N°- 3115 Zaterdagr 25 Augustus 1917. 30ste Jaargang. U,| ie Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. g. K. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN en Adverteutiön daags voor de uitgave vóór 0 nur nam. ADVERTENTIEN worden aangenomen by de üitg. Fibma LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg opTsxki n. a,a Regeeringswaren. tl De Burgemeester van Texel Galet op een ontvangen cii culaire van n Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde handelaren,paarden- houders, veehouders en landbouwers, dat zij gehouden zijn uiterlijk Dinsdag 38 Augustus a s. aan hem, Burgemeester, opgave te ver strekken van hunne voorraden mais, jDsel welke niet verkregen zijn hetzij uit e distributie door de veevoederbureaux, i hetzij door ruiling tegen rogge of tarwe. Tegen het niet of niet juist verstrek- in der opgave is gevangenisstraf be dreigd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 10,000,-. Texel, 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. S TEXEL, 25 Aug. 1917. De Cocksdorp, 22 Aug. Gisteren avond passeerden 6 zeppelins in westelijke richtiDg en des nachts hoorde men van hier hevig geschut. F Daar men naar boven gerichte licht st c|bundels kon waarnemen, wordt vermoed, dat de luchtschepen werden beschoten. Hedenmorgen sloeg de bliksem in e hofstede „Sir Robert Ped" in Eier- and. Hij baande zich een weg door den schoorsteen, welke gedeeltelijk vernield werd, liep onder den vloer door en voud een uitweg bij een vergaarbak naast woning. De b9ide bewoners, de heer J. v. Harn en echtgenoote, zaten in de slaapkamer aan weerszijden -der tafel, toen het schoorsteenluik, tusschen hen doorvloog en de tafel met kracht een eind voortschoof. De kamer lag vol roet, terwijl een benauwende zwaveldamp het vertrek vulde. Brand werd gelukkig niet veroorzaakt, alleen het vloerkleed zat vol roet en een vaasje was gebroken. Alles had plaats aan de zuidzijde van ten brandmuur tusschen woning en schuur. Het laatste gedeelte van den oogst was gisteren juist binnengereden. ■run sge! ■efei Piet gelukkig. Het Duitsche stoomschip Renata Leon- hardt, dat indertijd door de Engelschen bq Bergen werd aangevallen, geiaakte Woensdag op de Noorder Haaks, zoo Wordt uit den Helder gemeld. Donderdagmorgen is het vlotgesleept door de sleepbooten Cycloop en Amstel- jand en heeft vervolgens de reis naar Frederika voortgezet, doch is door een Engelsch schip even buiten het territoriaal gtbiei getorpedeerd en gezonken. De geredde bemanning is te Helder aangebracht. „Prof.11 de Haas. f Men meldt uit Leiden aan het Hdbld. Te Noordwijk aan Zee, waar hij de laatste jaren woonde, is op hoogen leef tijd overleden de bekende wonderdokter A. J. de Haas, wiens naam in een groot deel van ons land bekend was en die tot aan zijn dood toe tal van patiënten ont ving. De Haas is begonnen als schoenlapper en oefende dit eerzaam, bedrijf uit te Voorschoten. Hij legde zich daarbij ook toe op het bestudeeren van kruiden, waartoe een oud Kruydenboek dat hij bezat, allicht aanleiding gaf. Eerst pro beerde hij zijn geneeskunst op arme zi6ken in het dorp, weldra ging echter de faam zijner wonderbare kunst buiten de grenzen zijner woonplaats en het duurde niet lang of hij gaf driestal en pikdraad er aan, om zich geheel aan de geneeskunst te wijden. Eerst vestigde hij zich in een een voudige villa te Voorschoten, dichtbij het station, later verhuisde hij naar Lei den en woonde even buiten de grens aan den Haagweg in een meer deftige villa „Habis Perkara", waar hij een aparte woning liet bouwen, die tot wacht kamer werd ingericht, waarin zich dage lijks de patiënten, van heinde en ver saamgestroomd, verdrongen. Een verhaal gaat, dat hij eiken avond een groote schaal met rijksdaalders en guldens door de talrijke patiënten ge vuld, binnen haalde. Hij schafte zich weldra een auto aan en bezocht daarmede ook patiënten in den omtrek, vooral in den Haag, waar. onder, naar men vertelt, zeer hoogge- plaatste personen. Wellieht heeft zijn imponeerende per soonlijkheid ondaoks zijn tengere gestalte en gebrekkigeo gang, maakte hij op gewone menschen indruk er toe bijgedragen dat hij zulk een grooten praktijk heeft gekregen. Er gaan van hem allerlei verhalen van wonderbare genezingen, hoewel er ook gevallen wor den genoemd die er op zouden moeten wijzen, dat hij zieke patiënten geheel had verknoeid. Een paar malen is hij wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde tot een geldboete veroordeeld, doch steeds liepen deze processen uit op reclame voor den professor. In de laatste jaren woonde hij niet meer in Habis Perkara, maar als een kluizenaar in Noordwijk. Daar echter konden de patiën ten hem ook wel vinden. Voor den 'prvjminner. De „Winschoter Ct." ontving een post wissel uit Goes met. de aanteekening „Ter uitreiking aan onderofficier Lok, le prijswinnaar in een wedstrijd, die reeds drie jaren duurt neerschieten vliegtoestel". Bloedvergiftiging. Nog steeds schrijft Moleschott kan men in de couranten berichten over bloedvergiftigingen uitgaande van een of ander klein wondje lezen. Dik wijls wordt dan deze bloedvergiftiging door den berichtgever met gekleurde kleodingstukken (voofal gekleurde kou sen staan iu een slechten reuk) in ver band göbracfit. Intusscben, al dia ge vreesde kleurstoffen bobben met bloed vergiftiging ujets uit te staan. Vroeger dacht men daar anders over. Men wist, dat vooral in aniline-kleurstoffen dikwijls arsenicum voorkwam en vermoedde nu, dat deze stof door het wondje werd op genomen en dat zoodoende een bloed vergiftiging tot stand kwam. Deze voor stelling omtrent het wezen van het bloedvergiftigings proces hoort men ook nu nog dikwijls door leeken verkondi gen. Toch is zij geheel onjuist. Bloed vergiftiging ontstaat uitsluitend door het binnendringen van gevaarlijke bac teriën in de wond. Deze bacteriën ver menigvuldigen zich en produceeren vergiften, die in het bloed worden opge- nomed en o. a. koorts veroorzaken. Men spreekt dan van wondkoorts. Wanneer dan deze bacteriën wat hun „woon plaats" betreft, zich niet tot de wond beperken, maar zich ook elders in het lichaam gaan nestelen, d m krijgt men den toestaud, die door leeken mot den naam van bloedvergiftiging wordt be stempeld. Gewoonlijk ziet men dan eerst een sterke zwelling in de omgeving van de wond optreden, terwijl een fijne, lange roode streep reeds de richting aangeeft, waarin de „infectie" zich verder zal uitbreiden. Een enkele „klier" (bij vin gerwondjes moestal een klier in de okselholte) is dan gewoonlijk ook reeds gezwollen en pijnlijk. Echter kunnen deze verschijnselen ook geheel ontbre ken de bacteriën kunnen direct in het bloed komen en zich daar vermenig vuldigen. Dan ontstaan ook koortsen, terwijl ook plaatselijke verschijnselen ontbreken. Een derde mogelijkheid is, dat de bacteriën van de wond naar andere plaatsen van het lichaam ge sleept worden en daar ettering C„abs- cessen") veroorzaken. Men ziet dus, dat bloedvergiftiging zich onder verschil lende vormen kaD voordoen, doch ver oorzaakt wordt het steeds door bacteriën. Een roestige spijker, een speld met het zoo gevreesde kopergroen (dat intussch@n een vrij onschuldige stof is) een pen nog met inkt bevochtigd, zij allen kun nen slechts indirect bloedvergiftiging veroorzaken. Echter zijn wel de door deze voorwerpen veroorzaakte wonden meer vatbaar voor „infactie" dan die welke door blanke spijkers, schoone spelden en nieuwe pennen worden ver oorzaakt, omdat in de eerste gevallen vreemde stoffen (roest, kopergroen, inkt) in de wond worden gebracht, waardoor de genezing wordt vertraagd en de gelegenheid voor het binnendringen van bacteriën dus wordt vergroot." We kannen nog wel wat missen. Menschen leefden tot aan de 13de eeuw zonder suiker, zonder steenkool tot aan de 14de eeuw, zonder boter tot aan de 15de eeuw, zonder tabak en aardappelen tot aan de 16de eeuw, zonder thee, koffie en zeep tot aan de 17do eeuw, zonder lampen tot aan de 18de eeuw, zonder spoortreinen, tele grammen, gas, lucifers en chloroform tot aan de 191e eeuw, zonder automo bielen, draadlooze, of vliegtuigen tot aan de 20ste eeuw. Dus genieten wij verscheidene gerievelijkheden, die onze voorvaders nooit kenden. Maar, leven wij zooveel gelukkiger en beter dan zij wat dit aardsche betreft vraagt Het Oosten. De geschiedenis herhaalt zich. In Het OosteD, Hollandsch Weekbl. iu Amerika voor Paterson en omstre ken, lezen wij het volgende Een wagon lading radijs kwam Vrij dag New York binnen. De marktprijs van dat product was van 5 tot 8 cent per bosje. Bracht men den inhoud van den wagon, 197 manden, op de markt, dan zou de prijs dalen en cat moest voor komen worden. De speculanten verzoch ten de gezondhoidsofficieren den inhoud af te keuren. Dan natuurlijk behoefden ze geen cent aan de farmers uit te koeren die de radijs verzonden hadden. Doch dit werkte niet. Deze ambtenaren vonden de waar puik en volmaakt in orde. Toch achtten deze handelaren het voordeeliger de radijs niet in den han del te brengen en de heele massa werd in het water geworpen, dat deze vrucht naar de zee meenam. En de prijs' bleef hoog en duizende kinderen die water tandend op de markt en in de straten rond liepen, bleven nuchter van de radijsjes. Een christelijke volkspartij. Naar Het Volk meldt, is tegen Sept. te Amsterdam een vergaderiug uitge schreven met het oogmerk om te komen tot de stichting eener christelijke volks partij. Do uituoodiging tot deze bijeen komst gaat uit van den heer Staalman en eenige bestuurders van Protestantsch- Cnristelijke vakvereenigingen en tot de uitgenoodigdeu behooren ook de predikanten De Ligt en Kruyt van den Bond van Christen Socialisten, benevens Mr. dr. v. d. Laar en dr. Keuchenius de leiders der Christelijke-Sociale Party. De bedoeling is, deze beide laatste orga nisaties in de nieuwe te vormen chris telijke volkspartij te doen opgaan en ook hare organen Opwaarts en Volks eenheid op te heffen en te vervangen dooreen gemeenschappelijk nieuw orgaan. Drie snorren. Men schrijft aan de „Nederlander." In 'n stadje, waarvan wij den naam niet zullen noemen, vaceert een predi kantsplaats. Eenige broeders slagen er in van een aantal dominees van hun kleur de belofte los te krijgen, eens te komen preeken, opdat de gemeente eens zal kunnen hooien hoe „goed" die leeraren wel zijn en hoe „zuiver" de kleur wel is. Dominee A. treedt op. De kerk is stampvol. Zoodra de voorganger op den predikstoel staat, wenden velen uit 't gehoor zich reeds gemeenlijk af. Ach, zijn eerwaarde kan den mond wel hou den. Ia 'fc stadje waarvan we den naam niet noemen, kan men de grootere of minder-groote zuiverheid des leeraars van z'n gezicht af lezen. Deze deugt vast niet. Tusschen neus en, lippen was 't immers o gruwel tot in de derde machteen snor 1 De uitnoodigende broeders voelen zich diep teleurgesteld, nu van dezen „eerste" reeds dadelijk de kansen zijn verkeken. Enfin ze wachten op den tweede. Maar, o droevige speling des lots. Als ze numero twee iu de consistorie be groeten, slaat hen-de schrik reeds om 't hart, nu hen 'n .vriendelijk dons van 't gezicht dezes leeraars reeds als tegen- straalt. Ook die tweede dus geen kans! Daar komt de derde. De broeders gaan nu allen (nieuwsgierig en wat ze nuwachtig) naar 't station om den predikant af te halen. De trein stoomt binnen. Portieren worden geopend. Menschen "stappen uit. Daar is de he- raar-. „Wat het ie," fluistert er een, die wat kippig is. Doch hij behoeft slechts te letten op de droeve gezichten zijner collega's. De weleerwaarde, die vriende lijk glimlachend nadert, hearft'n snor 1 Beroepen is thans in 't stadje, waar van we -den naam niet noemen, 'n leeraar met 'n gelaat, glad als van 'n kleinen jongen blank als'n etensbord. Miar van de richting en klaar der broeders is hij niet. ilieii s Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Adverlenliin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nunmer. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 27 Aug. tot en met 2 Sept. a.s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke blauwe bon no. 7 l'/i hectogram j'/, ons) zachte zeep: op elke groene bon no. 8 1 ons regeerings- rijst öf 1 ons Javarijst op elke groene bon no. 9 öf 1 hectogram gort óf 1 hectogram havermout; op elke gele bon no. 8 1 '/i hectogram groene trwten op elke gele bon no. 7 Vs hectogram normaal bak- en braadvet. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 24 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. ibnti MAÏS. dom ■dsei ACE rhat trai aar n di gOfl jorft Ttl

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1