STEMMING. B i 11 n e n 1 a n d. Predikbeurten. Marktberichten, Adyertentiën, Maandag 10 December a.s. Si P. KEUSEïï Siibrzwn A. J DALMEIJfili. te Petersburg erkend en zich bereid ver klaard te onderhandelen met Rusland over wapenstilstand en vredo. Do gevolmach tigden van beide partijen zijn reeds op weg naar het Duitsche hoofdkwartier, waar de beraadslagingen zullen worden gehouden. Renin en Trotzky zetten hun wil door en blijkbaar weten zij de meerderheid van leger en volk achter zich. Rusland wil vrede. De Entenle zal zich er ernstig reken schap «an moeten geven, dat het tot een afzonderlijk vredesverdrag komt tusschen Rusland en de Centralen. Krylenko, de iiteu vu Rus-siache opperbevelhenoer, beeft List gegeven de vijandelijkheden te slaken en dat onmiddellijk op alle fronten de onderhandelingen over wapenstilstand zul len worden begon; eD. Wel trachten som mige Engelsche bladen de gemoederen gmust te siellen door hot publicceren van allerlei berichten uit Petersburg, volgens welke het rijk van Lenin en Trotzky ten einde spoedt, doch Lloyd George zal wel zoo verstandig zijn, te overwegen of het niet zeer wel mogelijk is, dat Rusland tot een afzonderlijken vrede met do Centralen komt. De gevolgen daarvan zouden ernstig kunnen worden. Niet alleen zouden de Centralen zich met hun geheele macht kunnen keeren tegen het westen maar als er dan ook nog eens de bjjna 2 milüoen krijgsgevangenen uit Rusland weer bij komen, dan zou dat tevens een aanzien lijke versterking van de weermacht der Centralen beteekenen. De Entente beeft krachtige maatregelen genomen tegen Rusland, o. a door het stopzetten van alle aanvoeren. Maar Lenin dreigt, dat hij desnoods den Russischec Staat bankroet zal laten verklaren, waar,' door alle leeningon waar leloos zouden wor den, indien de Entente RuslaDd niet zijo gang laat gaan. Opnieuw hebben Lenin en Trotzky een oproep tot de bondgenooten gericht om bun voorstel aan te nemen en onderhandelingen over wapenstilstand en vrede te openen. Hot is aan te nemen, dat Lloyd George en Clémenceau hun plezier wel op kunnen in deze dagen. Temeer nu ook op het weste lijk front de Duitsehc-is bij Kameiijk hard t6rug geslagen hebben en generaal Haig 4000 gevangenen en een aantal batterijen ontnamen. De gebeurtenissen in het oosten zijn van het grootste gewicht. In spanning wacht men op wat er in de komende dagen komen zal. TEXEL, 5 Dec. 1917. L.nnlarbcidcrs-organisatie. Het „Vereenigt U" het ft blijkbaar ook voor onze landarbeiders niet. vergeefs ge klonken. Lazen wij onlangs van de oprichting van een iandat baidersbor.d in Eierland, vergaderde Donderdag de alhier bestaande afdaeling van den Bond van RK Liod- en Tuinat baiders, welnu, Vrij lag werd in „do Oranjeboom" ba- slot.ea tot de oprichting van een af ieeling van den Nederland>chen bond van Chris telijke Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel- arbeiders er komt actie, uaar het schijnt. De propagandist van laatstgenoemden bond trad Vrijdag voor een veertigtal arbeiders, per strooibiljet opgeroepen op en wij waieu daarbij op uituoodiging aanwezig. Er werd precies op tijd aangevangen zoodat wij, die op het gebruikelijke kwar tiertje had lan gerekend, biUDen kwamen toen de beer Knetsch reeds het woord voerde. Spr. deelde een en ander mede, om trent de in vroeger lij 1 bestaande gilden en boe die gilden, die alles wat bet vark betrof rege'den, zijn verdwenen omdat zii zich niet wisten aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden. Van toen af, z"gt spr stond de ai beider oubescberm t en de ingevoerde machines en de ongebreidelde concurrentie tus- schen de weikgovers hebban da arbeids kracht losgemaakt van den arbeid, de geschooldheid van den arbeider goe ldtels overbodig gemaakt. De arbeidskracht is geworden een artikel van de vtije markt, srbeil van vrouwen en kinderen hebben da loonen gedrukt en met d-t belïoeften van het arbeidersgezin werd geen rekening meer gehouden, vraag en aanbod bepalen sedert d9 loonen. Is de slavernij bij de doorwerking van de Christelijke beginselen afg. scoaft, sedert is oen ergere toestand ingetreden, de eigenaar bad belang bij don gezond heidstoestand van den slaaf, de werkgever niet bij dien van den werknemer. Tegen bestendiging van dezen toestand moet op grond van dezelfde Cor. begin selen worden opgekomen, een contract tusscben werkgever on een wei kneuter als gelijkwaardigen, is iets meer tlau 00.1 dood element Als enkeling vermag d 5 urbeide' niets, daarom is organisatie gebolen en daarbij dringt zich als vanzelf de vraag op „Hoe moeten w.j ons orgaaiseeren". Vereeniging in één organisatie zou spr. kunnen goedkeuren, wanneer niet de ondervinliog geleerd had dat alle z g. neutrale arbeidersbeweging voert in de richting van het socialisme, leidt tot aanvaar ling van den klassenstrijd. Spr. herionert daarbij aan den oproep van Mirx: Arbeiders van alle landen, vereenigt U, gij hebt niets dan ketenen te verliezen en een were'd te winnen on aan een p'aat in het Zondagsblad van het Volk, tij lens de spoorwegstaking, waarop een arbeider stond, afgebeeld met opgeheven hand, staande op de spoorlijn en met het on lerschriftAls uw machtige arm het wil, heel bet raderwerk staat stil. Van. zuiver materieel standpunt ge zien hebt gij mis chien niets te verliezen zegt spr. maar er zijn nog andere dan stoffelijke zaken en wit betreft Uw Zieleheil hebt gij evenveel te verliezen als ieder ander op aarde. Daarom beveelt spr. toetreding tot een Cbr. vereeniging ten zeerste aan en om de algemeene leiding en invloed aansluiting bij de Centrale organisatie. Een betrekkelijk hooge contributie acht spr. noodig, de ervaring heeft geleerd, dat een z.g. goedkoope vakvereeniging duur, een dure altijd goedkoop is, om dat van eeu vereeniging met een goede weerstandskas kracht uitgaat, terwijl organisaties zonder weerstandskas meer malen gedwongen zijn geweest verne derende arbeidsvoorwaarden te moeten aanvaarden. In de pauze werd de gelegenheid ge boden vragen te stellen, hiervan werd geen gebruik gemaakt. Na de pauze deelde de heer Knetsch een en ander mede, omtrent de resul taten door vakvereenigingen bereikt, zoomede over de op aaudrang van de centrale organisaties door de overheid in verband met d9 tijdsomstandigheden genomen maatregelen, o.a. de verstrek king van klompen, schoenen, zolen, sajet en straks ook ondergoederen. Betreffende de contributie deelt spr. mede, dat die belangrijk is verhoogd en thans 12 tot 15 cent per week be draagt en dat sedert het ledental verba zend is toegenomen. Verder wijst spr. op de voordaelen van organisatie in verband met de werkloozenkassen, enz. Als lid van de op te richten afdee- ling traden 11 personen toe, tot voor- loopig bestuur werden aangewezen de heeren R. C. Huisman, J. Wegman en C. Huisman Jz., waarna de verga dering met dank aan de aanwezigen werd gesloten. Na afgelegd vergelijkend examen is dezer dagen bij resolutie van den minister van Financiën tot aspirant landmeter van het kadaster benoemd, de h9er G. Kikkert, zoon van den heer Gf. D. Kikkert alhier. Tot outvanger der registratie en domeinen albier is benoemd de heer C. van der Linden, thans surnumerair de1- registratie en domeinen. De stftrm. De storm die deze week woedde -heeft het buitenwater'weer tot een ver bazend hoog peil opgevoerd. In Rotterdam reden sommige trams tot aan de treeplank in hst water, terwijl andere zelfs den dienst moesten staken. Te Hoogland (Utrecht) liepen 50 boerderijen, vermoedelijk door dijk breuk, onder water, het water werd dor den storm opgestuwd tot in de stad Amersfoort, waar enkele straten blank stonden. Vooral te Nes (Ameland) beeft de zee duchtig huis gehouden, gestegen tot 2,50 M. boven velzee, werd daardoor 1500 M. straatweg weggeslagen, ter wijl het badpaviljoen verloren ging. Eenigo tjilken zijn gestrand. De Winter. Niet zoodra was Decemb >r of wel wintermaand in het bet land of de win ter, voorafgegaan door sneeuw- en hagel buien, deed zijn iutroe. Komt de winter ons in normale tij den altijd vroeg genoog, in do dagen van 'orandstoffenschaarschte en -duurte, die wij thans doormaken, is het een ware bezoeking. Met angst vraagt ieder zich af, boe zal het nu g au, want van het ons toegezegde rantsoen hobhan we nog maa'- enkele nheden bimr-n Ooze brand i'< ff mcommissie znl zeker mot kracht aaadr ngen op toezen ling 7an voorraad, daar is ze reeds vóór Augustus mee begonnen, en ze beefc dan ook inderdaad de toezegging ont vangen. Maar stook daarmee nu de kachel 1 Het gevaar voor insluiting is niet denkbeeldig, in 1890 overviel het ons al in November, waarlijk, de winter vervalt ons m9t bange vrees. Den Hoorn3 Dec. De storm h9eft op 't vliegkamp, den P. H. polder en het Horntje weder duchtig huisgehouden. De Volkskoeten van den heer Kooiman op 't Vliegkamp, zijn allen uit elkander geslagea, de be woners moesten in der haast een goed onderkomen zoeken in de kazerne van 't Vliegkamp. Op het Horntje sloegen de golven over den dijk heen en het nieu we werk aan den P. H. Polder-dijk heeft ook weer veel geleden. Oosterend4 Dec. Tot tijdelijk onderwijzeres in vak k. is voor de school te Oost benoemd mej. N. Bakker, alhier. De mosselenvisschers zijn vertrok ken. Voor bankmossels wordt f 1,80, voor perceel mossels f2,70 per baal ont vangen. Er zijn ia Harlingen enkele partijtjes afgekeurd. Oudeschild, 3 Dec. Zaterdag- en Zondagavond j.l. gaf de gemengde zangvereniging „Eigen Oefe ning" in de Zeven Provinciën een wel geslaagde uitvoering. De zaognummers werden zuiver ge zongen en getuigden van goede studie. De solonummers door mej. J. Pool en mej Brumkes Pool voldeden uitste kend 09 muzikale voordrachten vielen zeer in den smaak en de medespelers in Martha, tooneelspel iD 2 bedrijven, en in De spion, blijspel in één bediijf, kunnen met voldoening op hun spel terugzien. Beide avonden werd de bij eenkomst met een bal besloten. De eerste avond was de opkomst niet groot, doch met aaudacht werd er ge luisterd. De tweede avond toen de zaal vrij goed mot jongelui bezet was, liet de orde gedurende het spelen en zingen wel wat te wenschen over, wat voor de medespelenden meer dan hinderlijk was. Door den hevigen storm die en gisteren en heden woedde was het wa ter zefer hoog en stond dikwijls op de kaai, Zondagavond rees het zelfs zoo hoog d it bet zeewater door de coupure in den havendijk zou zijn naar binnen gekomen, wanneer men die niet bijtijds had afgesloten. Zaterdagmiddag werd alhier ter kennisse van de visschers gebracht, dat met ingang van 3 Dec 1917, de de Waddenzee tot nader te bepalen datum gesloten is voor d9 visscherij op schelpdieren. Hiervan is voor een bepaald terrein bet visschen van mosselen van 50 m M. uitgesloten Voor vele visschers die zich bezighielden met het visschen van kleine mosselen voor bemesting, was dit bericht verre van aangenaam vooral nu het er met de garnalenvis- scherij ook niet rooskleurig uitziet. Er zijn dan ook reeds stappen gedaan, om zoo mogeljjk herroeping van dit besluit te krijgen. Gistermorgen omstreeks half 12 kwam de „Dageraad" die 's morgens om 8 uur naar Helder vertrokken was, hier weder in de Haven zonder te Hel der aangelegd te hebben Wegens het binnenkomen van „De Tromp" woei de blauwe vlagen mocht de „Dageraad" niet binnenkomen. Twee uren lang bieff zij voor Helder kruisen. Wat en voor passagiers en voor de bemanning met bet hevige stormweer verre van prettig genoemd kon worden. Vaccinatie. Do Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat er op Woensdag 12 December a. s. des middags 12 uur in de openbare school te den Burg gelegenheid zal bestaan tot kostelooze vaccinatie. Texel, 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Verbouw van üundelsgswasscn. Da Burgemeester der gemeente Toxel maakt bekend, dat aanvragen om ver gunning tot het verbouwen van bandels- gewassen, voor zoover daartoe toestem ming noodig is, alsnog tij hem kunnen worden ingediend vóór Maandag 10 December a. s. T'exel, 3 December 19' 7. De Burn- mee.-ter voornoemd, BUYSING DAMSTE. Aardappelen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat tot 15 December a. s. bij de gemeente-veldwachters en ten gemeente- huize de gelegenheid blijft opengesteld om kennis te' geven dat men de voor zijn gezin tot 22 April a. s. benoodigde aardappelen gaarne ineens zal ontvangen Geleverd zullen worden op Texel ge teelde aardappelen. Texel, 4 December 1917. Pe Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Aardappelen. Do Burgemeester van Texel verzoekt den verbouwers, die hun aardappelen niet behoorlijk kunnen bewaren, daarvan zoo spoedig mogelijk ten gemeentehuize kennis te geven. Texel, 4 December 1917. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 15—30 Nov. OVERLEDEN Leeatje Sieben, oud 69 j. echtgen. van Willem Molenaar. Rij kspostspaarbank. Aan hot postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Nov. 1917. Ingelegd f 12588,71 Terugbetaald - 14461,61 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt hot nummer 4501. Zondag 9 December 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Dm Burg, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. Koog, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Dm Hoorn, v.m. 10 uur ds. Viseer. Oudeschild, n.m. balt 3 ds. v. d. Waa. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. n.m. 2 uur Zondagsschool. Cocksdorp, n.m. half 3 ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. nam. 2 uur ds, Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 unr ds. Kuperns. Texel, 3 Deo. Aangevoerd: 2 Koeien f150,— a 1210, 2 Varkens f70,— a f80,—. 4 Schapen f 34 a f 00,00. 2 Nuchtere Kalveren f 15, a f 8 Biggen f 13,a f 15, Leiden, 30 Nov. Ter markt aangevoerd: 4 Stieren f 190, a f 400,—; 57 Kalf- en Melkkoeien f 240 a 1410, 668 Varekoeien f 165 a f 325 279 Vette Ossen en Koeien f 170 a f480 15 Kalveren (vette) f 55 a f 150. 35 Kalveren (magere) f 12.— a f 16.— Lammeren f 0,a f 0, 523 Schapen (vette) f 24,00 a f 70.— 173 Biggen f 3 00 k f 9.00 ONDERTROUWD: K. IVOOR DIJK en.] K. v. d. HORST, arts. Utrecht, Maliestraat 27, 5 December. Hot Dagelijk8ch bestuur van den polder Waal en Burg brengt ter kennis vau de stemgerechtigde ingelanden dat op van des voormiddags tien tot namiddats éen uur aan den Burg in café den Burg zal worden o ergegaan tot de stemming van een 1'1< emraad en een Hoofdingelai d voor het Bestuur van dien polder, waartoe alsdan san de Kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Iugev il van herstemming zal deze ge schieden op een nader te bepalen dag. D; ze stemming beboert te geschieden ter voorzieniug m de vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding volgens dm rooster van den Heemraad den beer en van den hoofdingeland den beer Texe), 21 November 1917. Het Dagnl. bestuur Toornoemd, J. EELMAN, Voorzitter. C. J. ROEPER, Secretaris.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2