in den oorlog warén gewikkeld zwart gekleurd waren. Er was veel zwart op die kaart, maar er waren toch ook nog groote plekken Wit de Vereen. Staten, China. Zie hoe weinige en hoe kleine plekjes wit er thans slechts te vinden zijn. Het vierde oorlogsjaar is begonnen en 't is of de „tikkertjes daar binnen", bij de lei dende personen in het oorlogende Europa, bij de gedachte daaraan weer eens luide ge sproken hebben. Men heeft weder over en weer beschuldigingen hooren uitspreken be treffende de verantwoordelijkheid van den oorlog. De bladen noemden het „onthul lingen". Zoo wist de „Times" een heel relaas te geven, omtrent het voorspel van den oorlog in 1914. De strekking ervan was, om t'e toonen, dat drie weken voor het uit breken van den oorlog, in een bijeenkomst L Postdam, waaraan de Duitsche keizer en verschillende Duitsche en Oostenrijksche hoogwaardigheidsbekleeders deelnamen, het ultimatium opgesteld werd, dat aan Servië zou worden gezonden en waarvan men wist, dat ze Rusland in het harnas zou jagen. Volgens deze „onthullingen" zou dus te Potsdam het complot gesmeed zjjn tegen een vrede in Europa. Een niet minder opzienbarende onthulling kwam van de andere zijde. Ze werd ge- 'D'! daan door niemand minder dan den Rijks kanselier. Volgens de mededeelingen van Miehaëlis zou, terwijl de Entente de leus toBhief te strijden voor cle vrijheid de volken tegen de Pruisische annexatieplan nen, Frankrijk zich, nog maar enkele dagen geleden, in een geheim verdrag met Rusland belangrijke gedeelten van Duitschland hebben laten toewijzen. Niet alleen Elzas- Lotbaringen, maar ook het Saarbekken, alsmede ingrijpende gebiedsuitbreiding aan aan den linker Rijnoever, zouden voor Frankrijk gereserveerd zijn. Deze „ont hulling" moest strekken om aan te toonen dat de Entente verantwoordelijk moet wor den gesteld voor het voortzetten van den verschrikkelijken oorlog. De Fransche minister-president heeft deze beschuldiging tegengesproken, in zoover althans, dat er geen geheime overeenkomst gesloten werd, doch dat de Czaar destijds Frankrijk voor de onverdiend geleden verliezen wilde schadeloosstellen door het Saaibekken. Ribot had echter niet meer gevraagd dan Elza8-Lotbaringen, dat in 1870 aan Frank rijk is ontstolen. Het zijn niet enkel beschuldigingen ge weest, die aan het einde van het derde oorlogsjaar van het westen naar'toosten en omgekeerd werden geslingerd er zijn pok andere woorden gehoord. Men zou ze kunnen noemen het antwoord der Centra- len op de redevoering van Lloyd George. De Duitsche kanselier heeft in een aan de vertegenwoordigers van de pers afge legde verklaring voor een verduidelijking van zijn standpunt gezorgd. En daarbij heeft hij zich ééu verklaard met de reso lutie vau den Rijksdag, ook wat een vre de zonder annexaties of schadeloosstelling betreft, onder het voorbehoud echter, dat ook de tegenpartij van de veroveringsplan- Den zal afzien. Zeer zeker mag dat een belangrijke verklaring worden genoemd, al valt het tebetreuren, dat ze niet eerder uitgesproken werd. E&n nog gullere, openhartige vredes- verklaring legde de Oostenrijksche Minis, ter graaf Czernin af- Hij verklaarde plech tig, dat hetgeen Michaëlis heeft gezegd volkomen te vertrouwen is, dat de centra- len bereid zijn tot een vrede zonder an nexaties en oorlogsschatting en dat de Entente in dat opzicht volkomen gerust kan zijn. Helaas, hebben deze vredeBklanken tot nog toe geen weerklank aan de overzijde gevonden. De Engelsche minister Balfour heeft het nog eens weer in het Lager huis gezegd, dat de strijd zal worden voortgezet totdat Duitschland bevrijd is, d, w. z. een democratischen regeeringsvorm gekregen heeit, ot tot. dat het ten onder ge bracht is. En in ieder geval moet Elzas- Lotharingen aan Frankrijk worden terug gegeven en moet de mogelijkheid dat een rijk, een oorlog als deze kan doen ont ontstaan, voor altijd worden belet, Churchill, de Engelsche munitieminister heeft het nog krasser gezegd, „wij willen, zei hij „het komende jaar granaten, kanonnen, tanks, enz. als nooit hebben te voren. Wij zullen den prijs, waar onZe soldaten zoo dicht bij zijn, niet verwerpen op het oogenblik, dat we hem zullen grijpen. Ze klinken waarlijk niet hoopvol, deze woorden, gesproken aan den vooravond van dén derden verjaardag van den vree- seljjken oorlog. —o—o—o— Het heeft t6r gelegenheid van den oorlogs jaardag weer proclamaties en gelegenheids telegrammen „geregend".Vooral de Duitsche keizer had het er druk mee, want niet alleen moest hij proclamaties op stellen voor zijn volk en zijn legtr, maar ook moesten de „Duitsche overwinningen" in oosten en westen met opgetogen telegram men luister worden bijgezet. Hindenburg kon seinen, dat de opmarsch in het oosten met kracht voortgezet werd, dat Czernowitz door de Centralen was ge nomen, dat Galicië op een klein brokje na van de Russen bevrijd was en Boekowina weldra weer heroverd zou zijn. De keizer had dus reden te over om Hindenburg ge luk te wenschen en te bevelen de vlaggen uit te steken. En niet minder gaven de gebeurtenissen op het westelijk front den Keizer aanleiding tot een hooggestemd telegram aan den prins van Beieren, die den stormloop der geallieerden in Vlaan deren zoo snel tot staan had gebracht. Inderdaad is het wel snel gegaan met het groote offensief dat in de afgeloopen week ondernomen werd. Na een artillerie voorbereiding, die alle beschrijving tarten alles overtrof wat tot dusver op dat gebied te zien gegeven werd, gingen de Engelschen en Franschen op het front in Vlaanderen in de omgeving van Yperentotden aanval over. De totaal in elkaar geschoten eerste linie der Duitschers werd gemakkelijk ver overd, maar verder ook konden de gealli- eerdén hun succes niet voortzetten. Voor een deel was dat ook het gevolg van storm en regen, die in ruime mate losbraken over het westelijk front, maar voor een ander doel was het ook een gevolg van den taaien tegenstand der Duitschers, die hier en daar zelfs tot den tegenaanval over gingen. Ze trachten het verloren terrein te herwinnen, wat hun echter niet gelukte Bet groote offensief is niet tot de tweede linie bunnen doordringen. Wellicht zal het spoedig worden hervat, maar eerst zullen dan weer eenige dagen achtereen honderden kanonnen duizenden kilos staal en ijzer moeten uitbraken over de Duitsche stellingen, voordat de infanterie weer een sprong voorwaarts kan ondernemen. Maar als de overwinning op die wijze moet worden bevochten, als de Duitschers zoo uit Belgie weggebeukt moeten worden, dan zal de oorlog nog lang moeten duren, —o-o—o— Uit Rusland komen weer onheilspellende berichten. Wel is de opstand [gedempt, zoo althans verzekert de regeering, maar de militaire en vooral de economische, toe stand laat zich ernstig aanzien. De kracht van het Russische leger schijnt gebroken en daarnaast worden gehèele streken „v^n het reusachtige rijk bedreigd door den hon gersnood. Maar ondanks die ras naderende ellende denkt de Russische'" regeering er niet aan den strijd op te geven. Zè heeft dezer dagen voor de zooveelste maal haar bondgenooten trouw gezworen tot in den dood. Vergadering van Zaterdag 4 Aug. 's morgens 10,80 uur. Voorz. de heer Buijsing Damsté, burgm. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den voorz. is geopend worden de. geloofsbrieven van de onlangs gekozen leden gesteld voor onderzoek in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Keesorn, Dijt en Effman en de zitting tijdelijk geschorst. Bij de heropening van de vergadering adviseert de commissie, bij monde van den heer Keesom, tot toelating der ge kozenen, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. De notulen van de vergadering van 16 Juni worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet voorlezing en mede- deeling van a. Dankbetuiging van den op zijn ver zoek eervol ontslagen .gemeentebode Monté voor het stoffelijk blijk van waar deering hem bij zijn aftreden geschonken. b. Verzoek van de afd. Texel der vereen, tot bevordering van Vreemde lingenverkeer om een subsidie van f50 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. c. Idem van den aannemer van den verkorten weg, de heer J. L. Kros te Utrecht om een vergoeding van f 1094 als tegemoetkoming in dtj verhoogde vracht en restitutie van door hem ge- stortte 2 pCt. van den aannemingssom, waarvan hem niets bekend was. d. Idem van den heer Johan Hout wipper om de heining z. o. van zijn per ceel voor rekening van de gemeente te doen aanbrengen. e. Schrijven van den heer S. C. Keyser SJz., houdende aanneming benoeming tot regent. f. Idem van den heer P. de Graaf aanneming betrekking gemeentebode. Sub b, c en d worden gesteld in han den van B. en W. om preadvies. Sub a, e en f aangenomen voor kennis geving. g. Verzoek van moj. J. E. Sparnaay, onderwijzeres te de Cocksdorp om eervol ontslag tegen 1 October a.s. Wordt verleend. h. id. van de heeren D. P. Bakker en J. C. Visser, aftredende leden van den Raad om ontslag als leden van de commissie voor reclames H. Omslag. Wordt verleend, terwijl met goedvin den van den Raad tot hunne plaatsver vangers worden aangewezen, de heeren Koning en de Graaf. i. Afschrift van een request door den Raad van Terschelling gezonden naar het distributiebureau, betreffende het aanvoeren van levensmiddelen voor het invallen van den winter, vergezeld van een verzoek om adhaesie met dat adres te betuigen. Aanvankelijk, zegt de voorzitter heb ben B en W gemeend, dat er voor het betuigen van instemming veel te zeggen was, maar nader zijn zij van oordeel dat het voor Texel in veel mindere mate noodig is. Waar zelfs met den strengen winter van dit jaar, de mogelijkheid om brandstoffen aan te voeren steeds heeft bestaan, daar heeft het geen sin om op aanvoer van distributieartikelen, als rijst, enz. op toezending voor het invallen van den winter aan te dringen. De heer Dijt deelt nog mode, dat door de brandstoffdncoramissie voor aanvoer van de noodige brandstoffen vóór I Dec. is gepleit en dat daarvoor de noodige toezegging is ontvangen. Door den heer Mets wordt aangedron gen te verzoeken, hetgeen hier voor menschelijk en dierlijk voedsel geteeld wordt, ook hier als zoodanig te mogen gebruiken, terwijl door den heer Mets tevens wordt ter sprake gebracht, dat er in deze gemeente erwten en boonen liggen te verschimmelen. De voorz. wijst er op dat de Texelsche tarwe op Texel is gebleven en dat daar van ook thans wordt gebruikt, terwijl spr. wat betreft de erwten en boonen opmerkt, dat dit de schuld is van hoogere autoriteiten, doch goedvindt daarop thans niet verder in te gaan. De rekening sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 170565,436 en een batig saldo ad f434,93, ÜRANT, ld] 1. Onderzoek geloofsbrieven benoemde leden. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Ranbieding gemeenterekening ouer1916.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1