;e a N°. 3213, Woensdag 7 Augustus 1918. 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. ae it c. ei Van week tof week, ra 5aa| ir E ïrnj ■Ike 1- m i>lt blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnetnsntsprys per S maanden. "Voor den Bübg 40 Cts. Franco per post door ge- beel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiön daags voor de nitgave vóór 4 nur nam. Prö» der Adverlentiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor. LBONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de Ui'tg. Fibma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tkx Zeep. Burgemeester en Wethouders van ael maken bekend, dat waschvrouwen, voor haar bedrijf zeep wenschen ontvangen, daarvan voor of op 10 ig. opgave kunnen doen ten gemeen- huize, onder vermelding van de hoe- ölheid welke benoodigd is voor één tand. Texel, 6 Aug. 1918. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYS ING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. M Spoor- en Bootdicnst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,46 n.m. ertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 6,10 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4.12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- tgmorgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,— te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag. Maalverbod. De Burgemeester van de gemeente xel, maakt bekend, dat vanaf 15 igustus a.s. een algemeen maalverbod werking treedt, en dus ook geen isel of ander afval mag worden gema- Texel, 6 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 27 Juli—3 Aug. Hog steeds is de Kabinetscrisis ten onzerit t opgelost. Dr. Nolens is er nog niet in ilaagd zijn mannetjes -te vinden. Heel ïl verwondering behoeft dat niet te baren, neer niet, waar Dr. Nolens tracht een lementair. dat is thans een rechtsch )inet, samen te stellen. De positie van i rechtsch Kabinet, in een Kamer, die het doode punt staat en waarin nu eens ze, dan weer die kleine groep op de wip zitten, is niet zeer aanlokkelijk. Naar der berichten heeft Dr. Nolens, die er niet aan denkt de leiding van het euwe Kabinet in handen te nemen, zich verbinding gesteld met eenige der leiders t de aDti-revolutionaire en christ. histo- iche partijen, waarbjj hij echter Dr.Kuijper rust liet, omdat deze toch reeds btj orbaat tegen een rechtsch Kabinet heeft waarschuwt!. De andere heeren deranti- partij hebben echter gewenscht overleg 6t Dr. Kuijper te plegen en bet is zoo eenigsziDS begrijpelijk, dat nog zoo dadelijk niet den weg der oplossing is gevonden. Het kan zelfs zeer goed zijn, dat Dr. Nolens ten slotte niet eens in staat is, zijn opdracht tot uitvoering te brengen, tenzij bij zich misschien zou kunnen laten vinden, voor een nationaal Kabinet, Dat Dr. Nolens niet heel spoedig den moed verloren geeft, blijkt voldoende uit het feit, dat hij nog maar steeds bezig blijft een oplossing van de crisis te zoeken. We behoeven niet te zeggen, dat de vraag of Dr. Nolens er iD slagen zal een nieuw ministerie uit de rechterzijde samen te stellen, er een van belang is. Zoolang het antwoord niet is gegeven, staat het niet vast of de extraparlementaire periode, welke in 1913 begon, geëindigd is. Slaagt Dr. Nolens er niet in een Kabinet uit de rechtsche partijen te vormen, dan zal men moeten komen tot een DatioDaal Kabinet, wat dan een andere naam is voor extra parlementair Kabinet. Zelfs is dan de moge lijkheid niet uitgesloten, dat we een ge reconstrueerd Kabinet-Cort van der Linden krjjgen. Hoe echter ten slotte de oplossing ook moge zijn van de Kabinetscrisis, welk Kabinet er ook moge komen, voor alles behoort vast te staan, dat ten opzichte van onze buitenlandsche politiek de handhaving eener [strikte neutraliteit nummer één zal zijn. Het nieuwe Kabinet komt voor moei lijke vraagstukken te staan, dat is zoo zeker als tweemaal twee vier is. Er is in de oorlogsjaren een climax waar te nemen in de moeilijkheden, welke de aandacht der regeering vroegen en het staat te vre6zen, dat die moeilijkheden nog steeds zullen blijven toenemen, hoe langer de oorlog duurt, hoe meer. De oorlogvoerende partijen moeten zich steeds meer inspannen om den oorlog intensief te voeren en bjj de weinige eerbied, die ze tot nog toe getoond hebben voor de rechten der neutralen, staat het te vreezen, dat die rechten straks heelemaal niet meer zullen gelden, als ze in de uit voering van hun oorlogsplannen eenige belemmeringmochten ondervinden. De oorlog begint meer en meer een strijd op leven en dood te worden, waarin niets en niemand ontzien wordt en geen middel onbeproefd zal worden gelaten. En waar dat het geval is, daar wacht het nieuwe Kabinet een buitengewoon delicate en moeilijke taaki Dat de oorlog een steeds feller aanzien begint te krijgen, het bleek in den laatsten tijd maar al te zeer. De staatslieden van Europa die de volkeren in de diepe oorlogs ellende hebben gedompeld, willen nog steeds niets hooren van vrede. De vooruitzichten zijn en blijven somber, want de oorlogs leiders hebben hun betrouwen gesteld op het zwaard en het geweld. Volhouden 1 Overwinnen! Ze roepen het hun moege streden volkeren toe. Ze hebben dat telkens gedaan de laatste jaren, ook al wierpen de gebeurtenissen alle berekeningen omver en maakten ze alle voorspellingen te schande. Nog steeds wordt Europa, ja de heele wereld beheerscht door het zwaard, het oorlogs gewelde Zij die verwacht hadden, dat de vierde jaardag van den oorlog de oorlogsleiders tot bezinning zou hebben gebracht, zullen teleurgesteld zijn. Voorzoover ze iets te zeggen hadden, was dat een opwekking om den strijd met nog meer inspanning voort te zetten. Vrede moet er~ komen, maar geen andere dan die door het zwaard. Ven Kühlminn, de Duitsche staatsman, die het waagde een anderen weg, dien van overleg, aan te wijzen, werd in den hoek geduwd, omdat de Duitsche oorlogsleiders meenen den vrede met het zwaard te kunnen veroveren. De Duitsche Keizer ver tolkte in de proclamatie, die by op 1 Aug. tot leger en vloot richtte, die gedachte zoo scherp mogelijk. Het Duitsche leger en het vaderland zijn onverbreekbaar aan elkander verbonden en hun eensgezindheid en rots vaste wil zal Duitschland de zege brengen in den stryd voor zyn recht en vrijheid. Zoo sprak de Keizer, wiens overwinnings- geloof blijkbaar nog ongeschokt is. En van de andere zijde Daar was het de oud-minister lord Lansdowne, die het waag de te spreken van vrede. Hij deed opnieuw een beroep op het gezond verstand der natie, wees er op, dat door den val van Rusland de toestanden gewijzigd zijn en de Entente op grond daarvan zijn oorlogsdoeleinden behoort te herzien. Hij achtte het niet mogelijk dadeiyk tot overeenstemming te komen, maar het oogenblik om voorloopige besprekingen, die den weg tot vredesonder handelingen zouden kunnen effenen, achtte lord Lan sdowne toch wel gekomen. Met zichtbaar welgevallen heeft Reuter gemeld dat de oproep van lord Lansdowne niet de minste uitwerking heeft gehad. Er is zoo goed als geen notitie genomen van hetgeen deze staatsman, aan wiens adviezen vroeger zooveel waarde werd gehecht, thans te zeggen had, zyn stem was weer die eens roependen in de woestyn. Men wil in Enge land geen vredesonderhandelingen, men wil overwinnen. De jongste successen op het Fransche front hebben maar al te zeer de overwinningsgedachte weer versterkt. Lloyd George zelf heeft onmiddellijk voor een „afdoend" antwoord gezorgd. De eerste minister hield een rede, waarin hij de over- winniDgsfanfare klinken deed. Hy had on der de dreigende gebeurtenissen zoo lang zamerhand het snoeven en den spot ver leerd, maar in de laatste dagen is hij weer de oude geworden. De Duitschers krygen immers klop en de Amerikanen blijven toeetroomen. Thans begint Lloyd George met dreigementen te werken. Hoe langer Duitschland voortgaat met vechten, ho6 harder de voorwaarden zullen zijn, die het worden opgelegd, verzekerde hij, onder daverende toejuichingen. De geallieerden zijn thans op weg om den reusachtigen aanval der Duitschers volkomen te verijde len en thans moeten de aanvoerders en de legers des te krachtiger worden ge steund, opdat ze de overwinning kunnen behalen. Lloyd George wil overwinnen, Hoe. de andere oorlogsleiders der Entente er ov6r denken is bekend. Clémecceau, die wat minder veel praat dan Lloyd George, heeft kort geleden Dog vol bitterheid gezegd, dat Frankrijk den stryd nooit zal opgeven, voordat het gezegevierd heeft. En de oud minister Millerand heeft nu op den oorlogs jaardag verklaard, dat het oorlogsdoel der geallieerden samen te vatten is in deze zes woorden: „HerPruisische militairisme moet vernietigd worden 1" —o-o—o Generaal Foch biyft voortgaan aanval lend op .te treden op het front tusschen Soissons en Reims en niet zonder succes. Ondanks den hevigen tegenstand kunnen de Duitsche troepen zich niet in het ver overde gebied handhaven en voelje voor voetje, worden ze daaruit teruggedrongen. Zelfs Soissons hebben zs weer aan de Franschen moeten afstaan en naar het zich laat aanzien, zullen de Duitschers genoodzaakt worden op hun oude linie terug te trekken. Het klinkt wel een beetje paradoxaal, maar de Duitsche staf beschouwt deze terugtocht als een overwinning. Het feit, dat de Duitsche berekeningen omtrent het groote offensief, dat den vrede zou brengen, heeft gelaaid, wordt er eohter niet anders door. o—o—o In Parys, do stad die ook om zyn vele schandaal processen een zekere vermaard heid heeft verkregen, worden de gemoe deren thans in beweging gehouden door het proces tegen Malvy, den Minister van binnenlandsche zaken in het vorig kabi net. Malvy wordt van niets minder dan van landverraad beschuldigd. Zijn aankla ger was Dandet, de redacteur van de „Action framjaise". Het schijnt, dat hy naar de meening vanj „de Tyger" niet streng genoeg tegen de défaitisten is op getreden. Tengevolge daarvan werd de discipline in het leger ondermynd, zoodat in 't voorjaar 1917 honderden Fransche soldaten moesten worden getusileerd. Tal van hooggeplaatste personen zyn als getuigen in dit proces opgetreden en over 't algemeen is Malvy er heel goed afgekomen. Hy is wel een speelbal in han den van anderen gebleken, doch geen ver rader. Met zyn zaak hangt die van Cail- laux nauw te zamen en de kansen, dat deze den langsten tyd achter de tralies gezeten heeft, is niet gering. Er zyn by dit proces allerlei ongerech tigheden aan den dag gekomen. Niet al leen, dat Malvy een speler en een liefheb ber van vrouwen was, maar ook, dat toen hy aan het bewind was, zyn hoofdambte naren dienststukken uit de dossiers licht ten, om ze in handen te spelen van Clé- menceau, die toen nog journalist was. Ook blijken er nu weer een tweetal brie ven uit het dossier gestolen te zijn, die ten gunste van Caillaux waren. Clém9n- ceau wilde zich blykbaar op wat al te radicale wijze van zjjn politieke tegenstan ders .ontdoen, maar er blyken toch ook nog rechters in Parys te zyn. Dat het aanzien van de republiek met dergeiyke schandaalprocessen gemoeid is, wordt blijkbaar niet bedacht. De berichten, die in de laatste dagen uit Rusland komen, luiden wel zeer som ber. In Petersburg is de nood ten top ge stegen. Er heerscht hongersnood, de cholora vraagt er tal van slachtoffers, medicijnen ontbreken, en het gezag der regeering neemt gaandeweg af. De opstand tegen de Bolsjewiki regee- iing breidt zich uit als een olievlek op een blad papier, schreef de offlcieele „Praw- da" dezer dagen en daarin wordt meteen de ernst van den toestand geteekend. En niemand minder dan Lenin zelf heeft dat bevestigd, toen hy in een te Moskou ge houden redevoering zeide, dat de toestand uiterst ernstig is, zoowel door de interna tionale verwikkelingen als door de tegen- revolutie en de daardoor ontstane levens- middelencrisis. Voor Rusland is het ge mak keiyk geweest de revolutie te begin nen, verklaarde Lenin verder* doch het zal zeer zwaar vallen haar voort te zetten en te voltooien. Ernstig wordt de toestand vooral in Si berië, waar de opstand zich gaandeweg uitbreidt, en weldra de Japansche leger scharen mogen worden verwacht. Japan heeft thans definitief besloten, in overeen stemming met de Amerikaansche voorstel len, troepen naar Siberië te zenden, ten* TEXELSCHE COURANT. 0—0—0- —o—o—o—

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1