N°. 3131 Zaterdag 20 October 1917. 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschfjnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adverteutiön daags voor de uitgave vóórt uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bg de Uiig. Fibma LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Bübs op Texbl. Regeeringswaren. Petroleum. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht, dat de petroleum, op een distributiekaart verkregen, uitslui tend mag worden gebruikt door dengene te wiens name de kaart staat. Overtreding is strafbaar. Texel, 19 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Melkprijs. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht, dat door den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del is bepaald a. dat de consumptiemelk, welke door de verbruikers bij den boer wordt afge haald, niet duurder mag worden ver kocht dan voor 14 'A cent per literen b. dat de consumptiemelk, welke bij de verbruikers aan huis wordt bezorgd, niet duurder mag worden verkocht dan voor 15 cent per liter. Overschrijding van bovenstaande prij zen kan worden gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Texel, 17 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Vervoer van kaf, uitschóonsel uit granen, enz. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en flande varboden heeft stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsge- wassen af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Texel, 17 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 20 Oct. 1917. Aan de berichten uit de St.Crt. ontleenen wij dat aan den heer H. I. Monté, als gemeentebode een pensioen is verleend van f261.'s jaars. Met ingang 16 November a.s. is benoemd tot brievengaarster te Eierland mej. T. Bakker de Waard. Bij paal 11 is aangespoeld het lijk van een officier der Duitsche marine. Het lijk wordt Zaterdag met militaire eer op de algemeene begraafplaats nabij den Burg ter aarde besteld. Oost, 19 Oct. De heer M. H. Tuinder, hoofd der school, alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Opmeer, gemeente Spanbroek De koolverzending uit polder Eier land is begonnen. De inlading heeft plaats aan den steiger, alhier. Reeds zijn twee schepen vertrokken. Oosterend, 19 Oct. Woensdagavond j.l. werden de bur gers wederom bij klepelslag opgeroepen, om over de 'melkbeweging te spreken. Bijna 100 personen waren aanwezig. De heer M. Timmer fungeerde weder als voorzitter en riep allen een welkom toe. Hij verheugde zich er over, dat men zoo gemeenschappelijk en eensge zind is in het protest tegen het opdrij- vèn van de melkprijzen. Medegedeeld werd, dat de melkboeren afwijzend hadden beschikt op het ver zoek om de melkprijzen weer terug te brengen op 11 cents per L. Een desbe treffend schrijven werd voorgelezen. Aan het voorloopig Bestuur werd nu opdracht gegeven, om te trachten melk van elders te krijgen. Een paar perso nen steldeu zich beschikbaar, om daar voor inlichtingen in te winnen. In af keurenden zin werd gesproken over de prijsopdrijving, die zoozeer drukt op de armen en aan zieken het noodige ont-, houdt. Verder werd in schema gebracht, hoe men zou handelen, wanneer slagen mo gelijk was. Tot bestrijding van de voorloopige kosten werd van de aanwezigen een kleine geldelijke bijdrage gevraagd. Een gehouden collecte bracht f 7,097« op. - Nog melden zich 25 personen aan voor de vereeniging „Dorpsbelang," zoo dat de ledenlijst reeds 87 namen bevat. Hierna werd de vergadering met dank aan de aanwezigen en een opwekkend woord gesloten. De Engelsche dwangmaatregel. In verband met de moeilijkheden, welke zich thans tusschen Nederland en Engeland voordoen, willen wij er hierbij op wijzen, dat aan den eenen kant, naar door Nederlandsche genie-officieren posi tief werd vastgesteld, het zand en grint dat door Nederland naar België wordt doorgevoerd, daar door de Duitsche autori teiten slechts voor niet-militaire doel einden wordt gebruikt. Aan den anderen kant zijn door Enge land groote hoeveelheden munitie door Noorwegen naar Rusland vervoerd. Ten slotte is het in dit verband niet kwaad er nog eens aan te herinneren, dat Amerika in den tijd, toen het nog niet tot de oorlogvoerenden behoorde, steeds op het standpunt heeft gestaan, dat niet alleen de doorvoer, maar ook de vervaardiging en de aflevering van munitie aan de oorlogvoerenden vol komen in overeenstemming was met het volkenrecht. R. N. De „Tagliche Raudschau" beslnit een uitvoerige beschouwing over da moeilijk heden waarin ons land tengevolge van den toenemenden druk der Entente ver keert, met de volgende opmerkingen „Wat het levensmiddelenvraagstuk be- treit, Holland kan ook, indien alle toe voer van overzee wordt afgesneden, zich in geval van nood zelf voeden. Weliswaar zou ééa der voornaamste bestaausbron- nen van Holland, landoouw en veeteelt, die sterk op overzeesche meststoffen en voeder zijn aangewezen, hierdoor groote zware schade lijden, en zou de terugslag hiervan zich op de voedselvoorziening kimnen doen gevoelen, doch tegeuover de ontbrekende tarwe, produceert Hol land meer rogge dan het verbruiken kan. Ook zijn aarnappeloogst is zeer ruim, en voorziet eveneens in de behoeften van het land. Holland kan dan ook de bedreigingen en de afperserspolitiek der Entente met tamelijke kalmte tegemoet gaan. Zijn voedselvoorziening kan zelfs door een algeheele afsnijding der overzeesche toe voeren niet in gevaar gebracht worden, terwijl het voor het op gang houden van zijn economische leven steun aan Duitsch- land heeft, wat nog dezer dagen door het tot stand komen van de Duitsch- Nederl. kolenovereenkomst bevestigd werd." De „Times" zegt over de grintquaestie o. a. „Wij hopen en verwachten, dat Neder land ons spoedig in staat zal stelleD, het onze gunsten te blijven verleenen. Maar laten wij geen fout maken, Nederland kan geen gunsten van ons verwachten, nu noch later, het kan geen Engelsche kolen invoeren en gebruik maken van Engelsche kabels, terwijl het den vijand, gelegenheid geeft, materialen voor zijn beton door Nederland te vervoeren. Gelatengranen en peulvruchten De Minister van Landbouw maakt, ter aanvulling van zijn beschikking van 14 Aug!, bekend, dat de volgens boven genoemde beschikking aandelandbouwers teruggegeven (zoogenaamd gelaten) hoe veelheden granen en peulvruchten voor de voeding van eigen vee slechts in ge- dorschten toestand mogen gevoederd worden, en wijst belanghebbenden er nadrukkelijk op, dat overtreding van dit voorschrift zal worden beschouwd als het belemmeren van maatregelen in het belang der distributie genomen en als zoodanig zal worden vervolgd. Oogst in beslag genomen. De burgemeester van Winterswijk heeft beslag gelegd op den geheelen rogge-oogst van dit jaar bij den land bouwer E. in Dorpbuurt, die betrapt was op het voederen van rogge aan zijn paarden. Verbouw van gewassen op contract. De Minister van Landbouw, gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwge wassen op contract te verbouwen of om bouwland te verhuren, waarschuwt be langhebbenden nadrukkelijk tegen het aangaan van desbetreffende contracten, aangezien bij de ook het volgende jaar te verwachten schaarschte aan voedsel voor mensch en dier, de Regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kuanen houden en geen ander ver voer vau deze gewassen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van de betreffende boerderij, waar ze door de Regeering in bezit genomen zul- len worden. In beslag genomen. Te Leeuwarden is in eenige pakhui- zen in bezit genomen 10,000 E.G. stijf sel, 8i00 stukken Kwatta-chocolade, 100,000 doosjes lucifers, 3000 reepjes chocolade, 1000 E.G. cacaopoeder, 2000 E.G. maizena, 10 kisten gecondenseerde melk, 30 pond koffieboonen, 19,000 dub bele stukken harde zeep, 13 pakjes cacao en 7 kisten cacao. De centrale controle op de Distribu- wet te Rotterdam heeft weer groote partijen levensmiddelen in bezit geno men, w. o. 500 kisteu stijfsel, 340 kis. ten maizena, 700 kisten zeep, 180 kis. ten gecondenseerde molk, 420 vaten cacao, 200 balen peperkorrels, 120 pak ken cacaoboter, 90 vaten lijnolie, 95 kisten slaolie en een aantal manden met potten jam, 300 kisten pudding poeder, 500 E.G. thee, eenige vaten olie, 60 kisten gecondenseerde melk, eenige balen cacaoboter en 200 E G. vet. Nog zijn gisteren voor de regeering in pakhuizen te Rotterdam in bezit ge nomen 1000 kisten zeep, 600 vaten vet, 135 vaten carbid, 125 vaten olie, 600 kisten gecondenseerde melk, 200 kisten kaarsen, 210 kisten lucifers en 700 vaten cacao. Dijk doorgebroken. Tengevolge van den hoogen stand van het boezemwater zijn gisteren in den ringdijk van het Durgerdammer Diep, (gemeente Ransdorp) eenige gaten ont staan, zoodat de polder, groot 34 H.A., geheel overstroomde. Het vee is gered. Verleden jaar werden de beide boerderijen door den watersnood vernield. Verhooging van vergoeding voor dienstplichtigen. Naar wij vernemen worden aan het ministerie van Oorlog plannen overwo gen om binnenkort het maximum der toe te kennen vergoeding aan de gezin nen van dienstplichtigen bij de militie, landweer en landstorm te brengen van f2 op f 3 per dag. Beschuit. De directeur van het Centraal Brood- kantoor vestigt er de aandacht op, dat, met ingang van 16 dezer, beschuit uit sluitend mag worden verkocht en ge kocht op bons der wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt van het broodgewicht op de bon aan gegeven. Veel ivater. Men schrijft uit Hoorn aan het Hbld. Door de ontzettende hoeveelheid regen, die de laatste weken is gevallen, staat het water in de polders zóó hoog, dat de watergemalen dag en nacht moeten werken, om de polders weer op peil te brengen. Om zich eenigzins een denkbeeld te kunnen vormen van de hoeveelheid water, die zoo'n machina verplaatst, deelen we hot volgende mede Het stoomgemaal van de Vier Noor derkoggen te Medemblik heeft de vorige week nacht en dag gewerkt en daar per minuut 700 M3. water wordt uitge- malen, beteekent dit voor de 7 dagen 7 X 24 X 60 X 700 M3. of 7 056 000 M3. Een waterwagen van de H. IJ. S. M. kan 10 M3. water bevatten. Wanneer genoemde hoeveelheid dus zou worden gestort in waterwagens, zou men er 705 600 noodig hebben, die vormen een trein van 3528 E.M. Om den regenval te schatten diene nog, dat in 3 dagen zooveel water per M2. is gevallen als in de laatste 10 jaar slechts eenmaal in een maand de grootste regenval was. De doorvoer van zand, grint en metaalafval. De „Tel." verneemt uit Londen, dat de Engelsche regeering geneigi is de kwestie van den doorvoer van zand, grint en metaalafval door Nederland naar België aan arbitrage te onderwerpen, indien tijdens het onderzoek de door voer wordt stopgezet. Een lange reis. Te Anna Jacobapolder (St. Philipsland) kwam 13 October een brief aan, die in Januari 1917 verzonden was en eerst een reisje naar Iodië maakte, omdat er 0. a. op stond „Café Lombok." Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dsn Burg 40 Ct«. Franco per post door go- heel Nederland 56' Cts. Nur Amerika en Andere landen met rorhooging der porto'.. Prijs der Adwrtentièn. Van 1 lot 5 regol. 30 Cta, Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letter, en Vignetten worden n.ar pla»taruimte berekend. Bewjj.nammer. S Cta. per nummer. olt Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend.dat van 22 Oct. tot en met 28 Oct. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal ZI'op elke blauwe bon no. 15 1 hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 20 öf 1 /3 ons rijst öf l'/j ons gort öf V/, ons havermout; op elke gele bon no. 17 '/t hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 1 één ons groene erwten op elke rose bon no. 9 een half pak kaarsen of een half pak schemerlichten. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texei, 19 Oct. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1