K nt )'s, nn m. in. N°. 8205 Woensdag 10 Juli 1018. 81st0 Jaargang. uws- en ste m ea vs Binnenland. sist n. soo Van week tof week ie :k n i Bii I behoi IMS blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Advertentiëa daags voor de uitgave vóór 4 unr nam. Prijs der Adverlcnlidn. Van 1 tot S regels 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. B0NNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen brj de Uitg. Pihma LAN0EVÏ1L3 DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Texel, 39 Juni—6 Juli. Ie rerw ISSjb 3n ibr nt. opl Is inzonderheid de uitslag der Tweede nerverkiezingen, waarmee we ons in laatste dagen hebben bezig gehouden, we hebben de vraag van meer dan zijde gehoord en zeker zelf ook ge- wat er nu gebeuren zal. 't Is niet lakkelijk daaromtrent met eenige zeker- ïets te voorspellen. De Kamer is op doode punt gekomen, er is geen meer heid voor rechts, waaimee iets kan den uitgevoerd en de linkerzijde is aan ote en kleine stukken uiteengeslagen, werden 50 leden gekozen van de vroe- gêcoaliseerde partijen en daarnaast christen democraat, de heer A. P. Staal- die reeds vroeger blijken gat niet bij oalitie te willen zyn ingedeeld, als- de christelijk sociale, de heer Mr. der Laar, die zich steeds een felle mstander van de coalitie-politiek toonde de Christen-socialist Ds. Kruijt. Dat mt niet wat men een regoeringsmeer- leid zou kunnen noemen. En als de 00 ïterzijde op dien grond mocht weigeren IJE :eugels van het bewind in banden te ,Jien - indien eventueel het verzoek rtoe mocht worden gedaan, dan zal daarop niets kunnen aanmerken. De ner is op het doode punt gekomen, iet Kabinet-Cort-v.d. Linden heeft zyn slagaanvrage ingediend en H.M. de lingin heeft deze aanvaard. Het Kabi- blijft zoolang de zaken waarnemen, lat een nieuw Ministerie is samenge- d. Zij, die H.M. in deze moeilijke aan- egenheid van raad hebben te dienen, Jiben een verre van gemakkelijke taak. 5 belangstelling wordt afgewacht, in Ike richting de Kroon de oplossing van e parlementaire crisis zal zoeken. Iet ontbreekt intusschen geenszins aan irlei adviezen en vingerwijzingen. Over algemeen kan men zeggen, dat aange- sen wordt naar do vorming van een ionaal Kabinet. Men weet, dat het denk- ld daaromtrent onlangs door niemand ider dan door oud-minister Heemskerk laar voren gebracht. Als we zijn denk- lden omtrent eea zoodanig Kabinet d hebben begrepen, dan zou hij wen en een Kabinet, overeenkomende met van Cort van der Linden, maar dan t enkel van mannen uit de linkerzijde, ar van alle richtingen, maar toch liefst t een rechtsche tint. De verwezeniij- g van een dergelijk denkbeeld zou thans sachien mogelijk zijn. Alleen staat te ezen, dat voor een dergelijk nationaal binet niet de medewerking zal worden •O. kregen van de zeer sterke S.D.A.P. Mr. 582 mistra althans, schijnt er niet aan te aken, onder de huidige omstandigheden aan de regeering te nemen. In een te isterdam gehouden bijeenkomst, ver arde de leider der S.D.A.P., dat naar ïrufi meening de rechterzijde thans een binet behoort te vormen. De uitslag der f"" :ki6zingen is, dat de linkerzijde aan lerven ligt en dat niet gedacht kan wor- aan de vorming van een liDksch mi- erie, waaraan de sociaal-democraten SWfuden kunnen deelnemen. Nu is een linksch binet geen nationaal Kabinet, maar we Tnjj twijfelen toch of de sociaal-democraten, 1 ze zoo'n sterke ppsitie in de Kamer iurj rkreger. hebben, bereid zijn den Gods- ir 'E ï-l Hl ite t lei exel ede die toch al niet zoo beel stevig er was te bestendigen en te verster- n. De uitlating van Mr. Troelstra, dat een in langen tjjd niet gebüzigd instru. ment, de „zweep van Troelstra" weer ter hand zal nemen, geeft omtrent de toekomst plannen van den leider der Roode partij genoeg te denken. Een Kabinet van links is ondenkbaar en als er geen nationaal Kabinet komt, dan moet rechts zich aan het roer plaat sen of het extra-parlementair Kabinet van Cort v. d. Linden moet nog weer voor vier jaar worden „ingehuurd". Er schijnt in Katholieke kringen W6l eenige neiging om aan een Kabinet uit de rechterzijde deel te nemen. Volgens be richten liet oud-minister Kolkman zich reeds in dien geest uit. In een vergadering te Rotterdam verklaarde hij, dat naar zijn meening de rechterzijde de opdracht om een Kabinet te vormen, dient te aanvaar den. Afgewacht dient te worden of H.M. de Koningin zich met een dergelijke opdracht tot de leiders der rechtsche partijen zal wenden en mocht dat höt geval zijn, dan zal van die zp'de zeker niet dadelijk met een weigering worden geantwoord. Op het programma der rechterzijde kwam één punt voor, dat bij rechts zeer zwaar weegt, n.l. de onderwijskwestie. Art. 192 der Grondwet moet uitgevoerd worden en al verzekerden de vrijzinnige partijen ook. dat zij voornemens waren dit artikel loy aal uit te voeren, in de vergadèrïngeo der rechtsche kiezers kon men toch telkens hooren, dat men links op dit punt weinig vertrouwde en dat het zaak werd geacht te zorgen „dat men er zei! bij was". Dezs kwestie maakt het vormen van een Kabi net voor de rechterzijde wel aanlokkelijk Men kan niet weten, met de stemmen van Staalman en Mr. van Laar er bijMaar daarnaast zou een Rechtskabinet wel -een zeer zware taak op zich nemen, want aan oppositie zal het niet ontbreken. Mr. Troelstra dreigt nu al met de zweep en dan zullen er ook Wijnkoop en zijn vriend zijn, alsmede de vertegenwoordigers van speciale groepsbelangen. De algemeene verkiezingen hebben wel groote parlementaire moeilijkheden opge worpen en met belangstelling mag dan ook de verdere loop der gebeurtenissen worden tegemoet gezien. Op de oorlogsfronten heerschtnog steeds betrekkelijk rust. De groote aanvallende bewegingen zijn noch in het Westen, noch op het Italiaansche front herhaald en in de afgeloopen week viel er dan ook alleen melding te maken van plaatselijke gevech ten. Enkele daarvan waren nogal van he- vigen aard. Zoo vielen de Franschen de Duitsche stellingen aan tusschen de Oise en de Aisne en werd door hen een ter- reinetrook veroverd, waarbij tevens een 1000 tal gevangenen in hun handen vielen. Ook de Eogelschen deden zoo'n krachtig doorgevoerden aanval tusschen de Somme en Ancre.waarbjj ook zij 1000 Duitschers ge vangen namen en e6nig terrein veroverden. Intusschen zijn deze gevechten enkel van plaatselijk belang. Ze dienen hoofdzakelijk om de waakzaamheid der troepen gaande te houden, zwakke gedeelten van het front te versterken en gevaarlijke hoeken in de gevechtslinie weg te nemen. Ook kunnen Z6 het voorteeken zijn van grootere bewe gingen en dikwijls reeds kondigden zij een naderend vijandelijk offensief aan. Zooal3 we gemeld hebben is de Duitsche Rijksdag weer bijeen er. in de afgeloopen week werden door dezen verschillende be langrijke onderwerpen behandeld. Zoo werd ook het vredesverdrag met Roemenië goed gekeurd. Verder werd 6r breedvoerig be raadslaagd over allerlei zaken, die met den oorlog in nauw verband staan, waar bij ook de kwestie-von Külhmann niet onbesproken bleef. Bij die gelegenheid werd door den leider der sociaal-democra ten, de heer Scheidemann een scherpe rede gehouden over het optreden der militaire gezaghebbers, die naar zijn meening, het voortdringen van de vredesgedachte trach ten tegen te gaan en zich daarbij niet het minst storen aan de denkbeelden, die in de burgerlijke kringen heerschen. Von Payer, de vice kanselier, had daarbij gele genheid er tegen op te komen, dat men onrust ging stoken tusschen het militaire en het burgerlijke gezag en voorts om Von Kühlmann tegen do rechterzijde in bescherming te nemen. De rede van Schei demann heeft zeer de aandacht getrokkeD, omdat ze een waarschuwing was voor de militaire en burgerlijke oorlogsdrijvers. In aansluiting met de woorden van Scheide mann, schreef do „Vorwiirts" den volgen den dag, dat het verlangen van het Duit sche volk naar een spoedig, eervol einde van den oorlog thans zóó sterk is, dat een verzoenend tegemoetkomen van vijandelijke zijde zeer stellig tot een beslissing zou leiden. Duitschlands tegenstanders kunnen, zoo verzekerde de Vorwhrts den vrede krijgen, die niet wordt voorgeschreven door de oorlogskaart, 'maar gebaseerd is op het evenwicht der wederzydsche mili taire en economische krachten. Een eervol einde, zooals de sociaal-democratie wenscht, beantwoordt misschien niet minder aan do belangen van de tegenstanders als aan die van Duitschland zelf. Als de Duitsche regeering nu eens het zelfde zei Tot nog toe echter kon het de geallieerden met ziju vredesaanbiedingen ni6t bevredigen en wat bet sedert in Rus land deed heeft nieuwe hinderpalen aan den vrede in den weg gelegd. In de Fransche hoofdstad heeft men met zeer veel geestdrift den Amerikaanschen natiooalen feestdag gevierd. De feestvie ring gewijd aan de herdenking van de Amerik. onafhankelijkheid, droeg zelfs een volledig officieel karakter. Bij het standbeeld van Washington kwamen Poin. caré en Clemenceau met een stoet van hoogwaardigheidsbekleders, alsmede van Araerikaansche militaire en civiele verte genwoordigers bjjeen, om den Amerikaan schen onafhanfelijkheidsdag luister by te zetten. Er werden geestdriftige redevoerin gen gehouden en de Amerikaansche troepen, die aan de plechtigheid deelnamen, werden zelfs met bloemen bestrooid en uitbundig toegejuicht. Deze geestdrift is te verklaren. De Ame rikanen zyn de redders, die Parys uit de Duitsche vuisten moeten houden. Op Ame rika is de hoop der Franschen gevestigd. Ook president Wilson heeft zich op den Amerikaanschen onafhankelijkheidsdag niet onbetuigd gelaten. Vergezeld van de vertegenwoordigers van alle geallieerde landen toog hij naar Mount Vernon, de geboorteplaats van den grooten George Washington, om daar eene rede te houden. Allereerst gaf hij daarin een schets van den tegenwoordigen oorlogstoestand. Aan den eenen kant verkiaarde bij, staan de volken der wereld en daartegenivar staan de beschikkers over vele legers, een geïso leerde groep regeerders zoDder vrienden, die niet opk;m;n voor eeu gemeenschappe lijk doel, maar sleohts voor een zelfzuchtige eerzucht, waarvan niemand voordeel kan hebben dan zy zelf. Deze regeeringen zyn bekleed met een gezag, dat volkomen uit den tyd is en dat vreemd en vyandig staat tegenover den tijd van het heden. Thans zijn het heden en het verleden in een strijd gewikkeld, op leven en dood en daar kan één uitslag zijn, eene regeling zonder ver gelijk. Een elkaar halverwege tegemoet komen is ondenkbaar. Breedvoerig besprak Wilson verder, wat de oorlogsdoeleinden dienen te zyn en daarover sprak hij in verheven bewoordin gen met lange plechtige zinnen. Alle naties moeten er toe medewerken, dat er een regeling komt, die beheerscht wordt door de wet, welke gebasseerd is op de toe stemming van hen die geregeerd worden en die gesteund wordt door de geopenbaarde meening van de menschheid. Turkye heeft in de afgeloopen week een nieuwen sultan gekregen. Mahomed Ghari Rechad Kan V is tot zijn vaderen verza meld en de kroonprins Zia Eddinne heelt den ouden sultanszetel bestegen, als de 87e souverein van het huis van Osman, den emir d6r geloovigen. De Turksche troonsverwisseling is stil en kalm in zijn werk gegaan. De dood van den ouden sultan en de komst van den nieuwen zal wel geen verandering brengen in de politiek van Turkije. Alleen de oude was een man zonder beteekenis en gezag, terwijl de nieuwe Padisha daar entegen een jonge man is, van wie wel wat meer mag worden verwacht. TEXEL, 10 Juli 1918. lüiddcnstandscredietbank. Zoo is dan eindelijk de oprichting van een middenstandscredietbank in onze gemeente een feit geworden. In een voor enkele dagen gehouden .vergadering kreeg de zaak definitief haar beslag en thans prijkt in de ad vertentiekolommen de officieele aankon diging. Verschillende oorzaken hebben de oprichting vertraagd en op de boven genoemde vergadering werd dan ook ter dege de vraag onder de oogen gezien of gelet op de veranderde omstandigheden thans d9 oprichting nog gemotiveerd was. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd die vraag algemeen bevestigend be antwoord en bleek men eenparig van oordeel, dat er naast de bestaande financieele instellingen binnen onze ge meente, ook voor een middenstands credietbank plaats is. Tot directeur van de bank is daarop benoemd, de heer J. J. van Wessem, terwijl het kantoor is gevestigd Park straat B. 437. De markt. Er was Maandag vrij groot9 aanvoer van lammeren, wat in verband met de heerschende droogte te verwachten was. Al weer was de prijs iets achteruit gaande toch was de handel vrij vlug te noemen. Bij de overgangsexamens aaD de Middelbaar Technische School te Dord recht werd bevorderd van de 2e naar de 39 klasse G. Breman, van hier. Mej. Jacoba Knteohoeven van hier is geplaatst als lee ling-verplsegster in het Diacouo-s-onhuü te Haarlem. I 0—0—0— —0—0—0— 0—0—0— 0—0—0— —0—0—0

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1