Binnenland. winning is behaald en Engeland zal al zijn krachten moeten inspannen om het vol te houden, totdat Amerika met de hulpver leening gereed is. De optimistische toon was geweken uit de redevoering van Lloyd George. Blijkbaar ontveinst ook hij zich niet, dat de strijd zwaarder dan ooit dreigt te worden. Maarzijn devies blijftvolhouden! Doch in BresDLitowsk worden de onder handelingen voortgezet. De fakkel van den vrede is ontstoken en 't is de vraag of Lloyd George in staat zal zijn hem uit te dooven. Intusschen mag ook de vraag gesteld worden, of het wel zoo ernstig gemeend is, wat Lloyl George verzekerde. Immers er zijn een tweetal feiten in de laatste dagen bekend geworden, waaruit valt af te leiden dat de geallieerden toch niet zoo afkeerig van onderhandelingen zijn. als zij het wel willen laten voorkomen. De regeering te Petersburg heeft bekend gemaakt, dat de bondgenooten goedgevonden hebben, dat er over wapenstilstand wordt onderhandeld, indien deze onderhandelin gen zich uitstrekken tot alle fronten Het bericht is te Londen, Parijs noch Rome tegengesproken en men mag dus vragen, wat de bedoeling van een en ander is. Voorts is door een mededeeling in het Engelsche Lagerhuis bekend geworden, dat er in September een poging tot toenadering is gedaan. Op een vraag, deeldo Balfour mede, dat de regeoring door tusechenkomst van een onzijdige bericht ontving, dat de Duitecbe regoeriDg het op prijs zou stellen haar een mededeeling to mogen doen. De Engelsche regeeriog antwoordde, dat zij bereid was elke mededeeling in ontvangst te nemen en daarover mot de bondgenooten van gedachten te wisselen. Edoch, ze boorde er verder niets meer van. Het Wolffbureau brengt thans een andere lezing. De Duitsche regeering zou door middel van een onzijdige regeeriug van Engeland een vraag hebben ontvangen om trent haar oorlogeoogmerken. Zij achtte rechtstreeksche beantwoording van die vraag door een gemachtigde den aange wezen weg, daar zij omtrent de door de tegenpartij ingenomen positie evenzeer klaarheid noodig achtte. Ze kreeg echter den indruk, dat de Entente niets wilde doen, om een rechtstreeks beantwoorden der vraag mogelijk te maken. Eerst door Balfour's verklaring vernam zij, dat de Engelsche regeeriug bereid was elkemede- deeliog in ontvangst te nemen. Men ziet, dat er achter de coulissen voor den vrede wordt gewerkt en dat de Engel sche regeering in zekeren zin reeds verder gegaan is, dan Lloyd George's jongste rede zou doen veronderstellen. oo o In Brest-Litowsk worden de ouderhan delingen voortgezet, maar Japan schijnt voornemens zoo mogelijk de vredesfakkel uit te blazen. Gemeld wordt dat Japanscbe troepen de haven van Wladiwostock heb ben bezet en dat Chineesche troepen waarschijnlijk op hoog bevel uit Tokio Cbarbin hebben bezet. De Japanscbe ge zant te Petersburg beweerde, dat dit alleen geschiedde ter beveiliging van de spoor wegen, maar het is een vaag teeken, dat er in de laatste dagen een ware exodus van Japanners uit Rusland begounen is. In groote t aast spoedden deze zich naar hun land terug. Dat voorspelt voor de Russen niet veel goeds. TEXEL, 19 Dec. 1917. De afdeeling „Texel" der Vureenigiog van Melkveenouders hield te Oosterend eene algemeens vergadering, waartoe alle boeren uitgenoorigd waren. De heer J. Kooy, voorzitter der afd opende te 10'A uur de druk bezochte vergadering. Hij roemde de goede op komst, niettegenstaande het minder gunstige weer. Allen, inzondeihoid de heer Brinkman, van Zaandam, werden welkom gehseten. De notulen werden gelezen en onver- andeid goedgekeurd. De heer Brinkman, het weord ver kregen hebbende, had niet gedacht, zoo spoedig weer op Texel te zullen zijn. Hij had gedacht, dat de raelkooeren zelf wel het goede pad gevonden zou den hebben. Spreker had in de 7 jaar- zijner organisatie verschillende melk strijden meegemaakt, maar steeds wa ren do boeren niet tevreden met de prijzen, hier evenwel waren er, die den maximumprijs niet wilden hebben. Dat was hem raadselachtig, omdat ze toch trok hier door het grasland moeten bestaan. En de oorlogstoestand geeft al schade genoeg. Misschien zijn de boeren hier nog te conservatief. Evenwel wil hij daar niet dieper op ingaan, omdat hij gekomen was om toenaderiug en verbroedering te bevor deren. De directeur van het levensmiddelen bureau te Helder vond de handelwijze van enkele m'lkb.wen afkeurenswaar dig hij had ze tweemaal verzocht aan den Helder te leveren, doch terwille van het dorpsbelaog nog eenig uitstal toegezegd. Dat heeft, zegt spreker, voor onzen boud verlammend gewerkt. Wij wisten wel, dat we den bondsprijs van 26'/s cent, die wetenschappelijk was be rekend, niet zouden krijgen. Én nu stelt men zich te Oosterend nog niet met 14, maar met 12 cents tevreden. En we hebben ons toch georganiseerd om voordeel te trekken. Ook de Commissie in Den Haag had zooiets nog nooit ge hoord. Dat is niet opbouwend voor onze or ganisatie. We treden niet streng op, want deden we zulks dan zouden we den geheeleu Helder van melk kunnen onttrekken, evengoed als Amsterdam in 1914. Van Den Haag uit moet hier dan ook een goed ouderzoek plaats hebben. Verder wees spreker op het onvol doende van gedane onderzoek, daar niot alle partijen geboord zijn.»De schuld berust niet aan den Helder, maar hier waar de boeren onwillig zijn to leveren. Wordt er nu niet oogonblikkelijk werk vaü gemaakt, dan zal er tegen de dis- tributiewet weer gezondigd worden en vakgenooten worden er door benadeeld. De wensch werd uitgesproken, dat de ongezonde toestand spoedig zou mogeD eindigen. Hierna werd de brochuro „Drinkt melk" nagegaan en daarmede aangetoond de goedkoopte van melk tegenover an dere voedingsmiddelen. Wanneer er boeren waren, die kon den aantoonen, dat de melk voor min deren prijs geleverd kan worden, dan zou spr. er het zwijgen toe doen. Zoo niet, dan verzocht spr. hen, die voor verminderden prijs leveren-, dit te sta ken, want hij zal niet rusten, alvorens deze zaak in orde is. Hij juichte de or ganisatie van de burgers toe, daar deze een aanwinst is, maar ook de boeren bohooren allen georganiseerd te zijn. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer W. Bremer wijst er op, dat hij onrechtvaardig door de afdeeling is behandeld. Een heftige discussie volgde hierover. De heer Brinkman gaf ten slotte bet antwoord zoo goed mogelijk. De heer A. A. Eelman zegt dat de distributie- wet er nu eenmaal is en men er zich aan heeft te houden. De heeren J. Kooger en J. Vlaming geven eenige inlichtingen aangaande de tegenpartij, ds heer C. Dros meent, dat de prijzen der kaasfabrieken niet vol doende zijn, waarop do heer A. Eelman dz. betoogt, dat gedurende do mobilisa tie de kaasboeren veel beter prijzen hebben gemaakt, dan dr consumptie- melkers. De heer W. Bremer werd ook nog beantwoord door de heeren d. Mantj i on H. Hin, die over de zaak naar D9n Helder waren geweest. Er werd gevraagd naar den toeslag. De heer Brinkman zeide, dat deze was '/i cent per L. wanneer rechtstreeks uit huis aan den consument geleverd wordt. Deze toeslag zou hooger kunnen zijn voor Texel, waarom den gemeente raadsleden hot verzoek gedaan werd, hierover met den Burgemeester te wil len spreken. Te half drie werd de vergadering ge sloten met den wensch, dat de vrede spoedig mag terugkeeren. Zaterdag j. 1. vergaderde de afd. l'exel van het N. O. G. in cafe den Burg. Slechts de helft der leden was aan wezig; stellig door het slechte weer waren de anderen grootendeels afwezig. De voorzitter wees hierop in zijn ope ningswoord en herdacht de werkzaam heid van den heer M. H. Tuinder, die naar Opmeer was vertrokken. De wensch werd uitgesproken, dat het hem en zijne echlgenoote daar alle zins goed zal mogen paan. Mede wid een afkeurend woord gezegd over het niet uitvoeren van het ontwerp Marckant, dat eiken onderwijzerfes) f 100 meer salarisgegeven zou hebben. Bij „ingekomen stukken" werd behan deld de correspondentie inzake het hou den eener propaganda-vergadering, die, naar men hoopt, in het a. s. voorjaar zal kunnen plaats hebbón. Ook werd besloten m9er propaganda te maken, terwijl in de commissie plaats kregen mej. G. Bakker en de heer N. Reuvers, ia de plaatsen van mej. N. Mets en den heer M. H. Tuinder. Tot lid van hot afdaelingsbestuur werd herkozen de heer B. Weersma, die zijn heroieuwJ mandaat aanvaardde. Door den heer C Schaap werd ingeleid „Het illustreereu der leesboeken" waarop eenige gedachtenwisseling volgde. Alge meen was men voor goede illustieering ook van de hoogere leesboeken. Als bijdrage werd door den heer J. Daalder Dz. gegeven„De vogels en hunne beteekenis in de Natuur", waar naar met aandacht geluisterd werd. Bij de omvrage verlangde niemand meer het woordalleen werd bepaald, dat de vo'gende vergadering gehouden zal worden op 23 Maart, waarin de heer M, Kroon een onderwerp hoopt in te leiden en mej. G. Bakker eene bijdrage hoopt te geven. Hiermede werd de vergadering, die getuigde van opgewektheid en kameraad schap, met een „tot weerziens" gesloten. Nutslezing Ds. v. Giessen. Maandagavond behandelde de heer J. H. v. Giessen in hotel Texel voor het departement Töxel van de Mij. tot Nut van h9t Algemeen den roman „Telma" van Marie Corelli. Aangezien in dit nummer van onzen correspondent van Oosterend verslag voorkomt van dezelfde lezing aldaar ge houden, kunnen wij over het onderwerp kort zijn. De opkomst had grooter kunDen zijn, de voorz. noemde zich in zijn openings woord daarover tevreden, doch niet vol. daan. Over het optreden van den spreker echter, is ongetwijfeld ieder voldaan ge weest. Onder ademlooze stilte mocht de heer v. Giessen zijn onderwerp behan delen, hier wijzend op schoone passages, daar aanvullend of verduidelijkend met eigen oordeel en eigen beschouwing. Na de tweede pauze deed de spr. ons de lever' schudden. Er is van harte en hartelijk gelachen, om de moppen en kwinkslagen met zooveel talent voorge dragen. Toonde de hr. v. G. in zijne rede zijn kracht in het ernstige, in het luimige bleek hij vooral buitehgewooa te zijn. Het woord van dank aan den spr. door den voorz. gebracht was alleszins ver diend. Het scheuren van grasland. Voor de propaganda voor het scheuren van grasland roept do Cultuurcommissie voor Noord Holland, tUjksluiübouwsclióol, Alkmaar onze medewerking in. Het komt ons onnoodig voor te wijzen op de uitgeloofde premiën, die varieeren van f 175,— tot f 250,— per H.A maar achten het noodig te wijzen op het landsbelang. Als de oorlog toch blijft voortwoeden zal het komenden herfat gaan spannen. De opbrengst van de boerderijen moet worden vergroot en dat kan door het scheuren van grasland. Wanneer er voedingsmiddelen voor den mensch op worden verbouwd, wordt de opbrengst 4 tot 10 maal grooter, zegt de cultuurcommissie. Allen die bereid zijn mede te werken worden verzocht zich bij /de cultuur commissie bovengenoemd aan te melden. Oosterend, 11 Dec. Nut en Genoegen heeft Zaterdagavond j.l. vergaderd. De opkomst mocht bevredigend heeten. Als spreker trad op Ds. J. H. van Giessen, van Winschoten, die zijn auditorium in hooge mate heeft geboeid .met het weergeven van den inhoud uit een der werken vau de Noorsche schrijf ster Marie Corellie. Hoe keurig werd hiervan een schets gegeven. Na gespro ken te hebben over de hooge waarde van het lezen, werd beschreven de schoone natuur bij den Altenfjord met zijn hooge rotswanden, zijn talrijke scheeren, klaterende wateren en in den zomer zijn middernac itszon. Daar is alsdan het klimaat als in Italië. Daar hebben we leeren kennen de slanke Toima, dochter van den groote. en fieren Bonde, Olaf GuKma, zoo groot van ziel en zoo'n vurig aanbidder van Thor en Odia. En de reine Telma hebben we gevolgd in haar leveu bij den Altenijord, waar ze hoog vereerd werd door den dwerg Siegurd, die zich van een rotspunt in den ziedenden stroom wierp, toen Telma ging huwen met den Engelschen Baron Philips Errington. Ia Londen kon Telma het niet uithouden, daar was te veel onreinheid en zedeloosheid, te veel ver dachtmaking aangaande haar echtgenoot waarom zij in stilte naar haar Noorsche bergen vluchtte. Haar echtgenoot, di9 onschuldig was, volgde haar daar heen Daar hebben we den Bonde Olaf in den dood zien gaan, waarin hij alleen zag de glorie van het leven, het binnengaan van zijn Walhalla. En uit het geheel heeft d9 vergadering kunnen leeren en diep gevoelen, dat de liefde die nimmer meer vergaat de hoogste blijft en alleen waarde aan het leven geeft. 't Was ademloos stil bij deze voor dracht en ieder tmeft zeker het verlangen gevoeld om dit mooie boek van Mkrie Corellie in ziju geheel te lezen. Na de pauze droeg de spreker eauiga korte versjes en kwinkslagen voor van Ds Laurillard en anderen waarom har telijk gelachen werd, Ds van Giessen heeft zeer goed voldaan het dankwoord van den voorzitter was meer dan ver diend en gaarne zal men hem hier terugzien. Met een toepasselijk woord werd de vergadering gesloten. De mosselenvisschers kunnen in de laatste twee weken van het jaar te Harlingen geen mosselen meer aanbren gen wegens te grooten aanvoer en gebrek aan Duitsche waggons. Enkelen dier visschers gaan nu zoolang naar de Noordzee. De Cocksdorp. Vrijdag j.l. vergaderde de IJsclub „Eierland" in de „Nieuwe Aanleg". De opkomst der leden was slecht. D9 penningmeester deed rek. en ver antwoording over het afgoloopen boek jaar 19'6/17. Ondanks de vele werk zaamheden en wedstrijden sloot de kas nog met een batig saldo. do heeren J. Kalis, B. Garritsen en d. Bnijs, van wie de eerste als lid had bedankt, moesten als leden van het be stuur aftreden. Voor de eerste twee werden gekozen de heer G. J. Garritsen en Jac. Boogaard. De heer d. Buijs werd herkozen. In plaats van den heer Joh. van Maldegem, die vertrokken was, en den heer P. Zeijlemaker, die niet meer als lid van het bestuur in aanmerking wenscht te komen, werden gekozen de heeren A. Blom en H. Daalder Jz. De eerste werd tot secretaris, d9 laatste tot penningmeester benoemd. Voor eventueele wedstrijden werd een bedrag van f20,- uitgetrokken. Ten slotte bracht de voorzitter, de heer Mallekote, een woord van dank aan de bestuursleden Van Maldegem, Kalis en Zeijlemaker voor hetgeen ze voor de vereeniging hebben gedaan. Ned. Herv. Gem. te Eierland. Als lid van het kiescollege werd her kozen de heer W. List. Als leden werden gekozen da heeren B. HaviDga en C. Troost in plaats van de heeren A. v. Boven en K Heerschap. Als notabelen werden herkozen da heeren P. Blom en G Kru', terwijl de heer A. List werd gekozen voor den heer A. van Boven. Zondag 23 December 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n.m, half 3 ds. v. d. tVaa. Waal, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Dea Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Visser. Oosterend, v.iu. 10 uur ds. v. Grasstek. H. Avondmaal. n.m. 2 uur Zondagsscho «1. Cocksdorp, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, geen diensh Dinsdag 25 December (le Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE Burg, n.m. half 3 ds. y. Grasstek. Waal, v.m. 10 uur d«. v. d. Waa. Collecte Fonds noodlijdende kerken en personen. Dm Hoorn, v.m. 10 uur ds. Viss >r. Oudeschild, n m. half 3 ds, v. d. vVaa,

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2