nnffts N°* 3141, Zaterdag: 24 November 1917, 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. DE STERKSTE. Binnenland. Gemengd Nieuws. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borq 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en r.ndero landen met vorhooging der porto's. Advertentiën daags voor de uitgave vóór A nur nam. Prijs der Advertentièn. Ven 1 tot 5 regels 30 Cts, Iedere regel meer fi Ct Groote letters en Vignetten worden nnsr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer, ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de itg, Fibma LANGEV1LD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texkt. Regceriugswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 26 Nov. tot en met 2 Dec. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke blauwe bon no. 20 één hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 5 öf 1 ons rijst öf 1 ons gort öf 1 ons havermout op elke gele bon no. 2 één hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 6 1 '/j ons groene erwten óf indien voorradig 1'/2 ons bruine boonen Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 23 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSINO DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Calcium-carbid. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het verboden is aan leveranciers om af te leveren en aan gebruikers om te koopen een grootere hoeveelheid carbid dan voor rijwiellantaarns 1 K.O. voertuiglantaarns 2 K.G. per rijwiel of voertuig en per maand. Het koopen door of levering aan personen welke voor boven omschreven doeleinden reeds kaarsen ontvingen, is verboden. Bovenstaande regeling is niet van toepassing op doctoren en veeartsen, waarvoor inlichtingen ter secretarie zijn te bekomen. In zeer dringende gevallen kan aan personen, welke uitsluitend op petroleumverlichting zijn aangewezen, een geringe" hoeveelheid carbid worden toegewezen als bijverlichting. Belang hebbenden hebben zich daartoe schriftelijk te wenden tot den Voorzitter der Toewijzings commissie voor kaarsen, schemerlichten, e. d. Parkstraat 103 te 's Gravenhage. Texel, 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. VOKDERBIF.TE51. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw c. a. zijn vastgesteld de navolgende maximum- PfLZa.n geleverd door den verbouwer franco op wagon of in het schip aan het naastbijge legen spoor- of tramstation of haven. Voederbieten en mangelwortelen f 22. Koolrapen, knollen en knolrapen f20.— Door W. Beihbtjrg. 26). Hoe uw antwoord ook zij het zal de verhouding zuiverder maken, want zooah het nu is, verschijn, ik voor u als een indringer, een rustverstoorder, ofschoon ij niet ongeroepen kwam.'' Ik went het, Herman riep u," zei ze zacht. „En u?" Weer etn pauze. Voor mij was Hermans wensch vol- diende om u een hand te geven; ik heb o ook nmts to vergevet), doch u mij, en wanneer u in staat is op dit ooge jblik tot mij te zeggen ja ik heb u de groote teleurstelling vergeven, die u mij voor tien jaar bereidde, dan neemt u mij een g-ooter last vin de ziel dan u vernïoedt." „Vsn ganbeher harte, ja!" zei hij, want u was een kind on wist niet wat u deed: de schuldigen warsn anderen." Hij stak de hand uit en bracht baar recht rhaiid aan zijn lippen: „Das weder keerde vergiffenis.6 „Ea roer nu het verleden niet meer aan noo't meer," reizocht zij mat een st m Paardepeen (met uitzondering van de zoo genaamde bosjespeen). f24.— b. voor dezelfde gewassen, geleverd aan den verbruiker netto ingeladen gewicht franco schip of wagon of wagen op afleveringsplaats bij verbouwer, respectievelijk f24,50,f22,50 en 26,50. Alles per KMO K.g. Deze maximum-prijzen worden per 1000 K.g. met f0,75 bewaarloon per maand verhoogd, te rekenen vanaf 1 December 1917. II. Het vervoer en de aflevering van voor melde artikelen, alsmede van suikerbieten, is verboden, met uitzondering van a. Indien het vervoer geschiedt binnen de grenzen eener gemeente of naar de bewaar plaats van den producent b. Indien het betreft partijen, bestemd voor veevoeder, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de N. V. Bieteninkoop en Toe wijzingsassociatie „Bieta" of wel door een Veevoederbureau ingesteld door den Minister van Landbouw, c. a. c. indien het betreft partijen koolrapen, knol len en peen bestemd voor distributie als men- schelijk voedsel en gedekt door een veevoe- derbewijs, afgegeven door of vanwege de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeni- ging Groentencentrale; d. Indien het betreft partijen suikerbieten, bestemd voor aflevering aan eene suikerfabriek. Texel, 22 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 24 Nov. 1917. Oosterend, 23 Nov. De vereeniging „Nut en Genoegen", alhier, herdenkt Zaterdagavond haar 55 jarig bestaan. Van de oprichters is nog in leven de heer P. K. Bremer, thaDS Eure!id der Veroociging. Voor deze herdenking wordt verder verwezen naar achterstaande advertentie. Vromoeliïjke predikante. Was ons land sedert het huwefijk van ds. Zernicke weder, zonder vrou welijke predikant, van den 18don dezer af. is de tweede vrouw voorganger eener gemeente gewordeD. Op dien dag verbond mej. ds. M. Gorritsma zich aan de doopsgezinde Gem. te Baard zoodat waariu de tranen klonken. „Nooit weerp" vroeg hij. „Zou dat goed zijn En toch heb lk niets ia het boek mijner herinneringen, dat mij dierbaarder is dap dit sterke jonge geluk dat zoo jammerlijk werd gebroken," Ea toea zij zweeg en haar hand ia de zijoe trilde ging hij z-.cht voort; „Moeten wij dan niets hooron van het leven, het welk wij van elkander gescheiden leefden P Hebben wij er geen recht op, dit weder- keerig van elkaar te welea A!s twee menschen elkaar weerzien, die eens ervan gedroomd hebben, samen door 't leven te gaan eu met gewei 1 van elkaar zijn gerukt hebben zij dan tenminste niet hst recht op viiendsohanpslijie deelneming „Laat ons ophouden ik weet niet ik kan niet zei ze kort. Zs'ond haastig op cn liep naar de bel, om de meid te roepen voor de lamp. Op dit oogenbük word de 'deur van Hausi's kamer snol en wijd geopend, en in deu broeden lichtstraal die daardoor in de doakere kamer viel stond de fijne gestalte van den jongen ea keek naar binnen. „Z-g mosdcr wie is er bij u „Kom bicuen, Hiosi!" zei Helene bijra bedeesd „on geef o >m Sanders de haud." De jongen bewoog zich nist, maar Ernst S mders giag bsm eoa paar stapan tege- zij thans, wollicht voor niet al te lan gen tijd, de eenige vrouw op den kan sel is hier to lande. Wegens het gebrek aan ruwe tabak zijn in Duitschland per verordening vijf tien stoff-m aangewezen, die in do plaats van tabak verwerkt of daarmee ver mengd mogen worden. Behalve deze verzoekt de tabaksindustrie nog hop als zoodanig te mogen bezigen. Dezer dagen is op een hofstede te Liutelo (gera. Aalton) een beuke- boom geveld, die op manshoogte een omvang had van 4,22 M. Deze woud reus, waaraan drio houthakkers gedu rende vier dagen bezig waren, om hem tegen den grond te krijgen, en die een gewicht had van 30,000 K g. werd door een houthandelaar voor f 280 gekocht. Aan het postkantoor aan da Char lotte de Bourbonstraat te 's GraveDhage, kwam een jongentje een aangeteekeoden brief halen. Bij het overreiken van den brief werd de koaap weggeduwd door een nog on bekenden man, die deu aangeteekenden brief in ontvangst nam en er mede vluchtte. De politie heeft de zaak in onderzoek. Be toasch Bij een bewoner der Nassaukade te Amsterdam belde onlangs een man aan, die naar boven riep „de wasch". Het dienstmeisje, meeneude, dat dit de man was, die gewoonlijk de wasch kwam halen, wierp don zak met wasch- goed naar beneden en de man vertrok. Een half uur lator werd er weer ge scheld weer werd er om de wasch gevraagd. Ditmaal bleek het de echte waschbaas te zijn, die er niets van wist, dat een haif uur te voren een ander het waschgoed bad afgehaald Gisteren werd er weer gebeid weer werd naar boven genepen "de wasch!,, Door de ervaring wyzm geworden, gaf men het waschgoed niet af en terecht, waüt 66Q half uur later kwam de wasch baas, die nu ook weer verklaarde niets af te weten van de ditmaal mislukte poging, om de wasch af te halen. Hbl. moet. „Nu Hansi? Dr. Leers heeft mo ver teld, dat je een goed rapport hebt. Ik feliciteer je. Ik hoor dat je een kerstge schenk wilt komen halen, dit ik je toe gedacht heb een echt Iodiaaensieraad van Miako den zoon van een werkelijk opper hoofd, wil jo P" „Men koti ia do duisternis van do kamer de trokken vau het kind n:et zien maar men koa zi zich voorstellen door ds stugge manier waarop hij kortaf „néén ik speel niet graag Indianen." ant woordde, Er lag iets onbeschrijflijk ver achtelijks in zijn toon. „Hansi P" riep Hcleno verwijtend. „U moet bij mij komen, moesje," zsi hij dwingend. „U heuft beloof met mü te spelen en Karei is ook naar boven naar grootmoeder gegaan voor de bonbons." „Je zie', Hmsi, ik heb bezoek; «ga naar de keuken en zeg dat de lamp gebracht wordt." Maar de jongen weigerde te gehoorzamen. Hij kwam naar ziju moeder toe en herbaaldo: „U heelt het mij bolooW oom Sanders kan toch weggaan „Je beat ondeugend, Hans!" 3 ieders lachte. Aaa oprochth< i 1 ontbreekt het hem ia eik gera! nietT oost je, plaaggeest, ik ga dadelijk weg." ,Qt d.vn," zei ds jongen gepr kkeld. „Z kar, zoodra het mij belieft on je Een veehouder in de gemeente Schotei'land bood zijn jonge biggen te koop aan voor een sigaar per stuk. H\j kon nog geen koopers vinden. Hef heengaan van een volksman. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. overleed te Rotterdam het kamerlid voor Rotterdam II, de heer Spiekman. Bladen van alle richtingen wijdden waardeerende woorden aan zijne nage dachtenis. De kameroverzicht-schrijver van het Handelsblad o. a. wijdt nog eenige re gels aan bet socialistische lid dat aan de Kamer is ontvallen. Vóór den aan vang der bohandeliug van de Staats- begrooting herdacht de voorzitter, de heer Fock, den heer Spiekman. Dat is zoo gebruikelijk en het is een vriende lijke gewoonte. „Maar Spiekmans nagedachtenis had recht op zoo'n woord Hij was, in het moderne socialisme, een goede en nobele figuur. Een kerel uit éón stuk en toch een man met wien te pra ten viel. Een die zijn leven heeft gege ven ja dat mag men wel zeggen want heeft zijn werk hem niet gesloopt voor zijn vaste overtuiging... maar tevens iemand die de overtuiging van anderen wist te waardeeren. Een strijder met heel zijn wezen, met heel de kracht van een krachtig temperament en nochtans een vriendelijk en gemoedelijk man in don oragaug. Een jongen uit het volk, van onderen af opgewerkt, die nog altijd taal- en stijlfouten schreef en een volksman was gebleven (een echte, geen naschreeuwer van volks leuzen en geen stroopsmeerder vaa den volksmond) maar daarbij een mensch, zoo gaaf van karakter en van geeste lijke houding, zoo eenvoudiggoed van toon en gedraging, dat men van dezen jongen uit het volk, betor dan van menigen „heer" in dure kleeren, kan getuigen Hij was een gentleman. Het is niet alles goud wat er blinkt, óók niet in het socialisme. Maar Spiek man was een kerel van goud. Zulke volksmannen zijn het, die het soóialisme noodig heeft. En die zoo zwaar te missen zijn." moeder het verlangt." „Moeder, zond hom weg! Zend hem weg Hij mag niet bij or-s zij a 1" eobrceuwde Haas. Helene stond als verstijfd. Ernst Sanders echter greep deu jongen bfi den arm: „Bedaar wat. mijn jongen I je stelt je waarlijk aan als een straatjongen. Wil je je wol eens fatsoenlijk godragon en je moeder niet langer ergoreo." Toen gebeurde het weer een aan ral van krankzinnige woede, een om z'ch heen slaan met haaden eu voeten, schreeu wen als een mishandeld dior en dan verdraaide oogen eu trekken der ledema ten, Erri3t Sanders ving den bewuetolooz >n zijn armen op droeg hein naar de speel kamer terug eu lei hem op de cinapé Helena stond aarzelend op dea drempel tusschen do beide diureu en hield zich met bevende handen aan de deurpost vast Doodsbleek, mot groote oogen, keek zij naar de beidon voor haar. De doktor ontkleedde het kind. boog het hoofd, luisterde naar het hart en heel zakelijk vroeg hij eindelijk: „Heelt hfi deze aanvallen meer?" „Vandaag voor de tweede maal," ant woordde zij flauwtjes. „Ea is er eea of andere bopaalde oorzaak voor Ws di rer oitfd.)

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1