N°- 3150 Donderdag 27 December 1917, 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Verhooging Advertentieprijs. Van week tof week Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiön daags voor de uitgave vóór A uur nam. ABONNEMENTEN en ASYERTENTIEN worden aangenomen bij de Üitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg'op Trx el. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,- v.m. 1,30 n.m. Vertrekuren van de boot van Holder 9,30 vm. 3,— n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5,33 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 11,08 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,49 te Schagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 2,10 5,35 9,09 ged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 Zondagmiddag van Amsterdam ver trek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. De steeds stijgende kosten van uitgaaf, vooral de verhoogde papierprjjzen nood zaken ons de advertentieprijzen, te ver- lioogen. Met ingang van 1 Januari 1918 is de prijs voor gewone advertentiën van 1 tot en met 5 regels f0,40, iedere regel meer S cents. De Uitg. Regeeringswaren. Za,tef4aff 29 Dec. n.s. «des voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadkuize dezer Ge meente. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor des Burg 40 Cts. .Franco per post door ge heel Nederland 95 Cta. N.tar Amerika en andere landen met Terhooging der porto'a. Prijs der Adverienlitn. Van 1 tot 6 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel snaken bekend, dat van 31 Dec. tot en met 6 Jan. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal op elke blauwe bon no. 5 hectogram ons) zachte zeep: op elke groene bon no. 10 öf ons gort if ons havermout; op elke gele bon no. 7 één hectogram mormaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 11 2 ons groene erwten óf indien voorradig 2 ons bruine boonen Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht Texel, 24 Dec. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, tei i&ennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 24 Dcc. 1917. De Burgemeester van Texel, METS. L. B. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. /Aededeelingen. 2. Benoeming regenten en regentes filg- "Weeshuis. 3. Idem leden en regentes filg. flrmbe- stuur. 4. Idem lid commissie uan toezicht mid- dslbaar onderwijs. 5. Subsidie voor nerbetermg wsg langs .Schoonoord. 6. Jaarweddeuer hooging gemeente-reini ger. 7. Idem hauenmeester. 8. Herziening jaarwedden burgemeester, secretaris en ontuanger. 15—23 Dec. Als deze regels onder de oogen der lezers verschijnen, ligt het Kerstfeest al weder achter ons en snellen we het einde van het jaar tegemoet. Weer z(jn aangebroken de dagen waarin zich de gedachten aan hetgeen achter licht zich verme nigvuldigen en waarin met meer verlangen nog dan een jaar geleden de vraag oprijst, of het einde van het schrikkelijk wereld gebeuren dan niet spoedig komen zal. Kerstmis, dat ons herinnert aan het „Vrede op aarde en het welbehagen in menschen", heeft den vrede der volkeren nog niet ge bracht, maar de vredesonderhandelingen in het oosten wekken weer hoop. Er moet toch eens een einde komen aan het bloedbad! Nog weigert de Entente hardnekkig, onder de huidige omstandigheden plaats te nemen aan de tafel der vredesonderhandelaars. Tal van redevoeringen in de atgeloopen week gehouden waarvan we hier het voor naamste laten volgen hebben den indruk kunnen versterken, dat de vrede nog ver af is.Maar toch is gebleken en wordt het met den dag duidelijker, dat het vredesverlangen aangroeit, ook in de geallieerde landen. Het -nieuwe jaar staat voor de deur. Moge het der wereld de innig verbeide verlossing brengen O—o O- De afgeloopen week was er m6er een van redevoeringen dan van vechten. Lloyd George, de Engelscbe eerste mi nister, heeft zelfs ten tweeden male in één week tyds een groote redevoering ge houden. De verslechtering ran den alge- meeoen militairen toestand voor de geal lieerden en het toenemend vredesverlangen onder het Engelsche volk, heeft hem blijk baar gedwongen om het nog eens duide lijk te zeggen, dat hij het oogenblik wel gekomen acht om met krachtige hand maatregelen te nemen tot versterking en uitbreiding van het leger, maar geenszins om aan vredesonderhandeling te denken. Zijn Donderdag in het Lagerhuis gehouden redevoering, was dan ook weinig meer dan een herhaling, van wat hij eenige dagen eerder aan Jeen feestmaaltijd had gezegd. Hij sprak alleen wat minder over de vredesaangelegenbeden, wat meer over de oorlogseiscbéD. Ook hij achtte den mi litairen toestaud ernstig en gaf de schuld daarvan alleen aan Rusland. Het jaar dat achterligt heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Rusland stond er beter dan ooit voor. De Entente had gezorgd, dat het kanonnen en munitie kreeg, veel meer dan dan de Russen ooit haddea gehad. Nouit was het Russische leger zoo goed toege rust dan in het begin van het jaar. Als het toen toegeslagen had, in samenwer king met de bondgenooten, dan zou er thans vrede zijn, want dan zou de mili taire macht der ceütralen een einde geno men hebben. Maar Rusland bleef werke loos. Toen kwam de revolutie en ten slotte bet bewind der Maximalisten' die reeds een wapenstilstand sloten en over vrede onderhandelen. Daardoor is de toestand, ook naar Lloyd Georges oordeel, ernstig geworden en daarom dienen onverwijld maatregelen genomen te wordeD, om tot krachtige uitbreiding van het leger te komen. Zoo heeft Lloyd George het antwoord gegeven op de Russische uitnoodiging en de door Czernin uitgesproken hoop, om deel te gaan nemen aan besprekingen over een algemeeuen vrede Niet naar Biest-Litowsk, integendeelverdubbeling van de inspanning om te overwinnen. Het denkbeeld om met de Duitsche mili taire heerechers aan een tafel plaats te nemen, wees Lloyd George met de hem zoo eigen verontwaardiging van de band. En Bonar Law, die zich vroeger al in denzelfden geest uitliet, diende reeds een wetsontwerp in om een aanzienlijke leger- versterking tot stand te brengen. —o—o—o— Na Lloyd George heeft Asquith het woord gevoerd. Evenmin echter om over vrede te spreken. Meer een lange klaoht over de oorzaken van den huidigen min der gunstigen toestand. Uit d6 gebeurte nissen van den laatsten tjjd heeft hij de couclusie getrokken, de groote vijanden van de geallieerden zjjn het Duitsche goud en de Duitsche kunstgrepen om Engeland in een kwaad daglicht te stellen. Wat Rusland betreft, is er naar Asquit's mee ning, kwistig met Duitsch goud gewerkt. De Russen hebben zich laten omkoopen. Maar veel meer uitwerking heeft gehad en dan nietalleon ia Rusland, maar vooral ook in Italië, de Z6er arglistige, maar hoogst handige Duitsche propaganda. Woord, ge schrift, teekenstift en tooneel zijn benut, om Engeland verdacht te maken en het voor te stellen, als het rijk dat om eigen voordeel in den oorlog is gegaan. Dat heeft vooral in Italië indruk gemaakt on woekert voort ook in de neutrale landen, waar de stemming steeds meer zich tegen Engeland gaat richten. Men ziet, dat Asquith alweer een nieu we kop heeft ontdekt aan het monster, dat door hem het Pruisisch militairisme wordt genoemd en waartegen de gealli eerden ten strjjde trekken, als wijlen rid der Joris tegen wylen den draak. Asquith acht het vooral noodig, dat de regeerin gen der geallieerden alle mogelijke mid delen aanwenden, om aan de wereld dui delijk te maken, wat het doel van dezen oorlog is, n.l. de volkomeu veiligheid, vrijheid ea gerechtigheid, welke moet wor den verkregen door een vrije confederatie, van zoowel groote als kleine staten. Door Asquith werd echter niet van an dere doeleinden der geallieerden gesproken. Als men in aanmerking neemt, dat de Centrale regoeringen het door Asquith aangevoerde oorlogsdoel ook als het hunne beschouwen, dan vraagt men waarom deze verschrikkelijke oorlog nog een minuut langer wordt voortgezet. Er zijn echter neven doeleinden, maar daarover wordt gezwegen. —o—o—o— Hoezeer de gebeurtenissen van den laats ten tijd de gemoederen in de geallieerde landen beroeren, blijkt ook uit bet debat in het Lagerhuis,'j.l. Woensdag, waarbij vooral het bekende, invloedrijke parle mentslid, Sir William Collins, minister Balfour het vuur na aan de schenen legde. Collins legde er vooral den nadruk op, dat, hoe onbaatzuchtig Engelands deelname aan den oorlog ook is, er toch verschil lende dingen zijn die opheldering behoeven. Door de publicatie van de geheime verdra gen tusschen Londen en Petersburg ge sloten, is heel wat aan het licht gekomen, dat eigenlijk geen licht kon verdragen. Waarom beloofde Eogeland aan de Russen Konstantinopel waarom stelde Carson aan de Duitschers den eisch, dat zjj zou den teruggaan tot achter den Rijn? Balfour verdedigde de regeering, Enge land ging met Rusland op stap en dit vroeg Konstantinopel, dat was Eugelands schuld ni.et. En wat de uitbreiding der invloedsferen in Persië aangaat, wel dat had een liberale regeering vroeger reeds wenscbelijk geacht. En wat "betreft de uit lating van Carson, och die kwam voort uit de minder volledige geografische ken nis van den minister, want deze meende, dat de Rijn de Duitsche grens was. Erg vermakelijk voor zoo'n Engelscben minister. Men is in Engeland over 't algemeen met de antwoorden, die Balfour aan Col lins gegeven beeft, niet erg ingenomen. Het waren slechts algemeenheden, zwakke antwoorden. De Fransche Kamer heeft zich eveneens met den dreigenden militairen toestand bezig gehouden. Er kwam een voorstel in om de interpellatie omtrent den Russischen wapenstilstand en de geheime verdragen dadelijk aan de ordo te stellen, doch de meerderheid der kamer achtte dat Diet gewonscht. De behandeling zal na den 27 dezer plaats hebben Intu^scben heeft Clr-menceau in do leger- commiasie omtrent den militairen toestand verklaringen afgelegd, die, naar luid der berichten, in de commissie groote beroering te weeg gebracht. Een bericht in d9 „Lan- terne zegt, dat Clémenceau zich zeer open hartig uitdrukte en dat hij onomwonden verklaarde, dat hij den toestand zoo niet gevaarlijk dan toch zeer ernstig aohtte. Ten slotte zei hjj toe, eventueele vredes voorstellen, die hjj voor ernstig houdt, in overweging te zullen nemen. Het Kamerlid Raffin du Gens heeft in het „Journal" aan deze mededeoling de verstan dige woorden toegevoegd, dat hoezeer hot ook noodig is, de Duitsche militaire maoht te verpletteren, dit niet behoort te geschie den door den zelfmoord van Frankrijk en niet door de menseheljjke ellende eeuwig te laten voortduren. o o—o— Terwjjl de Entente-Staatslieden lange redevoeringen opstelden, maakten die der Centralen zich gereed voor de reis naar Brest Litowsk, waar de vredesonderhande lingen met de Russen thans oen aanvaog zullen nemen. De wederzijdsche vertegen woordigers iozake de onderhandelingen over den wapenstilstand zjjn reeds voorloopige niet-bindende vredesbesprekingen begonnen, om op die wjjze den weg te effenen voor de eigenlijke vredesconferentie. Nog voordat deze oen aanvang beeft ge nomen, kwam een sensatiebericht uit Lon den mededeelen, dat de Duitschers de vredesvoorwaarden der Russen verworpen hadden en de Russische gedelegeerden te Petersburg teruggekeerd waren. Men zal in deze dagen wel meer op dergelijke sensationeele berichten vergast worden. iDtusschen zullen duizenden den blik richten naar het half verwoeste Brest- Litowsk, waar belangrijke beslissingen ge nomen zullen worden. Gemeld wordt, dat de Rijkskanselier besprekingen heeft gehad met de leiders der verschillende parlemen taire groepen, over de vredesvoorwaarden ea dat in die bijeenkomst tusschen regeermg en de vertegenwoordigers van het volk volkomen overeenstemming werd verkregen Voorts heeft graaf C'.ernin nog eens in het Oostenrijksche parlement gelegenheid gehad om te zeggeu, dat de Oostenryksche regee ring nog steeds vasthoudt aan een vrede zonder annexaties en schadeloosstellingen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Russische jgedelegeerden, in opdracht van de regeering, zullen vragen een vrede zonder annexatj.es en schudeloosstelliugen op den grondslag'van het recht der volkeren, om over hun eigen lot te beschikken. De Russen zullen de centralen vrageD hun vredeseischen nauwkeurig te formulesren om deze daarna te publice6ren. Teneinde zijn gedelegeerden een steun-in- den-rug te geven, heeft Trotzky plechtig Verzekerd, dat Rusland onverbiddelijk op democratiscben vrede zal aandringen en, in geval Duitschland niet toegeeft, den oorlog tot het einde zal voortzetten. Dit laatste klinkt als sabelgerammel en 't is wel zeer de vraag of, na de ontredde ring van Rusland, deze bedreiging op de Centralen nog eenigen indruk zal mak6n. Van hun kant wordt er echter ook nog even stevig met de sabel gerinkeld. In een vraaggesprek, hebben Hindenburg en Ludendorff beide verklaard, dat de over winning en de vrede op komst zijn. Luden dorff verklaarde, dat het in het westen zal gaan als in het oosten en Hindenburg verzekerde dat de behaalde overwinningen door nieuwe zullen gevolgd worden. Dat is zoo de manier van veldbeeren om aan politiek te doeD. oo o In Petersburg is de staat van beleg af gekondigd. Dat -wyst op ernstige gebeur tenissen, die plaats gehad hebben of waar voor gevreesd wordt. Volgens het telegram is de maatregel een gevolg van de toe nemende verwildering der bevolking. Ook schijnt er oneenigheid te bestaan tusschen do manschappen van de Roode Garde en die van de gewone legerafdeelingen. Voorts schijnt de regeering beducht te zija voor samenspanning tegen het revolutionaire gezag. Ook uit ander6 steden komen be richten van ongeregeldheden etc., waaruit blijkt, dat de toestand nog lang Diet nor maal is. Ernstiger luiden voor de regeering echter

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1