f v< Binnenland. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. G Predikbeurten. Dc En thanszoo ons de de courant p Co< TEXEL, 31 Oct. 1917. Lezing Oud Na een welkom van den voorz., den heer Mijs, aan de aanwezigen en de mede- deeling, dat in verband met de grond wetsherziening en de daarmede inge voerde evenredige vertegenwoordiging de bestaande vrijzinnige kiesvereenigiDg Donderdag was ontbonden en thans ge tracht zou worden een vrijzinnig-demo cratische kiesvereeniging op te richten, was het woord aan den heer Oud. De heer Oud toonde daarop aan hoe onuer de oude kieswet gewaakt moest worden voor verdeeldheid, voor 't gevaar van uitvallen bij eerste stemming, waarom concentratie der vrijzinnigen toen geboden was. Thans is dat gevaar, door de even- ïecige vertegenwoordiging ondervangen en kan iedere partij zijn eigen zaak voorstaan, omdat iedere stem onder het nieuwe stelsel tot zijn recht komt. Een uitvoerige uiteenzetting van het nieuwe stelsel gaf spr. daarop ten beste. Overtuigd van het schadelijke van het samengaan in concentratie was spreker thans ook sterk gekant tegen een verder samengaan der vrijzinnigen, dat nu nog door de liberale'Unie gewenscht wordt. Al wordt ons die weigering van de zijde der Unie kwalijk genomen, wij vrijzinnig-democraten, meenen daarin te moeten volharden, zegt spr. juist omdat de lib. Unie, is vleesch noch visch, een tusschenpartij, die conservatieven en vooruitstrevenden onder één vaandel voert. Na de wording dor 3 vrijzinnige par tijen te hebbon geschetst, bewijst spr. uit d9 gedragingen der" leden van de lib. Unie, bij stemmingen ook van den laatsten tijd, de waarheid van het be weerde. Over de verhouding van regeering en volksvertegenwoordiging in den tegen- woordigen tijd sprak de heer Oud uit voerig. - Spr, gaf te kennen, hoe wij in ons land leven onder het parlementaire stel sel, dat na de troebele dagen van 1866, geregeld werd gehandhaafd, tot nu in de dagen der mobilisatie, de tegenwoor dige regeering het parlementaire stelsel voor een groot deel terzijde zet. Alle lof bracht spr., vooral voor het beleid tegenover het buitenland getoond, waardoor wij ons nog in onze neutraliteit mogeu verheugen. Toch kon spr, niet anders dan afkeuren de houding tegenover de 2e Kamer aan genomen iu verschillende zaken, maar inzonderheid bij de bekeude zaak op roeping landstorm en militielichting, bij do moties-Marchant. Op grond hiervan toonde spr. aan dat de parlementaire rechten alleen veilig zijn bij de vrijzinnig-democraten. Zorg daarom, zoo eindigt spr., dat op Texel straks wordt gevestigd een sterke vrijzinnig-demociatische vereeniging. Voor het debat bood zich niemand aan, een der aanwezigen vroeg nadere inlichtingen omtrent de herziening van de Grond belasting. De heer Oud gaf te kennen, dat de tegenwoordige heffing naar belastbare opbrengst verschillende nadeelen aan kleven, vooral omdat'het soms 30 a 40 jaar duurt eer een herschatting plaats vindt. Het is dé bedoeling bij de her ziening van het stelsel, ook de thans braak liggende gronden, die voor ont ginning vatbaar zijn onder de belasting te brengen en als zoodanig juicht spr. de wijziging toe Een belangrijke verhooging der .belas ting acht spr. een onbillijkheid, ómdat daardoor alleen de tegenwoordige eige naren getroffen worden. Met een woord van dank aan spreker en aanwezigen, vooral ook de dames, sloot de heer Hjjs de openbare ver gadering. Tot de oprichting van een vrijzinnig- democratische kiesvereeniging werd daarna besloten. Als lid gaven zich daar voor 22 heeren op. Op een nader vast te stellen dag zal een reglement worden vastgesteld en een" bestuur gekozen. Naar wij vernemen, he^t de heer ds. Kroesen van Vrouwenpolder, Zeeland, het beroep naar de Hervormde gemeente te den Burg aangenomen. Noodlottig; ongeval. Maandagavond even voor elven ont spoorde aan de Haarlemmerweg nabij Amsterdam eeu motorwagen met bij wagen van de E. S. M. De motorwagen sloeg om en 7 van de 11 daarin zittende passagiers werden gewond waarvan 4 ernstig. Onder de ernstig gewonden bevindt zich ook, naar wij vernemen, een oud- Texelaar, de heer dr. A. Dros, benevens diens echtgenoote. Van een oud-Texelaar ontvangen wij onderstaand berichtje met verzoek om plaatsing, aan welk verzoek wij gaarne gevolg geven. Den eersten November zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer L. J. Kik kert als onderwijzer in dienst trad. Slechts met een onderbreking van en kele jaren, die hij te Helpman bij Gro ningen doorbracht, is de heer Kikkert voortdurend in de gemeente Texel werkzaam geweestna zijn terugkomst uit Groningen als waarnemend hoofd der school te Midden-Eierlaod en ver volgens als onderwijzer aan de Opèn- bare school te Den Burg. Het aantal zijner oud-leerlingen op Texel bedraagt dan ook stellig meer dan duizend en velen onder hen hebben aan dezen opgewekten onderwijzer de aangenaam ste herinneringen behouden. Ook het getal van hen, die thans een eervolle betrekking in de maatschappij beklee- drn en door privaatlessen van „meester Kikkert" tot de vereischte kennis voor het voortgezet onderwijs kwamen, is niet gering. Behalve onderwijzer was de heer Kikkert^ook steeds „publiek persoon." Tal van malen trad hij op verschil lende dorpen van ons eiland als Nuts- lezer op en menigeen verschafte hij daardoor een leerzamen en genoeglijken avond. Wist hij in vroeger jaren niet Liuriliard en Haverschmidt vooral, meesterlijk te vertolken en was hij niet, nog vroeger, met de gebroeders Vlessing en anderen een der steunpi laren van de bloeiende Rederijkerskamer U. d. I.? Wat deze onderwijzer voor de maat schappij „Tot Nut van het Algemeen" en voor de afdeeling Texel van „Het Witte Kruis" deed, is bij ons allen ge noegzaam bekend en naar-wij hopen ook gewaardeerd. Nog is de tijd van heengaan voor den heer Kikkert niet gekomenmet opgewektheid vervult hij nog zijn taak laten wij wenschen, dat hij 't nog lang zal kunnen. Zeker velen zullen niet vergeten, hem dezen len November tot een blijden en ojrvergetelijken dag te maken. Oudeschild, 29 Oct. Het was gisteren voor de bewoners van het Oudeschild een dag van opwin ding, een dag van ongerustheid 's Nachts, te ongeveer twee uur, werd door iemand, die langs den dijk liep opgemerkt, dat er eene groots mrjn langs de kust dreef Daar de wind juist op den wal was, bestond ef kans, dat zij tegen de steen glooiing aankwam en ontplofte. Vreese- lijk zouden dan de verwoestingen ge weest zijn, die zoo'n ontploffing na zich sleept. Oogenblikkelijk werd er alarm ge maakt. Binnen korten tijd waren de meeste bewoners van Oudeschild ge waarschuwd, de verschillende autori teiten alhier op de hoogte gesteld en de marine te Den Helder aangezocht, de mijn zoo spoedig mogelijk weg te halen. Na eenige bange uren, waarin vele menschen reeds hunne woning hadden verlaten en hun toevlucht hadden ge zocht bij familieleden, vrieDden of be kenden, kwam de kustwacht om de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand van de mijn te houden en werden op verzoek van den stelliDg-commandant bijna alle huizen van het westeinde van het dorp tot aan de Kerksteeg ont ruimd. Zoodat, daar het gelukkig mooi weer was, de dijk weldra zwart van menschen zag. Langen tijd bleef men in spanning, daar eerst omstreeks half twee des middags een barkas van de marine hier arriveerde, om de mijn te demonteeren of van de kust te verwij deren en mede naar Den Helder te nemen Boven verwachting werd binnen betrekkelijk korten tijd de mijn zoo goed ais. onschadelijk gemaakt en omstreeks half drie ging er een zucht van verlich ting op, toen de barkas met de mijn naar Helder vertrok. Gisteravond traden in de Zeven Provinciën voor een vrij goed gevulde zaal, moest uit jongelui bestaande de heer" en mej. de Groot van Amsterdam op. De komische zangnummers, waaron der eenige, die hier reeds bekend wa ren, vielen zeer in den smaak. Er werd hartelijk gelachen. Te ruim 1Ü unr was het officieele gedeelte afgeloopenen volgde een geanimeerd bal, dat tot het slui tingsuur duurde. Door kiesgerechtigden der Ned. Herv. Gemeente is in plaats van den heer A. v. Ketel, die bedankt had, tot diaken benoemd de heer D. Vos Pz. Waal, 30 Oct. De Eerw. heer ds. v. d. Waa, predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen te Hoogvliet. (Z. H) De heer dr. -D. L. Bakker had hier Vrijdag j 1. met zijne causerie suc ces, 8 aanwezigen traden toe. De heer Govers, die weder hersteld was, fungeerde als voorzitter, terwijl de heeren J. S. Keijser en R. J. Keijser mede aanwezig waren. Oosterend, 30 Oct. Menigeen komt hier met een of meer kooleu op fiets of rijtuig aan, die men gevonden heefc op den weg van Oude schild naar hier, waar men druk aan het koolrijden is. Den Hoorn, 15 Oct. Bij den strandvonder zijn opgeborgen twee groote reddingsgordels vermoede lijk van een transportschip, de een had een draagkracht voor 20 personen en de tweede voor 18. Een er van was denkelijk van kogels doorboord. Een hoffelijke dief. Er wordt in Den Haag aan een boven huis aangebeld door een man met een bouquet. Het dienstmeisje neemt bloemen en bijbehoorend briefje voor mevrouw in ontvangst en gaat er mee naar boven. De bezorger wil gaarne even „op ant woord wachten". Als het meisje echter met bouquet en kaartje in de vestibule terugkeert, zijn daaruit met den bloemen- bezorger drie rijwielen verdwenen. Pas nu kan zij met mevrouw verklaren, wat toch bedoeld werd met de bloemen en met het kaartje, waarop niets anders stond dan: „Bedankt voor de karretjes"., Tegen het oplcoopen.van goederen. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin de-aandacht gevestigd wordt op het feit dat, naarmate de economische moeilijkheden hier te lande toenemen, de groep van personen, die alle goederen opkoopen, waarvan op prijsstijging ge hoopt wordt, grooter wordt. Het is dringena neodzakelijk, zegt de Minister, ook om de taak der Regeering niet noodeloos te verzwaren, dat met kracht tegen dezen misstand wordt op getreden. Het anti-telefoonverbond. De New-Yorksche geneesheer Scott heeft een bond gesticht, die de men schen beschermen wil tegen de telefoon als „ernstig gevaar voor het mensche- lijk leven." Scot beweert, dat alle moderne uit vindingen, trëin, auto, vliegtuig, enz. het menschelijk leven verkorten en ver nietigen. Het veel te schelle licht van don tegenwnordigen tijd vermoeit de hersens en de gezichtszenuwen en ver zwakt het ooglicht en het verstand. Het straatlawaai van voorbijrollende auto's, bellende trams, rijtuigen, karren, schreeuwende menschen verzwakt het gehoor en vermindert meer en meer het weerstandsvermogen van de zenuwen De ergste vijand van den mensch is echter de telefoon, in dr. Scott's statis tieken een „martelwerktuig" genoemd. Dr. Scott heeft berekend, dat in Ame rika op een bevolking van 90 millioen zielen ruim zeven millioen telefoons voorkomen en dit- aantal neemt jaarlijks met 800,000 toe. De stem van Scott zal echter wel wezen de stem eens roepende in de woestijn. IN MEMORIAïJ. Naast het „Doolhof", welbekend, Stond sinds jaar en dag de „Tent". Reeds bijna vijf en twintig jaren, Mocht ik er uit mijn raam op staren En bood, tot nog voor korten tijd Des zomers veel gezelligheid. Voor aandeelhouders, oud en jong, Als 't vogflllijn zoo jub'iend zong. By 't houden eenor landdag, Als men er zooveel menschea zag. Of bijeenkomst „Vrouwenkiesrecht", Kortom, in zomer en vacantietijd Was het een plekje vol bekoorlijkheid. Een rustig zitje, het uitzicht schoon Op landerijen, dorp en vee, Op zelfs de „Dageraad" in zee. En r.des gewenscht schonk men er thee. vermeld, Is 't vonnis van de „Tent" geveld. Nog vóór November's donk'ren nacht Is reeds het sloopingswerk volbracht, En 't doet mij leed dat binnen enk'le dagen, Menloopen zal met bijlen en m9t zagen. Dat bij het kwijnen der natuur, De „Tent" zal opgaan in het vuur. D. KEIJSER Kooiman. Brakenstein 31 Oct. 1917. Woersdag 31 October. HERVORMDE GEMEENTE. Waal's avonds 7 uur ds. y. d. Waa. Herdenking y. d. kerkherforming. Collecte. Den Hoorn, 's av. 7 uur Heidelb. Catechismus Zondag 21. Zondag 4. November 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, y.m. 10 uur ds. Visser. Vierde Eeuwherdenking der Hervorming, Hervormingecollecte. Koog, n.m. 3 uur ds. v. d. Waa. Herdenking v/d Kerkhervorming. Collecte v/b Hervormingefonds. Gelegenheid v. d. II. Doop. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Visser. Vierde Eeuwherdenking der Hervorming, Hervormingscollecte. Oudeschild, y.m. 10 uur ds. v. Graestek. Oosterend, n.m. half 3 ds. van Grasetek. Herdenk. Herv. 1 Va21/* Zondagschool. Cocksdorp, vin. 10 uur ds. v. d. Waa. Herdenking v/d Kerkhervorming. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 nnr ds. Dagevos. nam. 3 nnr ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av, half 7 ds. Kuperus. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Texel, 29 Oct. Aangevoerd: 1 Paarden f 185 a f —0. 25 Koeien i 140,— a f210,—. 5 Pinken f 85 a f 110. 1 Nuchtere Kalveren f 16,— a f 3 Rammen f30 a f 35,00. 241 Schapen f 17 a f 23.00. 84 Lammeren f5,00 a f 11,—. 4 Schrammen 125,a f30, 4 Biggen f 14,— a f 16, Leiden, 26 Oct. Ter markt aangevoerd: 27 Stieren f 80,— a f 305,-; 69 Kalf- en Melkkoeien f 150 a f 360. 689 Varekoeien f 95 a f 265 279 Vette Ossen en Koeien f120 a f450 35 Kalveren (vette) f 30 a f 150. 12 Kalveren (magere) f 8.— a i 14.— Lammeren f 0,— a f 0,—. 189 Schapen (vette) f 21,00 a f 54.— 88 Biggen f 1.00 ft f 3.C0 CORRESPONDENTIE. M. T. S ers te D. kan zonder onder- teekening niet geplaatst worden. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsclio Courant- in eens opg?6' geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. ONDERTROUWD: J. GRISNTCH en J. A. HAGEN. P. H. Polder, Texel, Lisserweg, Haarlemmermeer j Huwelijksvoltrekking 6 Nov. a.s. Heden overleed.plotseling onze ge liefde eebtgenoote en moeder, ELISABETH SMIT, in den ouderdom van 53 jaren. H. SPIGT eu Kinderen. Den Burg, 30 October 1917. Hi ied i tei m iD£ 0< ide 'le B ;en< j i igd D ied lct< ni not fez plai spa: B den zal, 'b ,de ler: roo en lee

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2