N°. 3127, Zaterdag 6 October 1917. 31ste Jaargang. iiienws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. OR biad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advcrtcntiën daags voor de uitgave vóór 4 unr nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE N worden aangenomen by de Uiig. Firma LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat, BdroopTkxkl. li Regeeringswaren. De Burgemeester van Texel vordert ingevolge beschikking van den Minister ,hve%an Landbouw, Nijverheid en Handel, 'van allen, die aardappelen hebben rerbouwd, opgave van le de boeveelheid in kilogrammen, verdeeld naar de soortnamen aardappe- en, oogst 1917, welke door hen zijn of worden geoogst; 2e nauwkeurige omschrijving van de plaats(en) waar de aardappelen zijn verbouwd 3e nauwkeurige omschrijving van de plaats waar de aardappelen zijn en zul te worden opgeslagen. De;opgaven zullen worden ingewacht Bit er lijk 15 October 1917, hetzij ten gemeentehuize, hetzij ten huize van een der gemeentewachters. Texel, 6 October 1917. De Burgemeester voornoemd. BUYSING DAMSTE. vro Roffie- en tüeekaarten. Maximumprijzen. TEXEL, 6 Oct. 1917, Fanfarecorps. Dinsdagavond haifacht vergaderden in het hotel „de Oranjeboom" onder voorzitterschap van den heer Wagema- ker, directeur en welkende leden van het Texelsch fanfarecorps. Op een enkele uitzondering na waren allen tegenwoordig. De voorz. constateerde in zijn openings woord de goedo opkomst en achtte dat een bemoedigend verschijnsel en een bewijs dat de belangstelling bij de wer kende leden nog onverflauwd is. Vóór tot de behandeling van de agenda over te gaan, wijdde de voorz. eenige waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den overleden heer Rei- noud Moojen, die niet alleen als óud-!id van het corps, maar in velerlei andere opzichten, steeds getoond heeft, „het Texelsch fanfarecorps een warm hart toe te dragen." De instemming van de vergadering bewees, (Jat die woorden door de aan wezigen volkomen werden beaamd. Allereerst stelde de voorz. de vraag aan de orde ot men zou beproe ven de repetities, die door de tijdsom-\ standigheden werden gestaakt, weer te he-vatten. Ze werd algemeen toestem mend beantwoord. Vervolgens werd besloten pogingen in het werk te stellen om een repetitie lokaal te krijgen, omdat het gewone repetielokaal door verkoop aan zijne be stemming is ontrokken, terwijl dag en uur besproken werden voor de te hou den repetities. Zoodat er weer alle kans bestaat, dat het fanfarecorps nieuw leven zil worden ingeblazen. Met dank voor de opkomst en de aangename bespreking werd de verga dering te ruim 10 uur door den voorz. gesloten. Vliegmachines. Verleden Zaterdag landde bij Cadzand een Eogelscha vliegmachine, bemand met 2 personen, bij Sas van Gent een groote Duitsehe vliegmachine, bemand mee 3 personen. De vliegers en de machines werden geïnterneerd. Vlieland. Vrijdag j.l. was ons dorp in vlaggen- tooi ter eere van de inkomst van onzen nieuwen burgemeester. De heer Blanke- stijn arriveerde met zijne echtgenoote om vijf uur per Min. Kraus en werd terstond begroet door het Vlielands Fanfarecorps, op den steiger opgesteld. Door de leden van den raad ingehaald en begeleid begaven de burgemeester en mevrouw zich naar het dorp. Bij den steiger zong de schooljeugd een welkomstlied. Muziek ging den stoet vooraf. Bij het raadhuis, waarvan de ingang versierd' was, werd Mevr. Blan- kestijn een bouquet aangeboden. De installatie werd verricht door den heer I. C. Kooijman. Zaterdag ward de jeugd door don burgemeester en zijne echtgenoote onthaald. Men meldt uit AalsmeerNaar aanleiding van de buitengewoon vele diefstallen van aardappelen, groenten en fruit te velde gedurende de laatste dagen, waartegen de politie alleen vrij wel machteloos staat, hebben de kwee kers besloten, gezamenlijk eenige keeren in den nacht een algemsene klopjacht te houden. Vroeger is dat reeds ge beurd op aardbeiendieven, waarbij even eens is gebleken, dat dit het eenige middel is om de dievenbende te betrap pen en te verdrijven. Hoe erg het is 1 Donderdagnacht overleed te Middelhar- nis een alleenwonend man. Vrijdagmor gen 10 uur hadden zich reeds 24 perso nen aangemeld diens woning te huren 1 Geen verwarming in treinen en stations. Men weet dat men in den komenden winter in onverwarmde treinen zal rijden. Wij kunnen aan deze mededeeling nog toevoegen, dat gedurende dezen winter ook op de meeste stations de verwarming achterwege zal 'blijven. Alleen op de groote stations, waar men centrale verwarming heeft zal men deze handhaven, maar in de kleine stations zal men, evenals in de treinen, kou kunnen lijden. Tel. Voor de zuinige huisvrouw. Bij de hooge wol- en sajatprijzen is het niet te verwonderen, dat door de huisvrouwen van alles bedacht wordt, om de kousen tot nu toe minder gebrui kelijke wijze heel te houden. Sommigen verstellen de kousen, „de een met de ander,,, anderen weer maken onder den voet een zooltje van stof, wat na ver sleten te zijn, gemakkelijk en op weinig kostbare wijze te vervangen is. Dit laatste is vooral voor kinderen, die nog al eens op de kousen loopen, zeer aan te bevelen. Be Pluimveeknoeier ij Donderdag j.l. is te 's-Gravenhage het onderzoek in zake de pluimveeknoeierij hervat Het onderzoek wordt geleid door de Rijkscommissie van Toezicht, terwijl mr. Tü. Heemskerk bij het verhoorder getuigon aanwezig is. Aan mr. Heems kerk is als secretaris toegevoegd, mr. Del Cimpo, die bij het onderzoek naar d9 beschuldigingen tegen het Rijksgraan- bureau eenzelfde functie bekleedde. De hoofdinspecteur Smits, is, hangende get ondwzoek door de Rijkscommissie hescborst. (aTel") Licht- en brandstof besparing. In een advertentie in het Dagblad v. Heldor kondigt een sociteit daar ter plaatse aan, dat gedurende de winter maanden slechts drie dagen per week het lokaal verlicht en verwarmd zal zijn. Naar aanleiding daarvan schrijft de redactie het volgende Het is een practische maatregel, liever drie dagen in de week voor voldoende licht en warmte te zorgen, dan iederen dag op bekrompen wijze. Maar waarom zouden andere publieke lokalen in den honger- en gebrekwinter, die ons wacht, ook niet deze methode volgen Is het niet mogelijk dat koffiehuizen en restaurants, die in klasse van bezoe kers gelijk staan, met elkaar een rege ling treffen om beurtelings enkele heele of halve avonden iets royaler met vuur en licht te kunnen zijn Waarom sluiten burgers zich in hun kring niet bij elkaar aan, om op enkele avonden van de week gemeenschappelijk een lokaal goed te verwarmen en te verlichten, en ook zonder feest en vertering daar gezamenlijk den avond door te brengen Ontegenzeggelijk zou op deze wijze in de gemeente veel gas en brandstof kunnen worden bespaard, waardoor dan de verdere distributie wat ruimer zou kunnen geschieden. In sneeuw en koude. N. Vallot, directeur van het beroem de observatorium op den top van den Mont Blanc, den hoogsten berg van Europa, deed een belangrijke mededee ling aan een berichtgever van het Parijsche blad l'Etoile Bleue, het orgaan van den Franschen Nationalen Bond tegen het Alcoholisme. Hjj zei dan het volgende „Drie en dertig maal besteeg ik den Mont Blanc Ik weeg vijftig Kilogram. Gedurende do vijftien jaren, waarin ik dozen moeilijken arbeid verricht, heb ik niets dan water gedronken. Als ik op den top van den Mont Blanc aan kwam, gingen mijn gidsen, groote drin kers van wijn en sterken drank, slapen, terwijl ik dadelijk aan 't werk ging fotografeeren, hoekmeten enz. Soms bleef ik drie weken achtereen daarboven aan het werk, altijd met een temperatuur beneden nul. Énkele gid sen heb ik moeten ontslaan, omdat zij sterken drank en te veel wijn gebruik tenzij konden geen weerstand bieden aan de vreeselijke vermoeienis van de bergbestijging en de strenge koude op don top. Ziedaar ervaringen, die bewijzen dat gebruik van sterken dranken misbruik van wijn niet enkel geen kracht geven of, warmte, maar ook dat ze veel na deel berokkeneu als het noodig is groote vermoeienis te doorstaan en te worste len tegen de koude." De grieven der boeren. De Noord-Brabantsche Christelijke Boerenbond heeft zich tot den minister van landbouw gewend toet een adres, waarin het o. m. dank zegt voor de ge troffen maatregelen, waardoor het beslo ten heeft de boeren niet meer te advi- seeren andere gewassen in plaats van rogge en tarwe te verbouwen. Het H B. verklaart echter teleurgesteld te zijn, dat le de prijs der rogge niet is gesteld op f25 de 100 kilo; 2e. niet too^zegd is, dat de prijs der kunstmest stoffen zal worden verlaagd en 3e. niet een doel van den oogst voor eigen levens onderhoud aan de boeren is gelaten Hét H.B. verzoekt alsnog deze ver langens iu te willigen. i vo Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor dek Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederlakd 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertcntitn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjonummora 8 Cts. per nummer. ïht )rd; Burgemeester en Wethouders van Texel oaken bekend.dat van 8 Oct. tot en met 14 Oct. j.s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal njn: op elke blauwe bon no. 13 1 hectogram ons) zachte zeep op elke groene bon no. 18 öf l'/a ons rijst il 1ons gort öf 1'/- ons havermout op elke gele bon no. 15 hectogram doofiormaal bak- en braadvet. Bovenstaande goederen mogen niet anders Jan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 5 Oct. 1917. r Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. AARDAPPELEN. ass De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat na 15 October a.s. koffie en thee aan verbruikers niet anders mag wor- den afgeleverd dan tegen in ontvangstneming van bons en in hoeveelheden, welke telkenmale zullen worden bekend gemaakt. De boné worden enkel verstrekt ten behoeve van personen, die den 16 jarigen leeftijd heb ben bereikt. Voor het afhalen der bons wordt zitting ge houden in de O. 1. school te den Burg op Maandag, Dins- ig en Donderdag a.s. n.m. van 4.30—5.30 uur R. K. school te den Burg op Dinsdag, Woens- ig en Donderdag a.s. des n.m. van 4—6uur; O. 1. school te de Cocksdorp op Dinsdag en Woensdag des n.m. van 4—5.30 uur; O. 1. school te Midden-Eierland op Dinsdag, en Woensdag des n.m. van 4—5.30 uur O. 1. school Zuid-Eierland op Zaterdag 13 October a.s. des n.m. van 6—8 uur O. 1. school te den Hoorn op Woensdag 10 October en Zaterdag 13 October a.s. des n.m. van 2—4 uur O. 1. school te de Koog op Dinsdag a.s. des ,m. van 4—5 uur; O. 1. school te Oost op Donderdag a.s. des .m. van 4—5 uur O. 1. school en de school met den Bijbel te Oosterend op Dinsdag en Donderdag a.s. des ,m. van 4—6 uur; O. 1. school te Oudeschild op Dinsdag a.s. des •tn. van 4—6 en op Woensdag a.s. des n.m. vïn 5—6 uur; O. 1. school te de Waal op Maandag a.s lies n.m. 4—5.30uur Aanbeveling verdient het geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Texel, 5 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, hat is vastgesteld als maximum kleinhandel- prijs voor: Zout: 11 cent per K.O. Lucifers2'/- cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks Petroleum voor huishoudelijk gebruik: 44 cent per liter. Texel, 6 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding, daarvan, ter kenuis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 9 Oct. 1917, des voormiddags te 10.30 ure in do daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 5 Oct. 1917. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohieren uan schoolgeld. 3. Goedkeuring begrooting uan en sub- sidieleening aan het Algemeen Armbestuur uoor 1918. 4. Aanbieding gem. begrooting 1918. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te de Cobksdorp. 6 Ingebruikgeuing schoollokaal te den Burg. 7. Rooien uan boomen. 8 Verzoek Jtf. Houtwipper, tegemoet koming kosten uan afüeining tengeuolge uan slootdemping. 9 Verhooging jaarwedden nachtwakers. 10. Wijziging besluit geldleening tot dek king distributiekosten. 11. Wijziging heffings-uerordening hoofd- oms/ag.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1