N° 3153 Woensdasr 9 Januari 1918, 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. 'IDg AG. al 00. Jlest üei< viel urg ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Boru or Tsxïi,, Dit blad verschtJnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Niuir Amerika en andere l'inden met rorhooging der porto's. Adrertentiën daags voor de nitgavo vóór4 uur nam- Prijs der Adverlenlitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel moer 8 Ct Qroote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,- v.m. 1,30 n.tn. ertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm, 3,- n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5,33§ 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 U)08 Bovendien loopt een trein op Zondag- lorgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 n Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, an Helder 7,49 te Schagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 2,10 5,35 9,09 ged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 Zondagmiddag van Amsterdam ver rek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. 30 Dec. - 5 Jan. Aller aandacht werd in de laatste dagen iezig gehouden door de gebeurtenissen in iet Oosten. Niet alleen reeds doordat de be- ichten van de verschillende oorlogsfronten ;oo goed als geen belangrijk nieuws brach- en, maar vooral, omdat hetgeen er in en imtrent Brest Litowsk geschiedde, bijzon- Ier belangwekkend bleef. Er is onder mil toenen menschen in onze dagen een hun- ceren naar dat ééne, dat groote, dat alles ivertreffende, alles omvattende, wat men 7rede noemt. De beraadslagingen tusscben le Russische gedelegeerden en die van le Centralen, welke aanvankelijk reeds ot een wapenstilstand leidden, hebben de loop op een spoedig einde van den oorlog seer verlevendigd. Zoo kon, naar het oor- leel van velen, het Nieuwe Jaar met hoop tegemoet getreden worden. Er waren im mers te Brest Litowsk, bij het sluiten van bet eerste deel van de onderhandelingen, julke moedgevende toespraken gehouden. Had niet Goffe, de voorzitter van de Rus- Biscbe delegatie, in zijn sluitingsrede ver klaard, dat de onderhandelingen verder gevorderd waren, dan iemand had durven verwachten Had hij zelfs niet de krach tige verwachtingen uitgesproken, dat on danks enkele moeilijkheden, die nog over wonnen moesten worden, een gunstig verloop der vredesconferentie mocht wor den verwacht en het einde van den ver- schrikkelijken oorlog met rasse schreden naderde? Zoo was opnieuw hoop gewekt. Na deze hoopvolle redevoering aange hoord te hebben gingen de gedelegeerden 69nige dagen met vacantie. De pauze zou tot 4 dezer duren, waarna de besprekingen te Brest Litowsk hervat zouden worden. En op 4 dezer kwamen de gedelegeerden van den Vierbond te Brest-Litowsk terug, maar,de vertegenwoordigers van de Russische regeering waren er niet. Wel waren er gedelegeerden van da Oekraïne, die ook aan de beraadslaging deel wilden nemen en berichten uit Petersburg, dat de Bolsjewikiregeering niet accoord kon gaan mat de Duitsche voorwaarden omtrent de ontruiming van het bezette gebied. Toen de vacantie de onderhandelingen onderbrak, was de moeilijkheid omtrent de ontruiming er reeds, maar Goffe had had immers goede hoop. Bij het einde der vacantie bleek die hoop evenwel beschaamd te zfjn en had de moeilijkheid zich tot een conflict verscherpt. De eerste berichten daaromtrent werden door Reuter gepubliceerd. Ze vonden aan vankelijk weinig geloof men had im mers pas de hoopvolle verklaringen van Goffe en anderen gelezen. Maar de berich ten werden stelliger. Zells werd gemeld, dat Trotsky, de Russische minister van buitenlandsche zaken, in een, in de Cen trale Comminsie van de Sovjets gehouden redevoering, de Duitsche voorwaarden be treffende het bezette gebied schijnheilig had genoemd, m. a. w, niet oprecht ge meend, valsch. De Ententepers verspreidde berichten uit Petersburg, waaiin gesproken werd van het afbreken der onderhandelin gen. Sommigen zullen hebben gedacht, dat men hier te doen had met een tiuc van de Entente, om stemming te maken tegen een algemeenen vrede. Evenwel Vrijdag avond kwam van Duitscho zijde bevesti ging. De Rijkskanselier had inde Rijksdag commissie een verklaring afgelegd, die aan duidelijkheid niet te wenschen over liet. Hij deelde mede, dat zich een ernstige moeilijkheid voordeed. De Russische regee ring had het voorstel gedaan om de beraad slagingen niet voort te zetten te Brost- Litowsk, maar op onzijdig gebied, n.lte Stockholm. Een voorstel dat Duitscbland om verschillende redenen, meerendeels van practischen aard, niet had kunnen accep teeren. Voorts was van de regeering te Petersburg de mededeeliDg-ontvangen, dat deze Diet kon ingaan op do punten I en II van de Duitsche voorwaarden, betref fende het ontruimen van het bezette ge bied en het zelfbestemmingsrecht der vol keren. Door de Duitsche regeering aldus verklaarde von Hertling kan echter niet worden afgeweken van haar voorstel len. M. a. w. DuitschlaDd zal in geen geval toegeven aan den eisch der Bolsjewiki regeering, om onmiddellijk over te gaan tot de ontruiming der bezette gebieden. Er is dus een conflict, een vrij ernstig conflict, waardoor de vredesonderhande lingen verstomd en wellicht tot misluk king gedoemd zijn. En uit den loop der gebeurtenissen moet worden afgeleid, dat tijdens de pauze tuaschen de onderhande lingen bijzondere invloeden hebben gewerkt Welke, is op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niet recht duidelijk. Aan wie de stoornis in de onderhandelingen moet worden geweten staat nog evenmin vast. Alles wat daar over geschreven wordt, berust deels op veronderstellingen. Heeft de Bolsjewikiregeering eeu zwen king gemaakt Onmogelijk is dat niet. Immers, er was in de laatste dagen een toenemend protest van verschillende zij den in Rusland, tegen wat men een Bols- jewikivrede noemt. Zoo werd er in tal van Russische bladen, door een drietal socialistische partijen en den Boerenbond, een gemeenschappelijk manifest gepubli ceerd, waarin geprotesteerd werd tegen de onderhandelingen te Brest-Litowsk en de verklaring werd opgenomen, dat de Bolsjewiki niet gerechtigd zijn onderhan delingen te voeren. Ook is er door de arbeiderspartijen ir. de Erdenteianden bij Lenin aangedrongen, op een heropening van de vredesconferentie te Stockholm, ten behoeve vau een algemeenen vre 'e, niet onmogelijk dat door dezen aandrang Lenin en Trotsky hun houding hebben gewijzigd. De mogelijkheid is echter even groot, dat de Centralen, met name de Duitschers, hun houding verscherpt hebben. Toen de voor stellen omtreDt het bezette gebied inge diend werden, koesterden de Russische ge delegeerden do hoop, dat alles terecht zou komen. Maar sedert dien werd er onder voorzitterschap van den Keizer een Kroon raad gehouden en na dien kondeD de Rus sen geen hoop meer koesteren. Mag men de „Daily Chronicle" gelooven, daD waren er twee stroomiDgen in de delegaties der Centralen, één die zeer toeschietelijk was en één die niet al te ver wilde gaan. De laatste stroomiDg, die vertegenwoordigd werd door den Duitschen generaal Hoffmann wilde beslist niets weten van een ontrui ming van het bezette gebied, voordat de algemeene vrede gesloten is. Volgens hem zou men wel vrede met de Bolsjewiki krijgen, maar andere gedeolten van Rusland zoudeD, met hulp der Entente, den oorlog kunnen voortzetten. Zoolang daarvoor ge vaar bestaat, kan het bezette gebied niet worden ontruimd. De Kroonraad heeft zich blijkbaar met deze zienswijze vereenigd. Wat de gevolgen van deze strubbelingen zullen zijn, valt nog niet te zeggen. Mogelijk wel een formeel afbreken der onderhande lingen en een opzeggiDg van den wapen stilstand. Maar wat dan Zal Rusland dan trachten, met steun der Entente, den oorlog voort te zetten? Trotsky heeft, in zijn zoo even door ons aangehaalde redevoering, de fiere woorden gesproken, dat de „revolutie zal worden verdedigd," maar de militaire toestand in Rusland is thans wel van dien aard, dat aan een hervatting van den oorlog moeilijk kan worden geloofd. TrouweDS de vertegenwoordigers der verschillende legers in de Sovjets verklaarden reeds, dat de soldaten niet willen vechten en het ook niet kunnen. Iotusschen zetten de Centralen te Brest- Litowsk de onderhandelingen met de ge volmachtigden van Oekraïne voort. Eq hebben de Oekrainische troepen zich vereenigd met de Donkozakken en de sol daten van Kornilof om aan de macht van de Bolsjewiki in Zuid-Rusland een eiDde te maken. Men ziet, de verwarring in het oosten is thans grooter dan ooit. Wie weet welke toestanden daaruit nog geboren zullen wor den. Loopt het m6t de vredesonderhande lingen spaak, dan kan de Lenin-regeering wellicht haar politiek testament maken. Dat Lenin het roer in handen kon krijgen en tot nog toe in handen houden, was een gevolg van het feit, dat het amechtige Russische volk uitzicht op vrede werd ge schonken. Ea als die schoone vredesdroom nu Diet verwerkelijkt wordt? Voor de Entente schjjnt de gang van zaken than3 een heele opluchting te weeg te brengen. De hoop is er door gewekt, dat het voorloopig nog niet tot een afzon derlijken vrede tusscben Rusland en de Centralen komt, dat men Rusland als bond genoot zal blijven behouden. Geen wonder, dat men thans in de Ententepers stemmen hoort opgaan, dat de Boljewiki-regeering door de Entente erkend behoort te worden. Ei evenmin kan het verwondering wekken, dat alle geruchten, over het voornemen der Entente om te antwoorden op het verzoek der Russische regeering om aan de vredes onderhandelingen de6l te nemen, thans geheel verstomd zijn. Ook toonen zich opgelucht de Duitsche conservatieven. Hun bladen steken het niet onder stoelen en banken, dat zij blij zijn dat er te Brest Litowsk een kink in de kabel is gekomen. En hun woord voerder, graaf Westarp, heeft in de Rijks- dagcommissie het onbewimpeld uitgespro ken, dat hij en zijn partygenooten een zwaar hoofd hadden over do Duitsche vredesaanbiedingen te Brest-Litowsk. In de allerbreedste kringen zou dat aanbod verrassing en verslagenheid hebben gewekt, volgens dezen spreker. Bij den schitteren den militairen toestand was er geen reden voor, opnieuw den vrede aan te bieden. Eet beteekende bet opgeven van alles wat bereikt is en moest in het buitenland als een teeken van zwakheid aangemerkt worden. Gelukkig is de termijn afgeloopen en thans moet alles worden gedaan om het vredesaanbod ongedaan te maken. Duitschland'8 vijanden hopen nog steeds op de Duitsche toegevendheid, doch die hoop moet den bodem ingeslagen worden. Aldus liet graaf Westarp zich hooren. Deze con servatieve leider wil weer het kanon laten spelen. Iets van dien toon hoorde men ook in de verklaring van den Rijkskanselier. Sprekende over het voorstel der Russen om de onderhandelingen te verleggen naar Stockholm, verklaarde bij, dat de Duitschers zich door de Russen Diet zouden laten voorschrijven waar onderhandeld zal wor den terwijl hy aan het slot, sprekende over de weigering tot ontruiming der bezette gebieden, deze weigering o. m. grondde op de Duitsche machtspositie. Welke beslissingen er in de komende dagen ook mogen vallen, dat ze belangrijk zullen zijn, staat wel vast. TEXEL, 9 Jan. 19>8 Kunst aan liet Volk. Do arbeidors-tooneelvereeniging van Oudeschild had Zondagavond een dubbel succos te boeken. De opkomst toch, in hotel Texel, was grooter dan nog één uitvoering in dit seizoen ten deel viel en do opvoering van het tooneelspel „Het Licht in den Nacht" was in ééa woord schitterend. Wij, Hollanders zijn in dezen tijd, door al wat rondom ons heen geschied, zeker allen zonder onderscheid tot het anti-militairismo bekoord en het gege ven is das alleen daardoor al in staat ons te boeioD. Wanneer dat gegeven door een kuns tenaar, als Inte Ousman blijkt te zijn, tot een tooneelspel is verwerkt en het wordt dan opgevoerd zooals nu het ge val was,, met overtuiging en kunstzin die bewondering afdwingen, dan kan succos niet uitblijven. Het devies van de tooneeivereeniging „Kunst aan het Volk" getuigt van een stout durveD, de opvoering van „Offers" en Vergulde leugens insgelijks ea tevens van kunnen, de opvoering van „Het Licht in den Nacht" heeft den naam van de vereeniging bevestigd, in dub belen zin. De rollen waren alle aan krachten toevertrouwd daarvoor berekend, het stille spel, door onzen correspondent van Oudeschild reeds zoo geroemd, was werke ijk eeDig, do toeschouwers heb ben meegeleefd, het stuk schrijnend wee van de groote menschenslachting, genoten van de heerlijke karakters in die kleine dorpswereld. Het woord van nulde, door den h9or Qualtheiie van Weezei, namens de groep Texel van den N. A. O. R., tot de spe lers gericht, w. s verdiend.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1