E N°. 3219, Woensdag 28 Augustus 1918. 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week leli Bovendien loopt een trein op Donder- igmorgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam. Helder. 5,28§ 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Bdeg 40 Cto. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere lt.nden met rerhooging der porto's. Advertentlën daags voor de nltgave vóór 4 nar nam. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer Ct Qroote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewfjinammen 3 Cts. per nnmmeri ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen b£ de Uiig. Firma LANSEVEL® DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo op Tbx it. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,45 n.m. ertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 6,10 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Helder. 6,45 11,45 4,12 6,47 Aankomst. Amsterdam. 9,12 2,34 6,21 9,41 Aardappelcnverbouwers. De Burgemeester van Texel brengt r kennis van hen, die in opdracht van deren aardappelen hebben gepoot, ITl arvan kennis behooren te geven aan it plaatselijk Landbouwkantoor (adres otel Texel) op Maandag 2 Sept. a. s. Onder opgave van de namen hunner stgevers, de beteelde oppervlakte en plaats van ligging der gronden. fifllTexel, 27 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING- DAMSTE. !n" t zij Ier t Dl ir K W|n is ir is bi n? A raken iht 17—24 Aug. Is met de Kabinetscrisis anders ge- open dan we hadden verwacht. In de ■erkomst van Jhr. van Nispen meenden het bewijs te mogen zien, dat de op- ng nabij was. In stee daarvan kwam bericht, dat mgr. NoIsds ontheffing zijn opdracht gevraagd en verkregen en dat H. M. de Koningin eerst Jhr. Savornin Lohman en vervolgens den ir Coltjn in audiëntie ontvangen had. heer Lohroan meende voor een opdracht een Kabinet te vormen te moeten be- en de heer Colijn heeft H. M. ver- de opdracht niet te behoeven aan- iarden. Dit laatste beteekent nog niet dat heer Colijn niet als Kabinetsformateur optreden. De algemeene meening is ook, dat hij zijn best zal doen om aan wensch van H. M. de Koningin gevolg geven. Intusschen kan met vrij groote ikerheid de conclusie worden gesteld, dat :s niet in staat is een Kabinet te vor- Het is dan ook iwaarschijnlijk, dat oplossing gezocht zal worden in andere Wellicht zal er een nationaal komen, misschien een zuiver za kenkabinet.. Zelfs lijkt de mogelijkheid niet esloten, dat er een voortzetting komt het kabinet-Cort v. d. Linden, misschien wel met Cort zelf aan het hoofd, crisis ;duurt nu al eenige weken en einde is nog niet te zien. Geduld komt te pas. —o—oo— reek ge'1 a ij f an at 1 vooi p0 r W et litdfaed i Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat in dezen oorlog door de ver schillende partijen meer dan eens ernstige vergissingen zjjn begaan. De Entente ver giste zich o.a. toen ze meende door uit hongering Duitschland tot onderwerping te kunnen brengen. Niet minder vergiste zij zich, toen ze dacht de Dardanellen te kun nen forceeren, of door het meelokken van Italië en Roemenië den oorlog te kunnen winnen. En als de Duitschers zioh erg vergist hebben, dan is dat wel het geval geweest ten opzichte van hun verwach tingen omtrent de resultaten van den duik bootenoorlog. En vooral niet minder ten opzichte van de militaire prestaties der Ver. Staten. Omtrent de juistheid van dit laatste heeft men zich in de laatste dagen maar al te zeer kunnen overtuigen. Dat het groote Duitsche offensief mislukte, is vooral een gevolg van de versterkingen, die de ge allieerden uit het Verre Westen ontvingen. Daardoor is het Foch thans zelfs mogeiyk geworden een krachtig tegenoffensief te beginnen en aanvankelfjk met veel succes. De enorme toevoer van menschonmateriaal heeft Foch in staat gesteld het initiatief te nemen en tot nog toe te behouden. Voor de derde maal heeft hij in de laatste dagen den stormram tegen het Duitsche front in werking kunnen brengen en opnieuw wareD de resultaten niet gering. Wel trachtte Wolff ook nu weder de beteekenis der verkregen resultaten te verkleinen, doch het feit, dat in eenige dagen tusschen Oise en Aisne duizenden Duitschers gevan gen werden genomen en weer op e6n breed front de Duitsche stellingen konden wor den veroverd, bewijst voldoende, dat deze derde klap weer hevig is aangekomen. De Amerikaansehe hulp biyft generaal Foch in staat stellen nu eens op dit punt, dan weer daar een krachtige stoot uit te voeren. Hij beschikt thans over ruime reserves, die voortdurend nog grooter worden. Want in Amerika laat men er geen gras over groeien. Dat kon men wel duidelijk opmaken uit de mededeelingen van March, den chef van den Amerikaanschen staf. Deze deelde in het Huis van Afgevaardigden mede, dat er op 1 Augustus reeds 1.301.000 man in Frankrijk of op weg daarheen waren en dat er nog 1.480.000 man in Amerika onder de wapens z(jn. Er komen nu nog elke maand nieuwe lichtingen op en daardoor zal het mogelijk zijn 250.000 man per maand naar Frankrijk te zenden. Naar de meening van March zou een leger van 3 millioen wel voldoende zijn om de over winning op de Duitschers te behalen. De tijd, dat men in Berlijn d6n draak stak met Amerika's hulp, is wel voorgoed voorby. Hindenburg moet thans bij zijn berekening wel ter dege rekening houden met de wassende kracht der geallieerden. Men heeft zich te Berlijn ten opzichte van de Amerikaansehe militaire prestaties wel zeer vergist. —o—o—o— De vraag dringt zich naar voren, of ook de geallieerden niet bezig zijn weer een ernstige vergissing te begaan. Men weet, dat ze bezig zijn in Rusland, of eigenlijk in het geheele Oosten, hun invloedsfeer trachten uit te breiden en die der Centralen te verkleinen. Ze hebben zich niet ontzien daartoe de hulp van Japan in te roepen. In Siberië zijn thans de eerste Japansche afdeelingen op marsch en deze naderen meer en meer de grens van Europa. Weldra zal meD kunnen zeggen, dat „h6t gele ge vaar" nabij gekomen is. De Staatslieden der Entente hebben echter uitgebreide plannen in het Oosten. Duitschland moet ook van die zijde van „de wereld* worden afgesneden en als het mogelijk is moeter een nieuw oostelijk front worden gevormd. Of dit zal gelukken moet de tijd leeren. In elk geval wordt het beproefd en is de hulp van Japan een factor van beteekenis. Maar dat ze op hevigen tegenstand mogen rekenen wordt door de gebeurtenissen van thans wel bewezen. De Tsjecho Slowaken hebben zich reeds genoodzaakt gezien om een dringende bede om militaire hulp tot de Entente te richten. Trotsky is er in ge slaagd, een groot leger uit te rusten, waar mee hfj tbans de stellingen der Tsjecho Slowaken aanvalt. Er komen niet veel bij zonderheden omtrent de .gevechten, doch het laat zich aanzien, dat de toestand van de Tsjecho Slowaken niet gunstig is. Van daar ook hun bede om gewapenden bijstand en om spoed. Japansche troepen rukken nu naar het westen op, maar de afstand van Wladiwostok naar de Russische grens is ontzettend groot en er is maar één spooriyn, waarlangs het geheele vervoer moet geschieden. .Het kon wel eens zijn, dat de Japanners precies te laat komen. De Eogelsche pers maakt zich reeds be zorgd over den toestand in het oosten. De bladen dringen krachtig aan op spoedige hulpverleening. En ook in Parijs dringt men op een spoedige en krachtige actie aan. Er zijn bladen, die het niet onder stoelen en banken steken, dat ze erg bang zijn voor een herhaling van het Dardanellen- avontuur of een tweede Saloniki. De„Times* die steeds een krachtige voorstander i3 geweest van een nieuw oostelijk front, maakte de regeering er reeds een ernstig verwijt van, dat deze maar halve maat regelen heeft genomen. Er moeten veel meer troepen naar Rusland worden gezonden, meent het blad, want anders gaat het daar verkeerd en komt er niets terecht van de mooie plannen om den ring om Duitschland weer dicht te smeden. Heeft men zich in LoDden weer eens vergist? Het zal wel spoedig blijken. o—o—o Wat komen de Japanners in Siberië doen Men weet dat op die vraag meer dan één antwoord is te geven. Van Japansche zijde zelf is verklaard, dat zy volstrekt niet met slechte bedoelingen komen, 't Is hun niet om veroveringen of voordeel te doen. Zy willen alleen de Tsjecho Slowaken in hun stryd tegen de Bolsjewiki ter zyde staan en daardoor meteen voorkomen, dat Duitsch land zijn invloed nog meer naar het Oos ten uitbreidt. Ook is van die zyde er den nadruk opgelegd, dat, de Japansche inter ventie een gevolg is van het verzoek der geallieerden. Japan treedt dus in Siberië op in opdracht van anderen. En daardoor is de vraag gewettigd of dat zoo geheel en al belangloos geschiedt. Een vraag, die vooral voor ons bijzondere interesse heeft, nu, in verband met „de belooning* welke Japan voor zyn hulp zal zyn toegezegd, ook weer ons land wordt genoemd. Voor wat, hoort wat, die stelregel wordt ook in de hooge wereld der diplomatie gehuldigd en het is dus waarschynlijk, dat Japan zyn vriendschapsdiensten niet voor niemandal verleent. En als die belooning nu eens zou bestaan in de Nederlandsche koloniën of een stuk daarvan P In dat verband toch werd in de laatste dagen de naam van ons land genoemd. Men weet, dat het niet de eerste maal is, dat zooiets wordt beweerd. Vooral van Duitsche zijde hebben wemeer dan eens de waarschuwing gehoord, dat Japan een begeerig oog heeft geslagen op ons Insu linde. Ook kan niet worden ont kend, dat er hier te lande zijn die Japan als „onze natuuriyke vyand" besohouwen en die vreezen, dat het eleohts een guns tige gelegenheid afwacht, om de zorg over onze koloniale bezittingen op zich te ne men. Voor een deel komt dat ook, omdat sommige Japansche schryvers en militairen zioh wel eens in dien geest hebben uitge laten. Onlangs wist de pers te vertellen, dat de Entente zekere afspraken zou heb ben gemaakt met den gelen bondgenoot en dat daarby ook de Nederlandsche kolo niën zouden zyn betrokken. Van Japansche zyde is zulks dadelijk voor onwaar ver klaard en van Ententezyde werd geoor deeld, dat men hier te doen had met een poging der Duitschers om Nederland tegen de Entente op te zétten. Dat er aan de bewering zelf in ons land niet veel geloof werd gehecht, bleek uit het feit, dat er niet veel aandacht aan geschonken werd. Wel echter vond de heer van Kol, die veel in Japan gereisd heeft, in een en ander aanleiding om een woord van geruststel ling te spreken, Het was naar zyn mee ning geheel en al verkeerd, om Japan te wantrouwen. De Japansche regeering en de Japanners zyn ons land vriendeiyk ge zind, we behoeven ons waariyk niet onge rust te maken. Beter zou het zyn met de groote belangen, die wij in het Oosten heb ben, te spreken van Japan als van onzen natuurlijken vriend dan van onzen natuur- ïyken vyand. Zij die dacbten, dat de zaak daarmee uit was, hebben zich vergist, want thans beeft de Russische regeering voor eene nieuwe opleving gezorgd. De „Iswestia", het blad der Russische Bolsjewiki, publiceert al se dert eenigen tijd documenten, die in het politiek archief van de Russische regeering zijn gevonden. En nu dezer dagen iets om trent de hulpverleening door Japan. In Febr. 1915 zond de Russische gezant te Den Haag aan den RusBischen minister Sasonof een telegram. Hij had in de „Temps" een artikel gelezen, waarin heftig opgeko men werd voor medewerking van Japan op de Europeesche fronten en daar hij voorzag, dat dit in Nederland „wegens bet Japan toegeschreven streven naar de Nëd. koloniën", bezorgdheid zou wekken, vroeg hy den minister uitsluitsel daaromtrent. Sasonof antwoordde, dat de Japansche troe pen onder invloed van militaire noodzaak zouden kunnen worden aangevoerd. „Deze noodzaak zou zoo gebiedend kunnen zijn, dat met de houding van Nederland tegen over de beslissing der bondgenooten geens zins rekening zou kunnen worden gehouden. In d6 gewone omgangstaal zon men het antwoord van Sasonof aldus kunnen lezen wanneer de militaire noodzakeiykheid de verbonden mogendheden er toe dwingt, zullen wij de Ned. koloniën aan Japan ge ven en ods er in geen geval om bekom meren of de Nederlanders het willen of niet, Nog was de inkt van het telegram van Sasonof niet droog aldus vervolgt het bericht of de bondgenooten geraakten in groote bezorgdheid hoe zy de Neder landsche openbare meening konden doen inslapen. Zij kwamen toen overeen het door hen genoemde Fransche stelsel toe te pas sende pers te muilbanden. Elk der bond genooten zou volgens dit stelsel een der groote bladen voor zyn rekening nemen en Rusland kreeg in dit geval de taak het Nederlandsche blad „De Telegraaf" tekoo- pen. De Petersburgsche c «respondent van ÏSXELSCHE COURANT. v>i i hi Jim )lW! ien. 9 fl

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1