N°. 3137 Zaterdag 10 November 1917. 3lste Jaargang. en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. DU blad verschgnt Woensdag- eu Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buns op T k x k l. Maandag den 12 Nov. 1917, des namiddags te 2 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadbuize dezer Ge meente. Wegen. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat het verboden is gedurende de maan den October tot en met Februari over de wegen der gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.g. zijn belast. Van dit verbod kan door Burgemeester en Wethouders onthelüng worden ver leend. Texel, 9 November 1917. do Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE Schoorsteenen. do Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat ingevolge het be paalde in de verordening van Politie voor deze gemeente de gebruikers van perceelen verplicht zijn elk hunner schoor steenen in de maand November te doen vegen. Het niet opvolgen van deze be paling is strafbaar. Texel, 9 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Regceringswaren. TEXEL, 10 Nov. 1917. Unie-collecte. De bekende Unie collecte beeft in deze gemeente opgebracht, f383,45. De heer C. J. de Wijn, onderwij zer te Koedijk is benoemd tot hoofd der school te Wieringen. liet Nut. Electriciteit op Texel Met zekerheid kunnen wij mededee- len, dat planneu om de gemeente Texel vanwege de provincie van electriciteit te voorzien, in een stadium van voor bereiding zijn. Het bestuur van de afdeeling Texel van het Nut meent in verband daar mede goed te doen den heer Ingenieur van het Provinciaal Electriciteitsbedi ijf te Bloemend3al, die in verband met die plannen in onze gemeente vertoeft, gelegenheid te geven de leden van het département iets nader omtrent electri citeit en electriciteitsvoorziening in te lichten. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, kunnen ook niet-leden de lezing bijwonen en worden bewoners van andere deelen van ons eiland opge wekt de vergadering bij te wonen. Een woord van opwekking voor de bewoners van den Burg is zeker over bodig. Melkveehondersbond. Iu hotel „de Oranjeboom" werd Don derdagavond eene algemeene vergadering gehouden van de afd. Texel van de Melkveehoudersbond. De vergadering was slechts matig bezet. Bij de opening wees de voorz de heer J. Kooij, nog eens op een reeds eerder gemaakte vergelijking, waarbij spr. de veleen. had vergeleken bij een krachtig opgroeienden boom, waarin thans echter een wormpje dreigde te sluipen, en wekte op, met vereende krachten te trachten dit wormpje te vernietigen. (Dat met dat wormpje de melkstrijd te Oosterend be doeld werd bleek alrasj en ook, dat d6ze vergadering in verband met dien strijd was belegd) Het woord was daarop aan den heer Brinkman, die tot onderwerp had ge kozen „Rechten en plichten van den veehouder". Spr. stelde in bet licht, dat de vee houders thans alleen plichten hebben. De Minister stelt den melkpiijs vast,en daaraan hebben de boeren zich te houden. Een prijs van 267a cent per liter achtte spr. voor de melk waarlijk'niet te hoog, in aanmerking genomen dat, door het weinige krachtvoeder, dat verstrekt wordt de melkproductie sterk afneemt, waar door spr. het bijna wenschelijk zou achten de koeien droog te maken. Betreffende den melkstrijd te Oosterend raadde spr. aan een sterke pressie uit te oefenen, opdat de Burgemeester de twee boereD, die te den Helder melk moeten leveren, verbiedt dit te Oosterend te doen, en weer verplicht worden huöue melk naar den Helder te zenden. Indien de Burgemeester onwillig blijkt, kan meent spr. door den Raad, die hoofd zakelijk uit veehouders bestaat, een sterken drang worden uitgeoefend. Spr. acht het g9wenscht eerst te trach ten door bespreking tot overeenkomst te komen. Gelukt dit Diet, dan zal men tot dwangmiddelen moeten overgaan, om b v. te Oosterend, de naelklevering stop te zetten. Dan moeten zij die beüeden den vastgestelden prijs levereD, geheel dit dorp maar van melk voorzien. Hierna kreeg de heer YVolmerstett het woord. Deze sprak in hoofdzaak over den strijd te Amsterdam gevoerd, tusschen de vereen, van Melkdirecteuren en den Melkveehoudersbond, waardoor verkregen is, dat deze vereenigiog thans mede zeggingschap heeft bij het vaststellen van contracten. Door eenige voorbeelden werd aangetoond, hoe vele moeilijkheden meD daar te overw nnen heelt gehad, eer 't zoover is gekomen. Zou nu de vereeniging te Oosterend moeten zwichten voor een paar onder kruipers Zoo 't tot een strijd komt, zal de vereeniging zorgeü, dat de leden niet met de melk bohoeven verlegen te zijn, ze zullen deze dan kunnen brengen bij den secretaris der vereen., den heer Mantje, voor 15 cent per liter. De ge- heele vereeniging zal de risico dragen. Door den heer Brinkman en Vlaming word nog eenigen tijd over dit onder werp van gedachten gewisseld, waarna tot afgevaardigden naar de Alg. verga dering te Amsterdam werden benoemd de bh. J. Kooij en D. Mantje Kzn, die zich de benoeming lieten welgevallen. Nadat nog voorlezing was gedaan van den beschrijvingsbrief voor de Alg. ver gadering, werd do vergadering met dank voor de opkomst door den voorz. gesloten. Oosterend, 9 Nov. Gisteren ontstond hier ten huize van den heer D. een begin van brand door het in vlam geraken van een theelichtje. Dit ging geheel verloren, terwijl de tarel, waarop het stond, beschadigd werd. Door het fiink optredon van den bewoner werd erger voorkomen. Verze kering dekt de schade. Door Oosterend rijden tegenwoordig gedurig wagens met kool geladen. Telkens worden ze door de jeugd geëscorteerd in de hoop, dat er af en toe een kool afvalt, die dan voor buit verklaard wordt. En dit komt nogal eens voor. Waal, 7 Nov. „Nut en Genoegen" hield gisteren hare huishoudelijke vergadering in het lokaal van dm heer W. Duinker, ouder voorzitterschap van den heer B. Weers- ma. Tot lid van het bestu ur werd her kozen de hoer A. Kooiman, terwijl in de plaats van den heer J. B. Bakker, naar elders vertrokken, werd gekozen de heer H. Boon. Beiden namen de be noeming aan. Besloten werd, dat in dezen winter slechts twee vergaderingen gehouden zulien worden. De bedoeling is, voor don len avond, in November, den declamator J. Groot Jr. te laten optre den, en den tweeden avond,in Januari a s te vullen met een flink toone'elstuk. Bommen op Axel en Sas van Gent. Iu den vroegen morgen van Donder dag zijn bommen uit een vliegmachine geworpen op Axel en bij Sas van Gent. Eükele personen werden licht gewond, een bejaarde vrouw te Axel bekwam echter ernstige verwondingen aau de keel en een andere vrouw verloor drie vingers. De nationaliteit van den vlieger is nog niet vastgesteld. De toestand in Rusland. Uit Rusland komen berichten van volslagen anarchie. D9 Maximalisten onder aanvoering aanvoering van Lenin moeten bijna alle tegenwoordige ministers hebben gevan gen genomen. Malversaties bij de boerenleenbank te Schagerbrug. Wegens gebleken onregelmatigheden in het geldelijk beheer, is vorige week bij den Administrateur der Coöperatieve Boerenleenbank, te Schagerbrug, den hoer J. vaa Leverink, de boekhouding en waarden enz. in beslag genomen en verzegeld door de bevoegde Bechteriijke autoriteiten, op aanwijs vau een Iospoc teur der Centrale Raitfeisenbank te Utrecht. Als nadere bijzonderheden worden gemeld. De boekhouding en administratie van den heer Van Leverink werd steeds in keurige orde bevonden, zoodanig, dat ook de Inspecteur der Centrale daarover een zeer gunstig rapport uitbracht. Dit ge schiedde nog in het einde van October. Door de Directie der Centrale was evenwel, zoo werd van verschillende zijden meegedeeld, een nieuwe controle proef ingevoerd. Heel willekeurig werd zoo terloops uit de lijst van personen die gelden inbrachten, een tieDtal per sonen opgeschreven. Vanaf de Centrale werd aan die een briefje gezonden met de vraag of geadresseerde accoord ging met het door den Iuspecteur gevonden bedrag in de boeken als hem toeko mend tegoed. Van de tien verzonden brieven uit het tiental van den heer VaD Leverink, bleken door antwoord der geadresseer den weldra drie bedragen niet te kloppen. De Inspecteur toog op onderzoek uit en toen bleek alras, dat er gelden wa ren verduisterd en valsche quitanties waren gemaakt. Ontkennen was hier onmogelijk. De Commissarissen van de Bank en het Gerecht werden dadelijk met alles in kennis gesteld en verze geling, overbrenging der brandkast en verhoor volgden. Dinsdag is de heer v. L, naar Alkmaar overgebracht. Belastinggeld. Van geldverspillen gesproken. Daar heeft de Staat altijd verstand van ge had. Soms is het treffend hoe hij het geld met talent weet weg te werken. Daar hebt ge het mooie, groote nieu we gebouw van de Landsdrukkerij in de residentie. Daar werd voor 7 jaar een keurige centrale verwarming aange bracht. Natuurlijk niet voor een koopje. Want in een rijksgebouw moet alles degelijk wezen, dat moet langer mee dan een paar jaar. Doch zie, thans Da 7 jaren worden de prachtige graniet vloeren in het groote gebouw opgebro ken, men haalt er de ondergrondsche buizen, die als papier uiteenvallen, uit den grond en legt nu nieuwe buizen, Of die buizen weer onbeschut en onge- menied in den grond gelegd worden, zoodat over 7 jaar weer een groote verwoesting in het gebouw moet wor den aangericht, is niet met zekerheid te zeggen. Een vakman zal u zeggen, dat de ondergrondsche buizen zeker een 25 jaar goed moeten blijven. Nu deDkt een gewoon burger de Staat zal de firma, welke hem dat koopje leverde, voor een fiksche schadevergoe ding aanspreken. Doch dan kent men don Staat niet. Neen, deze laat de ver nieuwing uitvoeren door de firma (een bekende Duitsche specialiteit), welke alles op haar kerfstok heeft. Deze ver dient dan nog weer eens wat. Msb. Rijwielbanden. De Minister van Lanbbouw heeft voor rijwiel-buitenbanden, gemerkt E. de maximumprijzen als volgt gewyzigd groothandelsprijs f 4 tusschenhandels- prijs f4.65: kleinhandelsprijs f 6.15. Te Huissen (Betuwe) werd een nieuw gekozen lid van den Raad op den dag der stemming 's avonds afge ranseld. Bovendien wierp men 17 ruiten bij hem stuk en sloeg zijn inboedel kort en klein. Een zonderlinge felicitatie Een zonderling. Te Woeusel weigert epn vader hard nekkig aangifte te doen van de geboor te van zijn kind. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 40 Ct». Franco per post door ge heel Nederland 53 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'». ÜEANT. Prijs der Advertentiin. V»n 1 tot S regel» 30 Cts. Iedere regel meer C Ct. Groote letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjanummera 2 Ct». per nummer. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 8 Nov. 1917. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAM8TE. Onderwerpen ter behandeling 1, Ingekomen stukken. fAededeelingen 2. Ontslagaanurage M. H. Tuinder als hoofd der school te Oost. 3 Ontslagaanurage A. C. Tuinder-Heeroma als uakonderuiijzeres a/d school te Oost. 4. Subsidie uereenigingen tot beuordering uan ureemdelingenuerkeer. 5. Wijziging uerordening toekenning duurte- toeslag aan sommige ambtenaren. 6. Behandeling gem begrooting uoor 1918. 7. Aangaan kasleening in 1918. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend,dat van 12 Nov. tot en met 18 Nov. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal Z11op elke blauwe bon no. 18 één hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 3 öf 1 ons rijst °Vp °elke°0gele bon no. 20 1 half hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 4 één ons groene erwten óf indien voorradig één ons bruine Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 9 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1