N°. 3233 Woensdag 16 October 1918, 82st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. 20 pCt. Crisis-toeslag. ||ii| ill Van week tot week DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor dbs Bükg 40 Cta. Franco per post door ge heel Nedebland 55 Cts. Naar Amehixa en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën daags voor de nitgave vóór 4 aur nam. Prijs der Adwrtentitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LAN9EVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bun® op Tnxnr,. In verband met de nog voordarend lijgende kosten aan de uitgave van ons d verbonden, zün wij verplicht, van f heden, op alle advertentieprijzen, das «k op die voor advertentiën bij abonne- lent, een crisis toeslag van 30 te tffen. De toeslag wordt niet geheven op prfl- m bepaald by contracten nil 1 dezer tsloten. De üitg. Texel, 7 Oct. 1918. oo Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. ertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Helder. 6,45 11,45 4,12 6,47 Aankomst. Amsterdam. 9,12 2,34 6,21 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- igmorgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam. Helder. 5,28§ 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag. Carbid. Burgemeester en Wethouders maken ikend dat het bureau tot uitreiking van >ns voor carbid of kaarsen vanaf 14 Oc- iber geopend is: uitsluitend iederen Maandagmorgen van ll1/, tot 121/, uur. Op andere tjjden worden geen bons uit- Het Levensmiddelenbureau is op dat uur |islotcn. Texel, 11 October 1918. De Burgemeester voornoemd. BUYSING DAMSTE. lei 5—13 Oct. Voordat president Wilson zijn antwoord j het Duitsche vredesvoorstel verzond, ad hij een tijdlaDg in de eenzaamheid ertoefd. Naar luid der berichten, sloot de resident zich met de Duitsche vredesnota zijn studeervertrek op, waar hij gerui- ïen tyd verbleef. Slechts een enkele van intiemste raadslieden werd bij hem oegelaten. Het ging thans dus niet, zoo Is toen Wilson de nota van Burian te li(i santwoorden had en Keuter melden kon, lit de president in tien minuten daarmee ik laar was. Er blijkt voldoende uit, hoezeer 7ilson thans de ernst van zjjn beslissing leeft gevoeld, hoezeer hij zich de betee- lenis van die beslissing bewust was. Een leteekenis, die heel scherp ook den buiten- laander voor oogen treedt, als hij bedenkt, lat de machtige president-der Ver. Staien iigenlijk de leider is der geallieerden. De iel lat Ver. Staten hebben op hot westelijk front de schaal ten gunste der geallieerden doen overslaan, het ingrijpen van Amerika be looft beslissend te worden voor den afloop van den oorlog. Als Amerika er niet was, zou de militaire toestand er voor de ge allieerden heel anders uitzien, als Amerika den strijd staakte zou het er nóg slecht voor hen uitzien. En daarom is de houding van Wilson thans van beslissende betee- kenis. Dat heeft men ook in Berlijn gevoeld, vandaar dat om tot vrede te komen, de hulp van Wilson ingeroepen werd. Men kent het antwoord dat de president gegeven heeft. Een antwoord, dat niet kort en afwijzend was, doch volkomen geschikt om het aangevangen vredeswerk voort te zetten. Wilson wilde precies weten of Duitschland zijn voorwaarden aanvaardt en ook wensebte hij volkomen zekerheid omtrent de vraag, of de Rijkskanselier als vertegenwoordiger van het parlement, van het Duitsche volk, gesproken en gehandeld heeft. Daarnevens heeft hij onomwonden verklaard, dat van wapenstilstand geen sprake kan zjjn, zoolang Duitsche troepen gebied der geallieerden bezet houden en dat een voorwaarde voor de onderhande lingen zou zijn, dat Duitschland zich bereid verklaarde de bezette gebieden te ontrui men. Het antwoord van Wilson werd door tusschenkomst van den Zwitserschen ge zant aan de regeering te Borljjn overhan digd en de blikken van duizenden, die in spanning naar Washington gericht waren geweest, wendden zich thans naar het oosten, naar Berlijn, waar thans een der belangrijkste beslissingen in dezen oorlog diende genomen te worden. We behoeven niet te zeggen, hoe groot de spanning was in de dagen die achter liggen. We hebben er allen iets van ervaren. En onderwijl er achter de coulissen te Berlijn en Weenen de meest belangrijke beslissingen werden voorbereid, konden we het oor te lutsteren leggen naar wat er door de bladen in de oorlogvoerende landen gezegd werd over het antwoord van Wilson. Opmerkelijk was het daarbij, dat verschil lende bladen na Wilson's antwoord plotse ling zooveel kalmer waren geworden. Het Duitsche vredesverzoek had in de Entente- pers felle beschouwingen uitgelokt. De heeren achter hun schrijftafels in de redactiebureaux te Londen en Parijs bedien den zich weer van de vele krachttermen, die we in dezen oorlog al zoo vaak gehoord hadden. Maar na Wilsons beslissing werd de toon kalmer en men kon in de Entente pers woorden van instemmiDg lezen met het antwoord dat Wilson gegeven had. Ook las men herhaaldelijk, dat Wilson in volkomen overeenstemming met de bond- genooten gehandeld had. Onmogelijk is dat niet^maar dat de president ruggespraak met de andere oorlogsleiders zou hebben gehouden, is moeilijk aan te nemen als men bedenkt, dat de president al heel spoedig met zijn beslissing gereed was. Waarschijnlijk mo6ten we de medede6Üng der pers dan ook zóó opvatten, dat de oorlogsleiders in Frankrijk, EDgeland en Italië h6t antwoord van Wilson goedkeuren. Intusschen zijn er wel onderhandelingen gevoerd tusschen de leiders der Entente. Lloyd George, Bonar Law, Robert Cecil en generaal Watson, de chef van den Engel- schen generaien staf, zijn naar Frankrijk geweest en hebben daar besprekingen gebad met Clemenceau, Pichon, Orlando, Sonnino en andere autoriteiten der geallieerde legers en vloten. Wat daar besproken en besloten is, valt niet te zeggen, maar dat het vredesvraagstuk het onderwerp der bespre kingen is geweest, is wel zeker. De blik ging echter inzonderheid naar Berlijn, waar eveneens de oorlogsleiders samen kwamen om hun houding ten opzichte van Wilson's antwoord vast te stellen. Eet ontbrak al dadelijk niet aan allerlei geruchten. Zoo werd verzekerd, dat de regeering van Oostenrijk-Hongarije aan de regeeriDg te Berlijn bericht had gezonden, dat zjj bereid was, de door president Wilson gestelde voorwaarden voor een wapenstil stand te aanvaarden en dat de Turksche regeeriDg voornemens was een zelfde ver klaring af te leggen. Het Wolffbureau werd echter al spoedig gemachtigd mede te deeleD, dat dit berioht uit de lucht gegre pen was. Wel werd echter als vaststaande medegedeeld, dat de regeering met de lei dende personen beraadslaagde over de vraag, of het mogelijk zou zijn op de voorwaarde van een ontruiming der bezette gebieden in te gaan. En ook dat tegen Zaterdag middag 1 uur de Rijksdag bijeengeroepen was voor het nemen van belangrijke be slissingen. Ook moet het bericht, dat gene raal Ludendorff te Berlijn aangekomen was, wel de aandacht trekken. De Duitsche pers toonde zich jegens het antwoord van Wilson eerst zeer terug houdend, maar kwam zoo langzamerhand toch uit den hoek. Verschillende bladen spraken hun waardeering uit over de wijze waarop Wilson had geantwoord. Blijkbaar had menigeen 66n kort afwijzend antwoord verwacht. Daarom viel het hun dus mee. De bladen onthielden zich van eenig advies aan de regeering, ze constateerden echter het feit, dat de weg om tot nadere bespre kingen te komen niet versperd was door een reeds bij voorbaat afwijzend-antwoord. Door enkele der toonaangevende bladen werd ook nog de regeering een handje mee geholpen, om Wilson toch te overtuigen, dat Duitschland thans niet meer het Duitschland van voorheen was, dat niet meer een enkele groep van machtige per sonen er de leiding van de zaken in banden heeft, doch een regeering, die het parlement en het volk achter zich weet. Ook de nieuwe minister Erzberger heeft door middel van een interview de buitenwereld de over tuiging willen bijbrengen, dat in Duitsch land het oude afgedaan heeft en alles nieuw geworden is. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat het militaire gezag geheel en al onder geschikt gemaakt is aan het burgerlijke gezag. Daarom heeft generaal von Stein als minister van oorlog ontslag moeten vragen en werden een tweetal commandeerende generaals uit hun ambt ontzet, omdat ze herhaaldelijk op het gebied der burgerlijke overheid hadden ingegrepen. Ook gedurende den oorlog zal het militaire gezag onder worpen zyn aan dat van den Rijkskanselier en de regeering. Erzberger verzekerde plechtig, dat Duitschland de brutale geest van geweld, die alles met het zwaard wil beslissen en daarom ook in de politiek aan de bovenhand wenscht te komen, afge zworen heeft. Ook zette de minister zpn inzichten over de noodzakelijkheid van een Volkerenbond uiteen en aanvaardde hij de Belgische kwestie als een rechtskwestie. Er is jegens Belgie door Duitschland onrecht gepleegd en dat onrecht moet weer goed gemaakt worden. Wij hebben slechts enkele grepen gedaan uit de laoge verklaring van Erzberger, die we juist thans van beteekenis achten, waar ze ongetwijfeld een tendentieuse strekking had, n. 1. vertrouwen te wekken bij de ge allieerden in de oprechtheid en het demo cratische van de Duitsche regeering en den nieuwen koers. Of er echter aan deze verklaring wel veel aandacht is geschonken is een andere vraag. Er was in de laatste dagen eigenlijk slechts belangstelling voor één vraag, deze groote vraag n. 1.hoe zal de beslissing zijn der Duitsche regeering. Die vraag deed alle andere onderwerpen op den achtergrond verdwijnen. Zelfs de belangrijke krijgsbe drijven op het westelijk front, waar de ge allieerden bleven voortgaan den Hinden burgmuur in pum te beuken tussohen Kamerijk en St. Quentin staat er al geen steen meer op den anderen I noch de ge beurtenissen op den Balkan waar de Oosten rijkers nog steeds terug moeten, of de snelle opmarsch der geallieerden in Syrië, waarbij zelfs Beiroeth reeds bezet werd, kónden de aandacht voldoende boeien, zoolang in Berlijn de gewichtige beslissing omtrent vrede of oorlog werd voorbereid. Die beslissing is thans gevallen. De Duit sche regeering heeft de vragen van Wilson beantwoord. o o—o Blijkens het officieele bericht uit Berlijn wordt verklaard, dat de Duitsche regee ring, op de vragen van den president der Vereen. Staten, de beginselen aan vaardt, die Wilson op 8 Januari en in zijn latere redevoeringen als grondslag voor een duurzamen, op recht gebaseer- den, vrede vastgelegd heeft. Het doel der in te leiden besprekingen zal derhalve alleen zijn om over de practische bijzonderheden tot overeen stemming te komen. De Duitsche regeering neemt aan, dat ook de regeeringen der met de Ver. Staten verbonden mogendheden zich op het standpunt plaatsen van de verklaring van Wilson. De Duitsche regeering verklaart zich, in overeenstemming met de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering, bereid, ten einde tot wapenstilstand te geraken, aan de ontruimiDgsvoorstellen van den president te voldoen. Zij geeft in overweging een gemengde commissie te doen bijeenkomen, wier taak zal zijn, de voor de ontruiming vereischto overeenstemming te treffen. De huidige regeering, welke de ver antwoordelijkheid van den vredesstap draagt is gevormd door overleg en in overeenstemming met de groote meer derheid van den Rijksdag. Bij elk zijner handelingen op den wil van deze meerderheid steunende, spreekt de kanselier namens de Duitsche regee ring en het Duitsche volk. Ziedaar het antwoord van Duitschland. Het geeft categorisch antwoord op de vragen van Wilson. En er blijkt uit, dat de Duitsche regeering toestemt in alle eischen door president Wilson in zijn 14 punten gesteld. Als de vrede thans niet tot stand komt dan ligt het niet aan de Duitsche re geering. Zij heeft het hoofd gebogen voor het onvermijdelijke, zij zal de zware, zeer zware offers ook die van den afstand van Elzas Lotharingen - brengen. De afval van Bulgarije, de dreigende toestand in Oostenrijk Hongarije, de ver wachte débacle in Turkije, de ineen storting van de Duitsche militaire kracht de Hindenburgmuren liggen alreed3 in puin 1 heeft Duitschland alle hoop op een eindoverwinning benomen, het tot een overwonnene gemaakt. Het is thau3 aan Wilson om te tooaen, dat 'hij genoeg heeft aan een vrede gebaseerd op het recht, aan de staats lieden der Entente om waar te maken, dat zij geen vernietiging van Duitsch- texelschk courant.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1