N°. 3140 Woensdag 21 November 1917, 31sts Jaargang. en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Hit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bobo 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 56 Cta. Nam Amerika en Andere landen met rerhooging der porto'o. idverteutiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentiin. Ven 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel moer 6 Ct Qroote letters en Vignetten worden baat plAAternimto berokend. Bewjjcnummers S Cts. por nnmntor, ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bobs op Texel. 10-17 Kov. De regeering heeft een d6el onzer vis- schersvloot verboden uit te varen en naar luid der berichten staat dat in verband met een plan van de Duitsehers, om het z.g. versperde gebied aan onze kust, nog aanmerkelijk uit te breiden. Er zou dan nauwelijks nog een gaatje voor onze sche pen overblijven om buiten het onveilige gebied te komen. Dat de Duitschers tegen onze kust weer wat in hun schild voeren, blijkt ook uit de onmenschelyke, zooniet misdadige wijze, waarop eDkeie duikboot commandanten zich in de afgeloopen week weer eens onderscheiden hebben. Och, men raakt aan alles gewoon en leest, zonder ook maar even te schokken, over de be richten, waarin van onrecht en oorlogs misdaden sprake is, heen. Maar gebeurte nissen als er in de laatste dagen weer werden meegemaakt, schokken toch wel en doen toch bij menigeen zeer zeker even de handen ineenknypen tot ballende vuisten. Er ligt daar, een eindweegs uit onz6 kust, een visschersvaartuig aan de netten. Een onooglijk, zwak zeilscheepje, met een kleine, weerlooze, maar moedige en arbeid zame bemanning.Plots stijgt uit de golven de snuit van een duikbootbaai op en onmiddellijk haast slaat een granaat boven het scheepje uiteeD, doodt een veel belovende Hollandsche visscherejongen) doet de weerlooze visschers, die zooeven nog in kalme rust hun gedachten lieten gaan Daar de verre kust, waar bun ge liefden toeven met veel zorg in het hart wellicht, opvliegen in angst. Het duikboot monster nadert en de commandant schree wt, dat het scheepje „versenckt" moet worden. Maar eerst moeten de aardappels en de haring er uit en de visschers zelf moeten ze afleveren en de mannen vergezellen die de bommen leggen in hün scheepje. En als het vaartuigje naar den kelder ge gaan is, verdwijnt de duikbootduivel en laat de weerlooze visschers ronddobberen in een kleine open boot met den gedooden knaap in hun middeD. Ziehier een eenvoudig verhaal, niet ver dicht, of opgesmukt, een verhaal, naar de werkelijkheid. Een verhaal waaraan meer dere kunnen worden toegevoegd. Dat van een logger uit IJmuiden b. v. die in den grond geboord werd binnen het vrije ge bied en waarvan alle opvoerenden ver dronken zijn... En niet alleen van die zijde wordt ons onrecht en kwaad aangedaan ook van de andere zijde worden we geknoeid. Engeland sleept onze visschersbooten naar zijn havens en houdt onze mannen] vast. Engeland tracht ons door dwangmaatregelen inzake de zand- en grindkwestie voor zijn wil te doen buigen Engeland och wie weet niet, hoe groot de zonden van John Buil geworden zijn? En Amerika-over treft hem nog. Wilson, die prachtige tbeo- riën met mooie woorden wist te versieren, die als de redder van het recht en de democratie in Europa tracht te poseeren, knevelt en knijpt de neutralen zoo hard hij maar kan. En of het recht is of niet, hij knevelt en knijpt 1 Het graan dat onze regeering in Amerika kocht en betaalde, ligt te rotten ,n de schepen, die in Ame- rikaansche havens op bevel van Wilson vastgehouden worden. En wij leven al laDg op rantsoen.. De schepen mogen niet ver trekken, omdat onze regeering Diet wil toestemmen in den eisch, dat ze gevuld naar Amerika zullen terugkeeren. Nu de duikbootonoorlog de geallieerden van zoo veel schepen berooft, moeten die der neu tralen er maar aan gewaagd wordeD. An ders geen koren en geen kolen voor de schepen uu Indië. In de afgeloopen week kwam een be richt melden, dat de regeering met Wilson tot een overeenkomst was gekomen. Onze schepen zouden worden gebruikt in de ongevaarlijke zöne, maar dan toch in dienst der geallieerden. Daarvoor in ruil zou Amerika voeisel zenden, koren voor brood en veevoeder. Van officieuss zijde echter is het bericht tegengesproken. Er is, aldus het Haagsche Correspondentiebureau, bij onze regeering geenerlei voorstel ingeko men en er is zelfs nog niet geantwoord op de voorstellen, die de Nederlandeche regeering aan die to Washington reeds voor maanden deed toekomen. 't Ontbreekt er nog maar aaD, dat Wil son zonder vorm van proces onze schepen in beslag laatnemeD,om ze onder Ameri- kaansche vlag in de vaart te breDgen. Er is van zekere zijde in die richting drang op hem uitgeoefend en de bedreiging voDd reeds eenigen tyd geleden een weg tot de groote bladen. Recbt heeft immers afge daan en Macht, bruut Geweld, regeert de wereld —o-o-o— Het staat te vreezeD, dat we van de zijde van de geallieerden in den eersten tijd Dog niet veel tegemoetkoming hebben te verwachten, 't Kan zelfs nog wel erger worden, want John Buil en zijn bondge- nooten zijn in de laatste dagen alles be halve prettig gestemd. En menschen die in zoodanige gemoedsstemming verkeeren, moet men niet in den weg loopen. Er is reden voor die ontstemming, want het gaat hen niet voor den wind. Integen deel, het is misere in alle Ententelanden. Rusland maakt een tijd door van de zwaarste beproeving. In naam van de vrijheid schieten de Russen elkander dood, roepen steden en landstreken hun eigen republiekje uit, laten de boeren de steden uithongeren, worden spoorwegen en tele graaflijnen vernield. Ea dat alles, terwijl de vijand diep in het land is doorgedron gen... Wie er baas is, Kerenski of Lenin. valt nog niet te zeggen, evenmin wie baas zal wordeD. Uit de verwarde en tegenstrijdige berichten der laatsto dagen vait af te leiden, dat beide revolutiemakers over militaire aanhang beschikken en dat het revolutio naire leger dat der contra revolutionairen slag geleverd heeft. Blijkbaar zijn er dooden genoeg gevallen, maar behaalde geen der partijen de overwinning. Kerenski staat met een leger in de buurt van Petersburg en is thans met Lenin aan het onderhan delen. Hij wil weer baas worden en wi[ daarvoor zelfs zijn vrienden uit de burger lijke partijen opofferen. Of op die wijzede burgeroorlog kan eindigen, moet de tijd leeren, maar te betwijfelen valt het wel zeer. Rusland gaat onder in tweedracht en is voor goed voor de Entente verloren. In Japan schijnt daarom de regeering gereed te staan, daaruit 'zekere conclusies te trek ken. Welke is niet moeilijk te gissen. Een bericht uit Tokio verzekert, dat de toestand in Rusland aldaar „zeer groote ongerust heid" heeft gewekt on dat de Ministerraad hst noodig heeft geoordeeld om daarover te vergaderen. Men verwacht, volgens Reu ter, te Tokio algemeen dat de dingen een hoogst gewichtige loop zullen nemen. -o-o—o In Italië gaat het ook alles bohalve voor wind en stroom. De militaire toestand is nog steeds buitengewoon ernstig. Generaal Diaz biedt tbaus krachtigen tegenstand aan de oprukkende Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche legers. Hij heeft aau de Piave en de Brenta stellingen ingenomen, maar het laat zich aanzieD, dat hij wel spoedig weer tot den terugtocht zal moeten be sluiten. Er zal dan opnieuw een stuk Itali- aansche grond moeten worden prijs gegeven eD Venetië zal niet meer te houden zjjn. De Engelsche en Fransche bladen zeggen reeds openlijk, dat de tegenstand die Diaz aan de Piave en de Brenta biedt, alleen ten doel heeft deu vyandelijken opmarsch te vertragen, opdat de Engelsche en Fran- scho versterkingen tijd zullen hebben, om zich voor den grooten slag met de Cen- tralen gereed te maken. Intusschon heeft Italië, door het dreigend gevaar dat uit het noorden Dadert. zyn eenheid terug gekregen. Alle partijen wer ken thans samen om het gevaar te keeren. De "volksvertegenwoordigers zyn naar het front gesneld, om de soldaten met gloed volle redevoeringen den ontzonken moed terug te geven en naar luid'cier berichten, weten zjj de lichtontvlambare harten der Italiaansche soldaten te ontsteken tot geest drift en ijver. In de Italiaansche Kam6i' hield Orlando een daverende redevoering en op alle banken brak hot gejuich los, toen hij sprak van Italies wil om te over winnen en uit deze zware beproeving eens gezinder, vrijer en ge-eerbiedigder opnieuw voor de wereld te verschijnen. En de sprekers, die na hem het woord voerden spraken met do zelfde gloed. Maar met schitterende redevoeringen en geestdriftig gejuich is Italië niet te redden. Daar zija manschappen en kanonnen voor noodig, veel, heelveel. Heeft Italië die? Het heeft genoeg verloren300.000 man, 2500 kanonnen. Vooral het verlies van het geschut, meer dan Italië ooit in vredestijd heeft bezeten, is zeer bedenkelyk. De leiders van het Italiaansche volk trachten den moed er in te houden, maar wie weet hoe vol zorg hun eigen harten zyn. In Frankrijk is de stemming ook niet hoopvol. Men heeft er in de afgeloopen week de zooveelste Kabinetscrisis gehad. Painleve is moeteD aftreden, om een on beduidend geschil met de Kamer, na er nauwelijks geweest te zijn. Clémenceau heeft hem opgevolgd en men heeft dat als een bedenkelyk feit aan te merken. Dat Ciémenceau de leidsels in banden gekregen heeft geschiedde, omdat Poincaré het heele rijtje van bruikbare groote mannen bijlangs gekomen is. Er was hem niets anders over gebleven, dan zijn ouden vyand, zijn sterk- sten tegenstander van weieer, zijn meest geduchten concurrent voor don presidents zetel, te vragen een nieuw Kabinet te vormen. En de 77-jarige Ciémenceau nam het aan en had in één dag tyds zijn Kabinet in elkaar gezet. Maar thans is by „de sterke maD," de „ministerdooder", de „tyger" of hoe men hem ook anders mogen hebben be-eeretiteld, aan het roer gekemen en is het met Poincaré en zijn vriendjes gedaan. En tevens staat de hevig ste politieke stryd voor de deur in e republiek, want de socialistischo en radicale partijen hebben zich als groote buldoggen tegenover „den tijger", hun vijand van vroeger en heden, geplaatst. Ia Engeland Diet minder groote politieke m09ilykheden. Lloyd George heeft zich door zyn felle ondoordachte critiek op de Ententeleiding, de scherpste verwijten op den hals gehaald. Asquith hoeft hom tor vorantwoording geroepen en Maandag zal het er om gaan. Lloyd George zal goed doen de pooten van zyn regeoringsaetel eens te inspecteeren. Heel vast zit hy niet moor. Is het wonder, dat in de Eotentepers de opgewekte, hoopvolle toon verstomd is? —o—o—o Het eenige watdeEngelschen nogeenige opbeuring kon geven in de laatste dagen, was de voortgang van de krijgsoperaties in Palestina. Moest in Mesopotamië de op marsch voorloopig gestaakt worden, omdat de Turken belangrijke versterkingen kregen, in het Heilige Land konden de Engelsche troepen hun veroveringstocht voortzetten Zy slaagden er reeds in door to driDgen tot naby Jaffa en den spocrwog van daar naar Jeruzalem, alsmede die van de heilige stad naar Berseba, af te snijden. Meer Daar het zuidoosten naderden ze reeds vrij dicht Hebron, de oude Davidstad en als de Tur ken er niet spoedig in slagen den Britschen opmarsch tot staan te breDgen, dan zullen Betlehem on Jeruzalem spoedig een beurt krygen. De christelyke wereld zal dan wellicht het schouwspel beleven, dat op den olijfberg en Golgotha de christelyke Britsche granaten uiteenspatten TEXEL, 21 Nov. 1917. Bij kon. besluit is met ingang van 16 dozer tot commies der posterijen en tegrafle benoemd, onze vroeger plaats genoot, de heer W. H. Dalmeijor, ad- spirant-commies der posteryen en tele grafie. In Eigen Haard van 17 November komt een foto voor van Norette, de bekende Ierscbe Setter, eigendom van den heer T. Reuvers te de Cocksdorp. Aan hot bijscbrif aldaar ontleenon wij, dat aan den eigenaar voor dit dier ver geefs f600,— is geboden. Zondag in Ilotel „Texel." Blijkens advertentie in dit en vorig nummer treedt Zondag alhier op de bakende heer Jan Groot, benevens de zangeres mej. A. Hogetoorn. De heer Groot mag hier genoegzaam bekend heeten, voor hem is aanbeveling overbodig, omtrent een optreden in Harmonie te Groningen van mej. Hoge toorn ontleënen wij aan het Nieuwsblad van het Noorden het volgende het gold hier eene zangeres met een- mooi orgaan en een mooie voor dracht bovendion, die de moeite waard is gehoord te worden.... Mej. A. Hogetoorn heb ik aangeboord met klimmende belangstelling. Ze bezit eene stem, die zoowel in forto's als in de piano's aaDgenaam aandoetmen gevoelt, daar zit „metaal" in het or gaan, dat haar geluid iets „stevigs" geeft, zonder dat er een oogenblik sprake is van ruwheid. Men verzoekt ons mede te dee- len dat Woensdag as. 28 November in hotel Texel een propagandaavond zal„worden gehouden van den „Ned. Anti Oorlog Raad" waar als spreker zal optreden de heer H. Wiering uit Amsterdam. Een ieder die belang stelt in het werk van den Anti Oorlog Raad wordt steik aanbevolen dezen avond by te wo nen. Voor verdere modedeeüng wordt verwezen naar de advertentie in ons volgend nummer on naar de aanplak biljetten.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1