A tro >n, N°. 3118. Woensdag 5 September 1917. 30sto Jaargang. - en Advertentieblad. Binnenland. 90,1 irg, Van week tof week. i, Dit blad verschgut Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbn Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 6 uur nam. Prijs der Advertenttèn. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. ijkhi ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGfEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, BüröopTexki,. Aug.—1 Sept. Wees zuinig op broodDeze oproep leeft het bureau voor mededeelingen om- Trent voedselvoorziening met nadruk doen Sooren. Wees zuinig op brood! Men zou feoo zeggen, dat die opwekking wel zeer overbodig is, Het broodrantsoen, aanvan- ;eiyk vastgesteld voor zeven dagen, zal Ijans moeten voorzien in de behoeften an ell dagen en dat brengt wel van zelf 1 de noodzakelijkheid mee om zelfs op de ruimels te passen. Amerika, waarvan we tot nog toe een Llangrijk deel van ons broodkoren betrok- L, heeft thans de uitvoer daarvan naar Ls land stopgezet. Wilson heeft gebruik gemaakt van het hem door hetcoügresen tien Senaat verleende recht om de leve ringen aan Nederland te verbieden. De bemoeiingen van onze regeering en hare Vertegenwoordigers hebben dit voor ons volk loo ernstige besluit niet kunnen tegenhouden al zal het hun ook niet moeilik geweest zijn aan te toonen, dat voor doorvoer naar Duitschland niet de minste vrees behoeft Ito bestaan. Handel is handel, denkt broe der Jonathan wellicht en wie me het meest laat verdienen is mijn beste klant. En de jeste klanten zijn de geallieerden, nu al iet zoolang als de oorlog duurt. Het staat thans vast, dat er op aanvoer Ivan broodkoren voortaan niet valt te re- tenen. We moeten dus trachten rond te tomen met datgene, wat we hier te lande beschikbaar hebben. Daarvoor is inkrim ping van het broodrantsoen noodig, wat la de praktijk neerkomt op verlenging der broodkaart. Alleen door het toepassen van dien maatregel zal er zekerheid zyn, dat we den winter doorkomen met onze broodvoeding. Tenminste als de voorraden van den nieuwen oogst niet al te zeer tegenvallen. Met de mogelijkheid, dat het rantsoen nog kleiner wordt, dient alvast rekening gehouden te worden» En dat kan het best, door ons langzamerhand te ge wennen aan andere -dan enkel broodspijze, bij ontbijt en avondeten. We moeten zui nig zijn op het brood, of we willen of niet. En we zullen dit nieuwe offer, dat de oorlog van ons vraagt, zonder klagen s|hebben te brengen. De snede wordt weer vrlüeiner, maar laat het ons dankbaar mo gen stemmen, dat we ons brood nog in vrede mogen eten. Een droge bete en rust daarbij - zei de wLJze spreuken dichter uit de oudheid is beter dan een huis vol geslachte beësten, met twist. o—o—o— We schrijven September. De herfstmaand begonnen, over eenige dagen zal het jaargetijde, dat zoozeer tot weemoed stemt, omdat het in zoo zichtbaren vorm de vergankelijkheid predikt, officieel een aanvang nemen. Reeds legeren zich de heristgedachten over het velden de stormen en regenvlagen van de laatste dagen hebben ze vermenigvuldigd. Voor do worstelende legers is de bittere tijd weer aangebroken. gaan weer den winterveldtocht tegemoet, met de daaraan verbonden ellende. Wellicht ligt daarin ook de verklaring van het feit, dat de ge allieerden nog steeds den strijd met alle krachten voortzetten. Ze willen voor den winter aanbreekt hun militaire posities verbeteren. Wat zouden de Eagelschen er niet voor over hebben, als ze er in de komende dagen ia konden slagen, de Duitschers te verjagen van de Vlaamsche kust. Dat toch, is het groote doel van bit lac! ooi ibrs d rerö ot DOfl I II run en vb i urn ikte ddi d i t r imh het offensief in Vlaanderen en de belang rijkheid van dat doel, doet hen steeds weer nieuwe aanvalstroepen iu het vuur brengen. Zelfs in de afg6loopen week werd er op tal van punten op het front in Vlaanderen allerhevigst gevochten, niet tegenstaande storm en regen. En naar luid der berichten, worden er door de Engelschen al weder uitgebreide maat regelengenomen, voor een nieuwen krach- tigen aanval op de Duitsche linies in Vlaanderen. .Ook bjj Verdun is de zware strijd nog niet geëindigd. Er moet voort gemaakt worden, want de herfst en de winter komen Generaal Cadorna denkt er blijkbaar ook zoo over. Zijn doel is Triest en bet groote offensief aan de Isonzo, heeft dat doel zeker wat nader gebracht. Geweldige Oostenrijksche verstèrkingen zjjn door de Italianen veroverd, maar de weg is nog ver, want tusschen de Isonzo en Triest verheffen zich de krijtrotsen en ieder rots is door de Oostenrijkers in een fort ver anderd. En tusschen de rotsen iiggen da len en ravijnen, die schier onbegaanbaar zijn. Er zal al een wonder moeten gebeu ren, als Cadorna nog voor den winter de poorten van Triêst bereikt. Toch is men te Rome vol geestdrift en moed. De elfde Isonzoslag duurt nog voort en Cadorna verwacht er succes van. Ook op het Oosteljjk front werd de strijd op den ouden voet voortgezet. In Roeme nië blijft Mackenzen nog steeds vorderen. Zal hij vóór den winter de graanschuren van Rusland kunnen veroveren o—o—o— De hoop, dat deze herfst den vrede zal brengen, is, sedert het verschijnen van Wilson's antwoord op de Pauselijke nota, zeker niet versterkt, Het antwoord van Wilson is reeds gepubliceerd. Het geeft uitvoerig de gronden aan, waarom de VereeD. Staten niet de vredesbemidde ling van den Paus kunnen aanvaarden. Het eerste bericht, dat Reuter omtrent den inhoud van het antwoord bracht, zei dat op het vredesaanbod niet kon worden ingegaan, omdat de centralen hun voor waarden niet hadden bekend gemaakt. Deze lezing was echter onjuist, want het blijkt, dat voor Wilson vooral andere argumenten hebben gegolden. Kort samengevat komt het antwoord hierop neer, dat hij het on mogelijk acht, vrede te sluiten met Duitsch land, omdat deze mogendheid zich niet houdt aan de gesloten verdragen. Het vredesverdrag zou „weereen vodje papier" worden, en als het „Duitsche volk nu maar e6rst zorgt voor andere leidslieden, waarop te vertrouwen valt, dan kan er over den vrede worden gepraat, doch eer der ook niet." „Wij kunnen"aldus Wil son „het woord van de tegenwoordige regeerders in Duitschland niet beschouwen als een waarborg voor iets, dat duurzaam is, tenzij er zulke afdoende bewijzen van den wil en het doel van het Duitsche volk zelf komen, dat de overige volken der we reld deze zouden aanvaarden. Zonder der gelijke waarborgen, zou niemand kunnem vertrouwen op vertrouwelijke verdragen met de Duitsche regeering betreffende overeenkomsten nopens ontwapening en het instellen van arbitrage inplaats van macht, gebiedsafbakening en het herstellen der kleine naties." Het wordt niet rondweg door Wilson gezegd, wat hij eigenlijk wil, maar als men zich zijn eerste oorlogsredevoeriDg herinnert, dan begrijpt men, dat bij het op de Hohenzollerns gemunt heeft, Nu als hij dat bedoelt, als hij den vrede afhan kelijk wil stellen van een revolutie in Duitschland, die de Keizer van den troon werpt, dan kan de oorlog nog lang duren. Of is Wilson ook met wat minder tevre den Zal hij genoegen nemen met een verdere doorvoering van de democrati seering van den Duitschen staat Dan is er misschien eenige hoop op spoedige uitkomst. Want de domocratiseering in Duitschland wordt voortgezet. Stap voor stap gaat ze verder. Een flinke stap is nu weer gedaan door het besluit om een Rijks dagcommissie medezeggingschap te geven bij het opstellen en vaststellen van het ant woord van Duitschland aan den Paus. Vroeger werd den Rijksdag niet om raad gevraagd. Hij werd geplaatst voor de vol dongen feiten en als hij er lust in had, dan had hij de gelegenheid voor critiek. Te raden of te veranderen viel er dan echter ni6ts meer. Thans wordt het anders. Voor het eerst riep de kanselier de verte genwoordigers vau het volk tot zich, om met hem te overleggen en te besluiten, omtrent aangelegenheden, die beslissend zijn voor de toekomst van Duitschland. Is Wilson met de democratiseering der Duitsche staatsinstellingen tevreden, dan is er hoop, want die democratiseering komt. is reeds bezig te komen. De onver antwoordelijke regeering heeft ook in Duitschland haar tijd weldra gehad. Wil Wilson echter een breuk tusschen het Duitsche volk en zijn Keizer, we vree zen dat de vrede daa nog ver, heel ver af is. —o—o—o— Te Londen heeft de internationale bijeen komst plaats gehad van de socialisten uit de geallieerde landen. Er is niet veel ge meld omtrent de besprekingen, want de vergaderingen waren niet publiek. Toch is niet onbekend gebleven, dat het er geweldig gespookt heeft en de eenheid ver te zoeken was. De voor- en tegen standers van de conferentie te Stockholm, konden het bonder felle woorden niet eens worden. Of eigenlijk zijn ze het nog niet eens geworden. Intusschen laat het zich aanzien, dat een voorstel zal worden aan genomen, waarin uitgesproken wordt, dat van de conferentie te Stockholm geen resultaat wordt verwacht, doch een nieu we bijeenkomst der arbeiderspartijen in de geallieerde landen, ter bespreking van den vrede noodig is. TEXEL, 5 Sept. 1917, Melkveehoudersbond. Op de Maandag in de Oranjeboom ge houden vergadering van bovengenoemde bond vestigde de voorz. de aandacht op het aanstaand gebrek aan veevoeder en raadde den leden aan geen rommel te koopen, doch bieten, pulp, enz. Bij de behandeling van de agenda van de algemeene vergadering, wordt bij behandeling van punt 4„Wat staat ons te doen in verband met den geringen voorraad hooi en het ontbreken van krachtvoeder", besloten alvast een lijst aan te leggen van gegadigden voor natte pulp. Punt 5 „Bespreking van den melkprijs in den a s. winter" lokt nogal eenige bespreking uit. Algemeen acht msn h9t gewenscht de missive van den Minister arf te wachten. Op voorstel van het bestuur wordt besloten geen afgevaardigde naar Am sterdam te zenden, doch aan den heer Beek, lid van hot kringbestuur te vragen, te willen bevorderen, dat de boer den te geven toeslag op den melkprijs ont vangt. De rondvraag levert weinig op. Voor bet ontvangen van droge palp geven zicb eenige leden op. Sluiting. i- Blijkens advertentie in ons vorig nummer hebben de bakkers te den Burg uit het oogpunt van brandstof besparing besloten op twee dagen in de week, Dinsdag en Donderdag, been versch brood verkrijgbaar te stellen. Ook te Oosterend bebben, naar onze berichtgever meldt, de bakkers een zelfde besluit genomen. - Met ingang van 1 October is aan de School met den Bijbel te Oosterend benoemd tot onderwijzeres, Mej. D. Kik kert, thans Kootd der Christelijke Be waarschool te Workum. Feesten te nelder. Hst steuncomité te Helder dat tot hiertoe bijna geheel zjjn belangrijke uit gaven wist te dekken, heeft nu samen met „Helder's Belang (V. V. V.) een reeks openluchtfeesten georganiseerd waarvan de opbrengst moet dienen tot stijving der kas. Het programma beloofd beel wat voor die vijl dagen. De opening der feesten heeft plaats op Vrijdag 7 September, 's middags half twaalf op. bet Sportterrein aan den Bol- weg. H.M. de Koningin zal bij openiDg der feesten aanwezig zijn. Alsdan wordt door een massa-koor „Hollands Glorie" uitgevoerd, waarbij het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine begeleidt. Sportdemonstraties hebben dienzelfden dag en Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag op hetzelfde terrein plaats, zoo mede atbletbiekwedstrijden,kinderspelen, voetbalwedstrijden, muziekoptochten door de stad, enz, In het gebouw en den tuin van „Casino" is voor eiken avond een Hollaodsch tuin en kermisfeest georganiseerd, waarin verschillende aantrekkelijkheden voor komen en muziek gegeven wordt. Al de sportverenigingen der stad, het stafmuziekkorps der Kon. Marine, de plaatselijk muziekkorpsen, benevens een tiental zangvereenigingen verleenen hare medewerking. Voor vreemdelingen wordt de aan trekkelijkheid nog verhoogd door de rooi en zeilwedstrijden van de Kon. Marine- Jachtclub, die hier Vrijdag en Zaterdag op de reede gehouden worden en die van den zeedijk goed te volgen zijn. Bij gunstig weer wordt druk bezoek van buiten verwacht. Wellicht is men ook die dagen in de gelegenheid vliegdemonstratiesder water vliegtuigen waar te nemen. De Cocltsdorp. Door de aanhoudende regens is het boezemwater in Eierland schrikbarend gerezen. Op sommige akkers staan de nog te veld staande gewassen in het water en verscheiden weiden staan blank. De aardappelen worden ziek. Is het met de opbrengst van den oogst al treurig gesteld, op zoo'n wijze worden de vooruitzichten nog minder. Waal, 3 Sepl' De onderwijzeres, Mej. N. Mets, die wegens aanstaand huwelijk ontslag uit hare betrekking heeft, verkregen, nam Vrijdagmiddag j. 1. afscheid van hare leerlingen en van de school. De leerlin gen, die op versnaperingen onthaald werdeD, vareerden Mej. Mets een ont bijtservies en een keurig tafelkleed,

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1