Nut en Genoegen de beer JAN GROOT Jr. Kust Koest. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Vergadering Weder verkrijgbaar Boek!?, Parkstraat. Predikbeurten* Bal na. 1 i. Verbetc^iIJ•», treinenloop. J Onlangs brachten de voorzitter en do vice-voorzitter van do Kamer van Koop handel te Helder en de heer J. A. G. Stompff, alhier, een be mek aan het jjureau voor crisiszaken, afd. vervoer te 'sGravenhage om te trachten verbete ring in de treinenloop Helder Amster dam te krijgen, door inlassching van een trein omstreeks 12 uur 's middags uit den Helder. Wij vernemen thans, dat van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bericht is ontvangen, dat,op gemeld ver zoek afwijzend is beschikt, echter onder mededeeling, dat bij de eerstvolgende verandering met het verzoek rekening zal worden gehouden. Waal19 Nov. Zaterdagavond j.l. werd de oude Heer Brouwer door eon wat al te haastige fletster omver gereden, 't Geval kwam vrij goed af, doch het kan toch tot leering strekken, dat men tegenwoordig in de dorpstraten, waar het zoo donker Kan zijn, zooveel mogelijk de voorzich tigheid heeft te betrachten. Oosterend19 Nov. Zaterdag j.l. viel de visschersknecht A. Burger, van hier in de Texelsche haven buiten boord, en bleef geruimen tijd onder water. Hij had het geluk een hem toegestoken haak te grijpen en kon zoo gored worden. Hij heefteven- wol veege oogenbhkken moeten doorstaan. De nieuwe Yereeniging Dorpsbelang, genaamd „Eendracht", hield Zaterdag j.l. eeno goedbezochte vergadering. Bij d9 opening wees de Voorzitter er op, dat hot steeds wenscheUjk is bij alle betoogon nette bewoordingen te kiezen. Uitdrukkingen als „onderkrui per" enz. werken nimmer opbouwend. Eenigo mededeelingen uit de Bestuurs vergadering met een tweetal Bestuurs- leUen van don Melkslijtersböiid gehouden, volgden. Deze besprekingen hadden een vriendschappelijk karakter gedragen Betreurd werd, dat enkele personen trachten al de melk aan Oosterend te onttrekken. Hen heelt evenwel goede boop den leden van „Eendracht" aan melk te kuDnen helpen. Er waren daartoe reeds contracten afgesloten. Tot melkvet koopers werdon uit 9 sollicitanten gekozen de heeren W. D. Bakker en C. D Bremer. Aan liet Bestuur werden nog twee leden toegevoegd, n 1. do Heeren P. C. Koning en A. A. ElleD. De eerste nam de benoeming aan, de tweede was niet aanwezig' Ten slotte werd aan bet Bestuur opgedragen statuten te ont werpen, waarop de Koninklijke goed keuring gevraagd zal worden. Hierna sloot de Voorzitter de verga dering, die zich kenmerkte door een dracht en belangstelling. Oudeschild20 Nov. Hedennacht overieeö een der oudste, zoo niet de oudste der ingezetenen van Texel n.l. de heer .Tb. Koning. Hij be reikte den leeftijd van ruim 93 jaar. Engeland en de g■■ind-quaestie. Reuter seint uit Londen Negen-en- dertig monsters van concreten vorm van verschillende üeelen van het Vlaam- sche front zijn onderzocht door de „Geological Survey Office" en in twee- en-dertig gevallen is bel gebruikte grind gebleken ongetwijfeld RLjngriud te zijn. Het tijdelijk staken van den aanvoer, na 15 November, in overstemming met de Duitsch-Ncderlandsche overeenkomst, zal niet voldoende zija om de Britsche regeering er toe te brengen, het embargo op de Engelsche tolegraafiijnon voor Nedorland op te beffen. Electriciteit uit den karnmolen. Van de vindingrijkheid van sommige bewoners van het platteland om des avonds him woning te verlichten zagen we dezer dagen een aardig staaltje. Iemand in het Oosteu van Over-ijse! heeft een moter g-koebt en dion ge koppeld san een ouderwetsche karn molen, waarvoor bij das avonds ziin am -t-n t khot d spant, die aldus do i oodue beweegkradlt levert voorden inefor De man krijgt op die manier voldoende siroom om vier lichten van pim. 4 kaarsen te doen brat dert. (Hbld.) Sommige landbouwersin den Groet polder baalden van hun akkers 9ü,C00 a 100,000 K.G. voerbieten per H.A. die verkocht werden voor f26,— en meer de 1000 KG. Zijp. Ct. De 'polderbemaling. In den Wogmeerpolder zullen twee bestaande stoomvijzelgemalen door elec- trische worden vervangen. Meer en meer wordt bij de polderbemaling in Noord- Holland de stoommachine afgeschaft. Zijp. Ct. Het rapport van de Centrale Boeren leenbank te Utrecht, omtrent den toe stand dor Bank te Schagerbrug is ver schenen. Het wijst een totaal tekort aan van f26,285,36. Alle grond heeft waarde. Indertijd klonk overal een oproep om allen grond te gebruiken voor den groententeelt. Daaraan heeft men ook te IJmuiden voldaan, want men kan thans de kool zien groeien in een nog ongebruikten hoek van de aigemeene begraafplaats. Tramdienst stopgezet. De gemeente Apeldoorn is thans ge heel buiten eeDig tramverkeer. Nadat door benzinegebrek de pas dezen zomer in werking getreden motortram haren dienst moest staken werd nog met twee paarden eenige weken de dienst van het Loo naar station Apeldoorn gebrekkig onderhouden. Van heden af is de dienst geheel stopgezet. De geschiedenis herhaalt zich Eon eeuw geleden in 1817 was 't ook een dure tijd. Toen kostte een last tarwe 1784 (f 26.10 de H.L.); rogge f425, gerst f290, boekweit f490 en haver f238. Kost roggebrood van 8 pond thans 50 cent, toen betaalde men er 75 cent voor. Eu als men dan bedenkt dat de loonstandaard toen veel lager was dan nu, dan kan men wel begrij pen dat 't ook toen oen bange tijd was. (Zw. Ct.) Inliïjtfïng in het leger der Vereenigde Staten Van verschillende zijden vraagt men ons inlichtingen naar aanleiding van het gerucht dat neutralen, dus ook Nederlanders in de Vereenigde Staten gevestigd zouden worden ingelijfd bij het leger der V. S. Bij informatie bij de Amerikaansche legatie deelde men ons mede dat hier omtrent nog geen officieele mededee- lingen ontvangen zijn. Wel worden de neutralen geregistreerd doch alleen ter vaststelling hunner identiteit. Een voorstel om tot inlijving der neutralen over te gaan, is bij het con gres der V.S. ingediend doch de behandeling er van is uitgesteld tot December. H b 1. Spionnage. Door de politie te 's Gravenhage zijn aangehouden een korporaal der infante rie en een hotelbediende, ter zake het misdrijf bedoeld bij art. 98 Strafwet boek, het opzettelijk bekend maken, dan wel mededeelen aan of in banden spe len van een buitenlandscbe mogendheid, van bescheiden, berichten of inlichtingen, omtrent eenige zaak, waarvan bij weet, dat de geheimhouding door het staats belang wordt geboden. In beslag wer den genomen geheime kaarten en plan nen, nopens opstellen van geschut, loop graven, geheime gangen, enz. uitma kende de verdedigingswerken op Zuid- Beveland, welke aan een üuitscher te koop worden aangebodon. Varkens. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dit het afleveren of vervoeren van geslachte varkens ver boden is. Dit verbod is niet van toepassing op a. het 7leesch van z.g. regeerings- varkens b op vleesch, gerookt of geconser veerd, dat op 16 Nov. 1917, reeds ten verkoop voorradig was. In geval van noodslachting kan de Bu: geraeester van vorenstaand onthef fing verleenon. Voor alle overige geval len moeten verzoeken om ontheffing gericht worden aan de Rijkscommissie van Toezicht op de Vieescbvereeniging. Overigens is het aan fabrikanten van vleeschwaren en aan exportslachterijen tot nader aankondiging verboden af te leveren geslachte varkens, gezouten of gerookte halve varkens, versch varkens- vleesch, spek, worst, geslachte runde ren, kalveren, schapen, rund-, kalfs- en schapanvleesch en bereide vleeschwaren. Van het verbod in de vorige alinea kan ook weer ontheffiog verleend wor den door voornoemde Commissie. Texel, 20 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. KLOMPEN. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat vanaf Maandag 26 November a. s., voor personen, be- hoorende tot gezinnen, welke minder inkomen hebben dan f1200 per jaar, bons verkrijgbaar zijn om tegen ver minderden prijs een paar klompen te batrekken. Bij inlevering van een bon worden door de winkeliers de klompen geleverd tegen betaling van ten hoogste f0,60 voor een paar mansklompen f 0.50 voor een paar vrouwenklompen f 0,40 voor een paar jongensklompen en f 0,30 voor een paar kinderklompen. Voorloopig wordt niet meer dan één paar klompen per persoon verstrekt. De bons kunnen worden aangevraagd te den Burg bij den hr. G. Schoenmaker de Cocksdorp M. W. de Graaf Midden Eierl. N. Gomes den Hoorn J. Beumkes de Koog Oosterend Oudeschild C. L. v. Scharenb. A. Eelman Az. A. Boon de Waal Jb. Bakker Jbz. Texel, 20 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUI J SING DAMSTE. GROENTEN. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekeüd, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel betref fende groenten voor den kleinhandel met ingang van 6 November 1917. Zijn vastgesteld de navolgende maxi mum-prijzen. Ie. voor Stapelgroenten: a. Roode Koof per K.G. f0,06 b. Gele Kool 0,06 c. Uien 0,08 d. Friescbe en andere soorten fijne peen 0,06 e. Knolrapen 0,03s 2e. voor vatgroenten: f. pronksnijboonen 0.18 g. enkele spercie- boonen (onafge- 0,20 b. dubbele spercie- haald boonen 0,16 i. zuurkool 0,10 Texel, 20 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Hoogenberg, 20 Nov. Geachte Redactie. Mag ik beleefd een klein plaatsje verzoeken in uw veelgelezen blad Heer Bremer, zeker stond ik eenigs- ziDS verbaasd over uw ingezonden stuk in de Texelsche couranten van 17 Nov. Op de eerste plaats schijnt u eenigs- zins verward te zitten in het aantal voorzitters, ten minste 't is ons ondui delijk, wien u bedoelt en om verder kort en zakelijk te zijn Bij ons bezoek aan den Helder bij den Directeur van het Levensmiddelen- beheer, verklaarde genoemde heer, dat na opeischiag of opvordering, Boogaard een hoeveelheid van 40 Liter per dag en Bremer van 8 L. per dag op gaf, en dat van twee zulke flinke boer derijen met zoo'n groot aantal melk koeien. Dit alles kan getuigd worden door den heer H. Hin. Dus Bremer, uw debiet is aan uw dorp niet groot en het restant, dat u verkoopt voor varkensvoeder heel klein, want ik mag toch niet veronderstellen, Heeren, dat ge door een onjuiste opgave aan een Gemeente-ambtenaar wilt trach ten de Wet te ontduiken? Om de geringe hoeveelheid, zegt de Directeur heb ik nog eenige dagen uit stel gegeven. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, waar ik over deze zaak het laatste woord heb gesprokeD, Hoogachtend, J. KOOIJ, Voorz. Melkveehoudersbond Afd. Texel, Woensdag 21 November. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's av. 7 uur Heidelb. Catechismus Zondag 22. Donderdag 22 November. Den Hoorn, nam. half 1 Huwefijksinz. Zondag 25 November 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Dm Burg, v.m. 10 uur ds. Visser. Waal, n.m. half 3 ds. v. d. Waa. Den Hoórn. n.m. 2 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, n.m. half 3 ds. van Grasstek. Kerkcollecte. v.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.ra. 10 uur ds, v. d. Waa. H. Doop. Dankdag voor de Oogst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. D.igevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. half 7 da. Kuperus. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Teicl, 19 Nov. Aangevoerd: 3 Koeien f175,— a f250,-. 4 Pinken f 85 a f 125. 2 Graslcal veren f70 a f80. 21 Schapen f 18 a f 34,00. 22 Lammeren f 6,00 a f 14, 2 Biggen fa f 16, Leiden, 16 Nov. Ter markt aangevoerd 13 Stieren f145,— a f 490,—; 49 Kalf- en Melkkoeien f 230 a 1 365, 720 Varekoeien f 140 a f 285 236 Vette Ossen en Koeien 1155 a f460 31 Kalveren (vette) f 30 a f 140. 20 Kalveren (magere) f 8.a 116.— Lammeren f 0,a f 0,—. 304 Schapen (vette) f 20,00 a f 53.— 150 Biggen f 1.00 A f 4.G0 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Op Zaterdag 17 Nov. overleed ons liei Kindje ÜENDRICA in den nog jeugdigen leeftijd van één jaar en 10 dagen. A. BOON. E. BOONDogger. Anni Heodrica BOON, Clasina Jacoba BOON. Hiermede vervullen wij dentreuri- gen plicht kennis te geven van het overlfideu van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JACOB KONING, echtgenoot van wijlen Aagje Dros. in den ouderdom van ruim 93 jaar. Namens de Familie, J. KONING. Oudeschild, Texel, 20 Nov. '17. te de "Waal, op Maandag 26 November 1917, 71/» unr ia lokaal DUINKER. SPREKER Declainat r. N.B. Zij die lid wenscbeu te worden en den leeftijd van 18 jaar hebbip bereikt kunnen zich op dien avond aangeven. HET BESTUUR. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)-

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2