r. 1 N°> 3227, Woensdag 25 September 1918. 32ste Jaargang. >P - en Advertentieblad. )rt oe Binnenland. iaa ee Van week (of week Dit bl*d verschynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Bubo 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto'a. Advertentiön daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advsi-tentién. Van 1 tot 5 regels 40 Cfca. Iedere regel meer 8 Ct Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. BONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangenomen by de Uiig. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tkx ei,. Bon no. 13 normaal margarine. De Burgemeester van Texel brengt kennis van belanghebbenden, dat bon no 13 van norm. margarine le vak ook geldig zal zijn gedurende de dagen vanaf den 23e Sept. tot en !t 2e October zijnde de periode gedu ide welke de norm. marg. bon no. i a het tweede tijdvak eveneens geldig exel, 24 Sept. 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. cal 14—21 Sept. ten Haag heeft weder zijn Prinsjesdag lad. De „derde Dinsdag" was weder door In tot een uitgaansdag gemaakt, het ditioneele Oranje zonnetje kweet zich 110 rtretfeiyk van haar taak, de vorstelijke it met de gouden koets, vol glans en ittering als andere jaren, trok in statige ocht langs den weg van en naar het nenhof. En in 's Lands vergaderzaal :d weder gehoord het heldere stemgeluid er Vorstinne, toen Ze ter kennis van vertegenwoordigers van het Nederland- e Volk bracht, wat het nieuwe Kabinet te zeggen. Ook daar in- de stemmige derzaal, die de heugenis van eeuwen taart, was het schittering en glans. [aar aan den avond van denzelfden dag den er in het zelfde Den Haag en in Amsterdam opstootjes en relletjes )v lts. Niet een gevolg van de feestelijke ihtigheid van den dag, maar die naast olutionaire propaganda wellicht, den lEl d van onzen tijd tot donkeren achter- nd hadden. ten nood van onzen tijdHet is waar- ijjnlijk mee de oorzaak geweest, dat de Koningin in eigen persoon de teenigde zitting der Staten-Generaal nschte te openen. Wellicht is het Haar behoefte geweest om met eigen mond gewagen van den plicht en noodzake- heid onzer volkseendracht, van den k dien we allen voelen, van vorstin tot erdaan, van ons streven om buiten den veldigen worstelstrijd te bljjveD, door handhaving eener strenge neutraliteit. >ri(J)e nood van onzen tijd, weerspiegelde 1 in de relletjes te Den Haag en Am- dam, maar ook in de Troonrede, óók de aankondiging van betgeen de nieuwe sering wenscht te ondernemen. Kwa- daarin niet twee onderwerpen heel 1 erp naar vorenonze financiën en on- tl koloniën En zeggen beide reeds niet -%e willen _hier geen overzicht geven 1 den inhoud van het jongste staatsstuk, sr deze genoegzaam bekend zal zfjn. sl nieuws bracht het niet. groot werk rd niet aangekondigd en wat aangekon- 1 werd was nog slechts vaag, dikwijls l vaag. We weten eigenlijk zoo goed niets van de plannen van het nieuwe binet. De financieele gelijkstelling van 1 bijzonder met het openbare onderwijs lijnt als nummer éénfop het programma plaatst te zijn. Het zal onverwijld lieden. En als nummer twee zal zonder 'tragiug volgen de invoering van de itten Talma, terwijl daarna voorstellen J aanvulling dier wetten zullen worden gedaan. Hoe de regeering beide ingrijpende onderwerpen wil behandelen blijkt niet. Zal zij aan de linkerzijde de handschoen toewerpen of de hand van verzoening en tegemoetkoming reiken De lasten van mobilisatie" zullen worden verlicht zonder do weermacht te schaden. Hoe dat kunst stuk mogelijk zal zijn moet blijken. In de crisismaatregelen zal verandering komen, maar welke De toestand van de schatkist is zorgwekkend, de uitgaven zullen beperkt, de inkomsten versterkt worden. Hoe dat zal gebeuren, zegt de Troonrede niet. ;Is de regeering het over al die punten nog niet in bijzonderheden eens Moet ze nog de wegen zoeken voor de verwezenlijking van de plannen, die haar door den nood der tijden als 't ware worden opgedrongen Onwaarschijnlijk is het niet. We kunnen zeggen, dat de inhoud der Troonrede zeer onzeker is, zooals in onze dagen alles onzeker is. De buitengewone omstandigheden drukken er hun stempel op en zullen waarschijnlijk op heel het werk van het nieuwe Kabinet hun stem pel blijven drukken. Een nationaal Kabinet had -dezelfde Troonrede kunnen ontwerpen. Misschien, dat het algemeen debat straks duidelijker maakt, wat thans nog in nevelen van vaagheid verborgen is. Wat intusschen in deze Troonrede wèl duidelijk aan den dag is getreden De overtuiging van de regeering, dat we in een hoog ernstigen tijd leven, dat noodig is de volle ontplooiing van onze volkskracht, dat de eensgezindheid dient bewaard te blijveD, dat van ons allen zware offers zullen worden gevraagd en dat die ook verder vrijwillig zullen worden gebracht. De aanvang van de Troonrede spreekt van zorg, smart en buitengewone nooden van ons volk, het slot gewaagt van zware tijden. Dat is het hoofdkenmerk van deze Troonrede, waardoor vrijwel haar geheeie inhoud wordt beheerscht. De oorlog, die op heel ons leven, op alle levensverhoudingen zijn stempel drukt, drukte het ook op de Troonrede. De stem van den Vrede heeft weer ge klonken, we meldden dat reeds in ons vo rig nummer. De regeering te Weenen heeft opnieuw bet Vredesonderwerp aan de orde gesteld, door de belangrijke nota, die door haar gericht werd tot de oorlogvoerenden, de neutralen en den Paus. Een nieuwe vredesnota, een nieuwe bede tot de oorlogvoerende staten om tot zich zelf te komen en te overwegen of in een be spreking niet de weg is te vindëD, die naar een spoedig einde van den verschrik- kelijken oorlog zal kunnen leiden. De Oos- tenrijksch Hongaarsehe regeering toch heeft alle oorlogvoerenden uitgenoodigd, verte genwoordigers te zenden naar een neutraal land om directe, vertrouwelijke, niet bin dende, voorloopige besprekingen te houden, zoo mogelijk ter voorbereiding van een vredesconferentie, een en ander zonder dat de krijgsoperaties behoeven te worden on derbroken. Deze nieuwe vredesboodschap heeft mis schien één oogenblik blijde, hoopvolle ver wachtingen kunnen wekken. Vooral bij hen, die meenen, dat de oorlogvoerenden wel zoo langzamerhand tot het besef moeten komen, dat de eenige weg om tot een spoedigen vrede te geraken, dien van be spreking en overleg is. Hoe blijken zij zich te bfcb'oen vergist. Men moge van Duitsch- land kunnen verwachten, dat bet zich bij de vredesgedachte der bondgenooten aan sluit, van de geallieerden mag dit al niet meer worden verwacht. Nog maar nauwe lijks wa3 de inhoud van de Oosteurijksch- Hongaarscho nota te Londen bekend, of Balfour verklaarde, dat van hetgeen men te Weenen wenscht niets zal komen. Men zou toch niet met Duitschland tot overeen stemming kunnen geraken en waarom dan een conferentie En nog maar nauwelijks had Reuter Balfours meening wereldkundig gemaakt, of de regeering der Vereen. Staten kwam reeds met een officieels afwijzing. Namens president Wilson legde Lansing de verklaring af, dat de nota der Oostenrijksch- Hongaarsche regeering geen onderwerp van bespreking kan uitmaken, waar de Vereen. Staten herhaaldelijk hun vredes voorstellen hebben kenbaar gemaakt. De Ententepers laat zich in den zelfden geest hooren. Zij acht het np, geen tijd om over vrede te praten. De Centralen kunnen vrede krijgen zoo spoedig als ze willen, indien zij maar bereid zijn de voorwaarden der geallieerden te aanvaarden. Hoe die voorwaarden luiden valt niet zoo heel precies te zeggen, maar ze komen vrijwel hierop neer, dat eerst Belgie en Frankrijk moeten worden ontruimd, dat Belgie herïlfeld en schadeloos gesteld, Elzas Lotharingen aan Frankrijk teruggegeven moet wordeD, Oostenrijk aan Italië de begeerde gebieden zal afstaan en de vredesverdragen van Bresl-Litowsk en Boedapest moeten worden herzien. Mogelijk zal ook gevraagd worden dat Duitsch Polen en Galicie met Russisch Polen tot één staat worden vereenigd en zeer zeker, dat Duitschland geen stukje van zijn koloniën terug kr(jgt. Hoe het zij, de kansen voor bet vredes offensief der Oostenrijksch-Kongaarsche regeering staan niet gunstig. Intusschen wordt de verbitterde strijd met kracht voortgezet, op de slachtvelden, in de lucht, op en onder zee. In de afge- loopen week scheen aanvankelijk eeiiige kalmte ingetreden te zijn, doch de laatste dagen en nachten waren weder getuige van bloedige gevechten. Generaal Foch is nu zoowat op het geheeie front tusecben Lens en Reims tot de oude Hindenburg- linie genaderd en hij is begonnen met zijn pogingen, in de buurt van St. Quentin, deze geweldige verdedigingswerken te for- ceeren. De Duitschers noemen dat plaatse lijke gevechten, doch de voordeelen door de Eng6lschen behaald in de afgeloopen week en die zich afspiegelen in de 10.000 gevangenen en de 60 veroverde kanonueD, getuigen van een breed opgezet doorbraak- plan. Tegelijkertijd spanden op het front tusscben de vestingen Verdun en Toul de Amerikanen hun krachten m ze maakten in eenige dagen tijds 15000 gevangenen en veroverden 100 kanonnen. Er blijkt uit, dat Foch nog steeds het initiatief heeft. Op het Macedonische front hadden in de laatste dagen ook hevige gevechten plaats, waarbij de geallieerden eenige voordeelen behaalden en een flinke deuk in het Bul- gaarsche front sloegen. De lichte-maanperiode brengt weer tal van luchtgevechten. In de afgeloopen week werd Parijs gebombardeerd, maar moesten ook tal van Duitsche steden het ontgelden. De duikbooten blijven ook hun werk doen en menig schip werd weer in den grond geboord. Zoo laait de oorlogsbrand nog hoog op aan alle zijden. T E E L 24, Sept. 1 v# 18- Gisteren, na de godsdienstoefening kondigde de heer Ds. R. S. Kuperusaf, dat hij beroep heeft ontvangen naar de Doopsgezinde Gemeente te Den Hoorn en zijn besluit weldra aan de Gemeente zal kenbaar maken. Oosterend 23 Sept. Zaterdag maakten twee jongens een „Meierblisje" in de schuur van den heer K. Dit zou schuur en inhoud in lichte laaie hebben doen opgaan, als er geen belanghebbenden waren gekomen, want de deuren brandden reeds. Nu kon men spoedig den brand blusschen. De jeugdige brandstichters werden ge straft met een onderdompeling in een waterkolk. Oudeschild, 22 Sept. Gisteravond werd in de Zeven Pro vinciën de 31ste jaarvergadering ge houden van het Begrafenisfonds „Steunt Elkaar". De opkomst was redelijk on geveer 40 leden wareu present. De voorz,, de heer W. Mets, opent de bijeen komst met een woord van welkom, waarna de Secretaris de notulen der laatstgehouden jaarvergadering voorleest. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Uit de daaropvolgende Rek. en Verant woording van den penningmeester blijkt, dat niettegenstaande 12 uitkeeringen tot een bedrag van 11012, er een voor- deelig saldo van f323,83 geboekt kon worden en dat de bezittingen gestegen waren tot f 10500,33. Bij monde van den heer J. P. Dros werd geadviseerd de rekening goed te keuren, hetgeen dan ook geschiedde. Nadat de voorz, den penningmeester voor zijn richtig en getrouw beheer dank had gezegd, werden tot leden der com missie, die het volgende jaar met het nazien der rek. zal belast worden aange wezen de heeren A. Blom, D. Vos en Jn. Schellingen Medegedeeld werd, dat de heer M. Kroon in oene gehouden be stuursvergadering weder voor 6 jaar tot secretaris was benoemd en dat het aantal leden ruim 1000 bedroeg. Bij de daar opvolgende bestuursverkiezing, werd in plaats van den aftredenden commissaris, de heer P. de Waard, die het 1ste jaar niet herkiesbaar was, bij 2de vrije stem ming de heer P. Blom gekozen, die ter vergadering tegenwoordig, de benoeming accepteerde. Vervolgens kwam ter spra ke eene reeds verleden jaar door den heer Scbellinger gedane vraagHoe zal het fonds handeion met de uitkeeringen bij eventueelen oorlog? Het bestuur had hierover rijpelijk na gedacht, en daar het tot maatregelen van ingrijpenden aard aanleiding kon geven, stelde het bij monde van den voorz. voor, deze zaak maar te laten loopen en dan te vergaderen, wanneer er onverhoopt oorlog mocht uitbreken. De heer Scheiliuger giDg hiermede ac- coord. Bij rondvraag vestigt de heer Scheliinger er de aandacht op, dat het soms zoo moeilijk gaat voldoende dragers te krijgen en vraagt of er geen moge lijkheid zou zlju hierin op de eene of andere wijze te voorzien. Besloten werd in den loop van den winter nog eens te vergaderen en dan dit punt uitvoe rig te behandelen. Hierop sluit de voorz. met de beste wenschen voor het fonds te ruim 9 uur de byeenkomst. Vlieland. Door eenige ingezetenen alhier is eene beweging op touw gezet om eeu betere verbindiDg met den vasten wa! te ver krijgen. De „schandelijke toes and van tegenwoordig heeft dan toch eindelijk de monschen wakker geschud. Ïji loeg —0—0—0 0—0—0—

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1