N°. 3199, Woensdag 19 Juni 1918. 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ig. Van week tot week. atie -16.) TSEJ 13: )00r 100,- >24,74 65,01 39,3! 59,4! land tc: siel), ÏKK. UIT Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbn Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Niuir Amerika en andere lenden met rerhooging der porto's. Advertentiön daags voor de uitgave vóór 4 nur nam. Prijs der Advertentièn. Vim 1 tot 6 regels 40 Cts. Iedere regel moer Ct Groote letters en Vignetten worden mmr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. BQNNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen de üitg. Fibma LAN0EVELD DE RÖOIJ, Parkstraat, Büro op Texel. LANDWEER. iet honden van het jaar ljj hsch onderzoek. De Burgemeester der Gemeente Texel jaakt bij dezen bekend, dat bet jaar- pksch onderzoek over de in deze Ge- jeente ingeschreven verlofgangers der indweer wegens het epidemisch heer- ;hen eener besmettelijke ziekte voor- opig niet doorgaat, ea dat, zoo het nderzoek alsnog in dit jaar mocht plaats ebben, daarvan tijdig kennisgeving zal eschieden. Texel, den 17 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Hooiconimissie. De Burgemeester der gemeente Texel laakt bekend, dat als leden der, voor 8Z9 gemeente ingestelde hooicommissie n aangewezen de heeren H. W. Keesom, b. N. Kikkert en P. C. Boogaard. Texel, 17 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BOTSING DAMSTE. Verjaring schuldvorderingen. Burgemeester en Wethouders der ge- neente Texel brengen belanghebbenden n herinnering, dat alle vorderingen ten aste van het Rijk,j Provincie en de emeente over de het dienstjaar 1917 'óór of op den laatsten Juni a.s. bij de esturen en de ambtenaren, die het langaat, moeten zijn ingediend. Alle ip dien termijn niet ingediende vorde- ingen worden voor verjaard en vernie tigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver acht niet den uitersten termijn af te achten, maar de indiening der bewijs- itukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, 15 Juni 1918. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUISING DAMSTE. 8—15 Juni. Nog slechts een paar weken scheiden pns van de Kamerverkiezingen en men kan het thans aan veel merken, dat dit gewichtig gebeuren met rassche schreden naderkomt. De misère van distributie, rant- 'soeneering, oorlog en wat niet al, wordt Ivoor een wijle vergeten en zelfs voor de «belangrijke besluiten door de Eerste Kamer lin de afgeloopen week genomen, bestaat Imaar matige belangstelling, nu de verkie- pingsoorlog weer losgebroken is. Een oor- |log? Ja, waarlijk, zij het dan gelukkig ook I een bloedlooze. Iemand, die niet al te zeer I „verpolitiekt" is, die objectief de dingen |in het politieke leven weet te beschouwen, Idie slechts partijman is in de gunstige be- Iteekenis van het woord, zal zich den ko- Imenden stembusstrijd al gemakkelijk als leen politieke veldslag kunnen denken. Deze [beeldspraak is niet nieuw ook en behoeft geen nadere toelichting. Als men zijn oogen en ooren slechts in deze dagen de kost gelieft te geven, ziet en hoort men poli tiek krijgsrumoer van alle zijden. De dagen *an verzamelen-blazen en het in slagorde stellen dei gelederen is weer gekomen. De Politieke aanvoerders spannen al hun krach- ton in, om zooveel mogelijk troepen onder hun vaandels bijeen te brengen. En zelfs uiomand minder dan minister Treub heeft bet politieke harnas aangetogen en zwaard ou schild opgenomen, om aan den strijd deel te r emen. De minister vecht, zooals men weet. voor zijn nieuwe partij, de Economist're Bond. Hot is in onze parle mentaire geschiedenis wel iets zeer bizon- ders, dat een actief dienend minister open lijk aan de verkiezingsactie deel neemt en „den boer opgaat", zooals meD dat noemt, om de kiezers te bewerken. Tot nog toe behoorde zooiets niet tot de parlementaire zeden, doch de oorlog en de moderne tijd hebben alle dingen op den kop gezet. Een zoo strijdvaardige, strijdlustige en politiek gewiekste natuur als Treub, zou de rol van stille toeschouwer ook al zeer zwaar zijn gevallen. In de Kamer heeft hij voorloopig niets te doen en zoo'n ver kiezingsveldtocht van 6en paar weken kan ook voor een minister geen kwaad. Temidden van de stembusdrukte gaat de regeering intusschen voort de laatste resten van den wetgevenden oogst binnen te halen. Zoo was in de afgeloopen week de Eerste Kamer bijeen om eenige belang rijke ontwerpen af te doen. Van deze was zeker wel het meest belangrijk het ont werp tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, dat men zou kunnen noemen het levenswerk van minister Lely. De Eerste Kamer heeft het ontwerp zon der stemming aangenomen en de hulde die de minister, zoowel in de Kamer als in zijn departement, in ^ontvangst mocht nemen, was in alle opzichten verdiend. Het zal in de geschiedenis van ons land steeds een eervolle bladzijde bljjven, waarop tusschen allerlei onderwerpen van ernstigen aard, van oorlogsellende en dreigende gevaren in, gesproken wordt van het groote werk des vredes, waartoe regeeringen volksvertegen woordiging besloot. Wel zal niet eer be gonnen worden met de afsluiting en de drooglegging van de Zuiderzee, voordat de vrede teruggekeerd is, doch het zal bekend blijven bij het nageslacht, als het groote vredeswerk uit de oorlogsdagen. Er z(jn zoo nu en dan van die lichtende plekken in de donkerte, die ons in deze sombere tijden omgeeft. Sombere tijden voorzeker 1 Niemand, die weet wat ons nog boven het hoofd hangt, niemand die om trent de toekomst iets voorspellen kan, maar het is een opbeuriDg te zien, hoe ondanks alle omstandigheden, regeeriDg en volk nog bun energie hebben behouden en niet voor groote werken terugdeinzen. Het Zuiderzeevraagstuk is een van de groote onderwerpen, die hun beslag kregen. Belang rijker wellicht als de tot stand koming van het andere groote werk, waarvan de voor bereiding ook zooveel jaren heeft geduurd, de oplossing van de kiesrechtkwestie, hoe belangrijk deze op zich zelf ook moge zijn. —o—o—o Sombere tijden! Hoezeer geldt dat, als we 'zien naar de bloedige worsteling, die er nog maar altijd voortduurt op het wes telijk fronr. Sombere tijden, inzonderheid voor de Fransche natie, die zich weer ern stiger dan ooit bedreigd ziet door het Pruisisch geweld. Want, hoe men de zaak ook moge beschouwen, d6 situatie op het oorlogstooneel laat zich voor Frankrijk nog steeds zeer bedenkelijk aanzien. Wel schijnt op het front tusschen Montdidier en Noyon waar in de afgeloopen week zoo verschrik kelijk gevochten W6rd, de Duitsche op- marsch weer gestopt te zijn, wel heeft generaal Foch door sterke reserves in bet vuur te brengen zijn posities aan Aisne, Oise en Marne kunnen vasthouden, doch slechts met de uiterste krachtsinspanning. In de laatste dagen golfde de slag voort durend heen en weer, maar het Fransche front is niet meer de muur van graniet, waartegen de huizenhooge golven van het Duitsche offensief ten pletter slaaD. Er zijn gaten in geslagen, groote brokken bazalt sloegen weg en hier en daar blijft het offensief 6r stukken uitslaan. Zullen de geallieerden kunnen stand houden Ziet daar de vraag, die met den dag sterker naar voren treedt. Zeker, de bladen te Londen en Parijs blijven vol moed, ze durven voorspellen, dat de Duitscbers zóó niet lang meer zullen kunnen doorgaaü, ze spreken voortdurend van de zware Duit sche verliezen aan menschenlevens en die verliezen moeten uit den aard der zaak wel reusachtig zijn I ze vertellen van Duitsche legerorders, waarbij bevolen wordt alle beechikoare troepen uit wit-RuslaDcL tetug te halen en naar Frankrijk te brengen en alles om aan te toonen, dat de Duitscbers hun laatste reserves aanspreken maar De Duitschers spreken op denzelfden koop vollen toon. De Duitsche bladen brengen voortdurend rekensommetjes omtrent de behaalde voordeelen, in den Rijksdag ver klaart de minister san oorlog, dat het reserveleger van Foch weg, flnaal, absoluut weg is, dat de overwinning nadert.... Eo telkens worden weer nieuwe troepen massa's in den hel van vuur en staal ge dreven en dag aan dag vallen er van de jonge levens by duizenden En Frankrijk bloedt dood, Duitschland offert by duizenden zpa jonge mannen, Engeland kromt zich onder de geeselslagen van den oórlog, Rusland ligt, vertrapten verscheurd amechtig ter neder, Italië is nog niet be komen van de geweldige Blagen die het opliep, Oostenryk-Hongarye kan zijn twis tende kinderen nauwelijks meer voeden, Amerika voelt zich medegesleurd door den oorlogswaanzin Overal waarheen zich de blik wendt, ont rolt zich een somber beeld en het licht is zoo ver. —o—o—o Het licht het licht van den vrede En toch begint het in de verte Jweer te glimpen, al is 't nog nauwelijks merkbaar. Is het nu niet de tijd om aan vrede te denken Zal er uit den nacht van ellende eindeiyk een nieuwe morgen geboren wor den Er is weer zooiets merkbaar van een vredesverlangen. Het kwam het eeist tot uiting in de Duitsche pers. Men kon daarin in de laatste dagen lezen van den wensch om openbaarmaking der oorlogsdoeleinden. En wonder, niet van de zyde der socialis tische pers kwam die wensch, doch de „Kreuzzeitung", het lyiblad van jonkei en conservatief, bracht hem naar voren. Het oogenblik is thans gekomen om eens precios te zeggen, hoe onze oorlogdoeleinden zyn, betoogde het blad. Er bestaat daaromtrent geen vaste meening, de regeering weet het zelf misschien niet en het volk evenmin. Er moet wat duideiykheid komen, bej oorlogsdoel moet worden gepubliceerd. En het moet zoo zyn, dat er uit biykt, dat Duitschland na den oorlog niet alleen kan leven „denn unser Tiitigkeitsfeld ist die Welt". Andere bladen vielen de Kreuzzeitung by en het luidst van allen de „Vorwlirts". De oorlogsdoeleinden moeten bekend ge maakt worden. Een vredesoffensief! Het blad van Clémenceau heeft voor een wederwoord gezorgd, een bizonder opvallend woord. Laat Duitschland eens precies zyn vredesvoorwaarden formuleeren, Fraokryk is tot luisteren bereid Het antwoord heeft de aandacht in Duitsch land moeten trekken en de „Vorwarts" heeft het vastgegrepen. Het blad heefc zyn aandrang om bekendmaking dor viedes- voorwaarden hernieuwd. En daarby den ei8cb herhaald, dat de voorwaarden van dien aard moeten zijn, dat ze door den vijand kunnen worden aanvaard, en on- middeliyk tot den vrede kunnen leiden. Dit beteekeQt dan, dat Duitschland alle annexistische plannen moet opgeven, dat het zich bereid moet verklaren, de volkomen onafhankeiykheid van België'en de onaan tastbaarheid van Frankrijk te waarborgen. Mag men in dit alles het voorspel zien van een nieuw vredesoffensief? Graaf Burian is te Berlijn, er wordt on derhandeld over urgente vraagstukken. Ook over den vrede? En Mr. Troelstra staat op het punt om naar Londen te vertrekken teneinde de conferentie van de Labourpartij bij te wo nen. De Fransche en Engelache oorlogs pers heeft hem gesignaleerd als „Deutsch- freundlich* maar Troelstra gaat, want de Engelsche arbeiders noodigden hem. In een intervieuw deelde by mede, dat het doel der conferentie zal zyn, te komen tot een socialistische politiek, hetgeen inhoudt, dat de Godsvrede zal worden opgezegd, óók in de oorlogvoerende landen. Op grond van de ervaring, mag men zijn verwachtingen niet te hoog spannen, maar toch, is het niet alsof er vredesklan- ken komen uit de verte? o- oo— Graaf Burian vertoeft in Beriyn, maar zyn umbtgenooten in WeeDen doorlèven moeilyke dagen. We hebben onlangs reeds melding gemaakt van de parlementaire moeilijkheden, die ziob in Oostenrijk-Hon- garije voordoen. De regeering ligt er met het parlement overhoop. Nu zal Dinsdag weer de Ryksraad moeten byeen komen, doch tot heden is von Seidler er niet in geslaagd, met de oppositie tot overeen stemming te geraken. Enkele leden van zijn Kabinet hebben het ministerieele bijltje er bij neergelegd, doch bij zelf kan niet besluiten, heen te gaan. Inzonderheid uit overweging, dat dit als een overwinning van de oppositie, de Tjechen en Zuid-Sla ven zou worden aangemerkt en niet bevor derlijk zou zyn voor het bondgenootschap met Duitschland. Waarscbynlijk zal de bijeenkomst van den Rijksraad opnieuw worden verdaagd, teneinde von Seidler nog eon kans te ge ven, met de opposite tot overeenstemming te komen. —o—o—o In het Pruisische Huis van Afgevaar digden was Dinsdag de vierde lezing van de kiesrechthervorming aan de orde. 't Is er mee gegaan als bij de vorige lezingen. De jonkers, conservatieven en een deel der nationaal-liberalen volhardden in hun verzet tegen hot ontwerp en den wensch van koning en regeering. Ook nu weer werd het iogeeringsvoorstel tot herstel van par. 3 van het ontwerp, dat de invoering van het geiyke kiesrecht voorschryft, ver worpen en opnieuw met een groote meer derheid 235 tegen 164 stemmen. De conservatieve Ryksdagmeerderheid wil de strijd met de regeering dus op de spits drijven en nam dan ook het voorstel om een meervoudig kiesrecht in te voeren aan met 255 tegen 154 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop de verklaring afgelegd, dat de tot standkomlng van het ontwerp op de basis van het meer voudig kiesrecht, uitgesloten Is. Mogeiyk dat het ontwerp nog éénmaal aan het Huis wordt voorgelegd, maar een ander resultaat is wei niet te verwachten. Men mag nu vragen of de regeeriDg haar be dreiging zal uitvoeren en den Landdag zal ontbinden. Heel zeker schynt men in dit opzicht niet te zyn. TEXEL, 19 Juni 1918. Voetbalsport. Zondagmorgen had op het Sportterrein, aan den Kruisweg een treffen plaats tusschen Texel I en een Marine-elftal van den Helder. In den aanvang was er aardig actie in het spel, de partijen wogen zoo onge veer tegen elkaar op en rust ging in met I-I. Na rust was een zekere ver slapping waar te nemen, vooral aan de zijde van de Helderscben, zoodat Texel gemakkelijk won met 4 1. Des namiddags ging het tusschen Texel II en de voet'oalvereeniging van Oosterend. Hier was de meerderheid van Texel duidelijk waar te nemen, halftime 2—0, Texel won met 6-0. Het Waterschap 80 gem. polders sloot zij do tijdelijke kasleening bij de Nationale Baukvereeniging a 3]/s Ongcwensckt bezoek. Onze gemeente had deze week bezoek van een 4 tal zigeunervrouwen, die naar verluidt, hier de gewone praktijken trachtten uit te oefenen, het zoeken naar geld met een bepaalde beeltenis. Indien zij daartoe kans zien, helpen zij duchtig mede te grabbelen in de geldlade en de slotsom is dan in den regel, dat de goedhartige koopvrouw na hun ver trek tot de conclusie komt, dat de lade van een deel van den inhoud is beroofd. Naar men ons mededeeldt zijn enkele ingezetenen de dupe geworden en hebben de bezoekers zich niet ontzien, ook koopwaren te gappen. Men zij op zijne hoede! URANT.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1