Gemengd N ieu ws. Gemeenteraad yan Texel. hartelijk vaarwel en tot weerziens had toegeroepen, dankte de voorz. voor die woorden en sprak do hoop uit, dat de kiesvereeniging tot grooten bloei zal komen, hetgeen hij mojelijk acht wan- i eer ook buiten de verkiezingen niet wordt stilgezeten en sluit de vergadering. De 1 eer D. C. Dros brengt dank aan alle bestuursleden van de vrijzinnig) kiesvereeniging, voor wat ze als zoodanig he ebon gedaan. Na afloop werden naar wij vernemen de bestuursfuncties aldus verdeeld: Voorzitter de heer J C Visser, Secre taris de beer Pisart en penningmeester d) heer Jb. Roeper. Waal, 12 Nov. De Heer ds. v. d. Waa, predikant bij de Nel. Herv. Gèm. alhier, heeit het beroep aangenomen naar Hoogvlier (Z.H.) Oosterend, 12 Nov. In de huishoudelijke vergadering van de alhier bestaande afdeeïing van den Ned. Protestantenbond, gisteron gehouden werden de notulen gelezen en goedge keurd, alsmede de rekening, die met een batig saldo sloot. Tot leden van bet Bestuur werden, in de plaatsen van de Heeren M. H. Tuinder en C. G. Kuijper, gekozen de heeren D. Brouwer en J. Jz. Brans, terwijl de heeren J. J. Bruin en C. J. Duinker werden hei kozen. De functies worden later ve:deeld, Verder werd gesproken overeventueole sprekers. 't Is tegenwoordig met de slechte reisgelegenheid niet gemakkelijk sprekers van elders te krijgen. Ben Hoorn, 13 Nov. Door den strandvonder zijn vanaf 9 November hier opgeborgen een groot vat vet en vijf vaten olie. Te lage belasting-aangifte Voor de Rechtbank te Middelburg, werd f3000 boete gevorderd tegen een landbouwer te Zaamslag die voor de Rijksbelastingen een inkomen aangai van f 3800 dit later verhoogde tot f16 000 maar die f46 000 a f 50 000 moet hebben verdiend De Rechtbank veroordeelde iemaDd uit Rillandbath die aar.gaf te verdienen f6100 terwijl hij f 14.2UO verdiende, tot 1400 boete subsidiair 2 maanden hechtenis. Iemand uit Goes die f 1900 opgafin plaats van f 3300 word veroordeeld tot f300 boete subsidiair 2 maanden hecb Noocl maakt vindingrijk. Bij den landbouwer Th. v. Zuijlen te HoeDkoop brandt men sedert eenige dag6n moddergas Dit wordt vir- wekt door het af en toe in beroering brengen van de modder of bagger der langs de woning loopende slooten. De lichtkracht van het gas is zeer bevredigend en de kosten van installatie betrekkelijk gering. Het voorbeeld van v. Zuijlen vindt in de buurt alom navolging. Als de voorraad gas maar grort ge- roeg is. Zonen Nimrods. Men schrijft aan bet Hbi Een zeer drukke wildhandel wordt tegenwoordig aau bet station te Stroe gedreven. Op dagen toch dat de heeren jagers in de Koot.wijker Heide van het jachtvermaak prcfiteeren, b'geven de broodjagers uit deze streken z'ch trge> het uur dat de jachtliefhebbers weer zullen vertrekken, met een prachtige verzameling van allerhande wild naar het station waar de jachtbuit tegen flinke prijzen in andere handen overgaat. Al heeft N mrodszoon in de onme elijke heide den geheelen dag bijna geen haasje gezien en dus niets geschoten, toch valt het hem op deze wijze volstrekt niet moei ijk, om met hazen en vliegend wild beladen, den trein te nemen om later tehuis aan familie en vrienden te toonen welk een uitnemend schutter h j is. f Een Bofferd De gemeente Son, N-B, zal er zich wel op kunnen beroemen dat van alle distributie-bureauleiders in ons land, zij den iongsten in haren dienst heeft. De Raad van genoemde gemeente stelde n.l. als zoodanig aan den heer F. Vogels oud 17 jaar, leerling aan de Normaal, school voor onderwijzers te Eindhoven op een jaarwedde yan f600. Jutters. Men schrijft uit Helder aan het Hdbld Al hebben de Helderschen den bijnaam van „jutter," dan wil dat nog niet zeg gen, dat men ze juist daar alleen vindt, Integendeel, langs onze heele kust treft men ze aan, en natuurlijk ook op de eilanden. Nt hoog water trekken de heeren langs het strand om te zien of er nog iets van hun gading is achter gebleven. Op Terschelling drijven, bebcalvo vele andere zaken, ook nog al eens mijnen aan. In plaats van zoover mogelijk nit de buurt van die gevaarlijke dingen te blijven, gaan de jutters er juist op af. Die mijnen schijnen een bijzondeie aan trekkingskracht voor hen te hebben. Dit wordt begrijpelijk wanneer ujon weet, dat aan sommigen van die mijnen nogal wat koper zit een artikel dat tegenwoordig nogal wat waard is. Zoo veel waarde heeft het zelfs in de oogen van de jutters, dat zij hun leven eraan wagen om het koper te bemachtigen. Zoo vonden eenigec tijd terug een tweetal TerschellingerS een mijn met 6en ket'inger aan. Naar hun meeniog was dat een pracktgelegenbeid om het ding „hooger op te trekken." Maar nau welijks waren zo goed en we! bezig of boem daar vloog de mijn de lucht in. De twee jutters weiden bewusteloos tegen den grond geslagen. De eerste die weer bijkwam infor meerde belangstellend bij zijn kameraad „of-ie ook nog leefde" waarop nümmer twee antwoordde „ja, ie-ook Daarna stonden beiden weer op en gingen ver der, volgens de in omloop zijnde ver halen op zoek naar de volgende mijn Heel veel indruk bad het ongeluk dus niet op hen gemaakt. Niet alleen het gevaar van ontplof- fi'g hangt dezen jutters boven het hoofd De militairen hebben last op ieder, die de mijnen op het strand nadert, te schieten. Miar de zucht om een stukje koper .te bemachtigen is blijkbaar sterker dan die tot zelfbehoud". Zou er van dit verhaal misschien evenveel waar zijn, als van dat wat voor 14 dagen op Texel de ronde deed In „Opvoeding en moraal" vervolgt de heer A. II. Gerhard zijn artikel over „Beroepskeuze" en zegt daarin „Naast de amsporing om het kind, in zijn eigen toekomstig belang, aan deze waarheid te gewennen, wensen ik een anderen eisch t,e stellen, die van vol te houden, wat men eenmaal be gonnen is. Misschien is het van nog grooter waarde bij de opvoeding daarop steeds aan te dringen. M-mig ding lijkt aanvankelijk zoo be geer lijk en zoo gemakkelijk maar o wee, als de aanvang is gemaakt. Hoe vaak doen zich dan moeilijkheden voor, die niet verwacht waren, schonkt het niet het behagen, dat gehoopt werd. Dan blijkt eerst de waarde- van den persoon. De een wordt door dien tegen stand geprikkeld tot verhoogde inspan ning, juist om de ongedachte moeilijk heden te overwinnen. De ander geeit spoedig de hoop op, laat 't liggen en grijpt naar nieuwe dingOD, die meer be loven. De laatste is gedoemd in afleste mislukken. Daartegen te waken kan niet vroeg geno«g beginnen daartegen moet een kind beschermd worden, natuurlijk eerst door eigen voorbeeld, door aan moediging en overreding, desnoods door overmacht. „Vooral in den jongelingstijd wordt dit van belang Eerf jongen of een meisje eenig beroep opdringen of bijzouderen weg voor te schrijven 't is duidelijk genoeg gebleken dat mij dit ze«r onjuist voorkomt. Ik zou dit zeker Diet doen zonder met hen ze!ven overleg te ple gen, zonder inachtneming van hun wenschen en waarschijnlijke neigingen. „Doch als eenmaal iets gekozen is, dan is 't pedagogisch gesproken eisch, dat men dit voltioude zoolang 't maar kan, het zoo mogelijk tracht te volgen. Dit wil geenszins zeggen, dat de eerste keuze onherroepelijk zou moeten zijn, doch in 't volhouden van 't zelf geko zene, in 't moedig verdragen van ver drietelijkheden en teleurstellingen, die men zich zeiven veroorzaakt heeft, ligt opvoedende kracht - Het doet beter onder vinden, dat men meer duurzame vreugde smaakt van wat men van zijn loven maakt dan wat het. ons zonder inspan- i' iog biedt." In een vorig artikel veronderstelde de schrijver, dat er maar weinigen zijn, die het beroep verwierven, dat ze graag gekozen haddon. Als tegenhanger hier van noemt hij, dat van allen, die wèl zijn geworden, wat ze graag wilden, zich misschien maar weinigen gelukkig gevoelen in het door ben zeif begeerde beroep. „Let maar eens op de klachten van hen, zegt de schrijver, die zich door lange studie of veelzijdige oefemug voor hun beroep hebben voprbereid Hoe vaak boort men dan niet klachten over de betrekkelijk onbeduidende bezigbedeu waarmode zij hun dagelijksch brood moe ten verdienen. Duizenden begonnen hun eigenlijke levenstaak met grooie ver wachtingen en voelden er zich later bitter in teleurgesteld, wanneer ze slechts een tredmolen bleek." Dagbl v. Held. Te Haarlem zijn 150 balen krijt in beslag genomen die alsmeel verhandeld werden - Jakob Kelder, de beroemde har monicaspeler van Purmerend is vorige week aldaar overleden. Stalverlichtiug, De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter keDnis van belangheb benden dat zij, die kaarsen wenschen te ontvangen ten behoeve van de ver lichting hunner veestallen, daarvan uiterlijk op Zaterdag 17 November a.s. aangifte behooren te doen bij eén der volgende heeren, onder opgave van het aantal stuks vee H. W. Keesom en A. Langeveld Pz. te den BurgB Dros en M. W. de Graaf te EierlaudIJ Lap en K Lap Sz te den HoornC L van Scharenburg te dé Koog; J. Koning Sz en A. Eelman Az te Oosterend; W. Mots Tz en A. Boon te Oudeschild; Job. Keijser Jbz. en D. Bruin te de Waal. Texel, 13 November '1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE, De Burgemeester van Texel brengt nogmaals ter kennis der ingezetenen dat ter bekoming van door de gemeente te verleenen bijslag niet geldig zullen zyn d9 melkboas waarop door de koo- pers bjj de afgifte der bons geen datum is gesteld. Den melkslijters wordt in overwe ging gegeven in hun oigan belang streng toe te zmn ip de naleving dezer bepaóng. Texel, 13 November 1917. De Burgemeester voorneem:! BUYSING DAMSTE Beroepskeuze. Gehouden Maandag 12 Nov. 1917, 's namiddags 2 uur. Voorzitter, de heer Buysing Daniste, Burgem. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 11 leden, afwezig met kennisgeving de heeren Keesom en Dijt. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen De voorzitter doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken a. Schrijven van den nachtwacht Westra te den Hoorn, houdende dankzegging voor ver hooging jaarwedde. b. Adres van R. Huisman Nz. e. a. houden de verzoek om bijdrage in kosten verbetering van de bestrating Oranjesingel. c. Missive vari Ged. Staten houdende bericht, dat de gemeente niet bevoegd is bepalingen te maken betreffende velgbreedte der wielen. d. id. dito houdende goedkeuring verorde ning op marktdagen. Sub. a. c. en d. aangenomen voor kennis geving. Sub. b. wordt als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. 2. Ontslagaanvrage M. H. Tuinder als hoofd der school te Oost. Wordt eervol verleend tegen 1 Dec. a.s. 3 Ontslagaanvrage A C. Tuinder-Heeroma als vakonderwijzeres a/d school te Oost. Insgelijks eervol verleend. 4. Subsidie vereenigingen tot bevordering van vreemdelingenverkeer. Waar de afd. Texel, door uitgave wandel- kaart van Texel bewijs van werkzaamheid geeft, stellen B. en W. voor de aangevraagde subsidie ad f 50,te verleenen de post op de begrooting te brengen op f 100,en de sub sidie aan de „Vereenigde koog" ingelijks vast te stellen op f50,—. 5. Wijziging verordening toekenning duurte- toeslag aan sommige ambtenaren. De toeslag voor gehuwden en daarmee ge- lijkgestelden door den Raad bepaald op f 1,50 plus 20 cents voor ieder kind, tot een maxi mum van f 2achten B. en W. den toeslag van f —60 voor ongehuwden te laag en stel len voor die te brengen op fl— per week; waartoe wordt besloten. (De heer Dijt komt ter vergadering). 6. Behandeling gem begrooting voor 1918 In het rapport der commissie tot nazien van de begrooting en door de leden Van den Raad de heeren Boon en de Graaf zijn eenige op merkingen gemaakt, die door B. en W. in een nota van antwoord worden behandeld. Bij de artikelsgewijze behandeling worden alle posten gehandhaafd, behalve die onder uitgaven vlgn. 53 verlichting raadhuis welke met het oog op de tijdsomstandigheden met f 100,— wordt verhoogd en die onder vlgn. 105. groot f 10,—, voor belooning schoolkin deren, welke wordt geschrapt, omdat daarvoor sedert jaren niet is aangevraagd. Bij vlgn. 17 zeggen B. en W. in aanstaande vergadering een ontwerp-verordening tonnen- belasting toe. Betreffende het grasgewas alg. begraafplaats wordt medegedeeld, dat B. en W. niemand hebben kunnen vinden, die het grasgewas zonder geldelijke vergoeding wil maaien. Bij volgnummer 78, onderhoud haven, dee- len B. en W. mede, dat het rijk heeft aange boden van de Texelsche haven een rijkshaven te maken, wanneer van gemeentewege jaar lijks f4000,— wordt bijgedragen. B. en W. hebben bij schrijven 20 Februari 1917 mede gedeeld, aan de hand van cijfers een bijdrage van f3000,—meer billijk te achten, doch heb ben op dat schrijven nog geen nader bericht ontvangen. De heer Dros meent met alle vertrouwen in het beleid van B. en W. dat men goed zal doen te beproeven met minister Lely tot een verge lijk te komen. De voorz. beaamt de meening van den heer Dros, evenzoo die van den heer de Graaf, die wijst op het belang der schipperij. Vlgn. 89 Straatverlichting gaf de heer de Graaf aanleiding om iets te zeggen voor de verstrek king van goedkoopere petroleum voor minder bedeelden. De post werd gehandhaafd en de discussie verdaagd tot bij het desbetreffend antwoord van B. en W. Aan den heer Boon werd betrekkelijk vlgn. 95 jaarwedde gemeente-reiniger medegedeeld, dat de bedoelde jaarwedde op verzoek met f3 per week was verhoogd en bovendien een toeslag was toegekend van f 1,50 per week. Bij volgnummer 113 komt de heer Boon op tegen het te den Burg wonen van de gemeente- vroedvrouw voor Oudeschild. Spr. meent dat de bevolking van Oudeschild er recht op heeft dat de vroedvrouw aldaar woonachtig |s. Door de voorz. wordt er op gewezen dat indertijd een adres van 27 ingezetenen van Oudeschild in den Raad is ingekomen om de vroedvrouw toe te staan te den Burg te wonen. Hierop windt de heer Boon zich op en gebruikt de uitdrukkingen een misdadig besluit en een gril van den Raad, uitdrukkingen die de voorz. zegt niet te mogen toestaan. De heer Boon blijft het zoo noemen. De heer Dros heeft het altijd een scheeve geschiedenis gevonden en en een eventueel voorstel voor de benoeming van een vroed vrouw te Oudeschild zou op zijn steun kunnen rekenen, niet echter om de aan mej. Langeveld- Flierman verleende toestemming in te trekken. Het standpunt van den heer Dros heeft ook de sympathie van den voorzitter. Oudeschild is thans niet geheel verstoken van verloskundige hulp, meent de heer Mets, nu mej. Flens weer aldaar woonachtig is doch de heer Boon vindt dat niet voldoende. Even wel maakt ook spr. er geen voorstel van om de vergunning van mej. L. in te trekken, hij heeft slechts op het belang van de bewoners van Oudeschild willen wijzen en biedt den voorz. zijne verontschuldigingen aan voor de door hem daarbij gebruikte uitdrukkingen. De voorz. neemt daarvan acte. Aisnu komt ter sprake de verstrekking van een toeslag op petroleum. B. en W. meenen, dat een toeslag op petro leum aan alle verbruikers in de gemeente een bedrag van f1300 per maand zal vorderen en een toeslag van allen die niet in de H. O. zijn aangeslagen een bedrag van f 160,—tot f200,— per maand en stellen voor zich te bepalen tot het betuigen van adhaesie aan een adres van de gemeente Soest om de petroleum op te nemen onder de distributie-artikelen, waarbij Vio van den toeslag door het Rijk en door de gemeente wordt gedragen. Na uitvoerige discussie wordt op voorstel van den heer ^D. ;C. Dros besloten voor de maanden December, Januari, Februari en Maart te zamen een bedrag van f 1000 beschik baar te stellen voor petroleum. Tegen stemden de heeren Dijt en Van Scha- renburg, de heer Mets stemde blanco. Voor de commissie belast met het uitgeven der toeslagkaarten werden aangewezen I voor Oudeschild, de heeren Mets en Boon. Oosterend, Koning en Eelman. den Burg, Dros en Kikkert. den Hoorn, heer Beumkes. Koog, v. Scharenburg. 7. Aangaan kasleening in 1918. Besloten werd B. en W. te machtigen tot het aangaan in 1918 van een kasleening tot bedrag van f 10,000. Bij de rondvraag informeert de heer Dros of B. en W. al stelling hebben genomen in zake de gaskwestie, waarop de voorz. bevestigend antwoordt, doch in openbare vergadering geen mededeeling kan doen. Betreffende de aardappelen distributie vraagt de heer de Graaf of de gemeente niet daarvan ontslagen kan worden. Neen, zegt de voorz., wij hebben alleen het voorrecht hier te mogen inkoopen. Op het slecht optijd gaan van de gemeente- klok te den Burg wijst nog de heer Kikkert, terwijl de heer Boon informeert naar controle op melkvervalsching. De voorz. deelt mede, dat de politie bevoegd is te dier zake op te treden en dat door den rijksveldwachter te Oudeschild reeds eenmaal proces-verbaal werd opgemaakt, waarvan de afloop spr. nog niet bekend is. In antwoord op een vraag van den heer Beumkes deelt de voorz. mede, dat een toe wijzing van 4500 pak kaarsen is ontvangen. Over de distributie voor gebruik in de stallen houdt spr. zich straks voor inlichtingen aan bevolen. Sluiting.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2