o JU ess N° 3200 Zaterdag 22 Juni 1918® 31st0 Jaargang. F Nieuws- en Advertentieblad. If, DE STERKSTE. Binnenland. FETJILLKTON ê«ss$w siga ©H blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dm Burg 40 Cjs. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts, Naar Amerika en andere 1 naden met rerhooging der porto's. Advcrtentiöu daags voor de uitgave vóórt uur nam. Pryjs der Advsrtentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iodero rogol meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN eu AÏÏVERTENTIEN worden aangenomen bt) de Uiig. Fibma LAN0EVEL9 DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tkxar.. VOf I/O oe li ion V0( die en Regeeringswarcn. Burgemeester en Wethouders van Texel naken bekend, dat van 24 tot en met 30 Juni i.s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal Sieiijn op elke grijze bon no. 16 2 ons peul- rruchten. op elke gele bon no. 11 één ons bak- en braadvet. op elke groene bon no. 1 één ons rijst d 0 ct. per pond. op elke rose bon no. 15 één pak kaarsen. Gedurende het tijdvak van 24 Juni tot en net 7 Juli a. s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 2 één ons gort öf ndien voorradig één ons havermout op elke witte bon no. 7 gemerkt G. L. 2 ons :aas Goudsche 20 pCt. en op elke witte bon 7 NIET gemerkt G. L. één ons kaas joudsche 20 pCt. tegen een maximum prijs ran f0,75 per K.G., 37ct. per half K.G., 8ct. ier ons, 4 ct. per half ons. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 21 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. !S RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art, 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag 35 Juni a.s. namiddags te 3,30 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raad huize dezer Ge meente. Texel, den 21 Juni 1918. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: Door W. Beimburg. 85). De winter kwam, maar hij was voor baar lang niet zoo treurig ah de vorige, toen zij niets van Ernst hoorde. Maar toch vielen de avooden haar laog. Ze zat meestal alleen met Maltje Klee en die was altijd zoo moe en zoo slaperig. Helene las dan of ze naaide voor arme kinderen, flans was in zijn kamer en werkte voor zijn examen. Soms zag Helene lamg na middernacht nog 't schijnsel van zijn lioht op de tokken der boomer, die voor zija venster stonden. lederen avond voor ze naar bed ging, bracht ze haar groeten jongen een bordje met geschilde appelen. „Hoe vindt je ze Bmaken, Hans?* Weet je, waar ik ze van daan heb?" vroeg ze dan. „Ze zijn uit de tuin van Kietz, de heele kelder ligt er vol van, o, wat een praebtige appels zijn daar 1" Hij ktikfe, 'i v ol hem niet bijzonder op, dat bat r oogen oo glinsterder, moeder Vaa nu eenmaal col op Kietz en vader Boom. De Burgemeester der gemeente Texel Vestigt er de aandacht op, dat de afle vering en het vervoer van room, met een hooger vetgehalte dan 10 pCt. ver boden is. Ontheffing van dit verbod kan wor den bekomen bij bet Rijkskantoor voor Melk en Kaas. Texel, 18 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 9 Juni 1918 „Weer en wind als voren, Texel vol drijfijs en niets gepasseerd", klonk bet ons dezer dagen als een mor gengroet tegen uit den mond van een bekenden grappenmaker eu waarlijk dit fragment uit een scbeepsdagboek beeft ook voor onze dagen iets te zeggen. 't Was 8 Mei j 1. dat we schrevon over het heerlijke voorjaarsweer, maar daarbij tevens ods verlangen naar regen luchtten en sedert was dat verlangen niet bevredigd en het onbevredigd ver langen steeds moeilijker te onderdruk ken. We waren toen (8 Mei) nog vol ver trouwen in den lieven Mei, die ons zoo pas een voorproefje van zijne heerlijke Meiregens bad gegeven, maar het is er bij gebleven. Mei heeft ons vertrouwen beschaamd en Juni had het nog niet veel beter gemaakt, heeft ons heerlijke regenluchten laten zien, ons gekweld met een Tantaluskwelling, de regen is ons goeddeels voorbijgegaan. In de groote wereld daarbuiten gaat het evenzoo, vredesgeruchten treffen herhaaldelijk ons oor, maar Z9 verster ven telkens weer en het woord is nog steeds aan het kanon. Ook onze binnenlandsche toestand blijft onveranderd, het overgroote d9el van ons volk gaat gebukt ónder de zor gen, lijdt aan een tekort en er is nog geen verandering ten goede te bespeu ren niet alleen, neen, het hongerspook vertoont zich in de groote steden eu steeds meer. -o- De verkiezingen komen in deze dagen Buschen zou haar het ooft duur genoeg hebben laten betalen. En terwijl zij nog naast hem stond, keek bij alweer in zijn boeken, bij had geen tijd om over Kietz te praten. 't Liep tegen Kerstmis, Leni had een zelf-uitgesneden lederen garnituur voor Ernst ingepakt een schrijfmap, een bloc note, een brieventesc'o, en ze had er bruine koeken bijgedaan, die volgens 'c plaatselijk recept gebakken waren ze wa3 joist klaar, toen Malija binnenkwam en haar een brief van Ernst bracht, Ze opende 't schrijven en las Ja, dat was de genadeslag, hij bad zich verloofd met Ilse von Piotzen. En in een voudige woorden schreef hij haar, hoe bjj er toe gekomen was. Hjj had zoo onuit sprekelijk verlangd naar een tehuis. „O, Leni, toen je me den ring terug stuurde God msg weten, wie je die gedachte had ingegeven toen ben ik voor de tweede maal van mijn leven als vertwijfeld geweest. Maar wat kon ik doen? Je weer smeeken Neen, dat nooit meer dat stond bij mo vast, welk een pijn 't mfj ook deed. Wat bleet er voor me over O, Laai, toen beb ik er over gedacht om een eind aan mijo leven te maken. Eu als 's jonger was geweest, onze aandacht vragen, doch ze kunnen, naar het schijnt, die maar liatig boeien. Is het om hot nieuwe van het stelsel We zouden het Diet kunnen zeggen, maar zeker is, dat door de thans te vol gen manier voor het kiezen van onze volksvertegenwoordigers, hot persoonlijk element op don achtergrond is geraakt en dat kunnen wij voor ons district niet anders dan toejuichen. Aan den avond van den stemmings dag, 3 Juli, zullen wij thans omtrent don uitslag weinig weten, hot is naar wij vernemen zelfs heel wel mogelijk, dat den volgenden dag nog slechts be schouwingen te wachten zijn, want de Hoofdstem bureaux vergaderen eerst dan en het Contraalstembureau nog latei- dus op zijn vroegst 5 Juli. o Een besluit dat vooral voor Texel v'an groote beteekenis is kwam ons Dins dagavond ter kennis, het besluit van den Min. v. Landbouw om het vervoer en de aflevering van schapen en lam meren te verbieden. Om de verwarring, die dit besluit hier zou veroorzaken, niet te vergrooten, maakten wij er in ons Woensdagnuin- mer geen melding van, „kwade tijding komt vroeg genoeg", en trouwens, ont- helfing van het verbod kan verleend worden door den president-directeur van het Rijksbureau voor vee en paarden, zoo stond er in het besluit te lezen. Ontheffing is verleend en onze lam meren zijn Donderdag den weg gegaan van reeds een viertal zendingen in dit seizoen, den weg naar Leiden. Hoe zullen onze kooplieden het daar maken Wat moet er met de overige lamme-ren in onze gemeente geschieden Wanneer niet de zoo noodige regen onze weilanden spoedig verkwikt, is er voor de lammeren hier geen voedsel. Dat is door de autoriteiten zeker ook ingezien en op het verzoek om onthef fing is dan ook beschikt, dat (je uitvoer voorloopig is toegestaan tot 18 Juli a.s. Wanneer de prijzen zich handhaven is voor onze veehouders dus het kwaad van die zijde bezworen. o Rest de maximumprijzen voor hooi. We ziju zeer benieuwd, hoe die straks zullen worden gehandhaafd, onze nieuws- zou ik 't stellig gedaas hebben. Maar de laatste jiren van wachteD, van verlangen van zorgen, van te hard werken, waarvan 'k nooit ia een gezellig tehuis kon uitrus ten, hadden me mija veerkracht ontroold. Ea zonder deze komt men niet tot een zoo beslissende daad. Nadat alles tusscbi n ons verbroken was ben ik tot een slaat van gevoelloosheid vervallen. Dat heelt weken, ja maanden gednurd. Maar Ilse stond als een trouwe wachtster aan mijn weg, ze zag me met bezorgde oogen aan ze stak me figuur lijk gesproken, de hand toe en altijd als ik 't diepst terneer geslagen was, zag ik baar oogen en op 't laatst heb ik ge voeld zij alleen kan je rerideD, zij alleen kan je uit je treurig bestaau opheffen. In dien tijd kon ik niet naarFcauen- felde gaan, ik heb enkele dingen laten halen en heb gewoond in verschillende hotels, in plaatsen waar ik 's avonds voor mijn beroep moest zijn. 8oms ben ik in een kleine dorpsherberg gebleven, om toch maar niet naar mijn leeg, ongezellig huis terug te moettn gaan. Ea 's avonds benij lde ik iederen s'.eenb kker, die met zijn bouweel over zijn sohGUfer, near huis terug keerde, En altijd, altijd had ik nog een flauwe gieiigheid wordt niet lang op de proef gesteld. Als deze regelen den lezers onder de oog9n komen is de eerste vei ling reeds gehouden. Schoolreisje. Het Nuts-comilé voor schoolreisjes heeft niettegenstaande de beperkte reisgelegenheid toch het initiatief durven nemen voor het organiseeren van een uitspanningsreisje met de schoolkinderen. Van de zijde van ouders en kinder vrienden zijn de bewijzen van waar deering niet achterwege gebleven, ze hebben weer voldoende afgedragen aan de dames die daartoe lijsten aanboden. In verband met de verhoogde passage- prijzen voor spoorwegverkeer met I Juli, is spoed achter de zaken gezet en is besloten reeds Dinsdag 25 Juni te gaan. Het plan is evenals hot vorig jaar een bezoek aan Alkmaar en Bergen te brengen. Moge goed weer den tocht begunsti gen 1 Onze beste wenschen vergezellen hen 1 4 Bij de deze week te 's Gravenhage gehouden, examens slaagde voor 2e stuurman, de heer B. W. Fr. lluijs leerling der Zeevaartschool alhier. Oosterend, Zaterdagavond (15 Juni) trad alhier op de Heer C. Smeenk van Arnhem met het ODderwerp „De politieke toe stand." Deze vergaderiog ging uit van de A.R. Kiesver. „Ned. en Or." Behalve de leden waren ook vele genoodigden opgekomen, zelfs van verre. Een talrijk gehoor luisterde met aandacht naar de gehouden causerie. Spreker wees op het groote interna tionaal gebeuren, waardoor de politieke strijd op den achtergrond raakt, betoogde dat de neutraliteitspolitiek van Loudon moet voortgezet worden betreurde, dat in de vraag van recht of onrecht het kanon moet beslissen. Op de binnenland sche politiek gelet, wees Spr. op den schoolstrijd, die te eindigen staat, hij verlangde loyale uitvoerig van Art. 192. Organisatie werdt geëisebt. Hot collec tief arbeiderscontract, onder toezicht van den staat, zal aan vele mistanden een 6inde maken. Verschillende 'staatsbe moeiingen werden beschouwd in het licht dar omstandigheden, enz. Nadat de spreker enkele gedane vra gen breedvoerig had beantwoord en de hoop, dat je toch nog eene de mijne zou zijn. Maar 't zal nooit zoo wezeD. Eenige dagen geleden hoorde ik van je, dat je je voor goed in do buurt van Biswedel ging vestigen. Toen begreep ik. Toen heb ik Ilse gerraogd: „Wil je mijn lot deelen Ben je terreden met het kleine beetje levensfrieobheid en liefde, dat ik uit de scbipbrenk van mijn beroep heb gered. Want, arm kind, 't sterkste 't reinste en 't beste van mijn ziel heeft aan een andere behoord sedert mijn jeugd altijd, En Leni ze wou ze is tevreden met alles, zei ze. als ze maar naast me msg gaan. Haar heele, volle liefde, was voor mij geweest al jaren lang. 't Maakte me bijna bang, ik kan haar niet terug geven, ik verdien zulke liefde niet maar ik neem 't rfjke geschenk aan, hoewel ik 't niet vergelden kan. En ik smeek je, Leni, zend me je gelukwensch. We verlangen er zoo naar, zij en ik. Zij deDkt dat je boos op haar zult zijü, maar daar ken ik je te goed voor. Moge je zoon je vergelden, wat je voor hem gedaan hebt. Wordt vervolgd,) j.« SSMSH® 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Financieele regelingen dienst 1917. 3. Ontslag-aanurage Mej C. fi. uan Daalen als onderwijzeres aan de A\. 11. L. O. school. 4. Benoeming onderwijzer ,'AULO school. 5. Ranurage buitengewoon Rijksubsidie in de gewone kosten uan het lager onderwijs 6. Uitbetaling Rijkswedde uerhoogingen onderwijzers 7. Benoeming commissie onderzoekrecla- mes belastingen. 8. Aanwijzing stemlokalen. 9. Verbouwing uan het gemeentehuis.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1