Dinuenla n d. Gemengd N ieuws* Predikbeurten. liar kt berichten. e berichten uit het zuiden, flet onlangs gepubliceerde bericht, dat do Kozakken- hoofdman Kaledin verslagen en gevangen genomen zou zijn blijkt niet waar te wezen. Integendeel wordt thans gemeld, dat Kale din Rostotf bezet heeft en dat d6 bolsjewiki- afdeelingen zich bij hem aangesloten heb ben. Ook is het tot een coüfiict gekomen tusschen de regoering te Petersburg en de Rada of voorloopige regeering van Oekranie dat zich tot een zelfstandige republiek heeft laten uitroepen. Met dit laatste kan Lonin en Trosky wel genoegen nemen, maar zij meenen, dat van uit Oekranie actie tegen de maximalistisch6 regeering wordt ge voerd en mede dat Kaledin gesteund wordt. De regeering te Petersburg heeft de Rada een ultimatum gesteld, antwoord binnen 48 uur en ze dreigt met - een oorlogs verklaring aan Oekranie. TEXEL, 27 Dec. 1917 Melkveehoudersboud. De vergadering van de atdeeling Toxel van bovengenoemden bond, Maandag morgen in botel Texel gehouden, mocbt goed bezocht heeten van de ruim 50 leden waren meer dan 30 tegenwoordig. In zijn openingswoord laat de voorz. het afgeloopen jaar de revue passeereD, herdenkt don strengen winter, den dro gen zomer, maar ook de voordeelen van den herfst van dit jaar. Aan het eerste levensjaar van de ver- eeniging wordt mede een beschouwing gewijd. De voorz wijst op den bloei, gedenkt ook den storm, den melkstiyd te Oosterend, die, zooals een oudschipper hem toevoegde, het noodig maakte „op te loeven, anders kom je op Lutjewaard". Met zelfvo'doeDing constateerde spr., dat het optreden van den heer Brinkman in deze de overwinning heeft gebracht. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Eon uitgebreid en zaakrijk verslag van den secretaris, als afgevaardigde ter algemeene vergadering, wordt met applaus beloond. Aan het verslag ontleenen wij, dat hot salaris van den secretaris, den heer Brinkman, op flOOO,— werd gebracht, de begrooticg cp f8000,— werd vast gesteld en besloten werd aan te dringen op controle op melk, opdat oneerlijke concurrentie zal worden geweerd. De rekening en verantwoording slui tende met een nadeelig saldo van f23,90, wordt na onderzoek, door de heer J. Kikkert Pz. en J. Vlaming in orde be vonden en daarna vastgesteld. Bij eerste stemming wordt de heer H. A. Kikkert met groote meerderheid als penningmeester herkozen, die de be noemiog aanneemt. In verband met dié benoeming spreekt de heer Pi. Hin den wensch uit, dat het bestuur komende jaar moer modewerking en minder moeilijkheden zal ondervinden opdat ook de benoemde met meer ge noegen zijn functie kan blijven waar nemen. De slechte stand vim de kas maakt het noodig op versterking der geldmid delen aan te sturen. Op de algemeene vergadering is bes'oten tot een afdracht aan het Hoofdbestuur van f 0,40 per koe, terwijl de prijs van het orgaan, dat voortaan wekelijks zal verschijnen, is gesteld op f 2,50. Op voorstel van het bestuur wordt de contributie bepaald op f 0,70 per koe, met een minimum van f2,50. Met het oog op de geldmiddelen ver klaart de penningmeester zicb tegen bet zenden van afgevaardigden naar elke vergadering. De secretaris acht het mede leven met de algemeene zaak noodzake lijk, terwijl de voorzitter opmerkt dat de vergadering van de afdeeiing telkens uitspreekt of een afgevaardigde zal wor den gezonden. Nog wordt door den voorz. ter sprake gebracht, dat vorig jaar door de voor zitters der afdeelingen Helder, Broezand en Texel, de heer Boek als vertegen woordiger der kring is aangewezen, doch dat deze heer heel weinig activiteit heeft getoond, het komt het bestuur daarom meer gewenscht voor, dat de vertegen woordiger door da besturen der afdee lingen wordt gekozen. Over de toszending van het orgaan wordt geklaagd, besloten wordt nog eens bij da inzending der ledenlijst daarop de aandacht te vestigen. Een der aanwezigen deelt mede, dat een slijter me'k tegen een lageren dan de maximum-prijs koopt. Sommigen meenen, dat de leden, die voor een lageren prijs verkoopen, moeten worden ge royeerd, ornaat zoodoende de zaak woidt benadeeld. Krijgen de slijters geen toeslag dan moet daarop maai door hen worden aangedrongen. Te Oosterend krijgt men wel toeslag en als de boeren zich aan den prijs houden, zullen de slijters zich daarvoor ook hier we! weren Bezwaren worden geopperd tegen het vergaderen in de morgenuren, doch het bestuur meent, dat zij die van verre moeten komen, aan vergadering op Maandagmorgen devoorkeur zullen geven. Hierna sluit de voorz. de vergadering. Heldersch tooneel-ensemble. Rosalie, zeg ja of met een doorboord hart lig ik aan uwe voeten! We werden voor dat erge gespaard, ze zei, jaze kregen mekaar, de doch ter van den Jtooneeldirecteur en Ferdi nand, de door haar vader afgewezen minnaar. Erger verging het Tinus en Mathilda, die beiden door de dolk, in dit geval de punt vaneen vrouwenschoen, den tooneeldood stierven. De coupletzanger zong van „het zal niet gaan," de ouwerwetsche school meester leerde ons op oen ingewikkelde pier, leeraarde ons de ega van den prijs wijze spellen. Een bengel is een ding met aan ieder einde een dooie winner van den hangelwedstrijd Gebruld van lachen is er, toen Teunis zong vau do poesjes, die hij bad gegeten en dit al, met „de kinderbroedmachiae," als eerste nummer, heeft den avond gevuld, den avond van den 2a kerstdag, die sedert jaren als een avond voor de Bewaarschool scheen aangewezen. De taak om de aanwezigen aange naam bezig te houden, die dan door U. d. I. werd vervuld, had nu Heldersch tooneel ensemble op zich genomen en ze heeft zich daarvan, ondanks de kou de in de zaal, goed gekweten. Of de kas van de Bewaarschool er door gestijfd is? Wij zouden het dur ven betwijfelen. De opkomst was niet zoo goed als op een liefdadigheidsvoor stelling. Het bal was er ongetwijfeld prettiger om. De opgewekte en opwekkende mu ziek van de heoren Polak vulde de pauzen, begeleidde ook den dans. Bij K. B. 19 Nov. j 1. is bepaald, dat tot nadere aankondiging rijwielen van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang moet voorzien zijn vau licht, dit betreft ook motorrijwielen, motorrij- oi voertuigen, auto's kunnen volstaan met één licht dat dau aan de linkerkant moet zijn geplaatst. Alle overige voertuigen mogen bij lichte maan zonder licht rijden. O osterend, 26 Dec. Beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Ouderkerk a.d. Amstel, Ds. J. C. Dagevos, alhier. Bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, zijn herkozen tot notabelen de heeren Jac. Plaatsman Pz. en P. A. v. d. Vis Bz., tot kerkvoogd de heer Joh. Rozen daal, tot ouderling de heer G. Dob en benoemd tot diaken de heer G. Dros Pz. in vacature C. van Lenten, die zich niet meer beschikbaar stelde. De Visschersvereeniging „Betracht het goede" hield Zaterdagmiddag j.l eene matiggoed bezochte vergadering. Na opening en behandeliug notulen wer den de volgende besluiten genomen. De Vereeniging zal zich op verzoek van de» Zustervereniging „Oudeschild" tot den Raad der Gemeente wenden met het verzoek om een gemeentelijken af-dag op de haven met verplichting, dat alles, wat aangebracht wordt en mot garnalennetten gevangen is, aan dien afslag te brengen. Men zal zich tot den betrokken Minis ter wenden met het verzoek het verbod omtrent het korren van kleine mosselen voor bemesting weder te willen intrek ken. De steun vau de afdeeiing der Hol!. M. van Landbouw zal hierbij gevraagd worden. Twee personen werden aangewezen, om met den Burgemeester van Helder te spreken over maat en gewicht van visch, die aan den afslag te Nieuwediep wordt aangeboden. Aangaande de onge lijke heffing door „Zee-Risico" in zaken de Ooriogs-ongevalienwet zal een onder zoek plaats hebben. Het wensch-lijke werd betoogd van een ton op bet wrak van „de Leonard" waaraan roods zooveel netten verloren zijn gegaan. Hierna sluiting der verga ring met den wensch dat men er vruchten van zal mogen zien. De Koog In den loop van dezen herfst, hebben de zeemiliciens van den ku3twachtpost 8, met eenige dames uit de Koog een rederij kerskamer opgericht, genaamd „Onder Ons. Deze vereeniging gaf j.l. Zaterdag hare 2e uitvoering in dit seisoen. Eerst werd opgevoerd „Alles voor Moeder1 een drama in ééa bedrijf 't welk zeer goed gespeeld is en door het publiek met alle aandacht gevolgd werd. Voor de pauze werd er nog door 3 dames een voordracht. „Het Achter deurtje" ten beste gegeven. Daarna kwam een blijspel in twee bedrijven getiteld „Lot's Huisvrouw" ook dit stuk viel zeer iu den smaak. Vooral de heer Hartog (als Joost) maakten zich in dit stuk bijzonder verdienstelijk. Tenslotte werden er nog een paar voordrachten gegeven waarmede het program was afgewerkt. Het geheel vau duzen avond kau als bijzonder goed geslaagd worden be schouwd en brengen dau ook gaarne hulde aan deze jonge vereeniging, die, naar we hopen, ons spoedig weer zoo'n gezelligen avond zal brengen. Na afloop van de uitvoering volgde het bal waar het tot laat in den avond zeer gezellig toe ging. Vlieland. De heer J. Poort, candidaat tot den H. Dienst te Harliogen, heeft toezeg ging van beroep ontvangen naar deze gemeonte. Kindervoeding te Bevenoijk. Door 69ü practisch en krachtig op treden van ds. van Caltar te Beverwijk worden van MaaDdag j.l. af, aan niet minder dan 350 schoolkinderen geregeld ééumaal per dag warme maaltijden verstrekt. De dringende noodzakelijkheid hiervan inziende heeft ds. van Calcar de hulp ingeroepen van hen in de naaste om geving, die in den. laatsten tijd goede zaken maakten en in één week aan giften van minstens f 100. een bedrag van f5000 bijeen gekregen. Hiermede gewapend noodigde bij de hoofden der scholen uit voor de regeling van de maaltijden zorg te dragen terwijl de centrale keuken genegen bevonden werd die te bereiden. En zoo wordt bet eten nu por hooi wagen eiken dag naar de scholen gebracht en daar door de kinderen onder toezicht van het onderwijzend personeel genuttigd. Naar aanleiding van het bericht dat te Laren goederen zijn opgespoord afkomstig van diefstal in de landhuisjes van Roland Holst, Post en Tak, verneemt men nog het volgende Gevankelijk is van Laren naar Am sterdam overgebracht mevrouw M. Deze dame wordt verdacht de drie iubraken te hebben gepleegd. Hierbij zijn niet alleen antiquiteiten, doch ook meubelen en huisraad verdwenen. In Amsterdam schijnt zij een 'kamer te bewonen, waar d9 gestolen voorwerpen gebruikt en opgeborgen worden, Toen zij dezer dagen bij een antiquair te Hilversum eenige voorwerpen te koop aanbood, kwam aan het licht, dat deze voorwerpen van diefstal afkomstig wa ren. Vermoedelijk heeft zij nog eenige handlangers. In Laren heeft zij in den afgeloopen zomer groote verteringen gemaakt in gezelschap vau zekeren heer D. De gestolen goederen, n 1. 3 stoelen, kachel, matras, peluw en 2 groote kof fers met diverse goedereu, alles ter waarde van f 1500, bevinden zich op het politiebureau te Laren. Nader meldt men ons De weduwe heeft bekend de inbraken in eenige landhuisjes te Blaricum ge pleegd te hebben. Zij heeft ook getracht in andere villa's haar slag te slaan, maar heeft haar werk opgegeven, toen zij bemerkte, dat de bewoners aanwezig waren. Een zeldzame vogel. De jager J. W., te Nieuwkoop, heeft dezer dagen een zeldz imen vogel aan geschoten en naar Artis te Amsterdam opgezonden. Het bleek een y./duiker (Columbus facialis) te zijn, waarvan Artis slechts één, opgezet, exemplaar bezat. Men hoopt don vogel in het leven te houden. Zeilloggers over tijd. Behaivo de loggers „Catharina" en „Pluto" blijken thans ook over tijd te zijn de zeilloggers „Hielke" IJ. M. 223, van den heer J. Visser Lz. en „Elisa beth" IJ. M. 293, van de Visscherij- Maatschappij „De Unie," welke loggers thans reeds ruim 18 dagen reis hebben en reeds lang binnen verwacht werden. Men vreest daarom, dat ook deze log gers bij of door den jongsten storm ge bleven zijn. Bericht van opbrengen naar een vreemde haven werd ook van deze schepen niet ontvangen. Steenkolen uit Engeland. Een hoeveelheid van ongeveer 3000 ton steenkolen is gisteren door een tweetal Nederlandsche stoomschepen uit een Britsche haven in Amsterdam aangevoerd. Artis in oorlogstijd Dat ook de dierentuin in onze hoofd stad mede de gevolgen van den oorlog ondervindt, kan wel niet anders. Er is nu eenmaal schaarschte aan voedings middelen vooral voor de vegetarische gasten van onzen dierentuin. Zoo krijgen nu b.v. de olifanten hout te eten. Versche kastaDjetakken worden met graagte door die reuzen gegeten. En hoe pienter weten die dieren met poot en snuit de takken van soms 10 c.M. doorsnede en meer in stukjes te breken en ze verder met bun kiezen fijn te malen. Ondanks de slechte tijden bracht mevrouw de leeuwin „Saida" een wel geboren leeuwtje ter wereld, dat het zeer goed maakt. Een tantalus-kwelling Ofschoon de turfvaart uit de noorde lijke venen de laatste weken zeer leven dig is geweest, schrijft het N. v. d. D staan er toch honderden dagwerken lange' turf en honderden stobben baggelaar droog en wel gereed voor afscheping In het Weerdingerveen is thans nog grooter voorraad voorhanden dan in gewone jaren en in de veenderijen van Nieuw-Amster- dam konden nog voor 3 weken 1500 dagw. droge daig-turf worden geteld klaar vervoer. Vooral deze laatste turfsoort heeft last van brokkelig te worden - en daardoor ongeschikt om bij 't getal te worden verkocht. Er zal niets anders opzitten dan zoo danige turf bij den kub. meter te ver handelen, als niet bij uitzondering de handel in deze turf kan worden vriibe geven. J° Turf in overvloed dusmaar onbe reikbaar, Zondag 80 December 1017. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, v.m. 10 aur ds. Visser. rr p n Kerkeollecfe. Koog, n.m. half 3 uur ds. v. d V\aa Hoorn, n.m. 2 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 ds. van Grasstek. Oosterend, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. v. d. VVaa GEREFORMEERDE KERK Oosterend. Vm. Iialf 10 ds. Dagevos. nam, 2 uur ds» Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, geen dienst. Maandag 31 December (Oudejaarsavond HERVORMDE GEMEENTE. Waal, 's avonds 7 uur ds. v. d. Waa Den Hoorn 'savonds 7 uur ds.' Visser. Oosterend, 's avonds 7 uur ds. v. Grasstek GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's avonds 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 's avonds 7 uur ds. Kuperus. Dinsdag i Jan. 1918 (Nieuwjaarsdag). HERVORMDE GEMEENTE. Koog v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Dagevos'. Leiden, 21 Dec. Ter markt aangevoerd" 6 Stieren f 145,a f 480,-- otl 5aIf" en. -Melkkoeien i 225 a f 450 lla wa.?k0^len tl75 a f 335 339 Vette Ossen en Koeien f 230 a f 535 51 Kalveren (vette) f 45 a f 150 10 Kalveren (magere) t 8.— a f 18 Lammeren f 0,a f 0 525 Schapen (vette) f 27,00'a f 70 - Biggen f 5.00 k f 13.00

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2