1 rai t innenland. Gemengd i leuws. J. Marktberichten pul ubli Advertentie Advertentiën. A m Draagt Elkanders Lasten Predikbeurten* I K rak ai Dra m straks ook na den oorlog de bondgenooten elkander moeten begunstigen, zoodat de broederschap blijve. Mogelijk ligt daarin ook wel opgesloten, dat straks in den eco- nomischen oorlog, die op dien van thans zal volgen, de neutralen, die niet tot het j bondgenootschap toetraden, met den vij and op een lijn worden geplaatst. Hoe Amerika over dit christelijke plan van Engelands eersten minister denkt moet nog blijken. o o—o Al moge de stem van den vrede hier en daar worden gehoord, de oorlogsleiders hebben er geen ooren voor en ze'blij ven opwekken tot nieuwe krachtsinspanning, opdat de vijand verslagen worde. En daar naast wordt er op de slagvelden verbitter der dan ooit gestreden. De zware worste ling op het westelijk front bleef aanhouden in de laatste dagen. Wel verflauwde de de actie der geallieerden iets op het front tusschen Reims en Soissons er is trou wens ook tijd voor noodig om het zwaar geschut vooruit te brengen doch op het front bij Amiëns, op de slagvelden aan de Somrne, zoo dikwijls reeds met bloed ge drenkt, werd door hen een nieuw en suc cesvol offensief ingezet. Tusschen de rivie ren Ancre en Somme en Somme en Avre, Oostelijk van Amiëns, werden de Duitschers 'uit hun stellingen geworpen en moesten ze over een breed front terug. De aanval der geallieerden was goed voorbereid en ook geheim gehouden, zoodat de Duitschers verrast werden en daardoor zware verlie zen leden. Het aantal gevangenen dat ze verloren, bereikte den tweeden dag reeds bijna de 20000, terwijl eenige honderden kanonnen, alsmede een groote voorraad ander oorlogsmateriaal, in handen van den vijand moesten worden gelaten. De Duitschers ontkennen hun nederlaag niet, maar troosten zich met de gedachte, dat de rollen wel spoedig weer verwisseld, kunnen worden. Hindenburg ollert zijn soldaten niet noodeloos op en Ludendoiff verzekerde dezer dagen nog, dat de Duit schers zich gerust de weelde kunnen ver oorloven een stuk van het veroverde ter rein weer prijs te geven, want ze hebben genoeg. Natuurlijk is dat waar, maar even zeer is waar, dat Hindenburg toch heel andere verwachtingen zal hebben gehad van de krijgsbedrijven en den oorlogskans der laatste maanden. Het groote offensief, dat nog dit jaar den vrede zou brengen, is mislukt; de rollen zijn verwisseld en de Duitschers, die wilden overwinnen, heb ben nu alle krachten in te spannen om een algeheele nederlaag te voorkomen. Niemand kan voorspellen hoe het ver dere verloop van den strijd in Frankrijk zal zijn, doch op het oogenblik ziet het er voor de Duitschers niet gunstig uit. Vooral niet, als men denkt aan de inspan ning waarmede in de Vereenigde Staten gewerkt wordt om nieuwe legioenen naar Europa te zenden. —o—o—o Zal men in Berlijn allicht met eenige bezorgdheid den blik naar het Westen rich ten, ook de gebeurtenissen in bet Oosten blijven in sterke mate de aandacht vragen. Het kan niet worden ontkeöd, dat de toe stand ook daareen wending dreigt te nemen, die de Duitschers wel ernstig zal moeten stemmen. Er komt langzamerhand eenige teekening in de situatie en daaruit kan worden afgeleid, dat Lenin en Trotzky niet al te opgewekt zullen zijD. De gealli eerden gaan voort met bun actie tegen de Bolsjewiki. In het noorden, aan de Moer- manskust en bij Archangel, bevindt zich een sterk Engelech Franec'n expeditiecorps, dat Daar het zuiden opruktin het cen trum, bij Jekaterinenburg, strijden sterke afdeelingen Tsjecbo Slowaken met succes tegen de Roode Gardes en het oogenblik is niet ver meer, dat ze krachtige hulp van Japansche en Amerikannscbe troepen zullen ontvangenen in het zuiden ma ken sterke kozakkenafdeelingen zich ge reed om aan de actie tegen de Bolsjewiki deel te nemen. Naar het zich laat aanzien zal er spoedig van een nieuw Oostelijk front gesproken kunnen worden en dat dan zal loopen van Arch ana el tot de Zwarte Zee. Wat Lenin en Trotsky zullen doen moet afgewacht worden, 'fis ook de vraag: „wat ze fcuD- nen doen". Maar van niet minder belang is d6 houding, die men te Berlijn zal aan nemen. In Petersburg en Moskou wil men van Duitsche hulp niets weten, maar als de bedreiging uit bet Oosten eens te sterk mocht worden? Zullen de Duitschers dan maar lijdelijk blijven toezien Wegelooven het niet. TEXEL, 14 Aug. 1918- Spontaan-Dno. 't Was jammer, dat het publiek niet beter was opgekomen, nog meer jammer, dat het zich bepaalde tot het zingen van twee advertentiën, want dat had voor de adverteerders in de Texelsche Courant een succes kunnen zijn. Nu profiteerden van de reclame slechts de drogist Buijs met „Salicylperkament" voor inmaakpotten, en de Veevordering- commissie met „vette schapen" en bleef de reclame tot de weinigon die tegen woordig waren beperkt. Vooral de jeugd vond in de gezongen advertentiën eou heerlijk amusement en toch was het een aardige afwisseling, tusschen de liedjes van Plullebroeck, e.a. en de nummers voor piano en xylophoon, die Vrijdagavond in hotel de Lindeboom door het Spontaan-Duo werden ten beste gegeven. Zooals gezegd, de opkomst had vrij wat beter kunnen zijn. H. BI. v. Landbouw. Over de opkomst viel alweer niet te roemen, to3n de voorz. Vrijdagavond de vergadering in café den Burg opende. De notulen, daarop voorgelezen, wor den ongewijzigd vastgesteld, waarna de voorz. voorlezing doet van een schrijven bij de afdeeling ingekomen, waaruit blijkt, dat de mogelijkheid bestaat, maïs te ontvangen om uit te zaaien. De planten zouden als haksel voor paarden in het komende jaar een uitstekend voedsel kunnen opleveren. Behalve een drietal bestellingen in bestuursvergadering op genomen, was op de advertentie slechts één bestelling ingekomen. Een aantal circulaires van diverse inhoud worden zonder meer voor ken nisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt dat de rammen- keuring is-bepaald op 28 Augustus a.s., waarop de leden van de keuringscom missies worden benoemd en enkele za ken de keuring betreffende worden be sproken en geregeld. Betreffende de wolvergadering uitge schreven door de Friesche wolvereeni- ging, worden door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan, o. a. het plan om de Friesche vereeniging in eene voor het geheele land om te zetten. De contributie was gesteld op 5 cents per schaap, met een minimum van f 0,50, een contributie, die men algemeen te hoog vindt, vooral met het oog hierop, dat van Texel zelf al zooveel actie voor ver betering van de wolprijzen was uitgegaan en een zoodanige contributie bij alge- meene deelname van Texel een bedrag van meer dan f 1850,— zou vorderen. Besloten wordt te doen weten, dat de afdeeling als lid wenscht toe to treden tegen een nader te bepalen contributie. Van de z g. kringvergadering deelt de voorz. mede, dat een drietal leden van de afd. Wieringen eD evenveel van de visscberijvereeniging, Wieringen op ■die vergadering hunne belangen kwamen bepleiten, inzake de mestmosselen, naar aanleiding van het feit, dat een 60-tal Zeeuwsche visschers zich thans op het korren van mestmosselen toeleggen. In overleg met den heer Oly, secre taris van het Hoofdbestuur, was besloten te verzoeken de handel in mestmosselen bij de kunstmestcommissie onder te bren gen, die dan de verdeeling en den prijs zal kunnen vaststellen. Een commissie is alreeds benoemd, waarvoor de heeren H. W. Keesom en J. Henkes Dz ,resp. Sis lid van de afd. Texel H. M. v. Landb. en Yisschersvereenigingzijn aangewezen. Tegen een dergelijke regeliDg kant zich de heer S. C. Eelman ten sterkste, omdat de ervaring leert, dat die regelingen altijd belemmerend werken en den aan voer van de mosselen als meststof geen beletselen in den weg dient te staan. Algemeen is men het met den heer E. eens, waarom besloten wordt-in dien geest te adviseeren. Nadat nog eenige besprekingen van algemeenen aard zijn gevoerd, gaat men tot de gebruikelijke rondvraag over. Op bet wegen van gevorderd booi per weegbrug, dringt de heer IJ. Lap aan, iiistedo van, zoo als onlangs is geschiedt, toen hot hooi niet in tegenwoordigheid van den leverancier werd gewogen. Besloten wordt wanneer weer hooivor- dering in degemeente plaats vindt, vanwege de afdeeling op een betere regeling aan te dringen. Het komt den heer S. C. Eelman en hij wordt daarbij door den secretaris der afd. gesteund, billijk voor, dat waar op Texel zoo vrij algemeen land gescheurd is, dat aan de veehouders alhier graan wordt gelaten voor eigen ve'e en men besluit daarop bij autoriteiten nogmaals aan te dringen. Na bespreking van het protest van de wolleveranciers inzake de wolprijzen wordt daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. Waal, 12 Aug. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is gisteren in zijn predikambt bevestigd de Eerw, Heer Ds Pijnacker Hordijk. De bevestiging had plaats door zijn vader, naar aanleiding van 2 Tim. 3:14, onder bandoplegging van Ds. Visser, Ds. v. Hoogstraten en Ds. Pijnacker Hordijk, broeder van den bevestigde. 's Middags preekte de nieuwe predi kant zijn intrede naar aanleiding van Job. 17:9. Er was beide keeren veel belangstel ling. s Vlieland. Donderdagavond j.l. werd in de kerk een concert gegeven, do toegaDg was vrij en ingezetenen en vreemdelingen waren in grooten getale verschenen om van het gebodene te genieten. Met on verdeelde aandacht werd geluisterd naar het gevoelvol vioolspel van Luite nant Feemstra, die hoogst verdienste lijk werd begeleid door Dr. van Gelder. De liederen voor sopraan en alt, gezon gen door de dames Telinga en Van Hatt'em, begeleid door de heeren van Gelder en Poort gaven, hoe overbekend en vaak gehoord ze waren, ook nu weer veel genot. Mej. van Hattem boeide vooral in het liedGelukkig Vaderland, haar omvangrijke altstem klonk zeer schoon door het ruime kerkgebouw. Het concert eindigde met viop! en orgelspel, waarna het talrijk gehoor hoogst voldaan huiswaarts keerde, dankbaar voor deze muzikale verpoozing, zoo zeld zaam bier. De korfbalclub „V. K. C." van hier ging dezer dagen hare kracht me ten met de club „Frisia I" te Harlin- gen. In de pauze was de stand 3—3, doch V. K. C. behaalde de overwinning met 5 4. Ten tweeden male werd „Frisia" door de Vlielanders verslagen. Dat de jeugdige club, waarvan de heer P. van der Meulen de leider is, met gejuich 's avonds weerkeerde, behoeft wel geen betoog. Ze mocht trotsch zijn op haar overwinning, fier op baar kam pioenschap. Nier smokkelaars. Eenige personen uit den Achterhoek die met hun slagers- od veehandelaars- bedrijf niets konden verdienen, dachten een goeden slag te slaan met den eier- handel. Zij trokken naar Amsterdam, voorzien van hun handkoffertje gevuld met eieren iDgekccht voor 14 a 16 cent per stuk was het niet moeielijk daarvoor in de hoofdstad minstens 25 cent te maken. Bij aankomst aan het centraalstation kwamen ze echter bedrogen uitDe rechercheurs en controleurs hadden hen spoedig in de kijkers en gedaan was het met hun zoete winst, Nogmeer pech evenwel had een kameraad, die er met 400 a 500 eieren netjes doorheen geslipt was. Staande buiten het Centraalstation zag hij zijn drie kameraden aankomen in gezelschap van 2 heeren (de rechercheurs) die hij voor kooplieden in eieren aanzag. Heel gemoedelijk voegde hij zich bij hefc ge zelschap en toen de heeren vroegen wat bij in zijn koffertje had, gaf hij onbewimpeld ten antwoord natuurlijk eieren. Men kan zich zijn laDg gezicht voor stellen, toen bij vernam, dat hij recher cheurs voor zich had, die ook zijn eieren in beslag namen. N. C t. Nu de Russen niet betalen. Een onbekende schonk f 1000 aan het Ned. Herv. Meisjesweeshuis te Apeldoorn tot goedmaking der schade geleden door- de ontbrekende rente der Russische staatsschuld. Gebrek aan gas. Volgens prof. Harting is in den van Amsterdam een groote hoevei koolwaterstofgeest opgehoopt. Op 45 meter diepte toch bevindt zich laag diatomeënklei en bij aanboring van stijgt uit de verschillende pu het gas met groot geweld op. Men dan ook, dat dit was onderworpen een drukking van 8 h 9 atmosph Toen eertijds bij de stoomsuikerra derij „Schoonerburg" van den heer op de Bloemgracht, een put werd ge en men bij de opening kwam me kaars, vloog het gas in brand en voi een vlam van 15 20 voet hoogte, De heer J. Bruijn vond deze n deeling belaugrijk genoeg om er gegeven omstandigheden door tussi komst van „De Tijd" de aandacht vestigen. Zondag 18 Augnstns 1918. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur do llr. Barende v. Alkma Collect Koog, Den Hoorn, v.m. 10 uur de. Vieeer. Oudeschild, n.m. 3 uur ds.Pijnacker Hol. Oosterend, vm. 10 uur de. v. Graeete Cocksdorp, v.m. 10 uur de. Boeke van Scbagi Extra-Colle Gebouw Zuid-Eierland n.m. 3 uur dez< Extra Collec GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur de Eerw. Hei I). H. Th. Vollenhove cand. H. D, te Amsterdam. nam. 3 nar dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperus. igenon, de Gas ie vore enen t Sp en 5 Spreek op Mi midda erstra part ken e afioi ten JLEF iectan Vaale 89 95 —0 0 —0 48 348 Texel, 12 Aug. Aangevoerd: 11 Paarden f—0 a f —0. 15 Veulens f275 a f350. 4 Koeien f425 a f790. 15 Nuchtere Kalveren f25 a f45. 25 Schapen, f 47 50 ai 50. 233 Lammeren f26 a f28.00 Leiden, 9 Aug. Ter markt aangevoerd 0— Stieren f 0,— a f -0,—; Kalf- en Melkkoeien f 275 a f Varekoeien f 200 a f 490 Kalveren (vette) f a f - Kalveren (magere) f a f - Lammeren f a f Schapen (vette) f ,00 a i Biggen f 12.00 k f 28.00 Purmerend, 13 Aug. Aangevoerd 504 Runderen waaronder: 70 vette komen —0 4 —0 Ct. per 1 ,99 Gelde koeien f 250 4 560 Melkkoeien f 350 4 780 12 stieren. 61 vette kalveren I 0,- a f0.p. 73 Nuchtere kalveren f af 00; 929 Schapen f 28 4 f 60, 175 Lammeren f 24,a f 36, vette varkens f 0,— a f 0.per ]|dres 43 magere varkens f 80 a f 120,00; 139 biggen f 34,00 a 160,00; kipeieren f a f .0 per 100; ngev .ugu i dei Jinnei voor VIER achtereenvolgende plaatsingfcusti in de Texelsche Conrant in eens op geven, worden slechts driemaal rekening gebracht. te ;skai :mul Geboren THEO COEtSiELlS, zoon van JOANNES KAGER Cz en J ANN IE DL PORTO. Den Burg, 11 Aug. 1918. HedeD overleed onze gelietde moeder, behuwd- en grootmoeder, CORNELISJE DIJKER, Echtganoote van w(jlen K. Timmer in den ouderdom van 83 jaren. Namens de Familie, R. TIMMER. Oosterend, 12 Augustus 1918. aid nerk ep Mie )nd l| v „Den deelhebbers in de Onderl. Paai denveiz. te Eierland, wordt bericht, d&t zij db d.d. ontvanget kaarten hebben te bü6ckouwen als polis eu dat deze dus hierdoor is vervailen. C. STOEPKER, adm. ki act ite:

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 2