N° 3134 Woensdag 31 October 1917. 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van meek tot meek Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor dbn Bobo 40 Cts. Franco per post door ge heel Nedbblaïtd 55 Cts. Nut Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentie» daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentiei. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedoro regel moer fi Ct Groote letters en- Vignetten worden naar plnatsruimlo borekond. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, BobsopTexki Schoenreparatie. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de bons voor het tegen ver laagden prijs laten repareeren van schoe nen voor bewoners van den polder Eier- land verkrijgbaar zijn bij de hoeren B' Dros en N. Gomes. Texel, 30 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Melk. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat ten behoeve van zieken en zwakken, alsmede ten behoeve van kinderen beneden den leef tijd van zes jaar, die in hoofdzaak op melk voeding zijn aangewezen, melk be schikbaar kan" worden gesteld voor den prijs van elf cent per liter Aanvraagformulieren zijn ten gemeen- tebuize verkrijgbaar. Texel, 30 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 20—87 Oct. Nog steeds is de zand- en grintkwestie tusschen de Engelsche regeering en de onze niet tot een oplossing gebracht Minister Loudon heeft in de Tweede Kamer zeer openhartig en onder toejuiching der vergadering een uiteenzetting gegeven» waaruit blijkt, dat onze regeering in haar volste recht is. Nadrukkelijk verklaarde minister Loudon, dat de regeeriDg het in strjjd met hare waardigheid zou achten, in strijd ook m6t het beginsel, waaraan zij in hare ver. houding tot alle oorlogvoerende partijen onwrikbaar vasthouden zal, wanneer zy^ door eenigerlei pressie van een cier par tijen, zich liet afbrengen van een plicht, dien zij krachtens bestaande verdragen tegenover een andere party te vervullen h6eft. De regeering is bereid de kwestie aan arbitrage te onderwerpen, maar het voorstel daartoe kan niet van haar uit gaan. Zij acht zich op grond van de des betreffende verdragen verplicht, die hoe veelheden zand en grint door te laten, welke niet bestemd zijn voor militaire doel-, einden. Wel is het mogeiyk, dat door de Duitschers het zand en grint voor oorlogs doeleinden wordt gebruikt, maar het be wijs daarvoor bezit ze niet. Ze is echter bereid alle gegevens, die de Engelsche regeering zal overleggen, te onderzoeken. 'Zoodanig bewysmateriaal heeft haar ech ter nog niet bereikt. De verklaring van minister Loudon heeft een uitstekenden indruk gemaakt en werd terecht zeer door de volksvertegenwoor diging onderstreept. Het was een fiere, kloeke verdediging, een bewijs tevens, van de strenge wijze, waarop onze regeering oordeelt over haar rechten en plichten. Toch is de regeeringsverklaring niet onweersproken gebleven. De minister had nog maar nauwelijks uitgesproken, of de EDgelsche gezant zond een groot ingezon den stuk aan de groots bladen, om de regeeringsverklaring te weerleggen. Daar in werd volgehouden de Engelsche bewe ring, dat het zand en grint over Nederland Baar België vervoerd, bestemd was voor Duitsche oorlogsdoeleinden. Ook berekende hy, dat er veel meer vervoerd werd, dan voor herstel en onderhoud van de Bel gische wegen noodig was. In een inter view beweerde de gezant later, dat de cijfers door de Nederlandsche regeering opgegeven niet betrouwbaar waren. De Engelsche iegeoring denkt er niet aan, de kwestie aan arbitrage' te onderwerpen en zoo verzekerde de gezant aan de afsnijding van het handelstelegrammen- verkeer over den Britschen kabel zal geen einde komeD, zoolang de doorvoer van zand en grint niet wordt stopgezet. Ver der zullen door Amerika geen levensmid delen worden uitgevoerd naar Nederland, voordat aan den Engelschen eisch voldaan is. Het gebruik van de Britsche kabels is geen recht, maar een gunst en zoolang Nederland de Duitschers in staat stelt oorlogsmateriaal te vervoeren, waardoor do levens der Ententesoldaten bedreigd worden, zullen aan Nederland geen gun sten worden toegestaan. Stopzetting van het vervoer, acht de Entente bovendien niet in stryd met de Rijnvaartacte. Door den Fransch6n gezant te Den Haag is aan de regeering een nota overhandigd, welke bijzonderheden bevat, betreffende het gebruik voor oorlogsdoeleinden Van zand en grint uit Duitschland, door Neder land naar het front verzonden. De Fran- sche regeering beweert, dat het onderzoek door de NedeilaDdsche officieren ingesteld niet afdoend, noch beslissend was, daar zy zich niet ter plaatse ophielden, in de zóne, waar het zand en grint voor mili taire doeleinden werd gebruikt. Blijkens een bericht, van het officieuse Correspondentiebureau, zal de regeering op hetgeen de Engelsche gezant publi ceerde, niet antwoorden. Alleen werden diens opgaven, wat de cijfers betreft, on juist genoemd. De stukken zullen in een witboek worden opgenomen. De kwestie is daarmee echter niet uit. Voor onze regeering zijn de moeilykheden thans wel zeer groot. o—o—o De Duitsche pers heeft het druk gehad in de laatste dagen, Ze had waarlijk niet te klagen over gebrek aan stof. Allereerst waren er de belangrijke krijgsbedrijven in het westen, oosten en zuiden, die hun deel kwamen opeisch6n van de, door den papiernood al zeer beperkte, ruimte der bladen en verder was er de binnenlandsche politieke toestand, die dringender dan ooit aandacht en bespreking vroeg. Ook thaDs nog blijft de politieke toestand in bizon- dere mate de aandacht vragen en waar- schijniyk zal zulks in de e. k. dagen eer toe- dan afnemen. De Keizer is van zyn reis naar Sofia en Konstantinopel te Berlijn teruggekeerd en na zich op de hoogte gesteld te hebben van den stand der krijgsbedrijven, was zyn eerste werk, zich bezig te houden met de onaangename dingeo, di6 sedert zijn afreis op het erf der biDnenlandsche poli tiek zyn voorgevallen. De lezer herinnert zich, wat we bedoeleD,.n.l. het ongelukkige vlootdehat in den Rijksdag en het conflict tu8schen de Rijksdagmeerderheid en Micha- ëlis, den RijKskatfselier. Sedert dien heb ben de bladen van alle richtiogen beweerd, dat er een kahselierscrisis bestaat en dat de dagen van Dr. Michaëlis, als d6 rechter hand van den keizer, geteld zijn. Men her innert zich, dat het orgaan der sociaal democraten heitig tegen Michaëlis te keer ging en hem sommeerde om op staanden voet heen te gaan en dat ook in de vry- zinnige pers allerlei beschouwingen waren te lezen over de onmogelijkheid voor don rykskanselier om aan te biyveD. En zelfs in de moer gematigde kringen werd er kend dat het heengaan van Michaëlis on- vermydelyk was geworden. Er was eigen lijk zoo goed als niemand, die den kanse lier tegen zoo scherpe oritiek in bescher ming nam. Ook is er druk van gedachten gewisseld over de vraag, wie de opvolger van Micha ëlis zal moeten zijn. Er waren reeds ver schillende namen genoemd, o. a. die van von Kühlmann. Door de „Vorwarts" werd er voortdurend op gehamerd, dat de zaak niet buiten het parlement om mocht wor den behandeld. De ryksdag zelf moest den nieuwen kanselier aanwijzjn, wat in de practyk zou neerkomen, op iemand, dio die aau de zyde van de ryksdagmeerder- heid staat. Er werden reeds allerlei ver onderstellingen geopperd, over de wyze, waarop do keizer don lastigen politieken toestand zou behandelen. In de laatste dagen schynt er echter een kenteriDg in de kwestie te zijn geko men. Het is thans niet meer de vraag, wie opvolger van Michaëlis zal worden, maar wel of Michaëlis toch nog zal aan bleven. De Keizer heeft een bespreking gehad met den Kanselier en de vertegenwoordi gers van de verschillende partyen. En ook is een samenkomst geweest van den Kan selier en. de leiders van de Rijksdagmeer derheid. Daarbij werd te verstaan gegeven dat Michaëlis het vertrouwen van de meer derheid heeft verloren en zyn attröden werd verwacht. Michaëlis gaf daar echter geen antwoord op en thans duiken in de Duit sche pers allerlei berichten op, waaruit valt af te leideD, dat het nog zoo heel zeker niet is, dat er een nieuwe kanselier zal komen. Enkele bladen weten te vertellen, dat de Keizer tot het inzicht is gekomeD, dat het niet mogelyk zal zyn by den scher pen stryd tusschen de twee stroomingen in den Rijksdag, een man te vinden, die allen zal kunnen bevredigen. Komt hy niet in botsing met den een, dan zeker met den ander. Blijkbaar meent de Keizer, d it Michaëlis nog de minste niet is en dat hij zich maar met den Rijksdag moet ver zoenen. Met vrij groote stelligheid wordt bericht, dat Michaëlis niet zal aftreden. Met belangstelling mag daarom de verdere ontwikkeling van den politieken toestand worden gevolgd. We zullen er wel spoedig meer van hooien. In Vlaanderen dreunt alweer een paar dagen onafgebroken het geschut, wellicht om een nieuwe aanvallende beweging van de Engelsche troepen voor te bereiden. En onderwyl is, meer naar het oosten op het westelijk front, een hevige slag aan den gaDg. De Franschen hernamen het offensief aan de Aisue en ze brachten een geweldige stoot toe aan het Duitsche front, zoodat dit bezweek en over eenige K. M.'s breedte zwaar werd ingedrukt. Een aantal dorpen werd door de Franscho stormtroepen ver overd en deze drongen door tot aan het Oise Aisne kanaal, op slechts 10 K.M. van de belangryke stad Laon. Nog steeds duurt de stryd aan de Aisue voort en mag men de Franscne berichten gelooven, dan is een terugtocht van de Duitschers op dat frontdeel aanstaande. Men leidt dat af uit het feit, dat de Duitschers begonnen zijn met het omhakken van vruchtboomen en het vernielen en in brandsteken van de hoeven, precies als zulks gaschirdde vó<jr de terugtocht aandeSomme. De Franschen maakten reeds meer dan 11000 gevangenen en veroverden 1G0 kanonnon. De Entente zou reden hebben over deze successen der Fransche wapens te juicheD, indien er maar geen andere teleurstellende gebeurtenissen waren. Daar was de bezet ting van de eilanden in de Golf van Riga en de vrees, dat het mis zou gaan met de Russische vloot, waaromtrent reeds allerlei sombere geruchten liepen, o. a. dat ze op weg was naar de Zweedsche havens, om zich te laten interneeren. Tot heden zyn die echter niet gegrond gebleken en ook schynt het met de opmarsch der Duitschers in Esthland, niet zoo'n vaart te zullen loopen als gevreesd werd. Wol zyn door de Duitschers pogingen aangewend, om op de kust troepen te landen, doch biykbaar is dat niet anders geweest, dan een manoeuvre, om de aandacht der Russen af te leiden van een terugtocht van het Duitsche bezettingsleger tusschen Riga en Jacobstadt, op achter de Dwina gelegen stellingen. Waarschy'niyk zal er van een offensief in de richting van Reval en Petersburg voorloopig wel niets komen. Trouwens de winter staat voor de deur. Intusschon biyven de berichten uit Rus land zelf nog zeer outmoedigend luiden voor de Entente. Het is daar blijkbaar nog één groote verwarring en er wordt vry zeker ni9t aan gedacht om het leger weer een rol te laten speleó. Van deze laatste omstandigheid heeft Hindenburg party getrokken. Hij heeft een deel zyner reserves naar het Italiaansohe front gezonden en sedert een paar dagen strijden de Duitsche groepen daar, schouder aan schouder met Oostenryksch-Hongaar- sche bondgenooton. Niet om een Italiaansch offensief tot staan te brengén, maar juist om tot een aanval in grooten stijl over te gaan. De Centralen zyn een groot offensief be gonnen tegen de Italiaansche stellingen aan de Isonzo en op het Karstplateau. En op h6t Isonzofront hebben de Italianen een geweldige opstopper toegediend. Het front werd doorbroken en bijna het geheele ter rein, dat de Italianen-in den elfden Ieonzo- slag met buitengewone inspanning en tegen zware offers hadden veroverd, is weer door hen aan de Centralen moeten worden afge staan Daarbij verloren ze reeds meer dan 30 000 man aan gevangenen, benevens een paar honderd kanonnen. Op het oogenblik dat we dit' schryven, duurt het offensief der Centralen nog onverminderd in kracht voort en nog steeds vorderen ze. Naar het zich laat aanzien zal de twaalfde Isonzo- slag wel eens zeer ernstige gevolgen kun nen hebben voor Italië. - En wie weet wat er de gevolgen van zullen zyn voor den politieken toestand in het land zelf. Er kwamen in den laatsten tyd herhaaldelijk onlusten voor, ais gevolg van de agitatie der socialisten tegen de regeering, De oorlog heeft Italië nog niets dan ellende gebracht en het volk keert zich tegen de aanstokers van de oorlogsverkla ring, Vrydag kwam het ook in de Kamer tot een botsing tusschen de regeering en de Volksvertegenwoordiging. Een motie van vertrouwen werd met verpletterende meer derheid verworpen en het Kabinet-Boselli heeft thans ontslag gevraagd. Wat zullen er de gevolgen van zijn? —o—O—O—

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1