Bijeenkomsten Stoomzuirelfaöriek SamsmriF rr 'ec c ia ep! INGEZONDEN STUKKEN. Markt feeric litem. Advertentiëm Advebtentiën. NUT. Uitbetaling IE J V ior is V 3T. Predikbeurten Dr. D. L.; BAKKER, h em Huishoudelijke vergadering I I D (Va- nijr en 1 fn rer Den Hoorn15 Oct. Door den hoogen waterstand binnen is er niet aan te denken om de bieten met wagens van het land te balen. Daarom heeft een bouwboer een jol in de sloot gebracht en worden de bie ten zoo naar den beharden weg gevoerd. Bij paal 6, is aangespoeld een vat petroleum. hoe minder brood hoe beter Hoewel brood algemeen beschouwd wordt als het voedsel bij uitnemendheid heeft de Fransche geneesheer dr. Sabou- rand onlangs aangetoond, dat tal van huidziekten, waaraan corpulente perso nen lijden, veroorzaakt worden door overmatig broodgebruik. Wanneer die zelfde ziekten bij magere mem-chen op treden, vertoonen ze een heel ander ziektebeeld. Op het dieet dat de medi cus zijn patiëoten voorschrijft, worden boonen en erwten geschrapt, terwijl over brood niet gerept wordt. Verstan dig doet men echter om alle brood te weigeren. Dr. Sabourand heeft gecon stateerd, dat een absoluut brood verbid een onmiddellijke verbetering deed op treden, schrijft het „Maandbl. tegen Verv," Ook voor magere menschen beveelt dr. Sabouraud vermindering van brood gebruik aan, want alle huidziekten, die vergezeld zijn" van maagstoornissen, worden daardoor in korten tijd gunstig beïnvloed. Aardappelen in de hooikist. Een lezeres schiijft aan de „avondp" „Naar ik af en toe hoor, wordt er door verschillende huismoeders geklaagd over het koken van aardappelen met behulp van de hooikist. En ik geloof, dat dit te wijten is aan een verkeerde behan deling, die ook voorgeschreven wordt in z g. handleidingen voor dit nuttig hulpmiddeln.l. om de aardappelen in de hooikist te doen met het kokende water liefst nog wel „de pan geheel yol. .Laat, men mijn raad eens opvolgen N de aardappels -7 minuten op het vuur koken, dan vlug al het water er afgie ten tot laatsten droppel, dan in de hooikist, ook al is de pau baif en een derde vol en Da drie kwartier of een uur heeft men verrukkelijke, heele en gebloemde, kruimige aardappelen. Wie dit zoo doet, doet het nooit weer an ders. 'n Boertje komt een boekwinkel in een aanzienlijk fabrieksstadje binnen stappen en vraagt een aanvrage-formulier voor koffiebons. Op zijn verzoek schrijft de boekhandelaar de namen der huis- genooten opde baas zelf, de zeune, de dochter, knecht en meid. Dan vertrekt hij om het ten gemeentehuize in te leve ren. Doch nog geen twee buizen ver keert hij weer terug. 'k Heb er nog oene vergetten, zegt hij tegön den boekhandelaar. Wie dan Och, de vrouwe van 't hüs. Ned. Draadnagels. De Minister vaD Landbouw vestigt de aandacht van alle verbruikers van draad nagels op de schaarscbte aan grondstof fen voor de vervaardiging van dit arti kel en geeft in overweging bij het ge bruik de uiterste zninigheid te betrachten en bot opnieuw gebruiken van oude draadnagels zooveel mogelijk te bevor- doren. Indien aan verbruikers voorraden be kend zijn, di9 uit speculatieve doeleinden worden vastgehouden, zal daarvan gaarne aan de afdeoling Crisiszak'en van het Departement van Landbouw opgave worden ontvangen. Rijwielbanden. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld een distributieregeling voor rijwielbanden. Iogesteld is een Rijksbureau (Parkètr. 18, den Haag) voor de distributie van rijwielbanden.. De Minister stelt den prijs vast tegen welken rijwielbanden ten hoogste in deD groot- tusschen- en kleinhandel mogen worden verkocht. De quaiiteiter, 'van de banden worden door letters aangeduid. Het is verboden rijwielbanden te ver- koopen of af te leveren of ten verkoop in voorraad" te hebhen, die niet zijn voor zien van een Rijkscontrölestempel. Spijkers. Men schrijft uit Weert aan de Msb. Spijkers of draadnagels schijaen in België in voldoende mate en tegen bil lijken prijs verkrijgbaar, want in den laatsten tijd is in dit artikel aan ODze grenzen een drukke handel ontstaan. Deze handel is frauduleus, want de uit voer van spijkers uit België is aan uit voerrechten onderworpen. Naar Neder land is de invoer echter vrij, en van deze vrijheid wordt profijt getrokken. Suiker. Aan „Het volk" wordt gemeld, dat de Regeering heel den oogst van sui kerbieten zal overnemen. Alle suiker wordt regeerings-suiker. De fabrikanten zullen de regeeringsbieten tot suiker verwerken en die tot een overeengeko men prijs aan de Regeering leveren, die zorgen zal voor de distributie. De, suikerprijs voor het publiek zal ondanks de vermeerderde productie kosten, niet worden verhoogd, want de Regeering zal 5 cent op het pond toe leggen. Nu is de prijs der industrie met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bijslag van 5 cent op de particu liere suiker weer goed te maken. Goedkoop versterkend middel. „Wat 1 Drink je water „Ja, zuiver gefiltreerd waterVindt je dat zoo gek Zeker, het is goed om beelemaal te verzwakken. Water zit heelemaal niets in, geep fut, geen kracht? Wat zeg je. Verzwakken door water Denk je dan dat stieren en ossen Beiersch bier drinken En dat leeuwen in de woestijn bij hun maaltijd borde aux naar binnen slaan En toch zoudt gij, die kracht zocht in alcohol niet graag een wilde stier of een brullende leeuw tegenkomenNeen mannetje water, zuiver, dat is het goedkoopste versterkend middel, dat bestaat. Oorlogsvatia Allemaal dood Duitschland overwint zich doodEngeland betaalt zich dood Japan lacht zich dood. Wanneer je niet over de t hebt te beschikken. Ziehier een illustre mop uit de „Oude Groene"; „Engevolge van de ransoenee- ring van demoe men nie verbaasd zijn biunenkor soorgelijke berichen in de ouranen e reffen." Geen Jruitaankoop voor Duitschtaud. In tegenstelling met loopende geruch ten, volgens welke het niet koopen voor Duitsche rekening van fruit op de Neder- lamjsche veilingen zijn oorzaak zou vin den in leveranties van slechte kwaliteit verneemt het „Vad." dat de oorzaak van het stopzetten van dezeu export ligt in de omstandigheid, dat de Duitschers uitsluitend met papier willen betalen. Net, om onderzeebooten te vangen aan gespoeld. Op Schiermonnikoog zijn de laatste dagen eenige mijnen aangespoeld en een groot staaldraadnet met meer dan 100 glazen bollen en twee kleine mijnen om ODderzeebooten te vangen. Raakt een schip of onderzeeboot in zoo,ij net verward dan slaan de kleine mijnen tegen de romp en komen zoo tot ont ploffing. De twee mijnen zijn door de mili tairen gedemonteerd. N w s. De treinen worden niet venuarmd. Naar wij vernemen heeft de Regee ring thans aan de spoorwegdirecties de vereischte toestemming verleend om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. Tel. De steenkolen uit Duitschland. Dinsdagmorgen zijn de eerste wagon ladingen Duitschè steenkolen voor Nedèrl. Zevenaar gepasseerd. Burg er dienstplicht. Naar verluidt zou bij de regeering in overweging zijn het indienen van een wetsontwerp, regelende den burgerdienst plicht. B., te Lutte, legde een bunsing- klem in zijn kippenhok, omdat hij ge regeld eieren vermiste. Hij ving een ingekwartierd soldaat, die 's nachts met ijselijk gekerm de aandacht op zich vestigde. Amerika en Nederland. „Justus Minus" geeft, in het Hbl. volgend puntdicht Jonathan weigert zijn vriend het brood, Rooft hem zijn schepen en knijpt hem dood. Kent daar de wereld een voorbeeld van? David verloochend door Jonathan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u plaatsing voor hei onderstaande, waarvoor bij voorbaat dank. Het wee is goedkoop, de vleeschprijzen moeten omlaag. Deze stelling, als een axioma den volke verkondigd in alle toon aarden, den slager gemoedelijk waarschu wend, doch ook dreigend, deed mij de gevolgtrekking maken, dat indien inzake de distributie maatregelen het publiek ook zóó veelzijdig en aanhoudend werd inge licht, ongetwijfeld de ingewikkelde distri butie-machine beter, veel beter zou loopen. Het slagersterrein lijkt wel een rendez vous, waar de politieke partijen zich ko men verbroederen immers op dit gebied zijn alle het eensde slager is een afzet ter. „Verschil en kwaliteit" wat zou 'c. Nu ja er is wel wat verschil, maar toch niet zooveel dat het'tgroote'verschil in vleesch prijzen rechtvaardigt. Dit is ongeveer de uitspraak van allen. Konden wij deze mehschen eens opdragen voor ons ter markt te gaan, natuurlijk op eigen risico, want de financieele zijde is voor den meDsch toch nog altijd de ge voeligste plek. Ik geloof, het zou wel hel pen. Dit is zeker, zoo de strooming bij den rundveeverkoop, die zich reeds hier en daar baan breekt, algemeen wordt, zal weldra iedere slager magere klungels slachten, de vette beesten blijven dan on verkocht, er wordt niet meer gemest, want voor de lage prijs kan toch zeker niet gemest worden en de vetnood, die zich nu reeds openbaart, zal eene schrikbarende hoogte bereiken. En dat vet onontbeerlijk is, daarover is ieder het eens en wie voorzien het volk van vet? Enkel en al leen die ondeugende kwaliteitslagers.. Zoolang voor best vleeesch flinke prijzen kunnen worden bedongen, zoolang kan de slager voor een beste vette koe een Hin ken prijs betalen; kan dus de boer loonend mestenzoolang ook kan het volk zich het onmisbare vet verschaffen. Het is wel duur, doch het is aanwezig. Iedere goede slager moge' op zijn behoud bedacht zijn, en ik vind het een verstandige maatregel, dat vélen reeds zonder vleesch geen vet verkoopen. Bij vleesch behoort vetdat vet is weldra van elders niet meer aan te voeren. Ieder iè dus op zijn eigen slach ting aangewezen en ten slotte zullen alleen de goede onder de slagers zich zelve kun nen bedruipen. Dat zal waarschijnlijk nog het machtige wapen blijken te zijn om flinke zaken te beschermen, beunhazen uit het vak te weren en voor het koopende pufiliek te behouden wat het meest noodzakelijk is. Dat zij dan ons aller leusGeen vleesch, geen vet. J. P. KIKKERT, Slager. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 13 tot en met 19 Oct. 1917. GEBORENPieter, z.v. Job. Dogger en C D&kK6r OVERLEDENAntje Bakker, 86 jaren, wed. van Klaas Langeveld. ONDERTROUWD: t GETROUWD: Ueene' Zondag 21 October 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n.m. half 3 uur de heer Nijenhuis van Oegstgeest. Koog, v.m. 10 uur de heer Nijenhuis van Oegstgeest. D«t Hoorn, m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. half 3 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Schoolcollecte. Cocksdorp, n.ïn. half 3 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Ym. 10 nnr ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal/ Den Hoorn, Purmerenu, 16 Oct. Aangevoerd 1188 Runderen waaronder: 645 vette kooien 80_dl20Ct. per K.G r,7 Gelde koeien i 85 a 175 Melkkoeien f 160 a 280. 26 stieren. 87 vette kalveren f 1,30 a f 1.50 p. Kg. 135 Nuohtere kalveren f 12 a f 15; 3240 Schapen f 12 151, 0— Lammeren f a f 351 vette varkens f 1,10 a f 1.20 per Kg. 52 magere varkens 112 a 1 26,00; 48 biggen f 4,00 a i 9,00 kipeieren f 15,00 a 116.—per luOj Schagen, 18 Oct. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 219 Vette Koeien 1 160 a f480,00; 20 Kalf koeien f 220 a f 320; 16 Nuchtere kalveren 1 10 a f 22. 210 Overhouders f 12 a f 22.00 1442 Vette Schapen f 24 a f 53.00 Vette Varkens 000 a —0 ct. per Kg, 15 Magere Varkens f 15,a f 28, 98 Biggen f5.— af 9,00; Lammeren f af .00 Boter f 2.40 a f2.50 per K.G. Kipeieren f 15.00 a 1 16,00 per 100 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. GEBORENPIETER zoon van Joh. DOGGER en A. C. DOGGERBakker. Oudeschild, 16/10 '17. Voor de vele bewijzen van deelaemiug ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder, DIRK KUITER, betuigen wij onzen hartelijken dank. luzonderheid aan Dr. WAGEMAKEH voor de verleende hulp, aan Ds. BUIS KOOL voor de woorden van troost tot ons gesproken, aan buren en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer den overledene bewezen. fam. P. KUITER. Haven, Oudeschild, October 1917. Met deze betuig ik mjjn hartelijken dank voor de -talrijke bewijzen van deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van mijn teergeliefden echtgenoot ondervonden Wed. M. ALÜERLIE8TE Saris. IJmuiden, Kanaalstr. 136. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die bij het ongeval aan HENDRIK DE RIDDER Hz. overkomen hunne hulp hebhen verleend.In het bijzonder aan den Heer VAN MALDEGEM voor het thuisbrengen. Hdr. de RIDDER Hz. en Echtgenoote, op Dinsdag, 23 October 1917, 's avonds 8 uur in hotel Texel. op Woensdag, 24 Oct. te deD Burg in het Café van den heer C. KUIJPER op Donderdag, 25 Oct. te Oosterend in het Cafe van den heer IJ. KOPPEN op Vrijdag, 26 Oct. te de Waal in'het cafe van den heer A. p. EELMAlV- op Zaterdag, 27 Oct. te den Hoorn in het caié van den heer K. KUIJPER; steeds 's avonds te 7 uur zal de heer RijksveeteeltconsuleDt, een causerie houden over: „Het doel, de inrichting en de werkwijze der Vereeniging tot verbetering der Schapenfokkerij in N.B. Vrjje toegang voor Schapenfokkers en belangstellenden. te EIERLAND. op Donderdag 25 October, bij Gez. BUIJS, n.m, 5 uur. Na afloop vergadering. Uitreiking nieuwe aandeelen. Oude aandeeieu meebrengen. Het Bestuur. FIRMA LANGEVELD DE ROOIJ belast zirli met de plaatsing uan aduertentiën in an dere couranten en met de leuering uan Cou ranten en Tijdschriften Die i uldif he irrecl steuc R s ten ip r rvan ifte t 11. mwe Amb itslie -IS een looht se ui Hi ko ie.de vier hou loll. fdwe rij ti ppen ort.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2