N°. 3143 Zaterdag 1 December 1917, 31st6 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advcrtcntiön daags roor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Oitg. Firma LAN6EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büro opTsxïu Militie-Verlofgangers. De Burgemeester van Texel noodigt alle militieplichtigen, die zich met onbe paald (klein) verlof in zijne gemeente bevinden, uit, onverwijld hun zakboekje te bezorgen bij de gemeenteveldwachters. Texel, 30 Nov. 1917. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. Rfgeeringstvaren. Rijwielbanden. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat voor rijwielbanden zijn vastgesteld de volgende maximum kleinhandelprijzen voor transportrijwielbuitenbanden, gemerkt A f 17,20 rijwielbuitenbanden, B 13,20 id C 11,70 id D 10,20 id E 6,15 transportrijwielbinnen'oanden gemerkt A 7,20 riiwielbinnenbanden B 6,20 id C 5,20 id D 3,60 Voor binnenbanden, welke niet voor zien z(jn van ventiel, is de maximum prijs 36 cent per stuk lager. Met ingang van 15 December a. s. is het handelaren verbodeD banden, welke niet van het Rijkscontrolestempel zijn voorzien te verkoopen, ten verkoop in voorraad te hebben of af te leveren. Texel, 30 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE Petroleum. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de winkeliers, dat zij, ter bekoming van den bijslag voor petroleum, welke zij voor 25 cent per liter hebben verkocht, de daarop betrekking hebbende bons ter inzage moeten verstrekken aan de betrokken Wijkcommissie, ten tijde en ter plaatse als iedere Wijkcommissie zal bekend maken. De bijslag van 19 cent per liter wordt enkel uitgekeerd voor petroleum ver kocht op bons, welke te voren door de betrokken Wijkcommissie aan de achter zijde zijn afgestempeld. Texel, 30 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat is vastgesteld als maximum- kleiDhandelprijs voor runderkoppenvleesch 20 cent per half K G. voor runderharten 15 ct. per half K.G. Texel, 30 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Broodkaarten. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat zij, die aanspraak hebben op een aanvullingsbroodkaart met ingang van de eerstvolgende uit reiking van broodkaarten desverkiezenda in de plaats van een aanvullingsb r u i n- broodkaart kunnen ontvaogan een aan. vullingsw i 11 ebroodkaart. De aanvragen beboeren zoo spoedig mogelijk te worden ingediend. Texel, 30 November 1917 De Burgemeester voornoemd BUYSING DAMSTE. TEXEL, 1 Dec. 1917. 1*. A. 0. R. Onbekend maakt onbemind, aldus ving de heer Wiering zijne rede aan en stelde zich daarop aan de vergade ring voor als een gewoon winkelier te Amsterdam, die zooveel gevoelt voor bet doel en streven van den Neder- landschen Anti Oorlog-Raad, dat hij niet kan nalaten daarvan te getuigen. Voor de aanwezigen (jammer dat hun aantal niet nog grooter was) is de heer Wiering van nu af geen onbekende meer en de zaak die hij voorstaat heeft door zijn optreden ODgetwijield veel gewonnen en niet alleen .wat betreft het aantal medestanders dat de groep Texel Woensdagavond kon boeken. Zijn bezielend woord, tintelend van den gloed zijner overtuiging, zal nog lang naklinken en de medestauders in staat stellen anderen tot aansluiting te bewegen. Hoe helder en duidelijk wist de heer Wiering alle bezwaren tegen de toetre ding tot den N. A. O. R te weerleggen. De N. A. O. R doet niet aan eenige politiek en onder de medestanders niet alleen, maar in hoofd- en groepsbestu ren vindt men vooraanstaande maDnen van iedere politieke kleur of gezindte. Daarom behoeft niemand zich te la ten weerhouden en evenmin door do overweging, dat alle vredesbeweging tot heden tot niets geleid heeft. Geen beweging hier in den lande heeft Dog ooit op 38 000 persoonlijke leden en 2500 aangesloten vereenigingen kunnen roemen en bovendien is thans de bewe- giög eene internationale. In Zwitserland, Zweden en Noorwegen wordt in don zelfden geest gewerkt en zelfs uit alle oorlogvoerende rijken ontvangt de Raad bewijzen van instemming met zijn stre ven. Overwegingen van winstbejag uit den oorlogstoestand mag niemaod vóór oor log doen zijo, bedenk toch hoeveel leed door den oorlog geleden wordt, hoeve- len voor het leven verminkt, hoevelen gedood worden, hoeveel er verwoest wordt. Medewerking na den oorlog wordt uit alle oorlogvoerende volken toegezegd. Na den oorlogwerken in de oorlog voerende landen voorde vredesbeweging wordt thans als ontrouw aangemerkt, daarom kon het aanvankelijk streven tot een spoedige beëindiging van dezen oorlog geen viucht dragen. 't Is ci.t gemakkelijk tüssch m do strijd, nde partijen lo komen Wordt evenwel de oorlogsmoeheid algemeen, dan komt de tijd voor do A. O. Raad. Vele vraagstukken zijn reeds door studiecommissies in behandeling geno men. Honderdduizenden moeten echter mede stander zijn, wil er kracht van de be weging uitgaan. Zeg niet„het is niet mogelijk", of „het doel is toch niet te bereiken", hoeveel wat hersenschimmig leek is reeds werkelijkheid gewordeD, denk aan de vliegmachines en duikbooten. Godsdienstige bezwaren kunnen niet galden; al beschouwt men oorlog als een zaak Gods, is niet ziekte dat nog veeleer en is er iemand die geen middelen wil om te voorkomen of te genezen Oorlog is door geleerden io ons land, prol. de Louter en prol. Steinmetz genoemd eeu onvermijdelijk iets, een historisch verschijnsel en wat niet al. Naar spr.'s oordeel is er op die profes sorale uitspraken nog al wat af te dingen. Vroeger beoorloogden graafschappen, her togdommen en bisdommen elkaar in ons land. In Duitschland en in Amerika deden de staten het onderling en eerst sedert zij een geheel of een bond zijn geworden, behoort dat tot het verleden. Daar moet het ook in het groot heen, zegt spr., er dient een Enropeesch Staten- verbond gevormd, ja zelfs een wereld- verbood. Gebeure wat er gebeure, maar oorlog moet in de toekomst voorkomen worden en wanneer alle weidenkenden daaraan medewerken twyfelt spr. geen oogenblik aan de mogelijkheid. Wie den oorlog niet wil, bereide zich tot den vrede, zij voortaan bet devies. In de pauze gaven zich 28 personen als medestander op, zoodat de groep Texel thans meer dan 100 leden telt. Na de pauze behandelde spr. het pro gram, het zou ons te ver voeren daarop in bijzonderheden in te gaan, genoeg zij het te zeggen, dat hot uitvoerig, bevat telijk en met warmte werd toegelicht en dat spr. eindigde mot den wensch dat eenmaal in deze zou klinken „van Nederland begon de victoria." De voorz. de heer Gualtherie v. Weezei, die ook de vergadering opende, sloot die met dank aan spreker en hoorders, hoopte dat de aaDSluitiDg zoo algemeen zou worden, dat er in Nederland geen gezin zon worden, waarvan Diet minstens éón lid zou zijn van don N A O. R, De minimumcontributie 25 cents is daarvoor zeker geen bezwaar. Door den Bond van R. K. Tuin en Landarbeiders afJ. Texel, werd Donderdag in hotel „de Zwaan" zijn eerste jaarvergadering gehouden. De opkomst was niet groot, slechts 23 personen waren aanwezig. De voorzde heer S. Keizer opende do vergadering, heette allen welkom en verzocht den secretarie de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze werden ongewijzigl vastgesteld Hierna deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn flaantië3l beheer. De rekening sloot met een batig slot van 90 cent. Op voorstel van da con- trole-cdmmissie werd tot goedkeuring besloten. Vervolgens werd door den weleerw. hoer Geestel Adviseur eene leziog ge- houlen over de „Sociale Kwestie," die met groote aandacht werd gevolgd Nalat Dog eenige oogenblikken over da belangen der vereeniging was ge sproken, sloot de voorzitter met dank aan spr. en leden de vergadering. Woensdagmorgen had da heer dr. van der Vagt het ongeluk met dfiets tengevolge van dgladheid van den weg nabij het Weezenspijk te vallen en daarbij een been te breken. Per auto werd Z. Ed. naar het zie kenhuis don Helder vervoerd. De Coclcsdorp. De heer P. Boon Cz. van hier deed met goed gevolg examen voor godsdienst onderwijzer oi hulpprediker. De duinen aan weerszijden van den vuurtoren van Eierland hebben door de laatste stormen weer zeer ge leden. Groote brokken zijn afge slagen, zoodat op sommige plaatsen tientallen meters verloren zijn geraakt. Een rij duintjes, dicht bij het pol dertje „De Volharding" is spoorloos verdwenen. O o s t, 29 Nov. Bij het afscheid is door hot thans vortrokken Hoofd der school, den heer M. A. Tuinder, aan zijne leerlingen een afscheidsfeestje aan geboden. Thans wordt de school tijde lijk waargenomen door den heer J. Mak van de Koog. Waal30 Nov. De Vereenigiog „Nut en Genoegen" heeft haar eerste vergadering gehouden in dit seizoen en wel met zeer vesl succes. Do voorzitter, de heer B. Weers- ma, deelde mede, dat slechts 2 verga deringen in dit seizoen gehouden worden, deze en een, waarin men een tooneel- voorstelling zal geven. De vele aanwezigen worden hartelijk welkom geh9eten, inzonderheid de heer Jan Groot Jr., de bekende declamator, die op verschillende plaatsen onzer ge meente is opgetreden. De voorzitter twijfelde er niet- aan, of ook hier zou de heer Groot toonen en waarmaken het woord van Paulus, dat de letter doodt en alleen het woord leven wekt. En dat bleek al dadelijk bij de eerste voordracht„De brand in de mijn" van Ada Negri. De aanwezigen hebben zeker allen diepgevoeld het harde lot van de mijnslaven, tot verkrijging van het zwarte goud. Ook de beide ernstige voordrachten „Twaalfuurtje" en „ne Ijsberg" grepen diep aan. Daarna volgde een reeks luimige voordrachten, die heel andere stemmingen brachten en die opDieuw den heer Groot dedon kennen als meesterlijk vertolker, zoowel in komisch als dramatisch genre. D9 voorzitter sprak ongetwijfeld na mens allen, toen hij den hoer Groot warmen dank bracht voor zijn diepge voelde kunst, hier zoo dubbel vertoond. M$t een „tot weerziens" werd gesloten. E9n bal, waaraan bijna allen deel namen, volgde. d 3ze vergadering, gehouden in het lokaal van den heer W". Duinker, is goed geslaagd. Den Hoorn, 27 Nov. Hedenavond had in het „Loodsmans Welvaren" de jaarlijksche algemeene ledenvergadering plaats van het alhier bestaan ie begrafenisfonds „Uuitas". Op tijd opende de directeur, de heer K. Lap Sz., de vergadering en heette daarbij allen welkom dj notulen, daarop voor gelezen, worden zonder op ot aanmer kingen goedgekeurd. Nu volgde rekening en verantwoording; dit is gewoonlijk het voornaamste van de vergaderingte weten hoe de stand van de kas is. Diarover viel in 1916 1917 niet te klagen, slechts vier sterf gevallen zijn er voor „Unitas" in het afgeloopen jaar te boeken, do bezittingen zijn thans f8188,921/» welke gelden aMe soliede zijn belegd. D9 heer d Lap Sz die met anderen boeken en bescheiden hal nagezien, bracht dank aan den pen ningmeester voor ziin accuraat beheer. Nu volgde de gewone j larlijktc'oe ver kiezing, de directeur, dia volgens rooster TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en' andere l'inden met Terhooging der porto's. Pr{js dei' Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Qrooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berokend. Bewijsnummers S Cts. per Rummer. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 3 Dec. tot en met 9 Dec. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal lijn op elke blauwe bon no. 1 één hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 6 óf 1 ons gort öf 1 ons havermout; op elke gele bon no. 3 één hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 7 1 '/j ons groene erwten óf indien voorradig 1 '/3 ons bruine boonen Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 December is verkrijgbaar: op elke bon no. 7 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. op elke bon no. 8 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. Koffie. op elke bon no. 4 eener Rijks-Petroleum- Distributiekaart 2 Liter Petroleum. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 30 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd» BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. V1EKSCII.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1