Binnenland. (xemèngd Nieuws. INGEZONDEN STUKKES Wordt gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Dros, Langeveld en Eelman. Wordt op advies van de commissie van onderzoek goedgekeurd, waarbij de heer Langeveld lof en dank brengt aan het Algem. Armbestuur. Goedgekeurd. Vastgesteld voorm. u. 1. o school op f370,15, overige scholen op f601,156. De voordracht luidt als volgt 1 mej. E. A. Blok 2 M. Brouwer, Oosterend 3 A. Kweldam. De heer de Graaf vraagt of de voor dracht door loting is opgemaakt, omdat z. i. anders mej. Brouwer als Texelsche daarop als no. 1 had moeten voorkomen. De voorz. meent te moeten opmerken, dat de heer de Graal wat al te ver gaat, te meer als blijkt dat genoemde heer zelfs geen kennis heelt genomen van het door het hoofd der school bij de voor dracht overgelegd rapport, waarvoor zelfs door den heer schoolopziener lof werd gebracht. Een uitspraak als die van den heer de Graaf, zal meent de voorz. niet bevorderlijk zijn voor het sollicitee- ren naar hier. Ook de heer Keesom vindt de opmer king van den heer de Gr. ongepast. De heer de Graaf erkent, dat het zeker niet goed was te zeggen, wat hij deed, en trekt zijn woorden in. Bij stemming wordt daarop met 12 stemmen benoemd mej. M. Brouwer van Oosterend, 1 stem was uitgebracht op mej. E. A. Blok. Ged. Staten hebben bezwaar enkele bepalingen in de verordening goéd te keuren, op voorstel van B en W wordt daaraan tegemoetgekomen, door de ver ordening overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten te wijzigen. Aan het einde van de agenda gekomen, richt de voorzitter het woord tot de af tredende leden de heeren Bakker, Visser en Kikkert, 't Ligt niet op mijn weg mij uit te spreken over de vervulling van Uw mandaat, maar wel, zegt spr. over de aangename wijze van samenwerking. Waren de discussies niet altijd even vriendschappelijk, zegt spr., ze zijn nooit ontaard en er was steeds een goeden grondtoon, het belang der gemeente, in te beluisteren. Ik breng U allen daarom dank voor de wijze waarop.gij mij mijn hebt gemakkelijk gemaakt. De heer Mets onderschrijft het gespro kene, waarna de heer Bakker den voorz. wederkeerig dank brengt, zoomede aan den heer Secretaris en de medeleden van den Raad. De heeren Visser en Kikkert sluiten zich bij de woorden van den heer Bakker aan. Bij de rondvraag vestigt de heer Dros er de aandacht op, dat het fiatspad langs den verkorten weg niet als zoodanig is te gebruiken. Waarop de voorz. opmerkt dat het geen fietspad is, maar een wan delpad, doch erkent dat het ook als zoo danig niet is te gebruiken en daarom wordt toegezegd het te zullen verbeteren door er met een blok over te gaan. Is de grond voor den schoolbouw te Oost en te Cocksdorp reeds in bezit ge nomen, vraagt de heer Langeveld.,, Voor het passeeren van de acte is wel reeds, order gegeven, antwoordt de voorz. en hij voegt er aan toe, dat bestek en plannen met enkele op- en aanmerkingen zijn teruggekomen en spoedig weer aan gevuld en verbeterd terug gaan. Nu de heer Dros den verkorten weg ter sprake heeft gebracht, kan de heer Bakker niet nalaten daarover te spreken eu nij eindigt met den weg in de goede zorgen aan te bevelen. Nadat - de heer v. Scharenburg beeft gewezen op eDkele gaten in den berm van den weg te Koog, waarvoor de voorz. voorziening toezegt, wordt de vergadering gesloten. TEXEL, 8 Aug. 1917. Oudeschild, 6 Aug. Zaterdag 4 Aug. werd op het haven terrein de alhier gestationneerde brand spuit geprobeerd, in de tegenwoordig heid van den waarnemenden Burge meester en den gemeenteopzichter. De opkomst van de brandweerplichtigen liet niets te wensched over. De spuit gaf flink water en de brandbluschmiddelen waren in goeden toestand. Gisteravond, omstreeks 7 uur, kwa men niet minder dan 'n 7 tal pleizier- jachten in de Haven. Hedenmorgen vroeg vertrokken zij weder. Den Hoorn, 7 Aug. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te den Hoorn op Texel de heer A. Keuter, proponent van de A. D. S. te Utrecht. De Cocksdorp. Gisterenmorgen streek achter den vuurtoren van Eierland het Duitsche watervliegtuig No. 1101 neer, door ge brek aan benzine. De beide inzittenden werden door de kustwacht, die het vlieg tuig had beschoten, geïuterneerd. Ze werden nog denzelfden dag weggebracht. Het vliegtuig werd langs het strand getrokken en den jdijk van den polder „Volharding" gebracht, waar het reeds door honderden nieuwsgierigen is be keken. Twee soldaten der kustwacht houden er de wacht bij. Waarschijnlijk wordt het spoedig naar Nieuwediep gebracht. Opmerkelijk is het, dat ongeveer vier uur na de landing een Zeppelin boven het vliegtuig verscheen. Geen uitvoer van boter. Voorloopig worden geen boteruitvoer- consenteu uitgereikt. Gedurende de wintermaanden zal de boterproduktie niet in de normale binnenlandsche be hoefte voorzien en daarom droeg de Minister van Landbouw aan de Boter- vereeniging ~op een reserve te vormen voor de wintermaanden, die vlugger bij een moet gebracht en misschien nog grooter gemaakt dan aanvankelijk het voornemen was wegens het ontbreken van krachtvoeder en den onvoldoenden hooioogst. De boterinmaak voor eigen gebruik blijft toegestaan. Door staking van den boter-export moeten de boter- prijzen verhoogd. Engelsche schrijfioijze. Een geneesheer vertelt ons, hoe zich op zijn spreekuur een jongetje vervoegde met een briefje van zijn moeder vragende om wat laxeerwater. Het moederlijke briefje luidde„Een fleschie voor de weese." De dokter moest er zijn lorgnet voor schoonmaken om hieruit te lezen W. C. („Hbld.") De heer Jos. Groen, wien eenige weken geleden op den Haarlemmerweg met zijn motorfiets een vreeselijk onge luk overkwam, waarbij" zijn vrouw .is overleden, wordt zelf verpleegd in het St. Elizabethsgasthuis te Haarlem, doch is thans, na een welgeslaagde zware operatie, beterend. Zijn dochter is weer geheel hersteld, terwijl zijn zoontje, even eens goed vooruitgaande, een been moet missen. T ij d. Kolennood. Te 's-Gravenhage wordt naar het N v. d. D. verneemt ernstig overwogen voor het strijken van waschgoed over het geheele land geen kolen meer te verstrekken. Weer .ander wittebrood. Naar de Maasbode verneemt, bestaan er plannen om de samenstelfing van het wittebrood dienen zeer korten tijd te wijzigen. Het maïsmeel waardoor het brood een geelachtige tin verkrijgt zal vervangen worden door gerstemeel De samenstelling van het wittebrood zal dan worden als volgt: 59 pet re- geeringsbloem, 15 pet. patentbloem, 15 pet. aardappelmeel en 14 pet. gerste De aanhouder wint Donderdag zijn te Winterswijk 2 Rus sische krijgsgevangenen over de grens gekomeD, die niet minder dan 2 maanden en 20 dagen onderweg geweest waren. Eén hunner was nu re8ds voor de 12e. maal gevlucht. Hij had het bet al aan alle kanten geprobeerd eerst in de richting van Zwitserland, eenige malen naar den kant van Luxemburg, een paar keer naar Polen en ook eens naar Denemarken, 't Was nu voor het eerst, dat hij zijn schre den richtte naar ons lauden met guns tig resultaat. Een rare straatnaam. Een handelsfirma heeft aan het hoofd van haar brieven gedruktLiebers 5 Letter-Code hetgeen beteekent, dat aan die firma volgens de woorden in die code voorkomende, geseind kan worden. Bij de Ned. Overzeetrust Maatschappij te's GraveDhage meent men echter, dat dit een Rotterdamsche straatnaam is, althans de bedoelde firma ontviDg een dezer dagen een brief met het volgen de adresDen Heeren Liebers 5 Letter Code, Rotterdam. Vraag zoo'n naam eens aan een politieagent Meisjes op het dak en inbrekers in huis. De spoelmanstraat te Leeuwarden werd Woensdagnacht om één uur in rep en roer gebracht. Twee dochters van den bekenden schoenpoetser Cohen, slapende op een kamertje op de bovenste verdieping, hoor den glas rinkelen. In een ommezien wa ren ze opgestaan en in nachtgewaad door een dakraampje, op het dak geklau terd, vanwaar ze uit alle macht schreeuw den: Inbrekers!Inbrekers! De huurlieden, door het lawaai wak ker geworden, hielpen beide schoonen het dak verlaten en nu togen ze in nachtgewaad naar het politiebureau. Inbrekers 1 Inbrekers 1 schreeuw den ze den inspecteur van dienst toe. Toen de meisjes wat gekalmeerd wa ren en den inspecteur was gebleken, dat ten hnize van Cohen inbrekers zouden zijn, ging hij spoedig met eenige agenten naar het bewuste huis. Nauwelijks was hij met zijn mannen binnenofhij ontdekte op een vogelkooi een kat, die het vo geltje reeds had opgepeuzeld. Het water glaasje was uit de kooi gelicht en op den vloer gevallen. Schepen van gewapend beton. Motorbooten van gewapend beton zul len binnen niet al te langen tijd een groote rol in het zeeverkeer gaan spelen. Een werf te Christiania, speciaal voor het maken van zulke schepen gebouwd, waarbij een uitvinding van ingenieur Fougner geëxploiteerd wordt, is reeds bezig met den bouw van een motorboot van 1000 ton, die nog in October gereed zal komen. Het ruim is ingedeeld in vier waterdichte schotten, bezit een dubbelen bodem van gewapend beton en tanks voor waterballast. De lengte van het vaartuig bedraagt 55 M de breedte 10 M. De voornaamste voordeelen van deze schepen zijn, behalve de geringe prijzen van het materiaal en de korte bouwtijd, nog' de geringe onderhouds- koste n. Overstrooming door zware regens' De geweldige regenbuien van Woens dag hebben de omstreken van Amers foort en gedeelten der stad zelf onder water gezet. Daardoor was het verkeer op ver schillende punten gestremd, terwijl ook het spoorwegverkeer moeilijkheden onder vond. Een goede maatregel. Te Groniügen gaat de politie 's avonds na, of er na 10 uur ook in de gang of slaapkamer gas brandt. Helpt een waar schuwing niet, dan volgt onmiddellijk afsnijding op de aansluiting. Kort van stof I In 't Nieuwsblad van Friesland leest men de volgende advertentie Zoek een vrouw I Wie zoekt een man? Brieven enz. Koffievuurtjes. Sedert den ernstigen veenbrand in Drente ziet de politie streng toe op het aanleggen van koffievuurtjes door turf gravers. Dat dit noodig is blijkt daaruit dat er voor het kantongerecht teEmmen 98 personen terecht stonden wegens het aanleggen van koffievuurtjes. Paardenbrood der V. D. B. Ter beantwoording der vele tót haar gerichte vragen om inlichtingen deelt de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren (V. D. B.) mede, dat het in de bedoeling ligt alle tot heden paardenbrood bakkende fabrieken in de gelegenheid te stellen het volgens de samenstelling der V. D. B. te bak ken, die bereid zijn het brood onder controle der V. d. B. te fabriceeren, op dat inderdaad een voedzaam paarden brood gegarandeerd is. Intusschen deelt de V. d. B mede. dat de regeering in deze nog geen be slissing heeft genomen. Bij een landbouwer op Kami land (Noord Beveland) zijn bij het grai van een vijver 8 menschengeraami gevonden op dezelfde plaats waar vorige jaar een menschengeraamte een degen er bij is gevonden. De gemeente-archivaris van Goes j heer. De Kruyter zegt als zeer w'aj ,90 schijnlijk aan te nemen dat deze geraa: 3'8 ten en die degen afkonstig zijn va: gevechten die in 1813 daar plaats hé ben gehad tusschen Noord'-bevelands en Fransche soldaten. In beslag genomen. Op verzoek van de Delftsche bran stoffen-commissie heeft de gemeent politie van Hof van Delft een pan cL kolen in beslag genomen. Deze L aangevraagd voor de industrie, ter» een ingesteld onderzoek heeft uitga» zen, dat ze voor huisbrand werd gebruik m Een barstende kikker. De heeren A. C Oudemans en d. o. Gordinou de Gouberville deelen j erd „De levende Natuur" het volgende meds Bekend is het fabeltje van een kikh die uit pedanterie zich opblies,om zoo gr« 'r te zijn als een koe doch daarbij barst: ltec Elke fabel heeft een grond die aanleid®^ tot het ontstaan ervan gaf. Mogelijk een waarneming als de volgende aanleiding geweest van het genoemi tsT fabeltje, do tsveede ondergeteekende m oa Woensdag 13 Juni het volgende wa in een sloot van het Arnhemschebn* Een groote waterkikker (Rana esculen! kwaakte met zijn kop boven water i luid en blies daarbij, zijn geluidversterker blazen buitengewoon op. Op eenige u ters afsland knorde een andere kikks Het ging om de beurt en hard hard. Plotseling barstte een der van eerstgenoemde kikker met een luid als een barstende fietsband hoe», rtre natuurlijk minder luid. Het was als de andere meende dat hij als overwinuas overbleef; hij knorde nu wel tweema harder. Verlenging van den zomertijdJ Van bevoegde zijde vernemen aldus de N. R. Ct., dat het Ned. Las bouw-comité van Meening is, dat a zomertijdregeling ook van 15 Septemb 1 October volstrekt geen grooter h zwaren voor den landbouw veroorzake ja zelfs eenige voordeelen zou gaan opl- veren. Een dezer dagen gehouden vergaderis besloot echter de regeering hierms maar niet officieel in kennis te stelta aangezien de Tweede Kamer voorloop niét bijeenkomt. Geachte Redaktie I Gaarne zou ik door middel van uw bis y, een waarschuwend woord willen riebfe tot de veehouders van ons eiland, genoodzaakt zijn gedurende dekomeoi winter veevoeder te moeten kopen, buiten de distributie valt. De schaarste brengt niet alleen duuil maar ook worden meer en meer voeds artikelen op de schromelikste wijze ve valst en nieuwe minderwaardige of goed als nietswaardige voedermiddel, „uitgevonden". Volgens een krante bericht werd een oude schuur bij verkffi vooral duur door het rieten dak. Datri: wordt gemalen en er is helaas altijd nis wel een boer te vinden, die z'n koeie een oud rieten dak laat verorberen vos wie weet hoeveefgeld. De voederwaari van oude rieten daken is nimmer prod ondervindelik vastgesteld, maar is stelli weinig meer dan nul. Meel van jong riet heeft nu wel voede; waarde, maar toch al niet veel met dan stro. Maar hoe gaat het; iemaft die voor een hoop slootriet b. v. 100 KI geen paar gulden zou betalen geeft paar tientjes als hem datzelfde riet n meel wordt aangeboden en toch word de verteerbaarbaarheid en dus de waai de door het malen slechts in gering mate verhoogd. Een ander nieuw produkt is heimeel. Op de heide leven schapd mR d.w.z. die er geboren en getogen zijn. Di] kunnen van de jonge spruitjes leven Onze schapen zouden er verkommeren Jonge en oude heide wordt tegef woordig geplukt, gedroogd en gemalen Rekende men niet op kopers van be: verkregen meel, men zou er natuurlif niet aan beginnen. t Woidt stellig wel verhandeld. dorre, bruine heide zal nog nooit zoveel winst hebben opgeleverd, echter oorloge. m ai lui uk m 'ert oud dag a fert va 'ert 5,1 7,1 i; 3, 4, 7, 8,' lovi igei Van Do 12, 2, 4, e, 9, 10, lovi ndai vert vert vert Jas lee Zont Zor alk n h °°9, ttter 4. Goedkeuring rekening uan het Algemeen Armbestuur ouer 1916, 5. Goedkeuring rekening uan het Algemeen Weeshuis ouer 1916. 6. Vaststelling kohieren uan schoolgeld uoor het 3e kwartaal 1917. 7. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te de Waal. 8. Salarisuerordening onderwijzend per soneel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. «3 dt :hf K( tWi ie i H 'an 'erl 5, 9, oster Coll dei hekst

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2