STEMMING. Binn e 111 a n d. Gemengd Nieuws, Marktberichten, Advertentiën. Vergadering Maandag 10 December a.s. B. P. RE1JSEB Sijbr.zoon A. J OALMEIJEH. Predikbeurten. H. M. van Landbouw luid der berichten is er thans vanuit Oekranië een leger van 150.000 man op marsch, om Kaledin in den rug aan te vallen. Naast de economische ellende duurt de politieke verwarring voort. Wel deeleu Lenin en Trotzky in Petersburg do lakens uit, in naam van don Raad van Commis sarissen van het Russischo volk, maar het moet nog blijken of zg zich zullen kuDnen handhaven. Zij doen intueseben alsof zij zich vast op hun zetels weten. Dat blijkt wel uit hun krachtig werken voor het tot standkomen van een wapenstilstand ter voorbeieidmg van den vrede. Trotzky richtte een schrijven tot alle oorlogvoerenden met het verzoek, om tot wapenstilstand te komen en aan den Russischen opperbevel hebber werd last gegeven, 'onmiddellijk besprekingen te openen met de Duitsobe en Oostenrijksche bevelvoering. De generaal weigerde echter, waarom bij van zijn ambt vervallen verklaard en een vaandrig Kry- lenko als zijn opvolger benoemd werd. Maar dat zit niet zoo glad, want de generaal weigert eenvoudig om zijn ambt over te dragen. In bet Oostenrijksch IIoDgaarsehe parle ment is reeds do vraag aan de orde ge weest hoe men met bet verzoek om wapen stilstand zal handelen. De regeering zegde overweging er van toe, maar verklaarde tevens, dat het voor baar nog niet vast staat, dat de Russischo vredespartij daad werkelijk haar wil zal kunnen doorzetten, —o—o—o Bij de geweldige andere stormen in de afgeloopen week is het politieke stormpje in [ingeland geheel op den achtergrond geraakt. Het is trouwens ook een storm in een glas water gebleken. Lloyd George door Asquitb ter verantwoording geroepen over de geruchtmakende rede, ontplooide z io schitterend zijn redenaarstalenten, dat het hem Diet alleen gelukte zijn positie te handhaven, maar zelfs nog te versterken. TEXEL, 28 Nov. 1917. B(j de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden examens slaagde o a. voor 3e stuurman groote stoomvaart de heerN. D. Lammers van Toorenburg, leerling der Zeevaartschool alhier. Voordrachtavond hotel Texel. Daar was geen ontkomen aaD, da heer Groit moest Zondag eea extra-nummertje geven en dit moet tot zijn eer gezegd, bij is er vrijgevig mee en vooral hij weet ze te kiezen. Onbedaarlijk is er gelachen om „Do koestal" (in Groninger dialect) en niet minder om „Üe goede raad van een vader aan zijn dochter." De komische nummers van het pro gramma „üe eerste kerkgang" en „Het hevig avontuur van tante Mijntje" sloe gen in. Uitnemend weergegeven werd ,,'t Twaaifuuitje," van Heijermans dat in afwijking van h t progremma als eerste nummer werd gegeven en wat wist de heer Groot de zaal in spanning te brengen bij het voordragen van „Üe lisberg." Waarlijk we zeiden in ons vorig nummer niet te veel, toen wij voor den heer Groot iedere aanbeveling overbodig noemden. De zang van mejuffrouw Ant. Hoge- toorn, daarbij uitnemend begeleid door mej. Nar.cy Stoop, werd blijkbaar op zeer boogen pi ijs gesteld. Vóór de pauze toch werden de zange res en de pianiste bloemen aangeboden, na de pauze werd de zangeres een keurig bouquet vereerd namens de dansclub „Terpsichore" alhier. Waarlijk de avond van Zondag mag geslaagd beeten. Oudeschild, 26 Nov. Vrijdagavond 23 Nov. had in de Zeven Provinciën de eerste bijeenkomst met dames van hetNut„Neptunus"plaats.Voor een vrij talrijk publiek, waai van de dames wel de meerderheid uitmaakten, trad de reeds hiorgoed bekende declamator Jan Groot van Amsterdam op. Den goeden naam dien spreker zich reeds in Februari van dit jaar alhier als declamator had verworven,ging ook nu niet verloren, maar werd ongetwijfeld grooter. Zoowel in het ernstige als in de verschillende komische nummers toonde hij zich een eersten meester. Met veel gevoel ver tolkte ZEd. het bekende gedicht „Encch Arden" van Tennyson. Men zag, rat ■•-preker zich geh6el in bet stuk verplaatste Met adomlooze stilte hoorden de aan wezigen hem aan en gaven bij het einde door algemeen handgeklap hunne inge nomenheid met die voordracht te kennen. Na de pauze bewoog spreker zich op komisch gebied en wist door de voor dracht van „De gebroken schaats", „Een hevig avontuur van tante Mijntje en verschillende andere kleinere bijdragen de lachspieren geducht in beweging te brengen. Vooral was dit het geval bij eea bovig avontuur. De avond was om, voordat men er om dacbt en het was zeker tot aller spijt, toen de tijd van sluiting gekomen was en de Voorzitter den Heer Groot voor al bet genotene bedankte en een spoedig tot weerziens toeriep. Oosterend, 26 Nov. Aan de N V. Handelsvereniging „Wilhelmina" alhier, is bij beschikking vaD den Minister van Landbouw Nijver heid en Handel door den Hoofd-Iaspec- teur der Vi:-scherLjeri opnieuw voor den tijd van 6 jaar Acte van Concessie uitgereikt waarbij bet perceel in de Waddenzee nabij Texel, genummerd 9, aan de openbare visschorij werd ont trokken, om het in uitsluitend gebruik af te staan aan genoemden N.V. Nut en Genoegen heeft Zaterdag j. 1. onder groote belangstelling haar 55 jarig bestaan feestelijk herdacht. Bij" de opening wees de voorzitter op het taaie leven der vereeniging en her dacht do stichters, waarvan alleen nog in leven is de heer P. K. Bremer, eerelid van Nut en Genoegen en sprak den wensch uit, dat de vereeniging een hoogen ouderdom zal beleven. Gelukwenschen waren iDgekomen van de heeren W. Mets en J. de Jongh. Hierna trad op de heer Jan Groot Jr. de bekende declamator, die zijn naam hoog wist te houden met de boeiende voordracht „Enoch Arden", en later veel succes had metGeböd, Salomonische uitspraak, Lente-idylle, Wat de vrouw kan, Uit den koestal, Dom en niet dom, Brief van een vader aan ziju dochter, De Vlieg en Eerste Kerkgang. Bij afwisseling werd gezongen door mej. Hogetoorn en welMijn liefke is mijn zomer, Geluk, Oud Liedeken, Lente liedje, Voor 't kantkussen en De Noordzee. Zonder iets af te dingen op den zaog der eerste vier liedjes, bevielen toch de beide laatste het best, daar ook bier de woorden goed verstaanbaar waren. De pianobegeleiding door mej. Naucy Stoop was keurig. Het Nut had een mooien avoud. Applaus en dank van den voorz volgden. De vergadering werd gesloten met den wensch, dat men over vijfjaar het zestigjarig bestaan van Nut en Ge noegen, en, kon het zijn, ook eenmaal het eeuwfeest der vereeniging zou mogen vieren. Een prettig en opgewekt bal, waaraan bijaa allen deelnamen, volgde. Oost. Door de leerlingen der o.l. school is aan den Heer M H. Tuin der die deze week naar Opmeer vertrekt ter herinnering en uit dankbaarheid een madonnabeeld op piëdestal geschonken, Vlieland. De eerste algemeene vergadering van Nut en Genoegen was in „Concordia" goed bezocht. Als spreker trad op Ds- F. J. Los van Mid land, die als onder werp had gekozen de dichter de Genes- tet. De aanwezigen luisterden met veel aandacht naar hetgeen de heer Los mededeelde over het leven en de lot gevallen van den jong gestorven dich ter en boeide vooral zijn gehoor met de voordracht van vele van de Genes- te I's mooie verzen. Dankbaar applaus dankte den spreker. De heer v. d. Heulen had de lachers op zijn hand bij de voordracht van „Het Huwelijks-aanzoek" en „De broek,,. Ais voorzitter sprak deze heer eenige hartelijke woorden van dank tot den spreker. Het was een aangename avond Aan het Noordzeestrand spoelden een 20-lal mijnen aan. Beveiliging tegen mijnen Buiten het Goereesche Git is Zater dag een nfflcieele proef genomen met het toestel tot zeifbeveiliging tegen mijnen sy-eeem-Vu.k Benthem aan gebracht op het stoomioodsvaartuig No. 11. Zij slaagde naar wensch en heeft bewezen, dat z-lfs bij woeiige zee het toestel behoorlijk te behandelen, vol doende sterk en zeewaardig is' De heer L.J,P. van den Broeke te Hilversum heeft een zeer eenvoudige constructie gevonden om tegen wind in te zeilen. De genomen proeven zijn goed geslaagd. Bij vergissing zestien maanden ge mobiliseerd. In Mei van het vorig jaar werd zekere Hellingh oud Huzaar, te Amsterdam voor den militairen dienst opgeroepen en als landstormer iügedeeld bij een infanteriebrigade in een der Friesche plaatsen. Hij werd echter steeds in den militairen dienst ten onrechte Hellingha genoemd en dus blijkbaar met een an der verward. Dit heeft tot verschillende moeilijkheden geleid. Toen de vader voor wien Hellingh kostwinner was, zich aanmeldde voor ondersteuning werd hem b.v. geantwoord 'dat hij geen zoon had, die in dienst was. Ein delijk in October 1,1., werd de vergissing ontdekt en werd. Hellingh na dus ge durende 16 maanden ten onrechte in dienst te zijn geweest naar huis gazon den, Een adres is aan den Minister van Oorlog gezonden waarin verzocht wordt het toekennen van een schadevergoeding van minstens f1500 aan Hellingh in verband met de door hem ten onrechte volbrachten diensttijd als landstormer, alsmede het toekennen van een bedrag van ongeveer f 500 aan Hellingh's vader ter vergoeding van de financieele schade ten gevolge der indiensthouding van zijn zoon geleden. („Hbld"- Raadsleden in een kippenhok. Hoewel het sluitingsuur ter gelegen heid der kermis in een Zuidlimburgsche gemeente een uur later was gesteld werd toch bij een herbergier nog licht gezien en stemmen vernomen. Toen de veldwachter om half 12 ging kijken, was alles in de gelagkamer doodstil. Bij nader onderzoek vond hij echter een Raadslid in het kippenhok verbor gen Ook bij een anderen kastelein werd tegen een Raadslid wegens overtreding proces-verbaal opgemaakt. Te Gendringen ia een 17-jarige jongen overleden, die wegens smokkelen in Duitschland een jaar gevangenisstraf ondergaan had. Al dien tijd had hij niets te eten gekregen dan water met kool en water met knolrapen. Klompen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de winkeliers, die zich bereid bebben verklaard tegen verminderden prijs beschikbaar gestelde klompen te verkoo- pen, dat de bons waarop zij de klompen hebben'afgeleverd, eiken Maandag behoo- ren te worden bezorgd bij de daarvoor aangewezen commissieleden zijnde voor den Burg de heer A. Langeveld Pz. de Cocksdorp J. A. G. Alderlieste. Eierland B. Dros. den Hoorn IJ. Lap. de Koog A. Doörn. Oosterend D. J. Bakker. Oudeschild W. Mets. de Waal N. Slot De bons behooren tevoren aan de ach terzijde te worden onderteekend door den winkelier en dengene voor wien de klom pen bestemd zijn. Voor kinderen geschiedt 'de onderteekening door den ouder of voogd. Bij de inlevering der bons behoort de winkelier aan het commissielid over te leggen een nota, waarop het bedrag van den bijslag is berekend'. Formulieren hier voor zijn bij de genoemde commissieleden verkrijgbaar. De bijslag wordt rechtstreeks betaald door het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Texel 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. Petroleum. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de in de termen vallende per sonen, dat men zich, om petroleum te bekomen tegen verminderden prijs, vóór 1 December a.s. moet aanmelden bij de in elk dorp en in den polder Eierland opge richte wijkcommissie ten tijde en ter plaatse als in elke wijk is aangeplakt, voorzien van de petroleumdistributiekaart. Behoudens bijzondere gevallen kunnen voor petroleum tegen verminderden prijs in aanmerking komen de gezinshoofden, die niet of wel .in de laagste klasse van den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Texel, 27 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING LAMSTE. Kaarsen. De Burgemeester maakt bekend, dat zij, die zich tot het bekomen van kaarsen voor stalverlichting hebben aangemeld, bij de betrokken commissieleden een bon kun nen afhalen, waarop bij de winkeliers kaarsen zijn te bekomen. Texel, 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. Woensdag 38 November. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's av. 7 uur Heidelb.Catechismus Zondag 23. Zondag 3 December 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n.m. half 3 ds. v. d. Waa. Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Oen Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.in. halt 3 ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Gros3tek. Cocksdorp, n.m bult 3 ds. v. Grasstek. GEREFO R vr E E ft DE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Nam. 2 uur ds. Kuperus. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Buiskool. Texel, 26 Nov. Aangevoerd: 4 Koeion 1 175,— a 1225, 8 Pinken i 90 a f 140. 16 Schapen i 24 a f 40,00. 7 Schrammen 118,a f26,—. 8 Biggen f 13,a f 16, Leiden, 23 Nov. Ter markt aangevoerd 3 Stieren f290,— a f 450,—; 61 Kalf- en Melkkoeien f 235 a 1 405, 903 Varekoeien f 150 a f 315 207 Vette Ossen en Kooien 1160 a f475 33 Kalveren (vette) f 55 a f 150. 27 Kalveren (magere) 1 9.a 117.— Lammeren f 0,a f 0,—. 320 Schapen (vette) f 22,00 af 58.— 134 Biggen f 3 00 k f 7.C0 De heer en Mevrouw TUINDER— Heeroma. p.p.c. Bij deze betuigen wij onzen bartelijkeu dank voor de vele bewijzen van deilueming ontvangen tijdens do ziekte en het over lijden van ons geliefd dochtertje. A. BOON en Echtgenoote. Oudeschild, Texel, Nov. '17. Afd. EIERLAND. op Donderdag 39 Nov, a.s. de3 avonds 7 ure in het lokaal bfj do Dames BUIJS de Cocksdorp. Agenda I. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking controle zaaizaadkeuring. Namens 't Bestuur, K. J. v. d. WOUDE, Voorz. C. J. GEENSE, Secr. Het Dagelijksch bestuur van den polder Waal en Burg brengt ter kennis vau de stemgerechtigde ingelanden dat op van des voormiddags tien tot namiddags één uur aan den Burg in café deu Burg zal worden overgegaan tot de stemming van een Heemraad en een Hoofdingelaod voor het Bestuur van dien polder, waartoe alsdan aan de Kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Ingeval van herstemming zal deze ge schieden op eea nader te bepalen dag. Deze stemming behoort to geschieden ter voorziening in de vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van den Heemraad deu heer en van den hoofdingeland den heer Texel, 21 November 1917. Het Dagel. bestuur voorooemd, J. EELMAN, Voorzit er. C- J. ROEPER, Secretaris,

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2