Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Gemengd Nieuws. iv onu Van week tot week. YV UUllBUag ALT AUgUölUö A>7JLI. uu o tifcir gang. JMt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübq 80 Ct-a. Franco 'per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andero landen met rerhooging der porto's. Advcrteutiën daags voor de uitgave vóór 6 uur nam. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regeb 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ct Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers J Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEYELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Texel. Dorsclien van Granen. n De Burgemeester van Texel brengt io herinnering dat eigenaren en bezitters vao granen, zaden en peulvruchten ver plicht zijn telkenmale onmiddellijk na het dorschen van een bepaald gewas, aan den Burgemeester opgave te doen van de door hen gedorsckte hoeveelheden, uitgedrukt in kilogrammen. Onder de aandacht wordt gebracht, dat ook de 2e soort en zoogenaamd over- maaisel in kilogrammen moet worden ipgegeven. Texel, 28 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. WAARSCIIUWIXG aan Veehouders en Landbouwers. De Burgemeester van Texel brengt ter Ikennis van 'belanghebbenden, dat de peehouders en landbouwers, die voor 31 Augustus a s. geen opgave hebben inge- diend van de bij hen in gebruik zijnde |gronden enz voor de maanden Septem- ier, October en November a.s. vallen Jbuiten de bepaling, volgens welke vee hoeder aan hen kan worden teruggegeven. Zij, die indertijd geen foi muiier voor Ihet doen dier opgave hebben ontvangen of bij wien het formulier Diet is afge daald, worden in hun belang aangeraden, [zich ten spoedigste ten gemeentehuize vervoegen. Texel, 28 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. it te 18-25 Aug. De Duitsche Keizer is op het westelijk tont geweest. Z.M. heeft Vlaanderen be- >cht en by die gelegenheid een lange iespraak gehoudon tot de afgevaardigden van de verschillende wapens, die aan den bitteren strijd in Vlaanderen deelnemen. Ook begaf de Keizer zich naar de Vlaam- scbe kust, waar hij de afgevaardigden van marine toesprak. Het Wolfoureau heeft zorgd, dat de woorden van den Keizer gepubliceerd werden. Nieuws heeft Z.M. niet gezegd en de rede was kalm en ge matigd, zonder veel wapengekletter. Alleen een zwaardslag in derichtiDg van Engeland, dat door den Keizer aangemerkt werd als bitterste vijand der Centralen en dat de baat tegen Duitschland uitspuwt over de geheele wereld en zijn bondgenooten met nijd en strijdlust vervult. Overigens was toon der keizerlijke redevoering ernstig. Godheid heeft het Duitsche volk een barde leerschool gegeven en thans moeten we aldus de Keizer het examen af leggen. Met het oude Duitsche Godsver trouwen willen we toonen wat we kunnen. Hoe grootscher en geweldiger die taak is, des te verheugder zullen we aan haar ver vulling arbeiden. Wij vechten tot de vijand er genoeg van heeit. De Keizer heeft zijn mannetjes een riem under het hart gestoken en dat was zeker wel noodig ook. Er wordt in de laatste dagen ontzaggelijk veel van de Duitsche weerkracht gevergd. De geallieerden denken vt blijkbaar niet aan het offensief te staken. Hog steeds blijxen ze met de reuzenvuisten Van buD militaire kracht beuken tegen het Duitsche front en voelje voor voetj6 vor deren ze ook. De Duitsche verdediging is dapper en taai, al moet ze ook langzaam aan voor den ontzettenden druk van het groote offensief wijken. Inzonderheid was die druk zwaar op het front van Verdun. Do Franschen hebben daar een nieuwe aanvallende bewegiug in grooten stijl ÏDgezet en ze zijn er inge- slaagd de Duitschers uit een rij dorpen en bosschen te verdringen. Buitengewoon verbitterd is daarbij gevochten en de offers, aan beide zijden gebracht, zullen zeer zeker weer groot zijn. De Franschen hebben Verdun thans zoover van den Duitschen druk bevrijd, dat de bewoners in de stad bunnen terugkeeren. Ongetwijfeld een belangrijk succes voor de Fransche wapens. Een succes dat wellicht nog meerdere ge volgen zal hebben, In den „Lokal Anzeiger" toch weid dezer dagen de veronderstelling geoppeid, dat de Duitschers bij Verdun zullen besluiten tot een strategischen te rugtocht. De opperste legerleiding zou voornemens zijn, bij Verdun den wijzen stelregel toe te passeD, den vijand den roem van plaatselijke terreinwinst te laten, indien daardoor groot bloedvergieten te vermijden is en tactische overwegingen niet behoeven te gelden. Het zal wel spoedig blijken of de „Lokal Anzeiger* eenige grond had voor zijn ver onderstelling. Intusschen is het voor ieder duidelijk dat de weerstandskracht der Duitsche trcepen in de laatste dagen op een zeer zware proef werd gesteld en dat de Keizer er alle reden voor had, zijn soldaten eén riem onder het hart te steken. Even duidelijk echter ook moet het ieder zpn, die de resultaten van het groote offensief der geallieerden nagaat, dat het een schier hopeloos werk is, het beoogde doel te bereiken. De kansen voor het wel slagen van het offensief staan al ni6t beter als die van de Duitsche duikbootenactie, welke volgens de voorspellingen reeds voor een paar maanden aan Duitschland de verlossing moest hebben gebracht en die nog wie weet hoe lang zal moeten woiden voortgezet, voordat ze Engeland tot rede heeit gebracht. Het groote offensief en de duikbootactie lijken schier hopelooze ondernemingen, die mogelijk ten slotte ook zullen gaan boven de krachten en het uithoudingsvermogen der oorlogvoerenden. Niet alleen op het westelijk lront, ook aau de Isonzo werd de strijd in de laatste dagen met groote hevigheid voortgezet. Over de resultaten loopen de berichten zeer uiteen. De berichten'uit Weenen vertellen, dat de Italianen geen succes hebben en dat al hun aanvallen zegevierend afgeslagen worden, terwijl het legerbericht uit Rome gewaagt van terreinwinst en vooruitgang en opgeeft, dat reeds 20,000 gevangen ge maakt en 60 kanonnen veroverd werden. Van beide zijden wordt melding gemaakt van de zware offers, die gebracht moesten worden. —o—o—o— Van offers gesproken. In het „Handels blad* troffen we dezer dagen een becijfering aan van de offers, die door den oorlog zoo ten naaste bij tot heden zijn gevraagd. Het kunnen met recht verschrikkelijke cijfers worden genoemd. Volgens de beiekening werden ongeveer 491/;, millioen jonge man nen aan het gewone leven ontrukt en onder de wapens geroepeo. Het aantal gesneuvelden kan worden geraamd op Ö3/* m ilioen, het aantal blyvend invalide per sonen op 12 millioen. De directe oorlogs uitgaven hebben bedrageD 211/a milliard pond sterling, terwijl er voor 1.2 milliard vernield en verwoest zal zijn. B(j deze cijfers zijn niet inbegrepen de uitgaven die de Vereen. Staten voor den oorlog hebben gedaan, Daarbij is de verwachting, dat het vierde oorlogsjaar al de vorigen nog in offers zal overtreffen. En toch woedt de strijd maar voort en schijnen vooral de Ententeregeeriogen nog niet voornemens ernstig over den vre de te denken. Wel is er thans de vredes nota van den Paus en hebben tot heden de oorlogvoerenden tegenover het pause lijke streven een welwillende houding aangenomen, maar men moet al een opti mist zijn om er den vrede van te verwach ten. Tenzij de volkeren hun regeeringon aan het verstand brengen, dat het menscben- moorden moet ophouden. De volksmeening heeft zich in de laatste weken, vooral in Duitschland, krachtig laten gelden. De resolutie van den Ryksdag is daarvan wel e6n sprekend bewys. En dat men 'in Oos tenrijk vurig naar vredo verlangt en zelfs bereid is eenige offers te brengen is bekeDd. In Engeland heeft de Labourparty zich voor de tweede maal uitgesproken voor den vrede en Lloyd George zal zich op nieuw hebben bezig te houden met de vraag, of hij naar de stem der arbeiders zal luisteren of niet. In Frankryk heeft de vredesbeweging voortgang. De censuur W6rkt te zeer om een juist denkbeeld te kunnen vormen van den omvang der vredesbeweging in de republiek, doch de vredeswil onder het volk neemt met den dag toe. Socialistische afgevaardigden uit Italië voor de conferentie te Stockholm deelden mede, dat in Italië massa-arres taties plaats hebben gehad, als een gevolg van de vele protesten tegen het nieuwe Italiaansche offensief. Mr. Tioelstra, die te Stockholm, den correspondent van het „Hbld" een onder houd toestond, verklaarde daarby, dat hiy in zya verbeelding reeds Lloyd George ziet vallen Asquith staat al klaar, hem te vervangen en eveneens ziet hij reeds den kop van Ribot van liet politieke scha vot rollen. En inderdaad en dat is zeer zeker een lichtpunt in deze sombere da gen dien kant gaat bet op als de vredeswil van de volken zich nog krach tiger begint te uiten. —o—o—o Ook hetgeen in de afgeloopen week in het Duitsche parlementaire gebied is voor gevallen, wijst op de kracht, waarmee de vredeswil zich begint te uiten. De Duitsche Rijkskanselier heeft zijn eerste kleine botsing gehad met de Ryks- dagmeerderheid. Ecu botsing echter, waar van de beteekenis niet gering moet wor den geacht, omdat daarin misschien het eerste teeken dient te worden gezien, van wat een Duitsch blad onlangs uitdrukte jn de woorden, dat Dr Michaëlis niet als de komendo, maar als de gaande man moet worden beschouwd. Reeds den 19den Juli, toen Dr Michaëlis zijn „intreerede" hield, bad menigeen zich gestooten aan de onvoorzichtigheid of tweeslachtigheid van den kanselier, om te spreken van „de vredegresolutie der meerderheidspartijen, zooals hij die op vatte." Woensdag echter, toen Michaëlis opnieuw het woord voerde, thans i« de hoofdcommissie van don Rijksdag, maakte hij het nog niet beter. Zijn verklaring kwam ongeveer hier op neer, dat hij nooit beweerd had, op den bodem der resolutie te staan. Deze woorden verwekten geen geriDge beweging in de Rijksdagcommissie. De conservatieven glunderden, maar de moorderbeidspartijen staken verontwaar digd de hoofden bij elkander en stelden een zeer scherpe resolutie op. Dr Michaëlis krabbelde toen in de namiddagzitting terug en betuigde, dat men hem misverstaan had, maar de meerderheid vond het tooh wel gewenscht do resolutie nog even voor te lezen, waarin mot nadruk het standpunt der meerderheid vrede zonder annexaties en schadeloosstellingen werd onder streept. De kanselier, die zooals een der bla den schamper opmerkte in de pauze weer tot een overtuigd aanhanger van de vredesresolutie was bekeerd, heeft een lesje gehad. Wol trokken de meerderheidspartijen hun verklaring in en werd dus de vrede hersteld, maar de Rykskanselier heeft zyn prestige zee^ geschokt. De Alduitschers zijn natuurlijk wóedend over.zya terug krabbelen en de vooruitstrevende partyen steken het niet onder stoelen en bankeD, dat het woordgescharrel van den kanselier, hun vartrouwen in diens oprechte bedoe- lingen niet heeft vermeerderd, flet „Rerl. Tageblatt" beweert zelfs, dat een crisis slechts verdaagd is en dat die verdagiDg waarsehijnlyk maar heel kort zal duren. Mogelijk, dat wel spoedig den kanselier het vuur nog nader aan de voeten zal worden gelegd. Volgens de „Berl. Morgen- post" zyn de meerderheidspartijen in den Ryksdag tot het besluit gekomen, den eisch te stellen, dat vertegenwoordigers van de partijen in de regeering moeten worden opgenomen. Er zullen dan in het kabinet fitting moeten brijgen2 sociaal dem2 centrumleden, 1 nat. lib. 1 conservatief en 1 vrijzinnige. Michaëlis zal, als dit bericht juist is, spoedig voor een belangryke beslissing komen te staan kiezen of deelen TEXEL, 29 Aug. 1917. De WelEerw. Heer J. G. van Kelck- hoveo, alhier is benoemd tot pastoor aan de St. Annakerk, Wittenburgergracbt te Amsterdam, tot pastoor alhier is in zijne plaats benoemd de WelEerw. Heer H. W. J, Hoosemans, kapelaan te Scheveningon. Oucleschild; 28 Aug. Na eene voorafgaande Bestuursverga dering, werd in eene algemëene verga dering van het Ziekenfonds alhier, be sloten met ingang van 1 Januari 1918 met de doktoren Wagemaker en Van dor Vegt een contract aan tQ gaan, in dien dior een te houden referendum het meerendeel der leden zich daartoe bereid verklaart. Vlieland. De gevallen van roodvonk, welke zich hier de laatste week hebben voorgedaan, blijven beperkt en zijn van lichten aard. De schooljeugd zag hare vacantie met drie weken verlengd. De militairen mo gen hun kamp niet verlaten. Beperking van den treinenloop. De „Tel." meldt dat de aangekondig de beperking van den treinenloop op 22 September a. s. in werking zal tre de H9t aantal treinen zil tot U van het tegenwoordig aantal word n ingekrompen

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1