Tandarts Ansing Jules Yera e Advertentie ir >1 PI Predikbeurten. Den 14en Mei Propaganda Vergader R.K. L. en T. arbeidersbo de Weleerw, Heer Kapel, fi Marktberichten* in „Hotel de Lindeboom De beroemde werken va zijn vooral thans actueel ïn Boekhandel Parkstn voorbanden in den prijs vi f 0.50, volksuitgave en vi f 1,75, in den bekenden fraai band, 01 ai he a. ei Gemeentelijke exploitatie Badhotel. Aan den Raad der gemeente Helder zal binnenkort worden voorgesteld te besluiten voor 51 procent deel te nemen in een naamlooze vennootschap, kapi taal 100.000 gulden, tot exploitatie van een badhotel te Huisduinen. Indien voor de overige 49 procent niet voldoende inschrijvingen inkomen, zul len nadere voorstellen omtrent den vorm van exploitatie inkomen. De commissie voor verbetering van den economischen toestand der gemeen te Helder acht spoedige opneming van Huisduinen in de rij der Noordzeebad plaatsen zeer gewenscht. Koffie voor hotels en restaurants. In verband met de geringe voorraden koffie kunnen de tot heden verstrekte koifierantsoenen aan hotels, café's, res taurants, wachtkamers, kajuiten e. d. niet gehandhaafd blijven. Om bovengenoemde reden zal (lan ook het eerstvolgend rantsoen vermin derd worden en kunnen verzoeken om verhooging tot op het vorig rantsoen niet worden ingewilligd. Tel. De aanstaande verkiezingen. De Nationale Commissie tegen het t Alcoholisme, heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het eerbiedig verzoek, wel te willen be vorderen, dat de aanstaande verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, zoo veel mogelijk plaats vinden buiten den opwindenden invloed -van alcoholhoudende dranken. Postzegels als noodgeld. Sedert den oorlog heerscht er in bijna alle landen een nijpend gebrek aan klein geld. Ook bij ons werd daarin voorzien door de uitgifte der zilverbons a f2,50 en f 1. Om pasmuat te vervangen heeft men in Rusland de postzegels als wettig betaalmiddel ingevoerd. Reeds in de jaren zeventig nam men in de Vereenigde Staten zijn toevlucht tot den postzegel. Het idee is dus lang niet nieuw. Ter onderscheiding met de zegels, die als frankeermiddel bestemd zijn, diuktmen ze op zwaarder papier en voorziet ze niet van kleefstof. In Turkije past men ditzelfde hulpmiddel toe. In Duitschland geven de verschillende stoden weer ver schillende bons uit om in de behoefte aan pasmunt te voorzien. Dit levert in de practijk duizenderlei moeilijkheden op, zoodat men ook daar wijzer deed met de postzegels te baat te nemen. Oppassen. Met het koopen van eenheidsworst moet hier en daar eenige voorzichtig heid worden betracht. Er zijn siagers die oude worst van niet te beste qualiteiten hebben achtergehouden om die nu als eenheidsworst aan den man te brengen. Het publiek, dat in den regel dekennis mist om de hoedanigheid van een worst te beoordeelen, heeft echter toch een middel om zich zekerheid te verschaffen werkelijk de goede worst te krijgen. Volgens voorschrift van den Minister moet elke eenheidsworst voorzien zijn van een loodje waarop de naam van den fabrikant gedrukt is. Als men, voordat de verkooper een of meer onsen van het stuk snijdt, even vraagt het loofij9 te mogen zien, loopt men niet de risico minderwaardig vleesch te ontvangen. Vad. Gemeen. Öp een streng kouden nacht belde een man bij een dokter aan. De chirurgijn zelf kwam voor in zijn nachtgewaad. „Hoeveel rekent u om ern nachtvisite ai te leggen, dokter?' „Mijn tarief is vijf gulden." „Nu dan zal ik op u wachten en ga ik met u mede," sprak de man De geneesheer kleedde zich aan, een weinig wrevelig, dat hij in ziju slaap was gestoord. Spoedig zaten de beide mannen, diep in hun jassen gedoken in de automobiel van den dokter. Eindelijk bij de woning gekomen, van den man, eenige mijlen buiten de stad, stapte de man uit en zeide„Hier is uw vjjt gulden dokter, verder heb ik niets noodig u kunt nu weer terug gaan." „Maarmaarstotterde de ver raste dokter. „Ziet u, ik kon geen koetsier of taxi man vinden, die voor minder dau tien gulden de reis wilde maken." Teeltdioang. De z g. teeitdwaDg in bet landbouw- bi-cbijf is niet toepasselijk op bedrijven van één H.A. en kleiner. Landbouwers verburen nu stukken lai d van een H.A. of kleiner aan f.mi- lieieden enz. en deze doen zich dan als zelfstandig een klein landbouwbedrijf uitoefenende, voor om zoodoende aan de beperkende bepalingen van de voor geschreven teelt te ontkomen. N.Ct. Volksuniversiteiten en alcohol. Aan de besturen der Volksuniversi teiten te Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Arnhem en 's Gravenhage, is door de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme verzocht, te willen bevor deren dat voortaan in de reeks van cursussen ook een over het alcohol vraagstuk wordt opgenomen. Desgewensckt is de N. C. A. gaarne bereid iDzake onderwerpen en sprekers die besturen te dienen met de ervariDg door haar verkregen bij het houden van soortgelijke voordrachteu aan de Hooge- scholen en Universiteiten. Smokkelen van kwatta. Van Tiel werd een 12 Meter lange boomstam per mallejan naar Wamel ver voerd. Aan de overzijde werd de vracht onderzocht door een paar kommiezen, die bevonden, dat hij uitgehold was. In de daardoor ontstane ruimte was een hoe veelheid kwatta, ter waarde van f7000 geborgen. Het vrachtje was bestemd voor Berg en Dal bij Nijmegen. Natuurlijk heeft het zijn bestemming niet bereikt. Te Woerden kreeg een dochtertje van Koon man een slag van een der molenwieken, waardoor zij in het water terecht kwam. Zij werd dood opgenomen. Kinderwijsheid. Do meester vraagt op school aan 'n meisje van 'n jaar of acht, No'm mij eens eeDige woorden op van bet vrouwelijk geslacht. Het meisje stamelde eenige woorden uit als slang en erfenis, En zegt dat volgens hare dunk ook engel vrouwelijk is. Neen, zegt de meester, beste meid, dat is niet zoo 't behoort, Want engel is geen vrouwelijk, maar een mannelijk woord. „Maar meester, zegt het meisje weer, dan heeft mijn pa abuis, Die noemt toch onze keukenmeid, de engel van ons huis, De spoorwegmaatschappijen heb ben medegedeeld, dat zij, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet voor nemens zijn gedurende de a s. zomer maanden de tarieven voor abonnements kaarten te verhoogen. De oorlogswinst van een bedelaar. Een blinde bedelaar, die het medelijden der bevolking trachtte op te wekken, werd te Kerkrade (Limburg) aangehou den, wegens het verkoopen van brood kaarten tegen f 1.50 per stuk. De man had nog 40 50 broodkaar ten in zijn bezit. Verbeterd bericht. Jansen een zeer lastig en opvliegend persoontje, stormt opgewonden het re dactiebureau binnen, zeggendeHeeren uw bericht van mijn dood is valsch. Als gij dit niet onmiddellijk in uw eerst volgend nummer herroept, zal ik andere maatregelen nemen en je terdeeg eens afranselen. Redacteur-Neem niet kwalijk, mijn heer. 't is een vergissing, wij zullen het vandaag nog herroepen. Inderdaad las men in de avond editie Wij betreuren ten zeerste, dat het bericht omtrent het overlijden van den heer Jansen onjuist is. Besparing van medicijnen. In de Middenstandsbond wordt gewe zen op 't abnormaal groote verbruik van geneesmiddelen hier te lande. Ons volk schijnt graag drankjes te slikken, in tegenstelling b.v. met de Engelschen. Een Engelschman maakt van zijn li chaam liever geen medicijnkast, doch geeft de voorkeur aan 'n veelvuldig gebruik van vruchten of jams als voe- dings-, genot- en geneesmiddel. In Nederland met zijn rijkdom aan verschillende soorten van uitstekende groenten en vruchten zou het medicijn- verbruik belangrijk minder zijn, als de heilzame werking van groenten en fruit meer algemeen bekend was. De appel o a. behoort tot onze beste vruchten en daar hij ijzer bevat, kan hij mede dienen ter bestrijding van bloedarmoede. Voor zenuwpatiënten en fijders aan hoofdpijn en slapeloosheid roemt men de gelukkige resultaten door het geregeld gebruik van appelen ver kregen. Bij/.onder voedzaam is de boerenkool, wegens zijn ijzerhoudende bestanddelen. De zuurkool is verfrisschend, bloedzui verend en versterkend. Een bekende Fransche professor schrijft de krachtige eigenschappen van het Germaansche ras ten deele toe aan het veelvuldig eten van zuurkool. Wortelen en uien werken afvoerend en zuiverend. De ui in het bijzonder is wegens zijn microben verdelgende eigen schappen een de gezondheid bevorderend voedsel. Wortelgroenten en peulvruchten be vatten kalkzouten en zijn op grond hier van aan te bevelen by bloedarmoede en zenuwzwakte. Andijvie, stoofsla, postelein en spina zie bevatten minerale zouten en zijn bij het gebruik van den aardappel zeer aanbevelenswaardige groenten. Boonen en erwten zijn door hun hoog eiwitgehalte zeer voedzaam gekookt als boonen- of erwtensoep zijn ze lich ter verteerbaar en werken dan meer afvoerend. Een veelvuldig gebruik van groenten en vruchten is niet alleen gezond, doch kan ook het gebruik van geneesmidde len beperken en dikwerf voorkomen. Men kan het ook Diet genoeg in zijn huisarts waavdeeren, wanneer hij de vrij algemeene neiging om voor allerlei wissewasjes en voorbijgaande kwaaltjes medicijnen te willen gebruiken tegen gaat en alleen medicijnen voorschrijft als hij die bepaalt noodig acht. Het gebruik van karnemelk is thans veelal te verkiezen boven zoetemelk, niet alleen omdat ze goedkooper is, doch ook omdat ze bij verschillende maagkwalen door de doctoren wordt aanbevolen. Als geneesmiddel heeft, kar nemelk ongetwijfeld groote waarde en is 't gebruik ervan voorzeker verre te prefereeren boven tal van dure specia lités of patoutmiddelen. Het melkzuur, dat de karnemelk bevat, verwijdert kalk- aanzetting in het bloed, waarom ze bij zonder geschikt is voor lijders aan jicht, rheumatiek of zwaarlijvigheid. Karnemelk oefent een opwekkenden invloed uit op lever en nieren. Het ge regeld gebruik van karnemelk vermin dert de behoefte aan alcohol en genees middelen. Boter. De Burgemeester van Texel brengt ter kenDis van winkeliers en bakkers, dat vanaf heden geen bestellingen bij grossiers me9r worden afgestempeld ten gemeentehuize. De aanvragen moeteD voortaan ter secretarie worden iDgediend. Texel, 8 Mei 1918. De Burgemeester van Texel BUYSING DAMSTE Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 4 tot en met 10 Mei. GEBORENJohanna, d.v. Adrianus van der Raad en Margaretha Overspelt. ONDERTROUWD:Simon Zijm en Johan na Maria van Heerwaarden Pieter Bakker en Anna Keijser. GETROUWD: Hermaous Steigstraa en Dieuwertje Elisabeth van der Vis. Zondag 12 Mei I!)18. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, yin. 10 uur ds. Kroess. H. Doop. Kerkcolleete. naai, n.m. 3 uur ds. Kroese. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Visser. vm. lOVs uur ds. H. Buiskool. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasslok. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. 10 unr ds. Trenning van Olst. nam. 3 nur d<z. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kuperas. Den Hoorn, n.m. halt 3 ds. Kuperus. (nieuwe tfid.) De Heer en Mevrouw J. LUNT Swildens, geven keunis van de hunner dochter BETSY. Franeker, 8 Mei 1918. ONDERTROUWD DOÜWE VISSER en GERRITJE DUFOURNY. IJ muiden, Kanaalstraat 134. Hilversum, Bakkerstraat 14. Huwelijksvoltrekking 23 Mei aj ela en Inplaats van kaarten ONDERTROUWD: P. BIKKER Az. en A. KEIJSER. Nabij den Burg, 1 Den Birg, Warmoesstraat j a hopen onze geliefde Ouders et fill Grootouders F. KRIJNEN en T. VAX GROUW hun 50 jarige EchtTereeniginj te gedenken. Vijftig jaren is 't geleên, Dat zij zich saam verbonden Jaren die voorspoed en geluk, Doch helaas ook leed verkonden. Kampend vaak met zorg en nood Zijn zij samen rond gevaren Op des levens woeste baren ul Echter immer de hoofden opgehevet i. Wisten zij door noesten vlijt En 'n krachtig, ernstig streven Pal te staan in 's levens strijd Wij, kinderen uit hun huwelijk Trouw verzorgd en opgevoed Wenschen dat voorspoed, heil [zegen Hen op aard steeds tegen lacht; En hen eens een zalig eden, Reine hemel, vreugde wacht. Hunne dankbare kinderen en kleinkinderen J. KRIJNEN Vuurtoren. .fdi M< ijk lijk don in de G1 ;ifti f afli pei ip i te RO op mrt hoi jest rde dori ide ver! er, inm wer kt ij de wa van den afd. Den Burg, Texe op Diusdag 14 Mei 's avonds 8 u hotel „de Zwaan." Spreker Gees'el. adv. Toegang; voor alle arbeiders van I Komt allen op deze vergadering, wordt Uw belang behartigd. Het Bestuur. Schagen, 8 Mei. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 90 Vette Koeien f —af 53 Kalikoeien f 425 af 750; 197 Nuchtere kalveren f a f 2i7 Overhouders f 40 a f 75 Boter 1 0.a i 0.per K.G. Kipeieren f - a f per 100 De plaatselijke commissie zake veevordering noodigtén vee- en schapenhouders Jtr1 Texel dringend uit, ter vei 'ord dering op Maandag 13 Mei, «de namiddags 1 uur in het H«1 Texel, J. KOOIJ, Yoorzittei P. C. BOOGAART, Hoofdgracht 61, Ben Helder, Donderdag 16 Mei van ioVs-iVs uur te consulteeren op tf HEI ka irae er v ooi hoi 8t, Correspoiidei loei and te D

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 2