8, 8. r. N° 3117. Zaterdag 1 September 1917. SOsle Jaargang. 11. Nieuws- en Advertentieblad. en Binnenland. Gemengd Nieuws. )8t- Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore louden met verhooging der porto's. V Advertentiën daags voor de uitgave vóór Gnur nam. Prys der Advertcntièn. Van 1 tot' 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. - ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fibma LANGE VEL® DE R O O IJ, Parkstraat, Buks op Tex Et. in, RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter llennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 4 Sept. 1917, .„.j voormiddags te 10.30 ure in de daarvoor hestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge- Inieente. Texel, den 30 Aug. 1917. De Burgemeester van Texel, BDYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Installatie nieurn gekozen leden. 2. Benoeming Wethouder. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorloopige oaststelling gemeente rekening ooer 1916. 5. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur uoor 1918. 6. Benoeming onderwijzeres aan de openb. lag. school te Midden Eierland. 7. Voorstel omtrent het uerzoek uan den aannemer J. L. Kros. 8. Voorstel tot het aangaan oan geld- leeningen. 9. Finantieële regelingen dienst 1917. Regeeringswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel I maken bekend, dat van 3 Sept. tot en met 9 Sept. I a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal I rijn 1 op elke blauwe bon no. 8 17j hectogram (I1/, ons) zachte zeep: op elke groene bon no. 10 1 ons regeerings- rijst öf 1 ons Javarijst; op elke groene bon no. 11 öf 1 hectogram gort öf 1 hectogram havermout; op elke gele bon no. 10 1hectogram groene erwten op elke gele bon no. 9 7i hectogram normaal bak- en braadvet. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 31 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. WOLVORDERING. Uitbetaling van schadeloosstellingen. De Burgemeester der gemeente Texel I breogt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de uitbetaling aan de houders van ondervermelde bons, van de schadeloos stellingen, wegens door het Rijk gevorderde schapenwol, ten raadhuize alhier zitting zal worden gehouden op MAANDAG 3 I SEPTEMBER a. s., en wel des voormiddags van 9—9,30 uur voor de houders van bons nos. 7001 t/m 7030; des voormiddags van 9,3010 uur I voor de houders van bons nos. 7031 t/m 7065; des voormiddags van 10 10,30 uur voor de houders van bons nos. 7433 t/m 7466; des voormiddags van 10,30 11 uur voor de houders van bons nos, 5101't/m 5130; des voormiddags van 11 11.30 uur voor de houders van bons nos. 5131 t/m 5160; des voormiddags van 11,30 12 uur voor de houders van bons nos. 5161 t/m 5190; des namiddags van 12 12,30 uur Voor de houders van bons nos. 5191 t/m 5212; des namiddags van 12,30—1 uur voor de houders van bons nos. 6829 t/m 6855. De houdérs van bons nos. 700*1 t/m 7065 en van nos. 7433 t/m 7466 hebben hun wol afgeleverd bij de Heeren KEESOMdie van nos. 5101 t/m 5212 bjj den Heer D. KEIJSER Sz. en die van nos. 6829 tot en met 6855. bij Mej. de Wei. E.' VLESSING. De betaling geschiedt alleen onder afgifte van de door den wolhandelaar verstrekte bon. - In het belang van eene regelmatige uit betaling worden belanghebbenden verzocht zich zoo t ij dig mogelijk ten raad huize te vervoegen. Betalingen op andere tijdstippen kunnen voorshands niet plaats hebben. Texel, èl Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 1 Sept. 1917. Wolveekeuring. Bij de Woensdag alhier vanwege de afd. Texel van de H. M. van Landbouw gehouden wolveekeuring, werden de prijzen aan onderstaande inzendingen toegekend Rubriek Eén-jarige rammen. Ie prijs, no 4, eigendom van de firma C. R. Xeijser Co. 2e prijs, no 7, eigenaar de heer KI. Dz. Eelman. 3e prijs, no 9, eigenaar de heer J. Mant je Kz. Twee-jarige rammen. Ie prys, no 4, eigenaar de heer C. Bruin Jacz. 2e prijs, no 2, eigendom van de fa. C. R. Keijser, Co. 3e prijs, no 11, eigenaars de heeren Gebr. Hin. Oudere rammen. Ie prijs, no 19, eigenaar de heer Jac. Witte. 2e prijs, no 11, eigenaar de heer R. Joh. Keijser. 3e prijs, no 3, eigenaar de heer Jn. Keijser Augz. Schaap met ramlam. Ie prijs, no 9, eigenaar de heer M. Zuidewind. 2e prijs, no 1, eigendom van dé fa. C. R. Keijser Co. 39 prijs, no 7, eigenaar de heer M. Zuidewind. Schaap met 2 lammeren, waarvan minstens 1 ramlam. Ie prijs, no 2, eigenaars de heeren Gebr. Keijser. 2e prijs, no 1, eigendom van de fa. C..R. Keijser Co. 3e prijs, no 3, eigenaar de heer C. Keijser Sz. Bewaart liet binnenste van de broodkaart. Naar luid der berichten is heel spoedig distributie van koffie en thee te wachten en zal die worden verstrekt op het binnenste (officieel genoemdhet lichaam) van de .broodkaarten en waarvoor ook die van de 25ste week, de thans loopende, reeds in aanmerking komen. Het wéér en nog wat. Sedert de laatste weken laat het weer alles te wenschen over en het is niet te verwonderen, dat toeristen en bad gasten hun thuis weer gaan opzoeken, want het verblijf in den vreemde heeft bij een dergelijke weersgesteldheid weinig bekoring. Voor hotels en pensions is dit weer dus zeer onvoordeelig, erger echter dreigt het te worden voor onze landbouwers, die het loon voor een heel jaar werken zien teloorgaan. Waren wind en lage temperatuur tot nu nog in het voordeel, vandaag is de temperatuur merkbaar gestegen en bij een regenval als dezen nacht plaats vondt, neemt het bederf in het koren reyzenafmetingen aan. Dat spoedig een gunstige verandering moge intreden. v Oosterend, 30 Aug. De Min. van L., N. en H. heeft bepaald, dat met 17 Sept. 1917 het gedeelte van de Waddenzee ten Westen van deFriescbe Jcu3t, hetwelk bij de beschikking van 17 Maart 1917 voor de visscherij is gesloten, weder voor de algemeene visscherij wordt opengesteld. Wegens het ruwe weer konden de visschers deze week geen zee kiezen. Velen kennen zeker den mooien ka lender, die jaarlijks uitgegeven wordt door de bekende firma Ferwerda en Tieman. Onder de mooie platen, die gemaakt werden door den schilder Th. van Hoytema, te 's Gravenhage, waren er ook gedurig, uit het Texelsche die ren- en plantenleven. Genoemde schilder vertoefde daarvoor meermalen op Texel en was dan gelo geerd in „het Wapen van Amsterdam." Ook zijn grootere schilderijen getuigden gedurig van de indrukken, op Texel opgedaan. De Heer Th. van Hoytema, dikwijls als schilder gevierd, is j. 1. Dinsdag op 53 jarigen leeftijd overleden. Hij was reeds laDg lijdende. Op 11 Nov. a. s. zal de vereeniging „Nut en genoegen" alhier 55 jaar heb ben bestaan. Men denkt er over, dit feit feestelijk te herdenken. Petroleum aangekomen. Dinsdagmorgen kwam van New York te IJmuiden binnen het Nederlandsche tankstoomschip „Rotterdam" geladen met circa 4500 ton petroleum, gecon signeerd aan de N. O. T. De „Rotterdam,, was op 13 Juni van Rotterdam naar Amerika uitgevaren en heeft over de reis niet minder dan tien weken gedaan. Op de thuisreis werd het stoomschip drie weken in de haven van Halifax voor het gewone onderzoek opgehouden. Daarna liep men de haven van Bergen binnen om nadere orders der reederij af te' wachten. In deze Noorsche haven vertoefde men ruim twee weken. Een zeesleepboot zou het stoomschip tegemoet komen om het door de z. g. vrije vaargeul te convoyeeren. Met de Ned. stoomschepen „Anton van Driel" en het tankstoom.-chip „New York" kwam de „Rotterdam" Maandag morgen bij DOggersbank en trof daar den Ned. schoener „Maria" thuisbehoo- rende te Rotterdam, met een ladiüg gezaagd hout van Zweden naar Rotter dam bestemd, aan. Dit scheepje ver keerde in nood, daar liet door den storm overvallen was. D9 voormast lag reeds overboord, de zeilen waren gescheurd en het vaartuig dreef hulpeloos rond. Eenige visscherschepen waren in de onmiddelijke nabijheid om hulp te bie den. De zeesleepboot „Witte Zee" kwam echter juist aanstoomen en ging op het schoenerschip at. Het werd door de boot op sleeptouw genomen, waarna de reis naar Rotterdam werd aanvaard. De drie stoomschepen zetten eveneens de reis resp. naar Rotterdam en Am sterdam voort, echter zonder te worden geconvoyeerd door de sleepboot „Witte Zee." De tankboot „New York" passeerde hedenmorgen IJmuiden. Inbrekers duchtig aan 't werk. Dinsdagnacht is vermoedelijk door opensluiting, uit het magazijn van den Monopol thee-onderneming, Wetering schans 207, te Amsterdam, voor een waarde van ongeveer f30uu aan kisten en pakken thee en koffie gestolen. Ook werd een kasregister ontvreemd, Slachtvee. De aanvoer van stieren voor de slacht bank is tegenwoordig in Friesland zóó groot, dat de veehouders, die met eerste kwaliteit marktten, de stieren weer mee naar huis moesten nemen. Ze had den geen bod gehad. Opkoopers, die moesten of per só wilden yerkoopen, verloren per stuk soms f50 en meer. Te Leiden hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 20 cts. per K.G. verlaagd. Muggenplaag. Tijdens de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Ter Apel, waren Zondag zooveel muggen in het gebouw, dat de organist zijn plaats boven in het ge bouw moest verlaten. Verdronken. Dinsdagnamiddag is in Den Helder, in het binnenwater aan de Zuidstraat, door een sterken rukwind een milicien matroos uit een vlet geslagen. Hij zonk onmiddelijk. Een half uur later werd zijn lijk opgehaald. Schending van neutraliteit. In aansluiting aan de vroegere berich ten betreffende de schendingen van Nederlandsch rechtsgebied door vlieg tuigen der oorlogvoerenden op 18 dezer, deelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat de Üuitsche regeering door tusschenkomst van haar gezant ter kennis van de Nederlandsche regeering heeft gebracht, dat blijkens een door den militairen attaché van het gezant schap in Den Haag aan den chef van den Duitschen generalen staf uitgebracht rapport, de twee Duitsche vliegtuigen No 1055 en No 1059, die na hun tocht over Nederland ten slotte genoodzaakt waren respectievelijk bij Beerta en bij Blijham te landen, op den bewusten dag te ongeveer 12 nur een negental bommen hebben laten vallen op Goeree en op Renesse of Zierikzee. Bedoelde vliegers verkeerden n.l. tij dens hun tocht bovon de wolken in de meening nog boven zee te zijn, toen zij zich inderdaad boven de Nederland sche kust bevonden. üe Duitsche gezant heeft uit naam van zijn regeering en van den opper bevelhebber van het Duitsche leger zijn oprecht leedwezen over dit betreurens waardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt, uitgesproken, onder mededeeling, dat de Duitsche re geering bereid iS voor de materiale schade een volledige vergoeding te geven. De proefuituoer. Het staat nog niet vast, wanneer men met den proefuitvoer zal kunnen aan vangen, zegt „De Veehandel". Het wach ten is op de koelboot uit Eogeland. Wan neer die komen zal, was ook den be- trefienden autoriteiten in den Haag niet bekend. De Rundveevereeniging stelt alles in het werk, om zoo spoedig mogeljjk tot den proefuitvoer te geraken. Het varkensvleesch, dat de koelcellen te Hoek van Holland in beslag neemt, zal spoedig worden uitgevoerd. Ia han delskringen was men van meening, dat dit restant gezouten varkensvleesch naar Duitschland zou worden geëxporteerd. Het bleek dat deze meening juist is, en alleen nog de aanvulling behoeft dat een gedeelte er van ook naar België zal gaan. In ons land vindt het-gezouten var kensvleesch weinig aftrek. De belemmerende omstandigheid van de volle koelcellen zal dus weldra zyn weggenomen.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1