191 N°. 3190 Zaterdag 18 Mei 1918. 31"a Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. DE STERKSTE. FEUILLETON ooo,r Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Adveiteutiën daags voor de uitguve vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangenomen bg de üitg. Firma LANGEVELD Ss DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op T '000,. 13883 >716, 766,; 274, 247j1 Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 40 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere linden met Terhooging der porto'a. Prijs der Advertenliinl Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regol meer Ct Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts, per nummer. SI Et, 94.09 '0- 10,- '3,75 1,25 2,19 De Burgemeester der gemeente Texel naakt bekend, dat het vervoer van alle jroege aardappelen oogst 1918 uit eenig deel eener gemeente naar alle andere dee- !en des Rijks, hetzij in of buiten die ge meente gelegen, is verboden. Het verbod in het voorgaande artikel gesteld ia niet van toepassing op het ver roer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van Toezicht op de Aardappel- rereenigiog. Texel, 14 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. KAAS 20 Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat winkeliers die voortaan in aanmerking wenschen te komen voor den ver koop van kaas 20 pCt. daarvan vóór 23 Mei 1918 mondeling of schriftelijk moeten kennis geven ter secretarie. Aan hen, die zich niet aanmelden, zal geen kaas meer worden toegezonden. Texel, 17 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voorn., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 50 TE Uegeeringswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel naken bekend, dat van 20 tot en met 25 Mei is. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal rijn op elke groene bon no. 10 1 ons regeerings- rijst tegen een maximumprijs van 20 cent per K.G. op elke grijze bon no. 11 2 ons peul vruchten. op elke gele bon no. 7 1 hectogram normaal bak- en braadvet. op elke witte bon no. 3 gemerkt G. L. 1 ons kaas Goudsche 20 pCt. en op elke witte bor. no. 3 NIET gemerkt G. L. een half ons kaas Goudsche 20 pCt. tegen een maximum prijs van f 0,75 per K.G., 37'/, ct. perTialf K.G., 8 ct. per ons, 4 ct. per half ons. Gedurende het tijdvak van 13 tot en met 26 Mei a. s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 8 één ons gort öf indien voorradig één ons havermout Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. .Texel, 17 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 18 Mei 19i8, Sportvereeniging. Ten opzichte van de dames hebben wij ons vergist, slechts een 2 tal dames was aoa Door W. Heimbürg. 15). Weer naderde Parchen. In het leven van moeder en kind was uiterlijk niets veranderd, ze hoorden niets ot weinig van het leven der menschen in flier midden zij woonden. Gedurende den zomer waren zij ie Wijk °P Föhr geweest. Leni had Ernst verzocht niet te komen, zij wilde zichzelf fciet blootstellen aan nieuw, sterk verlangeD, Want zij wiBt u-t honderd kleine teekenen dat in de ziel van den jongen nog lang Riet alles was vergeten. Het godsdienst onderricht herinnerde hem weer sterk aan tiju afdwaling. Hg was nu en dan geheel ia de war, en dan kwamen zulke sterke aanvallen van berouw, dat hij er van be gon te spreken toeh eigenlijk een echand- fllek voor de iamilie te 2ijn en dat het beter zou zijn geweest hem te hebben laten verdunken. Heleao wa3 dan altijd fleer zenuwachtig en dorst het niet eens te laten merken. Na kwam de lijd der aanneming; de Weduwe van den consul, mwrouw Ida Blomber en tante Roosje hadden haar Dinsdag op de vergadering in hotel Texel tegenwoordig en,... die trokken zich nog terug toen zij bemerkten de eenige dames te zullen blijven. Doch het aantal sportvrienden dat aan den oproep hadden gehoor gegeven was meer dan voldoende. Aan den heer C. Kegser Sz. werd in het openingswoord door den voorz. dank ge bracht voor het beschikbaar stellen van een perceel land nabij de Kruisweg als sport terrein, zoomede aan den heer R. P. Dros voor zijne bemoeiingen in zake het ver krijgen van de noodige toezeggingen van gelden voor op het terrein aan te brengen omheiningen, enz. Algemeen achtte men het veld voor sport terrein uitnemend geschikt, besloten wordt het bestuur te machtigen tot het aankoopen van een tent en de te maken omheiningen aan te besteden. Op voorstel van den voorz. wordt het bestuur, waarin thans alleen nog de heeren A. C. Rab en D. Dros zitting hebben, verder aangevuld. De heer Bossen, aangezocht om als be stuurslid op te treden, verklaart daartegen voorshands nog bézwaar te hebben, dö heeren G. Keijser Sz. en D. Ruiterman laten zich de benoeming welgevallen. Als scheidsrechter zal optreden de heer A, van Arkel, die met de heeren G. Dros Az. en P. Koorn de elftalcommissie zal uitmaken, terwijl de hoer Joh. Hillenius zich bereid verklaart ais commissaris van materieel te fungeeren. Besloten wordt de contributie te stellen op f6,— per jaar, bij vooruitbetaling min stens per 8 maanden te voldoen de con tributie voor de aspiiantenafdeeling, jongens van ten hoogste 16 jaar, zal f 1,— per 3 maanden bedragen. Gedurende de rondvraag worden ver schillende zaken in bespreking gebracht, naar aanleiding waarvan besloten wordt, zooveel mpgelyk met elftallen van de plaat selijke leden uit te komen, slechts bij uit zondering een vaca'ntie-elftal in het veld te brengen, een flinke ruimte om het speel veld vrij te houden binnen de omheining en een derde coal voor oefeningen daar te stellen, terwijl de gelegenheid zal worden aangeboden ook een korfbalclub samen te stellen. De heer C. Keijser Sz. doet als eigenaar van het terrein een beroep op de leden, zich van baldadigheden te onthouden, om dat hij daarin aanleiding zou vinden het terrein aan zjjne nieuwe bestemming te onttrekken, Met een woord van dank sluit de voorz. daarop de vergadering. ït. K. Land- en Tuinarbeidershand. Dinsdagavond werd in hotel „de Zwaan" eene algem. vergadering gehouden vau de komst voor de pleehtigheid gemeld. De eerste zou in het huis logeeren, voor tante Roosje ea Ida wares echter in het tegenoverliggende hotel kamers besteld. Zoodra H<leao vaa het voorgenomen bezoek hoorde, schreef zfj aaa Ernst. „Mijn beste vriend Weder moet ik je bezoek afslaan, en je verzoeken het een weinig uit t9 steilen. Moeder, Ida en tante Roosje jhebben hun bezoek aangezegd, en ik ge loof dat er maar onverkwikkelijke oogenblikken voor jou en mij uit ons samenzijn zouden volgen en dat zou treurig zijn. Ik stel je voor met Pinksteren te komen ik zal je ook tegelijk zeggen, wat we zullen doen, opdat bet heerlijke vacautie- dagen worden. Eerst moet ik je zeggen, dat ik innig verlang Daar de aanneming, opdat Hans zijn hootd weer hooger draagt. Het is beslist abnormaal zooals hg onder de gedachte lijdt een verworpeling te zijn Hij ziet er slecht uit de onderwijzers en de geestelijke doen hun best, hem te doen begrijpen, dat er vreugde in den hemel ia over een berouwvol gemoed, maar dat het niet aangaat bet hoofd te laten hangen dat bij most toonen eea nul tig, werkzaam leven te willen leiden. Alles is tot nog toe Tergoefsch. Ik heb hem gezegd met Pinksteren naar Sollenses te willen gaan, dat is zijn lieve lingsplaats en daar verwacht ik je ook afd, Texel van bovenstaande vereeniging. Ongeveer 60 personen woonden de bijeen komst by. De voorz. de heer S. Keijzer opende met welkom en deelde mede, dat door de vele moeilijkheden, waarmede de vereeniging by de oprichting had te strijden gehad, nog niet veel was tot stand gekomen, doch een groot arbeidsveld ligt nog braak. In het afgeloopen jaar werden twee le zingen gehouden en eenige besprekingen gevoerd met den Neutrale- en d6n Soo. Dem. arbeidersbond. Hierop werd den secretaris, de heer Leegte verzocht het jaarverslag en de notulen te lezen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden thans 31 bedroeg. Verder vernamen we uit dit verslag, dat voor de leden der vereeniging de gelegenheid was opengesteld, om zich op goedkoope wijze van klompen te voorzien. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd. Hierna ver kreeg de VVeleerw. Heer Kapel. Bik het woord. Spr. begon met mede te deelen, dat hg slechts een korten tyd van voorbereiding had gehad, daar hij dezen avond moest invallen, omdat do heer Loerakker ver hinderd was te komen spreken. Spr. behandelde in den breede hét groo te belang van het arbeidersvraagstuk, en welke oorzaken er toe hadden geleid, dat de arbeiders in zulk een ongunstige con ditie waren gekomen. Als voornaamste oorzaak werd genoemd, het onderdrukken en afschaffen van de oude gilden, in hoofd zaak door de Fransche revolutie. Spreker noemde het grootste wereldgebeuren, in dezen tijd, voor de arbeiders, het afkondi gen van de beroemde encycliek „Rerum Novarum" door Z. H. Paus Leo XIII, die den arbeiders de juiste richting aangeeft, hoe ze tot verbetering moeten komen en tevens op Katholiek standpunt blyvenstaan. Na de pauze werd meer behandeld, waar om organisatie voor Land- eu Tuinarbeiders op Texel noodig is. Ook werd nog mede gedeeld, dat enkele personeD, die zich bij den Neutralen werkgeversbond hadden aan gesloten, in de Katholieke organisatie wa len overgegaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door een drietal personen gebruik gemaakt. De heer G. Schoenmaker deed nog eènige mededeelingen over de besprekingen in de vergadering van de commissie voor loons- regeling voor de geïnterneerden. Het loon was vastgesteld voor de maanden April en Mei op f3. Hierop werd de vergadering gesloten. Bezoek Rijkszuivelschool Bolsward. De landbóuwvereeniging „Hollands Noor derkwartier" en de Bond van Zuivelfa brieken inN.H zijn van meening, dat het bezoeken der Rijkszuivelschool te Bolsward Daar heeft hij vriendschap geslob n met een oude vis cher, dia met hem roeit en urenlang met hem hengeltdeze oude man is eea origineel. SolleEsee is een klein stadje, hoog bovec het meer gelegen te midden van denne- bo3ichen. Het is hic-r rustig en stilspoor ncch omnibus brengt de onrust der wereld mede. Het zal je bevallen, Ernst. Schrijf goed en denk aan Palmzondag, mat warmte jo arme, bezorgde Helen?.* De dames waren'bg haar komst ontsteld over de kleinstoedschheid van dit plaatsje maakten zich vroolgk over de winkels en de petvoleumlantaarns en telkens opnieuw vroeg Ida; „Hoe houd je het hier uit, Leni Overigens ging alles ia vrede en eens gezindheid. Tante Roosje vond het inte ressant,dit in haar hotel de olficicrs30cieteit was en de Ulanen luitenants af en aan gingen. Zelfs de conerul3weduwe was goed gehu- meurd en voorkomend tegen Helene, don jongen en Hr.ltje Klee. Den volgenden dag bad do aanneming plaats, de heel plechtig was in de me; groene gu rlandeu en palmen veroiecde keik. Hans was onder de groote, slaoke Noord-Duitscao jongens een der grootste aanneaielingen, maar h;j liep met gebogen door daarvoor bij uitstek geschikte jonge lui uit N. H., dient te worden bevorderd. De zuivelbereiding centraliseert zich meer en meer in groote fabrieken, die onder leiding staan van oen directeur met het diploma der Rijkszuivelschool. In het alge meen wordt die school door Friezen bezocht, slechts enkele malen door Noordhollanders, Met het oog op de behoefte aau bedrgfa- leidera in de toekomst is het gewenscht, uitstekende krachten uit N. H. in de gele genheid te stellen zich in die richting te ontwikkelen. Eea daartoe ingestelde Studiecommissie bestaande uit de heeren S. Smeding direc teur der R. L. W. School te Schagen, Th. van der Meer, directeur der zuivelfabriek „Excelsior" te Heerhugowaard en Dr. Schey, Rykszuivelconsulent te Hoorn, noodigt thans belanghebbenden, die rneenen voor flnancieelen atoun in aanmerking te komen, uit, om zich schriftelUk bij Dr. Schey aau te ineideu, Om tot de school toegelaten te worden, moet men op 1 Sept. don 19-jari- g6n leeftijd hebben bereikt. Do cursus duurt 2 jaren. De voorbereiding kan iu N. H. geschieden. Daartoe behoort een mins tens 2-jarige werkzaamheid in een inrich ting voor fabriekmatige boter- en kaasbe reidingverder stelt bet toelatingsexamen eiscben voor rekenkunde, stelkunde, meet kunde, natuur-, plant- en dierkunde, aar drijkskunde, Nederlandsch en minstens ééu vreemde taal. Het is de bedoeling dat de Commissie ook bg deze voorbereiding leiding en steun zal verleenen. Hoewel niet beslist' noodzakelijk vormt het volgen der lessen aan de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen 6ea aanbevelenswaardig deel der voorbereiding Bij de aaumeldiDg gelieve men den geboorte-datum, het geno ten onderwijs, en tegenwoordigen werk kring te vermelden. Geneesmiddelen. Wij wijzen onzen lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over deals deugdeigk bekend staando geneesmiddelen der Pbarmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeibt. Adv, i Oost, 17 Mei. Gisteren werd alhier door den heer Joh. Koning Sz. lid van den Gemeenteraad, de eerste steen gelegd voor de nieuw te bou wen school met onderwgzerswoning. Vlieland. Mej. W. Timmerman alhier is geslaagd voor rijkstelefonisLe. Vele Amsterdammers missen hun h>nd of hun kat. Voor deze dieren worden hooge prijzen besteed. hoeid en keek neerslachtig. L)e ganscbe familie giDg mede aan het avondmaal. Toon zij tegen drie uur, aan de feesteigk ingerichte tafel zaten, vervulde de vrouw van den consul de plaats van de gestorven sohoonmoeder en hield de toespraak tot dea jorg3n, waarin veel werd gesproken van zijn toekomst en van ke: voortgaan op het eenmaal betreden pad van'degelijkheid en ernstige plichtver- vullingdan zou hg eens de trots van de ganscbe familie Zgn. Toen zij allen met hem geklonken hadden zei tante Roosje tot Helene, dat door den ernst van het leven, het bigde ook niet vergeten moest worden, en daarvoor was ook volgens haar velerlei te leeren, om te beginnen moest Hans dansles nemen, want bij liep even gebogen als de oude rector Blomber Ida's schoonvader en dans en vreugde behoorden bg een jongmensch. „Ja dat is waar," zeide Helene, „en alles zal in orde komen, is het niet Hbds - Die zat stil en zag er, getooid- met zgn gondan ketting, het horloge van zgn vader ei) een zegelring, zeer ongelukkig nit. Hij, zoowel als zijn moeder.herademden toen na twee dagen de trein de gasten weer tm evorrde. Nu ging alles weer zijn gewonen gang t Wordt vervolgd,)

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1