RUNDVLEESGH, INGEZONDEN STUKEEN. ALGEBRA EN MEETKUNDE. Marktberichten. tal Ilse Advebtentiën. L. J, BULLER, Arts at G. J. O. D. Dikkers, nieuwe en gebruikte Dames- en Heerenrijwielen, Onderdeelen en Binnenbanden, een smederijinventaris. Sollicitanten Nachtwacht ongev. 2000 stuks oude steen, 5 beste Vaarzen Predikbeurten. ingekomen stukken, gaf de heer C. Schaap een keurig verslag van de handelingen der Algemeene Vergadering, gehouden te Amsterdam. Applaus en dank volgden. Mej. J. W. Dros leidde in het onder werp „Ons onderwijs zij praktisch", waarop eenig debat volgde. Uit een en ander bleek, dat men veel gevoelde voor één methode op alle scholen van Texel, daar er gedurig mutaties onder de leer lingen plaats vinden. In de volgende vergadering hoopt men hieromtrent tot eenig resultaat te komen. De heer M. H. Tuinder zal dam de besprekingen in leiden. Vervolgens heeft de vergadering genoten van de bijdrage, gegeven door den heer B. Weersma, die „indrukken van indrukken" gaf over een tocht door Zuid-Limburg. Talrijke steen-en grond soorten en vele kiekjes werden daarbij vertoond. Mej. Dros en de heer Weersma ont vingen beide hartelijk dank voor het gegevene. Be heer Mets dankte voor de goeds ontvangst. De volgende vergadering is bepaald op 15 Dec., waarin de heer J. Daalder Dz. eene bijdrage zal geven. Hierna sluiting. Protestvergnderiug. De vergadering bedoeld als protest tegen de afwijzende beschikking van den Minister van Landbouw, N. en H., wat beireft het beschikbaar stellen van graan voor de schapenfokkers op ons eiland, waarvan in ons verslag in het vorig nummer sprake was, is Maandagmiddag in hotel Texel gehouden. In een kort openingswoord zette de voorz. van de afd. Texel der H M. v. Landbouw het doel der vergadering uiteen, waarna hij het woord gaf aan den heer Klimp, om de zaak nader toe te lichten. Na de aanwezige landbouwers het door den heer Burgers (iemand die het in den regel niet eens is met minister Posthuma) in de Telegraaf van Zondag geschrevene, onder het opschrift „Verbouwt graan" op het hart te hebben gebonden, richt de heer Klimp het woord tot de schapen fokkers. Spr. herinnert hoe de minister voor de schapen geen krachtvoeder heeft be schikbaar gesteld, zelfs Diet als men hot zelf beeft geteeld. Om in dat besluit wijziging te krijgen moet drang van be langhebbenden uitgaau, en daarom heeft het bestuur een adres aan den minister opgesteld, uitgaande van de schapen fokkers die zelf eenig graan hebben ver bouwd, waarin die fokkers verzoeken hen van dat graan als voedsel voor hunDe schapen te laten behouden en waarin zij tevens voorziening vragen voor de fok kers, die niet hebben. Maar na dezen winter, zegt de heer K. komt nog een winter, die misschien erger zal zijn nog dan deze. Wij moeten daarop rekenen, wij moeten vooruitzien, en maatregelen nemen om te voorkomen of althans te verminderen, het leed dat die winter brengen kan. Er is land ge noeg op Texel, zegt spr. waarop graan kan worden verbouwd en komt de Texel- sche boer er in normale tijden niet gauw toe, de tijden zijn nu abnormaal en daar om moet hij besluiten zelf graan te ver bouwen en van den minister de ver zekering zien te krijgen, dat hij daarvan mag behouden als voedsel voor eigen vee. In verband daarmede heeft het bestuur een tweede adres klaar, waarin dat ver zoek is vervat. Een toelichting van het bestuur der afdeeliog gaat daarbij waarin er op wordt gewezen, dat het gemis van krachtvo'eder de ondergaDg is voor de Texelsche schapenfokkerij en; dat de Texüisehe boerén willen medewerken om dat kwaad te keeren. 'De beide adressen, zoomede de ge noemde toelichting aan de vergadering voorgelezen, geeft de voorz. de gelegen heid tot gedachtenwisseliug. De heer W. Zegel vestigt er de aan dacht op, dat de huurboeren zonder toe stemming van eigenaren geeD groen land mogen scheuren. Wij hebben daaraan ook gedacht, zegt de heer Klimp, doch hebben gemeend in ditzelfde adres niet te mogen vragen of de minister in deze dwingend zou willen optreden, overtuigd als wjj zijn, dat de eigenaren in deze omstandigheden een verzoek daartoe niet zullen, niet mogen weigeren. Aan den heer C. Geense, die voor de belangen van de bouwboeren opkomt, ZHgt. de 'heer Klimp, wanneer gij bebt te klagen, laat U hoorori, maar, zegt spr, iaat U w kiitak opbuuwend werken. Msn moet i iet verbeten, dat do regeeriag ook moet denken, om de menschen die Uwe producten betalen moeten, om de ambtenaren, om de werklieden, die door het stopzetten van den kolenaanvoer werkeloos zijn geworden. Dool de heer W. Roeper Pz. wordt de wenschelijkheid betoond, dat de vee boeren ook peulvruchten en tarwe zul len verbouwen, een zaak die warm be pleit wordt door den heer W. Zegel. 't Is de boerenstand, zegt de heer Z. die het volk van heel Nederland kan redden. Wij moeten desnoods de minister vragen om dwingend op te treden, opdat ook de huurboeren kunnen helpen. Het idee van harte toegejuicht door den heer Klimp, vindt in de vergadering veel bijval, waarom het bestuur de vraag stelt of men bereid is dat in het adres op te nemen. Een vraag die toestem mend wordt beantwoord. De heer R. P. Keijser Cz. verwacht van het adres weinig heil, spr. neemt aan, dat alle in de vergadering zich her inneren wat over de voedselvoorziening is geschreven en hoe de Min. aanstuurt op verkleinen van den veestapel, een verzoek van de Texelsche schapen fokkers om hun veestapel in stand te houden heeft z. i. dus weinig kans op inwilliging. Laat de Texelsche schapeufokkers hun vee thans voor hoogen prijs opruimen, hun land scheuren en zoodoende profi- teeren van de hooge graanprijzen, 121 per 100 kilo tarwe, zegt de heer Keijser. Uit het door den heer Keijser gespro kene, maak ik op, zegt de heer Klimp, dat bij het goeddeels met ons eens is. De heer Keijser toch zegt, schapen op ruimen, land scheuren, wij zeggen land scheuren, scha-pen opruimen. Wil de heer K. zoover gaan, om van de Texel sche boer een bouwboer te maken, dat krijgt hij nooit gpdaan. Bovendien is spr. er van overtuigd, dat de minister, wanneer hij kan, de Texelsche schapen fokkerij, een bedrijf dat zoo hoog staat, zal willen redden. De heer Keijser blijft van meening, dat de adressen geen kans op inwilli ging hebben en acht het geraden, dat de boeren, gezien de ervaring van dit jaar, schapen opruimen, nu ze zoo goed verkocht kunnen worden. Wij rad9n niet aan, zegt de heer Klimp, de schapen te houden, zeggen niet je krijgt voer, maar ais we vragen hebben wij kans, anders zeker niet en wij bieden bovendien wat aan. Meent iemand, dat hij uit de schapenfokkerij geen inkomsten zal krijgen. Laat hij dan opruimen. De voorz. de heer Keesom, zegt dat met inkrimping van den veestapel altoos is bedoeld, de rundveestapel. Wij kunnen wel wat schapen missen, zegt de heer Keesom, maar ik zou de vergadering ontraden te veel op te rui men, want de opruiming van rundvee elders, brengt tegen een volgend jaar vraag naar lammeren en schapen met zich. Na nog eenige gedachtenwisseÜDg worden de discussiëa gesloten en de requesten ter teekening aangeboden. Naar wij vernemen, zal de tooneel vereeniging „Onder Ons" aan de Koog binnenkort haar eerste uitvoering geven. Dm Hoorn24 Sept. Bij de doopsgezinde gemeente alhier is beroepen de Weleerw. Heer P. Vis Proponent bij de A. D. S te Edam. (BuiteD voraatwoordeliiklieid der Redactie.) Geachte Redactie. In het laatste nummer van uw blad vind ik een stukje, gsteekend door den Heer W. Bakker Wz waarin deze drank bestrijder het oudbakken voorbeeld volgt van tal zijnea partijgenooten, steeds hamerende op get aanbeeld „de atcohol- fabricage moet worden stopgezet Zooa's ik reeds zeide is dit gedoe lang niet nieuw. De heer Gerhard heeft in de Tweede kamer, zooals U bekend zal zijn, reeds ten vorigen jare dit on derwerp breedvoerig ter sprake gebracht en door do regaering is reeds bij monde van Minister Posthuma nipt minder breedvoerig betoogd, dat wat de heer Gerhard verlangde, niet voor inwilliging vatbaar is. Ook Minister Treub had reeds te voren hetzelfde boweerd. Deze geheale, voor drankbestrijders zoo belang rijke, argumentatie scbijot den Heeren voorbij te zijn gegaan. Nog niet één procent van hetgeen aan graan rsocdig is, wordt voor de alcobolfabncage ge bruikte deze hoeveelheid graan komt dap waarlijk mot alldén aaa hot fabri< INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kent) van bovengenoemde vakken zeer geweneoht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigt IZQ daarom hun aandacht op bet weekblad voor Algebra en meetkunde, weekblad vos Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige, praktische wijze worden bebaudeli Van de vele onderwerpen, die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweedes derde machtsworteltrekkiDg. quadraten, rechtboeken, driehoeken, trapeziums, cirkel 'ï11* drie- en meerzijdige prisma's, Kegels, cylinders, hoeken, enz. Proefnummers worde To gratis en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aas aren dachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig j] abonnó op geven. Prijs fO,öO per maand. A. F. G. LE1DERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Witte de Witlistraat Amsterdam, Telefoon Zuid 4072, ceeren van het genotmiddel ten goede. Integendeel, in de eerste plaats kan zelfs ons dagelijksch brood niet gebak ken worden, als de alcobolfabricage stil staat. Immers de bij het bakken benoo- digde gist is een product van de alco bolfabricage en reeds daarom moet deze doorgaan. Vervolgens wordt het afge werkte graan als veevoeder gebruikt, hetgeen iedere landbouwer toch wel we ten zal. Wij hebben toch wel allen eens van „spoeling" gehoord. Hoe de Heer Bakker er aan gekomen is, dat de duur der broodkaart niet met 2 dagen behoefde te worden verlengd, als de alcoholfabricage stilstond is ge woon een raadsel. Het zal wel uit den- zelfden vruchtbaren duim komen, waar uit zoo velerlei andere argumenten ge zogen worden. Voor de bierbrouwerij wordt thans geen graan meer gebruikt. Alle invoer zelfs van mout, staat stil en den brou werijen is het reeds sinds lang verboden, graan hiervoor in te voeren. Ten tweede meent ondergeteekende toch nog op te merken, dat het stop zetten van de alcoholfabricage bij zeer weinig gewin aan graan voor broodvoor ziening ontegenzeggelijk groote werke loosheid zou meebrengen. Hoovele ar beiders zouden niet broodeloos worden ook al zou de broodkaart slechts een duur hebben van 7 dagen, (zonder nog te spreken van ons, arme vergunning houders). Ten derde is het een zeer belangrijk deel der bevolking, dat het genotmiddel, den sterken drank, zijnde een deel van het product, dat bij alcohol-fabricage ontstaat, nog op hoogen prijs stelt. Juist in deze donkere tijden is af en toe een opwekkingsmiddel op zijn plaats. Men begrijpe mij goed ik wensch g eens zins het misbruik zells niet het veel vuldig gebruik aan te bevelenneen, slechts het matige gebruik wordt door mij als geoorloofd bepleit. Heel wat zwartgalligheid, die ook een beetje spreekt uit het stukje van den Heer Bakker, kon gemist worden, indien bij tal van personen niet zulk een groot tekort aan opgewektheid bestond. U, M. de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, S. TERHQRST. Secr. van den Nederl. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters. Afd. Texel. Schapenfokkers. Hebt ge reeds land gescheurd om om zelf voeder, te telen Zo ja, dan mag u het voor uw schapen toch niet houden. Dat is zeer onaangenaam. Wij willen trachten het besluit van de Minister gewijzigd te krijgen, zodat ge 't wel moogt houden. Maar dan moet ge het adres komen tekenen. Allen. 't Is uw belang. Wilt ge voor 't volgend jaar land scheuren of meer land ploegen Wij menen, dat het in uw belang is, dat het voor de schapenfokkers een levens kwestie is. Maar dan moet ge 't zelf geteelde ook mogen houden. Dat willen we vragen en dan tevens beloven een deel van 't gescheurde te willen, bete len met volksvoedsel. Maar gij, schapenfokkers moet het a 1 les vragen, daarom adressen tekenen, allen, 't Is uw belang. Doet het dus, weest nu niet laks en lauw. Pachters, die niet scheuren mogen. Zijt gij bereid Teken dan. Uw eigenaar moet u, de noodtoestand in aanmerking genomen, toestemming geven. Dat mag niet anders. Krijgt ge, wat bijna ondenkbaar is, geen toestem ming, welnu gij doet uw plicht door u bereid te verklaren, door aan te dringen bij uw eigenaar. Zie advertentie. Het bestuur van de Afd. Texel. H. j|, Y. L. Texel, 24 Sept. Aangevoerd: 3 Paarden f200 a f350. 10 Koeien i 225,a f 325,—. 37 Rammen t30 a f 45,00. 2 Nuchtere Kalveren f-16,— a f 18 515 Schapen f 18 a f28,00. 394 Lammeren f8,a f 13, Te ond Vèr< Zondag 30 September 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, nm. half 3 ds. v, d. Waa. Waal, y.m. 10 uur Ds. v. d. Waa. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Visser. Oosterend, v,m. 10 uur de. v. Grasstek, Kerkoollecte, Cocksdorp, n.m. half 3 ds. v. Grasstek, GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 nur ds. Dage vos. nam. 3 nar ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de Heer J. YDtema tbeol. Cand. te Amsterdam, Den Hoorn, is weder te consulteeren voo Patiënten van Texel in he Marinehospitaal van n—12 uur arm Dijk 'aal anie ding aiog De Zjj, die iets verschuldigd zijn aan —1 wr te vorderen hebben van DIRK OOMlffö'; overleden in het gesticht van Weldadigh den 21 September 1917 worden verzo daarvan betaling of opgaaf te doen vu. den len October 1917 aan den Voorzitts van bet Algemeen Armbestuur te Texe J. C. VISSER. Nofaris te Texel, zal op Donderdag den 87 September 191? 'smorgeDs 10 uur, bfi het woonhuis ei ten verzoeke van den Heer A. van Kelf te Oudeschild op Texel, publiek verkoopen 25 gepolijst gegalvaniseerde platen. Duil sche platen, Amerikaanscheellebogen, band en staafijzer, blik, lood en tin, elot- ei rijtuigschroeven, nieuwe vijlen, ijzer- e: koptrdraad, sohoppen, vorken en oDder- deeleD, veevoeder- en binnenketels, lor- nui8- en kachelroosters, potten en roosten voor wa8chkachels, enz,, benevens worden opgeroepen naar de betrekking van te Oudeschild op eene jaarwedde vanflJö. Aanmelding in persoon bij den Burge meester voor 3 October a s. TE KOOP P. GIELIS, einde Koogerstraat. Verkrijgbaar eerste kwaliteit De ondergeteekende zal slachten, afïomstig van den heer H. Keijser. Prij jen 60 cent per pond en Biefstuk 75 ct. Donderdagmorgen a.s. af bon wen. Beleefd aanbevelend I- EELTLV, Slfger, Te loin id bi 'J Tes Oc

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2